Προς το περιεχόμενο

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes / The Phantom Pain [PS3][PS4][Xbox 360][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Vole: Μαλλον δεν ημουν ο μονος που σκεφτηκα ακριβως τα ιδια για το συγκεκριμενο παιχνιδι τα οποια και παρεθεσα στα ποστς πιο πισω.

Οχι τιποτα αλλα αρχισα να αναρρωτιεμαι αν στραβα παει ο γιαλος η αν στραβα αρμενιζουμε.

+1000

ο μονος? και εγω τα ιδια δεν λεω? μερες τωρα του τα λεω αλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 559
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικά αυτό με εκνευρίζει. Θέλω cutscene και codec... Δε μου αρέσουν οι κασέτες. Μέσω των κασετών το κάνανε πιο προαιρετικό. Τουλάχιστον έχει codec ή έχει το σαχλοcodec του PW?

Οι συγκεκριμένες κασέτες βγάζουν νόημα να είναι σε κασέτες, πάντως. Και όταν τις ακούσεις θα αλλάξεις γνώμη ;) Δίνουν και βάρος σε επίπεδο πλοκής, αλλά και χρησιμοποιούνται κι ως gameplay mechanic σε ένα σημείο. (Γενικά, φαίνεται ότι ο Κοζίμα προσπαθεί να την ανανεώσει τη σειρά μηχανιστικά, κι ό,τι είδα ώς τώρα είναι σε πολύ καλό δρόμο. Δε θα περνάει ο καιρός ώς το V!)

Προαιρετικά μπορούν να είναι τα πάντα αν δε σε ενδιαφέρει η ιστορία και η πλοκή. 

 

Το codec δυστυχώς μάς άφησε. Πατάς L1 και καλείς (ο ήχος υπάρχει :P ), αλλά δεν ανοίγει codec screen, απλώς σου λέει 1-2 πράγματα in real time. Αυτό ίσως να μη σημαίνει, βέβαια, ότι τέρμα το codec, ίσως να μην έβγαζε νόημα στο συγκεκριμένο context. Δηλαδή, με αυτό που πάει να κάνει ο Snake δεν μπορώ να φανταστώ τι θα καθόταν να έλεγε στο codec. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδες, παρ'ολο που δεν μπορειτε να πεισετε εμενα, βλεπω οτι εχετε καταφερει να πεισετε μερικοι τους εαυτους σας οτι ΚΑΛΑ κανατε και πληρωσατε 30ε για ενα μικρο demo. και οτι δεν ειναι και μικρο επισης :D

 

Απλα θυμηθειτε τα αυτα στο προσεχες μελλον.

 

η παρουσα κουβεντα μπορει και πολυ ευκολα να κρατηθει ατοφια ως παραδειγμα των δυο μετρων και δυο σταθμων που διατηρουν μερικοι.

 

και vole, αν σου πηρε 244 λεπτα το demo, ποσα χρονια θα σου παρει παιζοντας με ακριβως τον ιδιο τροπο πχ το last of us?

 

το δε πληρες game, ο κοτζιμα για να μας τρολαρει στη μαπα βγηκε και δηλωσε οτι "φοβαμαι οτι το παιχνιδι θα ειναι πολυ μεγαλο, τοσο που κανενας δεν θα το τελειωσει", πουλωντας μας το υποδειγμα για 30 γιουρος.

ε, εαν το τελικο παιχνιδι ειναι 200Χ το demo (ετσι ειπε ο κοτζιμας), τοτε κοιτας 224Χ200 = πανω απο 800 ωρες gameplay.

μωρε μπραβο ο κοτζιμας..!

 

οσο για το αλλο, αυτο που εγραψα οτι τεχνικα δε λεει κατι κλπ κλπ. εδω θα ειμαστε και για αυτο παιδες... οταν θα βγει το κανονικο παιχνιδι, καλα να ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Last of Us μού πήρε 22 ώρες 22 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα (λίγο να είχα χαζέψει στο τέλος θα ήταν 22h22m22s :P ). Το Left Behind μού πήρε λίγο πάνω από 4 ώρες. 

 

Το replayability μετράει εδώ ή μόνο στο Ryse (που έβγαζε 12ωρο τουλάχιστον άμα το έπαιζες δύο φορές, όπως έλεγες);

 

Τι εννοείς ότι "τεχνικά δε λέει κάτι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ryse, μιας και το ανασυρεις ξανα, ειπα οτι ειναι τοσο εντυπωσιακο, που καπακια το παιζεις και δευτερη φορα, και ειχα γραψει συγκεκριμενα οτι αυτο ειναι για μενα και το μαξιμουμ που μπορω να περιμενω απο single player.

 

ομως το ryse εχει και multiplayer. θες τα στατιστικα μου απο το ryse? να στα τραβηξω μια φωτο να καταλαβεις..

 

 

το replayability του mgs5 (χαχα ειναι αστειο να λες κιολας το demo -> mgs5), για μενα που δε λιωνω για τον κοτζιμα, φυσικα ΔΕΝ βρισκεται στο να κανω ...speedruns LOL. αυτα ειναι για τους φανς.

περα απο την αποστολη με τον raiden στην εκδοση xbone, δεν βλεπω κατι που θα με τραβαγε πισω.

 

ακομα ομως και ΑΝ εβλεπα replayability, ειναι τοσο κακη πρακτικη αυτο που επελεξε να κανει ο κοτζιμα (και εχουμε δει τι γινεται με τις κακες πρακτικες που για καποιο ανεξηγητο λογο ..πουλανε), που να στο πω και αλλιως, αν μου ελεγε τωρα  η bungie "ψιτ! φερε μου 30ε να σου δωσω ενα μικρο demo" (πχ την αποστολη που δειξανε) θα τους εδινα απο τα 30 το μακρυτερο. και η bungie για μενα βρισκεται σε διαφορετικο συμπαν απο αυτο που βρισκεται ο κοτζιμα....

 

 

τεχνικα δε λεει κατι, εννοω οτι ειναι ενα engine παγιδευμενο αναμεσα στο ps3 και το ps4.  αν εσυ νομιζεις οτι αυτο θα εχει μοιρα στα τεχνικα του χρονου που ειναι να βγει το κανονικο παιχνιδι, τι να πω...

αμφιβαλλω κιολας οτι με γεματο κοσμο θα ειναι ακομα 60hz, που ειναι το πιο θετικο στοιχειο που βλεπω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ενα πραγμα μ αρεσει σ αυτο τοπικ

Πως ορισμενοι εχουν καταφερει και εχουν γραψει ολοκληρα σεντονια για ενα παιχνιδι που δεν εχουν παιξει, προφανως θελοντας να αποδειξουν σε οσους το εχουν παιξει οτι κακως ξοδεψαν το 30αρι η κακως το επαιξαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι κακως-κακιστα δωσατε το 30αρι οσοι το δωσατε, ειναι κατι που θα το λουστειτε στο μελλον, δεν χρειαζεται μεγαλη αναλυση.

απο εκει και περα, με ρωτησε συγκεκριμενα πραγματα ο vole, απαντησα στις ερωτησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κάποιον που δεν τον απασχολούν τα "κλειδωμένα" DLCs μέσα στα δισκάκια και τα microtransactions μια χαρά είναι αν είναι βέβαια και fan...τώρα αν είναι πολέμιος τέτοιων πολιτικών, απλά καραΛΟΛ για τα 2 μέτρα και 2 σταθμά

 

και όλα αυτά δεν αφορούν το game που μπορεί να τα σπάει κιόλας, αφορά την λογική που ζητάνε πλέον φράγκα και από τα demo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες κασέτες βγάζουν νόημα να είναι σε κασέτες, πάντως. Και όταν τις ακούσεις θα αλλάξεις γνώμη ;) Δίνουν και βάρος σε επίπεδο πλοκής, αλλά και χρησιμοποιούνται κι ως gameplay mechanic σε ένα σημείο. (Γενικά, φαίνεται ότι ο Κοζίμα προσπαθεί να την ανανεώσει τη σειρά μηχανιστικά, κι ό,τι είδα ώς τώρα είναι σε πολύ καλό δρόμο. Δε θα περνάει ο καιρός ώς το V!)

Προαιρετικά μπορούν να είναι τα πάντα αν δε σε ενδιαφέρει η ιστορία και η πλοκή. 

 

Το codec δυστυχώς μάς άφησε. Πατάς L1 και καλείς (ο ήχος υπάρχει :P ), αλλά δεν ανοίγει codec screen, απλώς σου λέει 1-2 πράγματα in real time. Αυτό ίσως να μη σημαίνει, βέβαια, ότι τέρμα το codec, ίσως να μην έβγαζε νόημα στο συγκεκριμένο context. Δηλαδή, με αυτό που πάει να κάνει ο Snake δεν μπορώ να φανταστώ τι θα καθόταν να έλεγε στο codec. 

Συγκεκριμένες κασέτες ποιές εννοείς? Του PW ή του GZ. Γιατι του PW τις ακούω. Πάντως οι κασέτες του PW εμένα μου κάνουν για διαλόγους codec και οτι δεν μπόρεσαν να φτιάξουν codec λόγω περιορισμών του PSP.

 

Με αυτά που μου λές όμως τώρα με έχεις ψήσει πολύ για GZ και θα αμαρτάνω. Παντως όσον αφορά την ανανέωση μηχανιστικά που λές, φαίνεται και στο PW αυτο που λές παρ' όλο που παίζει σε PSP.  Μέχρι στιγμής μου αρέσει το PW.

 

P3tran έσυ τα μπλέκεις τα πράγματα. Το παιχνίδι είπαμε είναι μικρό demo και ακριβό. Αρχίζεις όμως και μπλέκεις gameplay, speedrun και άλλα τέτοια που εκεί ηταν οι ενστάσεις. Όσο για τη ζημιά που λές οτι θα τη λουστούμε.. Το MGS GZ δεν είναι αυτό που θα λουστούμε αλλα είναι το λουζόμαστε ήδη. Εγω για παράδειγμα δεν έχω αγοράσει ποτέ μου DLC και τώρα λούζομαι τα αποτελέσματα των πρακτικών τύπου DLC.

 

Είπαμε ακριβό αλλα να μη βγάζουμε σκάρτο το παιχνίδι αυτο καθαυτό και να το κρίνουμε για τα σωστά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιμενεις βρε neratzojuice να το αποκαλεις "παιχνιδι"?
και μαλιστα στην ιδια προταση που δηλωνεις και πολεμιος των dlc?
 

 

τελος παντων, εγραψα και πιο πανω, το θεμα αυτο μπορει καλιστα να αρχειοθετηθει ως παραδειγμα των δυο μετρων και δυο σταθμων που εχει ο καθενας. (αυτο που μου αρεσει, τα δικαιολογω ΟΛΑ και βρισκω και ..μυστικες αξιες. το αλλο που δεν εχω/δεν μου αρεσει, να παει στο διαβολο το ******** που μας ληστευει μεχρι και την ωρα που κοιμομαστε).
 

τοσο απλο.
 
εαν οσοι εδω περα υπερασπιζεστε το πληρωτο demo αυτο και τη λογικη του ησασταν εστω και ΛΙΓΟ ουδετεροι, πολυ πριν φτασουμε στο να δικαιολογουμε το demo 30 euros, θα ειχατε πει κατι σχετικα με τα γραφικα που τελικα πληρωσατε, σε σχεση με αυτα που μας εδειξε περσι ο κοτζιμας....
εγω επιτηδες δε λεω κουβεντα τοσες μερες, μιας και παλι ηταν της μοδας αλλο ιντερνετικο κυμα, το <<DOWNGRADE ΚΑΝΑΤΕ *********!!>>
περιμενοντας να δω ΠΟΙΟΣ θα μιλησει...
 
μετα απο τοσες μερες, ειναι σχετικα σιγουρο οτι τουλαχιστον κανεις απο εσας δεν θα πει τιποτα.
ΚΑΙ δω λοιπον, double παραδειγμα διπλων μετρων και σταθμων..
 
σας παρουσιαζω λοιπον κατι που "μαγικα" ξεχασατε: την ΠΕΡΣΙΝΗ παρουσιαση του metal gear.
enjoy:  http://www.eurogamer.net/videos/metal-gear-solid-5-at-720p60

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδι σου λεει ξεκαθαρα οτι ειναι εναντιον του demo (οπως ειμαι και εγω) και συνεχιζεις να λες την μαλακια το παραμυθακι σου 

σου ειπε οτι οι οποιες διαφωνιες ειναι γιατι δεν σεβαστικες οτι σε καποιους μπορει να αρεσει το mgs ως παιχνιδι(ναι η σειρα οχι το GZ μιας και φαινεται οτι εχεις δυσκολιες ως πρως το να το καταλαβεις) που το μηδενισες και ετσι

και οτι εκει ηταν οι οποιες ενστασεις...τωρα πανε δες τι του απαντησες ;)

ηθελα να ηξερα διαβαζεις τι γραφει ο αλλος?η απλα μπαινεις πιανεσε απο μια φραση (μερικες φορες ουτε καν) και απαντας...τι να πω αλλα αντι αλλον...

μαθε να ακους και να διαβαζεις τι γραφουν οι αλλοι ειναι χρησιμο skill :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα απαντησα στον neratzojuice, η απαντηση μου προς εκεινον ηταν οι δυο πρωτες γραμμες εαν δεν το καταλαβες.

 

το υπολοιπο, ειναι οτι λεει, δηλαδη <<τελος παντων>>.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ενα πραγμα μ αρεσει σ αυτο τοπικ

Πως ορισμενοι εχουν καταφερει και εχουν γραψει ολοκληρα σεντονια για ενα παιχνιδι που δεν εχουν παιξει, προφανως θελοντας να αποδειξουν σε οσους το εχουν παιξει οτι κακως ξοδεψαν το 30αρι η κακως το επαιξαν.

 30 Ευρώ για demo, τότε είμαστε πολύ large!! Tι οικονομική κρίση λέμε τώρα!

 

Μα είμαστε σοβαροί τώρα?? 30 Ευρώ για 1 ώρα gameplay??

 

έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια είναι γενικά πολύ ακριβά. Αστεία ακριβά θα λέγαμε, αλλά είναι μία μεγάλη κουβέντα αυτό, όπως το γεγονός ότι ακριβές είναι και οι ντομάτες ακόμα και στη λαϊκή ή ότι είναι ακριβά τα Smartphones, κλπ.

 

Η σειρά Metal Gear είναι ότι καλύτερο. Πρόκειται για έπος πραγματικά. Το Metal Gear Solid στο πρώτο Playstation και το Metal Gear 4 στο Playstation 3, κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα. Ένα κλικ πιο πάνω από τα δύο ενδιάμεσα.

 

Όσον αφορά το Metal Gear Ground Zeroes στο Playstation 4, αν και όπως καταλάβατε είμαι λάτρης της σειράς, το θέμα είναι πως πρόκειται για κανονική κλεψιά. Δεν γίνεται να χρεώνεις 30€ για μία αποστολή στηριζόμενος στο όνομα του τίτλου που λανσάρεις. Είναι κλεψιά κανονική. Θα πει κάποιος το ήξερες ότι είναι μικρό. Καταρχάς δεν το ήξερα ότι τόσο μικρό, αλλά ακόμα και να το ήξερα δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι κλεψιά. Όπως λέει και ο Youtuber, αν ξέρεις ότι θα έρθω σπίτι σου και θα σε κλέψω και τελικά το κάνω, δεν αναιρεί το γεγονός ότι σε έκλεψα.

Το σωστό θα ήταν να είναι δωρεάν διαθέσιμο στο PSN τουλάχιστον για τα Plus Members και το πολύ πολύ να χρέωνε ένα 15άρι για τους υπόλοιπους. Πάλι κλεψιά θα ήταν, αλλά για να το απαλύνουμε λίγο. Είναι μία αποστολή σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Ούτε boss fight δεν έχει. ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Αισθάνομαι τόσο κορόιδο, που σκέφτομαι το αν θα το βάλω αγγελία. Αν το βάλω 20€ θα κλαίω ακόμα και το 15άρι διαφορά που έδωσα, μιας και το αγόρασα 35€ μαζί με τα μεταφορικά.

 

Υ.Γ.: Παιχνίδι για Playstation 4 και δεν έχει Tress FX στα μαλλιά. Γκρίνια, το ξέρω, αλλά περιμένεις να εντυπωσιαστείς από τη νέα κονσόλα που πήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ, p3tran, το βίντεο από το 5, που είναι και σε άλλο περιβάλλον και ώρα (πέρα από άλλο παιχνίδι altogether), το έβαλες για να συγκρίνουμε τι ακριβώς; 

 

Πάντως, για την ιστορία, για τα DLC που αξίζουν εγώ δεν έχω καμία ένσταση. Ακόμα κι αν είναι day one. Αρκεί να μην είναι ζωτικής σημασίας περιεχόμενο για το mythos ενός παιχνιδιού και έχει καταλήξει day one DLC επειδή βιαζόταν η ΕΑ να βγάλει το παιχνίδι (Mass Effect 3, I'm looking at you). Οπότε αν αναφέρεσαι σε εμένα για τα δύο μέτρα και σταθμά, απλώς θυμίζω ότι δεν αφορίζω συνολικά τα DLC, γιατί για κάθε Horse Armour υπάρχει κι ένα Shivering Isles (κι αν όχι σε αναλογία 1:1, υπάρχουν, τέλος πάντων κι αυτά που αξίζουν).

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...