Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε να δειρεις κάποιον που ασκεί ενα τέτοιο άθλημα.

Χαλαρώστε λιγο με τις ψαγμένες τεχνικές και τα κικμποξ επιθετικες χαζομαρες.

Πριν μάθετε να δερνετε μάθετε πρωτα πως να μη τις τρωτε.

Δε ξερω τι μουφες σας εχουν πει αλλα αν γνωρίζεις καλά το "αθλημα" ο κικμποξερ ουτε να σε πλησιασει δε προλαβαίνει.

Το θεμα ειναι τι θέλει κανείς νσ κάνει κ ποσο γρηγορα. Ναι με κικ μποξ απ το πρωτο χρονο θα ξερεις να δερνεις εναν τύπο που δεν εχει ξαναπλακωθει.

Αν το σωμα θέλεις να πηγαινει μονο του θα αφωσιωθεις για χρονια σε μια πολεμικη τεχνη, θα μάθεις να μη τσακώνεσε πότε κ αν θα χρειαστεί τα χερια σου κ τα ποδια σου θα αποφεύγουν ενστικτωδος οποιαδήποτε λαβή.

Εντομεταξυ μολις ειδα ότι το ποστ είναι του 2012. Χαχσ

Γενικές και αόριστες συμβουλές και υποθέσεις "έχεις τσακωθεί με έναν που κάνει tae kwon do"...

 

Πως είναι ένα πραγματικό ξύλο στο δρόμο ξέρεις ή έχεις μείνει στο δημοτικό;

 

Ξεκινάς με γροθιές(και λιγότερο κλοτσιές), μετά ίσως λαβές(ή αλλιώς πάλη) και κατα 90% η μάχη συνεχίζεται στο έδαφος...Ποια πολεμική τέχνη λοιπόν προσομειώνει την πραγματική μάχη;

 

Μια πολεμική τέχνη που έχει 1) γροθιές, 2) λαβές, και 3) κινήσεις στο έδαφος πεσμένος... Καμία σχέση με tae kwno do δηλάδή που επιτρέπει γροθιές μόνο στο θώρακα, δεν έχει λαβές, και καμία κίνηση εδάφους. στο 1,2,3, = OXI από το tae kwon do που μας υπέδειξες.

 

Είσαι παντελώς αδαής, φαίνεται. Αγώνα στο κλουβί έχεις δει; Αυτό είναι πραγματική μάχη. Έχεις δει ποτέ κανέναν να παίζει tae kwon do εκεί; Κλωτσιές mui tai έχει μόνο, αν υπάρχουν και αυτές...

 

Προφανώς αν κάποιος έχει μαύρη στο tae kwon do, ίσως με δειρει. Ξέρεις τι θα του έκανα εγώ; (Γιατί με ρώτησες αν μπορώ να τον δείρω) ΘΑ τον έριχνα κάτω. Γιατί τέτοια μάχη δεν ξέρει.

Επεξ/σία από Demon13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχει λαβές το tae kwo do?? :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Από το ύφος σου και την υπεροψία που δείχνεις κάνει μπαμ οτι δεν έχεις ιδέα απο πολεμικές τέχνες και φυσικά δεν έχεις μάθει να σέβεσαι τους αντίπαλούς σου. Γεγονός που σε κάνει αδύναμο. Βασική αρχή σε όλες τις πολεμικές τέχνες ειναι ο σεβασμός στον αντιπαλο...ακου κει "θα τον έριχνα κάτω". Τον μαυροζωνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα οδηγούσε τη μάχη στο έδαφος...

Αυτό εννοεί θα τον έριχνε κάτω.

Εξίσου λάθος, αν μιλάμε για δρόμο και τσιμέντα.

 

Αυτό που λέω πάντα είναι ότι ο μαχητής κάνει την τέχνη.

 

Η δε εντύπωση πως η μαύρη ζώνη δεν τρώει ξύλο είναι τελείως εσφαλμένη, όπως και οποιαδήποτε συσχέτιση αθλήματος με πολεμική τέχνη .

 

Αλλο ένας με έναν, με διαιτητή, προστατευτικά, ίδια κιλά σε λαστιχενια πατωματα κι αλλο οι κανόνες αυτοάμυνας και ΑΠΟΦΥΓΗΣ συμπλοκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα οδηγούσε τη μάχη στο έδαφος...

Αυτό εννοεί θα τον έριχνε κάτω.

Εξίσου λάθος, αν μιλάμε για δρόμο και τσιμέντα.

 

Αυτό που λέω πάντα είναι ότι ο μαχητής κάνει την τέχνη.

 

Η δε εντύπωση πως η μαύρη ζώνη δεν τρώει ξύλο είναι τελείως εσφαλμένη, όπως και οποιαδήποτε συσχέτιση αθλήματος με πολεμική τέχνη .

 

Αλλο ένας με έναν, με διαιτητή, προστατευτικά, ίδια κιλά σε λαστιχενια πατωματα κι αλλο οι κανόνες αυτοάμυνας και ΑΠΟΦΥΓΗΣ συμπλοκης.

 

Προφανως έχετε μπερδέψει λιγο τα πράγματα.

Και το μποξ αποτελεί ΚΑΙ άθλημα. Αυτό δε σημαίνει οτι ο μποξέρ ειναι καθαρά αθλητής.

Ειδικά το tae kwo do ειναι πρωτα πολεμική τέχνη με έμφαση στην άμυνα και μετά έγινε και άθλημα (οπως και το τζουντο και σύντομα και το κικ μποξ)

Σε άλλες χωρες θεωρουν και το μάι τάι άθλημα.

 

Το οτι στο αθλητικό μέρος μια τέτοιας τέχνης, φοράνε γάντια, ειναι απόλυτα λογικό. Εκει δε πάνε να σκοτωθουν. Να νικήσουν πάνε.

Το ξύλο στο δρόμο ειναι άλλη περίπτωση και ο εκάστοτε γνώστης μιας πολεμικης τεχνικης το πρωτο πράγμα που μαθαίνει ειναι το πως θα υπερασπιστει τον εαυτό του. Πως θα αμυνθεί σε περίπτωση απειλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνω θέση έναντι ή υπέρ οποιασδήποτε τέχνης. Ο καθένας μπορεί να βρει αυτό που του ταιριάζει και σαν στυλ και σαν δάσκαλο.

 

Εγώ δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Όλες οι παραδοσιακές πολεμικές τέχνες έχουν εκφυλιστεί στη σημερινή εποχή, γιατί έχουν αλλάξει οι συνθήκες αλλά και η κινησιολογία (πχ η βαθιά στάση του καράτε εξασφάλιζε άμυνα έναντι έφιππου- ανέφικτο στις μέρες μας).
 Γι' αυτό αυτοί που θέλουν να πουλήσουν συνδρομές μιλάνε για MMA, δυναμικά αθλήματα, προβάλλουν το ξυλίκι ή την αυτοάμυνα, για να πιάσουν πελάτες. 
Ειδικά το tae kwon do ( είδες που εγώ ξέρω να το γράφω  :devil: ) είναι ΕΠΙΣΗΜΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑ . 

Άσε δε τη φάση "Μαμά , έσπασε" , που την είπε μαυροζωνάς, στο ανώτερο επίπεδο αγώνων και γέλαγαν μέχρι και οι στολές. 
 
Όλες αυτές οι - καταχρηστικά ή όχι - λεγόμενες πολεμικές τέχνες , είναι χρήσιμες και μπορούν να προσφέρουν πρωτίστως στην ψυχολογία κάποιου και δευτερευόντως στην αντιμετώπιση μιας πραγματικής κατάστασης. ΟΛΕΣ . 
 
Από κει και πέρα , παίζει ρόλο και ο άνθρωπος. 
ΟΜΩΣ, την ώρα μιας απευκταίας δύσκολης κατάστασης, όταν η αδρεναλίνη βαράει κόκκινα και το μυαλό θολώνει, εκεί είναι χρήσιμη η ΜΗΧΑΝΙΚΗ που χρησιμοποιεί η κάθε τεχνική και η μνήμη του σώματος και των μυών. 
Αν στην πέσουν τέσσερις και αντί να τρέξεις ή αρπάξεις μια πέτρα, κάνεις εκπνοή και λάβεις θέση, μάντεψε ποιος θα χάσει.

 

Προς τον τόπικ στάρτερ, 

ψάξου, δες τα στυλ που είναι διαθέσιμα και ποιο σου κάνει κλικ και μετά δες και τον Δάσκαλο, κουβέντιασε μαζί του να δεις τι άνθρωπος είναι και μετά ζήτα να κάνεις και δύο προπονήσεις να τσεκάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tae kwon do (ειδες τι μαθαίνεις σε ένα φορουμ? :P) δεν ηταν πάντα Ολυμπιακό άθλημα. Αυτό λέω.

 

Κατα τα άλλα συμφωνω εν μέρη με τη προτελευταία παράγραφο με μια ένσταση.

Αν έχεις αφοσιωθεί σε μια πολεμική τέχνη, το μυαλό δεν πρέπει να θολώσει. Αν θολώσει κάτι έκανες λάθος.

Σαφώς και αν στη πέσουν 4, πρέπει να τρέξεις. Αν όμως πρέπει να τους αντιμετωπίσεις διότι δεν έχεις άλλη επιλογή, έχεις μάθει να ελέγχεις τις αντιδράσεις του εαυτού σου, να αμύνεσαι μηχανικά και ναι αν οι 4 ειναι απλά χουλιγκάνια έχεις πιθανότητες να τους αποφύγεις.

 

Έχω δει άνθρωπο (μπροστά μου) να τα βάζει με 3 (όχι 4) και να τα βγάζει πέρα χρησιμοποιώντας ΚΑΙ ανορθόδοξους τρόπους (δαγκωματιές, κλοτσιές στα αχαμνά, τράβηγμα μαλλιών). Ο  τύπος είχε ασχοληθεί με  fu jow pai χωρις να έχει κάποια ζώνη.

Η εξυπνάδα με την οποία αντιμετώπισε τους τύπους ηταν για σεμινάριο.

Σαφώς και "η μάχη" τελείωσε με το παλικάρι να έχει μελανιές και να πονάει μετά για 2 εβδομάδες. Το θέμα ειναι ομως οτι γλίτωσε τον εαυτό του και τη παρέα του απο κάποιους αλήτες που δυστυχώς δεν μπόρεσε να αποφυγει τον τσακωμό με διπλωματία.

Αυτός ειναι και ο βασικός σκοπός μιας πολεμικής τέχνης κατ εμέ. Να γλιτώσεις τον εαυτό σου.

Όχι να ψάχνεσαι να τσακωθείς.


Υ.Γ- Οταν διαλέγεται μια σχολή δείτε και λιγο τι άνθρωπος ειναι ο δάσκαλος.

Αμα δειτε καναν φουσκωμένο τυπο, 30 χρονων με 50 νταν, ειναι λογικο να καταλάβετε οτι κάτι δε πάει καλά.

Προφανως αυτος ο άνθρωπος δεν ειναι ο κατάλληλος.

Αμα πάτε σε σχολή που παίζουν τσαμπουκαλίκια μέσα και σας ωθουν προς τη βια επίσης κάτι δε πάει καλά.

Σκοπός ειναι η άμυνα όχι η επιθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tae kwon do (ειδες τι μαθαίνεις σε ένα φορουμ? :P) δεν ηταν πάντα Ολυμπιακό άθλημα. Αυτό λέω.

 

Κατα τα άλλα συμφωνω εν μέρη με τη προτελευταία παράγραφο με μια ένσταση.

Αν έχεις αφοσιωθεί σε μια πολεμική τέχνη, το μυαλό δεν πρέπει να θολώσει. Αν θολώσει κάτι έκανες λάθος.

Σαφώς και αν στη πέσουν 4, πρέπει να τρέξεις. Αν όμως πρέπει να τους αντιμετωπίσεις διότι δεν έχεις άλλη επιλογή, έχεις μάθει να ελέγχεις τις αντιδράσεις του εαυτού σου, να αμύνεσαι μηχανικά και ναι αν οι 4 ειναι απλά χουλιγκάνια έχεις πιθανότητες να τους αποφύγεις.

 

Έχω δει άνθρωπο (μπροστά μου) να τα βάζει με 3 (όχι 4) και να τα βγάζει πέρα χρησιμοποιώντας ΚΑΙ ανορθόδοξους τρόπους (δαγκωματιές, κλοτσιές στα αχαμνά, τράβηγμα μαλλιών). Ο  τύπος είχε ασχοληθεί με  fu jow pai χωρις να έχει κάποια ζώνη.

Η εξυπνάδα με την οποία αντιμετώπισε τους τύπους ηταν για σεμινάριο.

Σαφώς και "η μάχη" τελείωσε με το παλικάρι να έχει μελανιές και να πονάει μετά για 2 εβδομάδες. Το θέμα ειναι ομως οτι γλίτωσε τον εαυτό του και τη παρέα του απο κάποιους αλήτες που δυστυχώς δεν μπόρεσε να αποφυγει τον τσακωμό με διπλωματία.

Αυτός ειναι και ο βασικός σκοπός μιας πολεμικής τέχνης κατ εμέ. Να γλιτώσεις τον εαυτό σου.

Όχι να ψάχνεσαι να τσακωθείς.

Υ.Γ- Οταν διαλέγεται μια σχολή δείτε και λιγο τι άνθρωπος ειναι ο δάσκαλος.

Αμα δειτε καναν φουσκωμένο τυπο, 30 χρονων με 50 νταν, ειναι λογικο να καταλάβετε οτι κάτι δε πάει καλά.

Προφανως αυτος ο άνθρωπος δεν ειναι ο κατάλληλος.

Αμα πάτε σε σχολή που παίζουν τσαμπουκαλίκια μέσα και σας ωθουν προς τη βια επίσης κάτι δε πάει καλά.

Σκοπός ειναι η άμυνα όχι η επιθεση.

 

 

Συμφωνώ και αυτά που έχω κάνει εγώ, δεν είχαν καν αγωνιστικό κομμάτι. Αλλά η προπόνηση ήταν όλη πάνω στους ανορθόδοξους τρόπους. Εκεί είναι για μένα το πλεονέκτημα έναντι των παραδοσιακών ή αθλητικών πολεμικών τεχνών, όταν μιλάμε για ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ και πάντα όταν η εμπλοκή καταλήγει να είναι πάντα η έσχατη λύση.

Κοπέλα 1,30 κι ένα μίλκο να χαστουκίζει με περιστροφή full power και όλη τη δύναμη του σώματος θρασύδειλο που την πείραξε.

Με πράσινη ζώνη, ούτε καν μαύρη.

 

Ο άλλος δυο μέρες μετά είχε το σημάδι.

 

Γι' αυτό λέω, πρώτα ο άνθρωπος, μετά ο δάσκαλος και μετά η τέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποιά περιοχή της Ελλάδος μας γράφεις, και μέχρι τώρα τι έχεις δεί και σου αρέσει, επίσης πώς είναι ο σωματότυπός σου και πόσα κιλά και τι ύψος έχεις?

 

(είμαι εκπαιδευτής και θα μπορούσα να σου δώσω μερικές συμβουλές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λαβές το tae kwo do?? :confused: :confused: :confused: :confused:

 

Από το ύφος σου και την υπεροψία που δείχνεις κάνει μπαμ οτι δεν έχεις ιδέα απο πολεμικές τέχνες και φυσικά δεν έχεις μάθει να σέβεσαι τους αντίπαλούς σου. Γεγονός που σε κάνει αδύναμο. Βασική αρχή σε όλες τις πολεμικές τέχνες ειναι ο σεβασμός στον αντιπαλο...ακου κει "θα τον έριχνα κάτω". Τον μαυροζωνά.

Οχι δεν έχει λαβές, και αυτές τις ελάχιστες που έχει είναι τελείως στημένες και ανεδαφικές. To judo και η πάλη έχει λαβές της προκοπής. Και το mui tai ή το Crav που είπαν, που δεν το ξέρω.

 

Ο πρώτος που δεν σέβεσαι τον αντίπαλο είσαι εσύ που λες σε μένα "θα τον έριχνες κάτω τον μαυροζωνά", υποτιμώντας εμένα δηλαδή. Κάνεις και υποδείξεις για σεβασμό στους άλλους...

 

Επίσης επειδη σε βλέπω που το τσαμπουνάς συνέχεια, ξέρεις ποιο είναι το πρώτο πράγμα που σου λένε σε μια σχολή πολεμικών τεχνών;(και σε αυτές που σου αρέσουν εσένα ακόμα) Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

 

Δες πως είναι ένας αθλητής πυγμαχίας, δες έναν αθλητή mui tai, και δες και έναν αθλητή tae kwon do. Και τελειώνει εδώ το θέμα.. (ή ακόμα καλύτερα δες αγώνες tae kwon do, mui tai, πυγμαχία)

 

YΓ το fu jo pai αν διδαχτεί σωστά, 50 φορές καλύτερο απο το tae kwon do, έτσι λίγο που είδα. Οσο πιο βίαιο τόσο το καλύτερο, καλώς ή κακώς έτσι πάει, για ξύλο και για βία μιλάμε, όχι για ρίψη δίσκου. Τώρα αν εσύ το θες για άμυνα και διάλεξες κοριτσίστικη πολεμική τέχνη(όλες οι γκόμενες τυχαία αυτό κάνουν), είναι καλύτερο απο το τίποτα, αλλα χειρότερο απ όλα.(και σου αιτιολόγησα γιατί)

 

YΓ2 άσε καναν άλλον να μιλήσει, δεν το γνωρίζεις το θέμα.

Απο ποιά περιοχή της Ελλάδος μας γράφεις, και μέχρι τώρα τι έχεις δεί και σου αρέσει, επίσης πώς είναι ο σωματότυπός σου και πόσα κιλά και τι ύψος έχεις?

 

(είμαι εκπαιδευτής και θα μπορούσα να σου δώσω μερικές συμβουλές)

Στον Ts μιλάς; παίζει να μην μας βλέπει καν. Σε ποια πολεμική τέχνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ξέφυγε το θέμα.... Τέλος πάντων σαν τελική συμβουλή που θα δώσω στον φίλο είναι ανεξάρτητα από ποια πολεμική τέχνη και αν διαλέξεις, αν θές δεν μπλέκεις σε καυγάδες στον δρόμο εκτός και αν το θές εσύ..... Αν επιδιώκεις να μπλέκεις κάποια στιγμή θα την πάθεις πολύ άσχημα..... Για μένα διάλεξε μια τέχνη-άθλημα να εκτονωθεις εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω krav maga κυρίως γιατί βαριέμαι το γυμναστήριο αλλά και επειδή πιστεύω ότι η γνώση μίας πολεμικής τέχνης μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη.

 

Προτού πάω σε σχολή για να ρωτήσω, θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου πει πόσο περίπου κοστίζει ο μήνας..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω krav maga κυρίως γιατί βαριέμαι το γυμναστήριο αλλά και επειδή πιστεύω ότι η γνώση μίας πολεμικής τέχνης μπορεί να αποδειχθεί χρήσιμη.

 

Προτού πάω σε σχολή για να ρωτήσω, θα ήθελα οποίος γνωρίζει να μου πει πόσο περίπου κοστίζει ο μήνας..;;

Δεν υπάρχει στανταρ τιμή φίλε μου, η κάθε σχολή και ο κάθε δάσκαλος ορίζει τις δικές του.. επίσης, είναι και ανάλογα με την πόλη που είσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20-50 ευρώ. Ανάλογα την σχολή τώρα. Μου αρέσουν τα γυμναστήρια που έχουν και σχολή και σου κάνουν έκπτωση. Και πας όποτε θες.

 

Πολεμική τέχνη χωρίς γυμναστήριο έστω 1-2 φορές την εβδομάδα, δεν υπάρχει. Οκ, υπάρχει, αν έχεις κάποια στανταρ δύναμη, καλό θα είναι και λίγο γυμναστήριο. Η ωμή δύναμη μην είναι και το καλύτερο όλων...

 

Οι καλές σχολές έχουν όργανα γυμναστικής μέσα σε κάποιο σημείο. 3-4 για τις βασικές ασκήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...