Προς το περιεχόμενο

Ποια πολεμικη τεχνη να επιλεξω;


johnny008

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι δεν είναι φυσιολογικό. Είναι φυσιολογικό αν φας γροθιες στο κεφάλι με κάποια υπολογίσιμη δύναμη, και είναι ένα άσχημο σημάδι. Δεν ξέρω τι έπαθες και γιατί ίσως να γινόσουνα ποιο συγκεκριμένος; Ίσως να βλεπες κανα γιατρό; Για κανα Xray

Ποιος ελαιοχρωματιστής φίλε μου;

 

Ακούγεσαι για κλασική περίπτωση αρχάριου που το παίρνει υπερβολικα ζεστά στην αρχή και τα παρατάει μέσα στο τρίμηνο/εξαμηνο.

Ολα καλα πλεον, το προβλημα το εντόπισα στον αγύμναστο σβέρκο - αυχένα. Στην 4η προπόνηση ένοιωσα καποια στιγμη τράβηγμα στην αριστερή μερια τωρα, του σβέρκου, ένοιωσα παλι δυσφορία για κανα λεπτό αλλα μετα συνήλθα και ενοίωθα γενικως σβέρκο κεφαλι πολυ πιο ανάλαφρα. Απο εκει και μετα στις υπόλοιπες προπονήσεις καμια ενόχληση παρόλο που δυσκόλεψαν τα πραγματα. Αν ξανανοιωσω κατι παλι θα παω σε γιατρο οπως ειπες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από εμένα.Το τελευταίο post ήταν πριν 8 μήνες περίπου οπότε ελπίζω να μη γράφω τσάμπα.

Είμαι 31 και ψάχνω να βρω και εγώ με τη σειρά μου μια πολεμική τέχνη η οποία να ταιριάζει στο χαρακτήρα μου και στο τι θέλω να κάνω.

Δε με ενδιαφέρει σε πρώτο στάδιο να αγωνιστώ σε αγώνες ή να μάθω να πλακώνομαι αλλά να κάνω έντονη γυμναστική αερόβια,να είναι μια τέχνη με γρήγορη εξέλιξη και να μου αρέσει κιόλας ως προς το τύπο της προπόνησης.Έχω βάλει ένα σάκο σπίτι μου και έχω παρατηρήσειπως μου αρέσει πολύ να δουλεύω ταπόδια μου ως προς τις κλοτσιές και λιγότερο τα χέρια μου.

Αν έχετε λοιπόν κάτι στο μυαλό σας για να με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων.

 

*Το muay-thai νομίζω από αυτά που έχω διαβάσει πως είναι το επικρατέστερο.

 

Φιλικά πάντα  ΚΩΣΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα και απο μενα ειμαι 13 και  ψαχνω για μια πολεμικη τεχνη...Ο κυριος λογος που την θελω ειναι για να μαθω να δερνω τι προτεινετε? Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σταματήσεις να μπαίνεις στα διαφορα φόρουμ και να ανοίξεις κάποιο βιβλίο. Επίσης αν βοηθάει ο σωματότυπός σου προπονήσου στο στίβο και ειδικότερα στους στους δρόμους (100, 200, 400, 800 μέτρα) καθότι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτές. Αμα θες να μάθεις μια "πολεμική τέχνη"  για να δέρνεις το μόνο σίγουρο είναι ότι θα φας ξύλο , το αμφίβολο είναι αν θα ρίξεις ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GeorgeHipHop είπε

Καλησπερα και απο μενα ειμαι 13 και  ψαχνω για μια πολεμικη τεχνη...Ο κυριος λογος που την θελω ειναι για να μαθω να δερνω τι προτεινετε? Ευχαριστω προκαταβολικα...

Μία εικόνα σου δίνω και αν θες την κρατάς , 

Κλωτσας κάποιον , παραπατάει , πέφτει με τον σβέρκο στο πεζοδρόμιο και αντίο ζωή.....

Ζήσε εσύ μετά με αυτό το βάρος μέσα ή έξω από φυλακή.

Το ενδεχόμενο να γίνει το ανάποδο σε εσένα δεν στο έβαλα.

Αφήστε το ξύλο σε οποιαδήποτε ηλικία, σαν πρώην δάσκαλος πολεμικών τεχνών ποτέ δεν έχω μπλέξει σε καυγά, αποδεκτό μόνο αν απειλεί κάποιος την ζωή σου και δεν έχεις άλλη επιλογή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ''να δερνω'' δε το εγραψα κακοβουλα...Το εννοουσα επειδη δεν μενω σε καλή περιοχή και γίνονται πολλά σκηνικά και μου την έχουν πέσει πολλές φορές Εχετε δικιο που αντιτήθεστε γιατί δεν το έθεσα σωστά..Συγγνώμη:rolleyes:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε έπρεπε να γράψεις  "για να μη με δέρνουν" :)

Αν θες τη συμβουλή μου κοίτα τα μαθήματά σου και διάβαζε και κανένα βιβλίο παραπάνω , θα γίνεις εξυπνότερος και θα αποφεύγεις πολύ πιο εύκολα τις "κακοτοπιές"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαρακι με ολο τον σεβασμο...Εισαι ηλιθιος?Τι βιβλια και παπαρια μπλε μου λες ξες για τι περιοχη και τι περιστατικα μιλαμε?Μ εχουν βγαλει μαχαιρι και μ εχουν κλεψει ευτυχως συνεβη μονο μια φορα και τις αλλες καταφερα να τη γλυτωσω με πολυ τρεξιμο ξες τι ειναι να ερχονται 3 φορες να σε δειρουν και να σε κυνηγανε σε στενα?Εναν φιλο μου ξες τι τον εκαναν?Του κλεψαν τα παππουτσια και το φουτερ και τον αφησαν κυριολεκτικα με το βρακι....Για αυτο ειπα το ''να δερνω'' πανω στον εκνευρισμο μου για ολα αυτα που συμβαινουν...Να μην μιλησω για την αστυνομια που σε ολα αυτα μενει ανεμακτη...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο να σκεφτεσαι ετσι....και εγω οταν με ειχαν κυνηγησει το πρωτο πραγμα που σκεφτομουν μετα ηταν ποια τεχνη να μαθω για να πλακωνω στο ξυλο οποιον ξαναερθει.

Ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Εστω οτι πας πχ Kick Boxing και τα παιρνεις γρηγορα, μαθαινεις να βγαζεις χτυπηματα και αμυνες και εισαι καλος. Νομιζεις οτι θα μπορεσεις να τα βγαλεις αυτα στον δρομο; Με τιποτα. Για να σου βγει αυθορμητα το οποιο "ξυλο" διδαχθεις θα πρεπει να περασει πολυς καιρος και μπορει να μην σου βγει και ποτε. Το πιο πιθανο ειναι να σε κυριευσει ο φοβος και να αρχισεις και παλι να τρεχεις. Εκεινη την στιγμη, μεσα στον εγκεφαλο σου, η καλυτερη επιλογη με τις περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης ειναι το τρεξιμο, δεν προλαβαινεις να σκεφτεις κατι αλλο.

Επισης, ο,τι και να μαθεις, οταν παιζουν οπλα ανατρεπονται οι ισορροπιες και μπορει να εχεις πολυ πιο ασχημη καταληξη αν πας να πλακωθεις. 
Ο δρομος ειναι ζουγκλα δυστυχως. 

Προσπαθησε να αποφευγεις τα στενα και τα μερη χωρις φωτισμο και να εισαι σε εγρηγορση.
Προτιμησε διαδρομες οπου υπαρχει κοσμος και κινηση, ακομα και αν χρειαστει να κανεις κυκλο και να περπατησεις περισσοτερο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GeorgeHipHop  φιλαράκι έχεις απόλυτο δίκιο , ξέχνα τα βιβλία και τα μαθήματά σου ,είσαι 13 ετών μάγκας  , επίσης  μην ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες και π@π@ρια μάντολες γιατί όπως είπε και ο Orpheas1992 παραπάνω, όταν παίζουν όπλα αλλάζουν οι ισορροπίες οπότε κοίτα να είσαι ένα βήμα μπροστά....

Αγόρασε ένα σιδερικό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/3/2018 στις 8:31 ΜΜ, GeorgeHipHop είπε

Ρε φιλαρακι με ολο τον σεβασμο...Εισαι ηλιθιος?Τι βιβλια και παπαρια μπλε μου λες ξες για τι περιοχη και τι περιστατικα μιλαμε?Μ εχουν βγαλει μαχαιρι και μ εχουν κλεψει ευτυχως συνεβη μονο μια φορα και τις αλλες καταφερα να τη γλυτωσω με πολυ τρεξιμο

καλύτερα να εξασκηθείς στο τρέξιμο τότε, γιατί αν θεωρήσεις ότι μπορείς να αντιμετωπίσεις μαχαίρι μαθαίνοντας μια πολεμική τέχνη ή ακόμα χειρότερα κάποιο μαχητικό σπορ μάλλον θα κινδυνεύσεις και θα κινδυνεύσεις άσχημα 

 

αντιλαμβάνομαι το πρόβλημά σου, αλλά δυστυχώς δεν αντιμετωπίζεται έτσι απλά, ειδικά τα μαχαίρια δεν είναι αστεία.. και δεν υπάρχει κάτι χειρότερο από λανθασμένη αυτοπεποίθηση. ακόμα και αν κάποιος σου μάθαινε πώς να αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο αν ήταν έστω και λίγο σοβαρός θα σου έλεγε να τρέξεις σε κάποιο πραγματικό σενάριο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ .....

Για το καλό σου τα λέμε φίλε μου , μην αρπάζεσαι , καταλαβαίνουμε τις ανησυχίες σου , όλοι τις έχουμε περάσει , απλά ώς μεγαλύτεροι τα βλέπουμε απο άλλη όψη πλέον.

Και εγώ έχώ δεί να βγαίνουν και μαχαίρια και όπλο.

Στο μαχαίρι έγινα Κεντέρης και χαίρομαι για αυτό , στο 2ο έκανα την πάπια και πάλι χαίρομαι.

Μπορεί να έχω κάνει ασκήσεις για μαχαίρι πάνω 10.000 φορές αλλά δεν έκατσα να δοκιμάσω αν μου βγεί η άμυνα. Τα πόδια δεν θα σε προδώσουν αν είσαι αθλητικός τύπος οπότε όσο ηλίθιο και αν ακούγεται για μένα η πρώτη επιλογή είναι είναι τρέχεις και η 2η αν δεν μπορείς είναι να δώσεις και το βρακί σου. Σημασία έχει να μην χάσεις την ζωή σου, κανα μάτι -ποδι-χέρι.

Αυτά , καλή τύχη με τις αποφάσεις σου και υπομονή :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...