Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδια εγω εχω μια απορια ολη κ ολη..

δεχομαι οτι το hardware του s3 ειναι καλύτερο απο του iphone 4s, πέρα απο την οθόνη (που υπολείπεται σε μέγεθος οχι σε ποιοτητα) και της χρήσης του itunes που ειναι υποκειμενικά ζητηματα. Πρακτικα (σε εμπειρία χρησης, σε γραφιακά, σε προγράμματα, σε ηχο, σε εικόνα κλπ) πως φαίνεται η ανωτερότητα του galaxy έναντι του iphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που απασχολεί τον μέσο χρήστη ενός smartphone είναι:

 

Να μπορεί να μπει στο internet.

Να μπορεί να κατεβάσει αρχεία

Να μπορεί να ακούσει μουσική

Να μπορεί να δει video

Να έχει βασικές δυνατότητες άμεσης αποστολής/λήψης αρχείων

Να μπορεί να αλλάζει ringtones κτλ (πράγματα που γίνονται από τα ασπρόμαυρα νόκια)

Να έχει GPS

Να παίρνει τηλέφωνο

Να στέλνει SMS

Να μπορεί ανά πάσα στιγμή να έχει τα δεδομένα του διαθέσιμα online (Επαφές, sms, έγγραφα κτλ) και να μπορεί να κάνει restore ή να μπορεί να τα μεταφέρει σε άλλη συσκευή χωρίς πολλά πολλά.

 

Αυτά όλα τα κάνει ένα android phone των 200 ευρώ, υποθέτω πως τα κάνει και το iphone.

Από κει και πέρα τι είναι αυτό που σας μαγνητίζει σε ένα iphone? Διότι έχω δουλέψει το 4s για 2 βδομάδες (χωρίς jb) και ok, δεν ήταν τίποτα σπουδαίο. Μάλιστα αισθανόμουν πολύ πιο περιορισμένος στις επιλογές μου όταν το χρησιμοποιούσα. Για την ποιότητα κατασκευής δεν έχω να πω τίποτα, είναι άψογο. ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο είχε πέσει κάτω και έσπασε το πίσω γυαλί, οπότε θέλει υποχρεωτικά θήκη. Άρα το μπρος πίσω γυαλί νομίζω πως είναι λίγο πρακτικά άκυρο σαν επιλογή πέρα από το στιλ που δίνει στη συσκευή.

Επίσης με δυσκόλευε που όταν το συνέδεα στο pc δεν το αναγνώριζε σαν usb stick... και η θύρα φόρτισης θα ήθελα να είναι micro usb, επειδή ΟΛΑ είναι micro usb τη σήμερον ημέρα. Επίσης δε μπορούσα να στείλω με bluetooth τη φωτό που έβγαλα. Ψιλοβασικές ελλείψεις δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω εχω μια απορια ολη κ ολη..

δεχομαι οτι το hardware του s3 ειναι καλύτερο απο του iphone 4s, πέρα απο την οθόνη (που υπολείπεται σε μέγεθος οχι σε ποιοτητα) και της χρήσης του itunes που ειναι υποκειμενικά ζητηματα. Πρακτικα (σε εμπειρία χρησης, σε γραφιακά, σε προγράμματα, σε ηχο, σε εικόνα κλπ) πως φαίνεται η ανωτερότητα του galaxy έναντι του iphone?

 

Σαυτά που αναφέρεις υπερτερεί το S3 λόγω ανάλυσης και μεγέθους οθόνης , RAM κλπ. Το θέμα είναι υποκειμενικό όμως. Εμένα σαν οθόνη με κάλυπταν 3.7 - 4.0 ίντσες , παιχνίδια , τύπου FPS κλπ δεν παίζω , με το ζόρι κανά funny game να παίζω , βίντεο βλέπω ελάχιστα ,άντε να βγάλω καμοιά φωτογραφία. Οπότε browsing κλπ είναι η χρήση μου. Πες μου ένα λόγο να μην πάρω το iphone 5. Σαν λειτουργικό δε μπορώ να σου πω με σιγουριά που έχω καταλήξει , απλά στο android υπάρχει και το development που για μένα ειναι σημαντικό.

 

Y.Γ. ημουν κάτοχος iphone 3GS και 4 και τώρα ειμαι με Xperia Sole και xperia mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαυτά που αναφέρεις υπερτερεί το S3 λόγω ανάλυσης και μεγέθους οθόνης , RAM κλπ. Το θέμα είναι υποκειμενικό όμως. Εμένα σαν οθόνη με κάλυπταν 3.7 - 4.0 ίντσες , παιχνίδια , τύπου FPS κλπ δεν παίζω , με το ζόρι κανά funny game να παίζω , βίντεο βλέπω ελάχιστα ,άντε να βγάλω καμοιά φωτογραφία. Οπότε browsing κλπ είναι η χρήση μου. Πες μου ένα λόγο να μην πάρω το iphone 5. Σαν λειτουργικό δε μπορώ να σου πω με σιγουριά που έχω καταλήξει , απλά στο android υπάρχει και το development που για μένα ειναι σημαντικό.

 

Y.Γ. ημουν κάτοχος iphone 3GS και 4 και τώρα ειμαι με Xperia Sole και xperia mini

 

Μα αυτή ειναι η απορία μου! θα ήθελα ειλικρινα να μου απαντησει αντικειμενικα οποιος εχει άποψη, τι έιναι αυτό που κάνει καλύτερα το galaxy απο το iphone με βάση το κάλύτερο hardware που διαθέτει (gaming, music player, καμερα, βιντεο, gps, ποιότητα εφαρμογων κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Όταν ψάχνει ο περισσότερος κόσμος για να αγοράσει νέο υπολογιστή , ψάχνει να βρει πιο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην πιο συμφέρουσα τιμή. Και τα smartphones , υπολογιστές είναι (δεν ξέρω για τα iphone) Αλλιώς , λέγεσαι κορόιδο! Αυτό λέγεται: κοινή λογική , κάτι που δεν ισχύει για σας τους fashion victims (apple fanboys).

 

Σαφώς όποιος ψάχνει να καινούργιο υπολογιστή κοιτάζει τα specs και ο λόγος είναι ότι έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο λειτουργικό που λέγεται Windows. Αν πάρεις ως δεδομένο αυτό ασχολείσαι μόνο με τεχνικά (Επεξεργαστή, Μνήμες, σκληρό δίσκο κλπ.). Στην περίπτωση των Smartphone υπάρχει και επιλογή λειτουργικού που προσθέτει επιπλέον παραμέτρους ως προς την επιλογή και σε αυτό το σημείο η apple είναι πολύ μπροστά (Ευχρηστία, ταχύτητα, δομή λειτουργικού, icloud με ότι συνεπάγεται), και όπως ξέρεται ο χρήστης έχει άμεση επικοινωνία μόνο με το interface του λειτουργικού και όχι με επεξεργαστές, μνήμες κλπ. Άρα κρίνει αυτό που βλέπει ως αποτέλεσμα στο κάθε τι που ζητάει από το λειτουργικό, και όταν αυτό γίνεται με ταχύτητα και ευκολία δεν μπα να είναι και με μισό πυρήνα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα αυτή ειναι η απορία μου! θα ήθελα ειλικρινα να μου απαντησει αντικειμενικα οποιος εχει άποψη, τι έιναι αυτό που κάνει καλύτερα το galaxy απο το iphone με βάση το κάλύτερο hardware που διαθέτει (gaming, music player, καμερα, βιντεο, gps, ποιότητα εφαρμογων κλπ)

 

Αντικειμενικά δεν γίνεται να υπάρξει απάντηση. είπαμε η ουσία είναι στην χρήση που θα κάνεις στο τηλέφωνο. με βάσει αυτό πρέπει να επιλέξεις τηλέφωνο και όχι για να πουλάς απλά μόστρα στους άλλους ;)

 

θα βρείς κάποιον που να εκμεταλεύεται πληρως τέτοια κινητα για να πάρεις την καλύτερη απάντηση. ;) Εγώ που δεν κάνω τέτοια χρήση αν ήταν να επιλέξω ένα κινητό για να έχω full HD , φωτογραφία-βίντεο , FPS εμπειρία gaming θα επέλεγα galaxy S3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winamp. Και μουσική και βίντεο.Και αν δεν σου κάνει,έχεις και εναλλακτικές επιλογές

 

https://www.google.c...iw=1914&bih=935

 

http://www.androidau...id-phone-46394/

τι winamp ρε φιλε? μαλλον δεν καταλαβες τι λεω. μεσω του Match, έχω 17.000 τραγουδια διαθεσιμα. 170 κατι GB. και εχω "οριο" τα 25.000 τραγουδια.

Για τετοιο ογκο μιλαω.

 

Το iPhone 5 παίρνει 6.5 στο GsmArena και το Nokia lumia 920 9.1 ΜΟΚΟ τώρα

 

http://m.gsmarena.co...hone_5-4910.php

 

 

http://m.gsmarena.co...ia_920-4967.php

 

 

http://m.gsmarena.co..._s_iii-4238.php

lmao

 

 

Αντικειμενικά δεν γίνεται να υπάρξει απάντηση. είπαμε η ουσία είναι στην χρήση που θα κάνεις στο τηλέφωνο. με βάσει αυτό πρέπει να επιλέξεις τηλέφωνο και όχι για να πουλάς απλά μόστρα στους άλλους ;)

 

θα βρείς κάποιον που να εκμεταλεύεται πληρως τέτοια κινητα για να πάρεις την καλύτερη απάντηση. ;) Εγώ που δεν κάνω τέτοια χρήση αν ήταν να επιλέξω ένα κινητό για να έχω full HD , φωτογραφία-βίντεο , FPS εμπειρία gaming θα επέλεγα galaxy S3.

καπου σ'αυτα που λες κρυβεται η απαντηση αλλα μαλλον τα λες λιγακι αναποδα. γιατι ΔΕΝ θα βρεις χρηση για τον τετραπυρηνο ακομα. η Apple κανει σαφως καλυτερη χρηση των specs, κατι το οποιο φαινεται και στο κερδος που βγαζει ανα συσκευη σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Και αυτο ειναι αποτελεσμα του R&D τμημα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι winamp ρε φιλε? μαλλον δεν καταλαβες τι λεω. μεσω του Match, έχω 17.000 τραγουδια διαθεσιμα. 170 κατι GB. και εχω "οριο" τα 25.000 τραγουδια.

Για τετοιο ογκο μιλαω.

 

 

Δεν είδα κάπου να υπάρχει όριο στην library του Winamp ώστε να stream-άρεις την μουσική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ ρε μαν! Αν φτιάχνω και γω λειτουργικό που να είναι γραμμένο πάνω σε συγκεκριμένο hardware, το κάνω και εγώ να πηγαίνει σφαίρα!

 

Επίσης, δεν είμαι σίγουρος γι αυτό που θα πω, λόγω του standar 3.5' οθόνης, οι προγραμματιστές παίζαν με pixels στο iPhone και όχι με alignment. Όπου στο τελευταίο παίζει το android - windows phone, λογώ των πολλών διαφορετικών σε χαρακτηριστικά συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι ο 4πυρηνος είναι υπερβολή , όμως το ipad3 που ουσιαστικά θα χρησιμοποιήσει πάνω κάτω τις ίδιες εφαρμογές έχει και τετραπυρηνο και κτήνος μπαταρία

Εκεί γιατί έγινε τέτοια αναβάθμιση ?

 

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι winamp ρε φιλε? μαλλον δεν καταλαβες τι λεω. μεσω του Match, έχω 17.000 τραγουδια διαθεσιμα. 170 κατι GB. και εχω "οριο" τα 25.000 τραγουδια.

Για τετοιο ογκο μιλαω.

 

 

lmao

 

 

καπου σ'αυτα που λες κρυβεται η απαντηση αλλα μαλλον τα λες λιγακι αναποδα. γιατι ΔΕΝ θα βρεις χρηση για τον τετραπυρηνο ακομα. η Apple κανει σαφως καλυτερη χρηση των specs, κατι το οποιο φαινεται και στο κερδος που βγαζει ανα συσκευη σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Και αυτο ειναι αποτελεσμα του R&D τμημα της.

 

Άρα τα δυο κινητα κανουν πανω κάτω τα ίδια πράγματα (με την ιδια ταχύτητα, την ίδια "οπτικη ευχαρίστηση" αφου έχουν εξίσου ποιοτικές οθόνες κλπ) στην ιδια πανω κατω τιμη.

Αρα είναι θέμα γούστου και ποιου λειτουργικο κάθεται καλύτερα στο μάτι του καθενος. καλα δεν τα λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι winamp ρε φιλε? μαλλον δεν καταλαβες τι λεω. μεσω του Match, έχω 17.000 τραγουδια διαθεσιμα. 170 κατι GB. και εχω "οριο" τα 25.000 τραγουδια.

Για τετοιο ογκο μιλαω.

 

Google Music Play.

Cloud υπηρεσία με streaming, σαν αυτό που εννοείς υποθέτω. Επίσης υπάρχει το sugarsync media streamer.

 

ΑΛΛΑ

 

Σιγά μην ανεβάσω τα *νόμιμα φυσικά* mp3 μου στον κάθε server του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...