Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι ανησυχούμε ότι η Apple θα μπει στη διαδικασία να λειτουργήσει όπως ο ανταγωνισμός. Ειδικά τώρα που πέθανε ο Jobs.

 

 

Μου θυμίζεις κάτι Εβραίους που με το παραμικρό, όσο και εάν είναι, λένε για το ολοκαύτωμα κλπ.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχετε βρει απ οταν πρωτοβγηκε το iphone τη καραμελα του itunes, και τοσο καιρο που τη πιπιλατε εχει λιωσει.

Οσους μηνες εχω το ipad, μια φορα δε το χρησιμοποιησα. Παλιωσε πια, κραξτε το για κατι αλλο.

 

Οσο για το ποστ του φιλου oldnew..

Μουσικη κατεβαζω αμεσα μεσω youtube, οπως και στον υπολογιστη.

Για ταινιες υπαρχουν ενα καρο προγραμματα, εγω εχω τον avplayer που ειναι κορυφη και παιζει τα παντα. Στο apple store βρισκεις τα παντα, πολλα free. Εχω κατεβασει αρκετα apps που βρισκω καθημερινα σε προσφορα μεσω του appzapp. Κι αμα τις θες ολες free , κανεις ενα jailbreak και τις εχεις. Εκει βεβαια δεν υπαρχει ο ελεγχος , οποτε παιζει και καποια πχ να σου κολλαει. Ε τη σβηνεις και κατεβαζεις αλλη.

 

Sent from my new iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν το έχω καταλάβει αυτό.

 

Αν από την μάπα είσαι σαν λαπας, πως θα το παίξεις μούρη με το iPhone? Στο αυτοκίνητο πέρνεις ένα S3, ανεβάζεις και το φιμε και δεν φαίνετε η μάπα Σου αλλά αν είσαι σαν ΒουτηΡο κεφτες πως θα σε κάνει το iPhone καγκουρα; Ελεος;

 

Το να παρεις iPhone για να το παίξεις κάτι είναι το πιο γελοίο Που έχω ακούσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε βρει απ οταν πρωτοβγηκε το iphone τη καραμελα του itunes' date=' και τοσο καιρο που τη πιπιλατε εχει λιωσει.

 

Οσους μηνες εχω το ipad, μια φορα δε το χρησιμοποιησα. Παλιωσε πια, κραξτε το για κατι αλλο.

 

Οσο για το ποστ του φιλου oldnew..

 

Μουσικη κατεβαζω αμεσα μεσω youtube, οπως και στον υπολογιστη.

 

Για ταινιες υπαρχουν ενα καρο προγραμματα, εγω εχω τον avplayer που ειναι κορυφη και παιζει τα παντα. Στο apple store βρισκεις τα παντα, πολλα free. Εχω κατεβασει αρκετα apps που βρισκω καθημερινα σε προσφορα μεσω του appzapp. Κι αμα τις θες ολες free , κανεις ενα jailbreak και τις εχεις. Εκει βεβαια δεν υπαρχει ο ελεγχος , οποτε παιζει και καποια πχ να σου κολλαει. Ε τη σβηνεις και κατεβαζεις αλλη.

Και για office υπαρχουν παρα πολυ καλες εφαρμογες, και για pdf κλπ. Και στο arc που ςχω, δεν ειδα να χε απο τη μαμα του κανα πακετο office ας πουμε.

 

Sent from my new iPad using Insomnia[/quote']

 

Εγινε ενα μικρο edit και καταλαθος το χα πατησει σε quote.

 

 

Sent from my new iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 2 μπαίνεις στο store και την κατεβαζεις.

Θες να τρέξεις πχ nfs; Και στα 2 πατας το εικονίδιό του και τρεχει.

Θες να παίξεις ένα mp3; Το ψάχνεις στο google, το κατεβαζεις και το παίζεις με οποίον player γουσταρεις ΔΩΡΕΑΝ. Στο ios, αν δεν το αγοράσεις απο itunes, (ακόμα και αγορασμένο απο cd να το έχεις), ανοίγεις pc, itunes, τα συνδεεις, κατεβαζεις το mp3 στο pc το περνας itunes το κανεις sync με το iphone...

Όπως βλέπετε ειναι μια απλούστατη διαδικασία στο ios... :)

Να συνεχισω με ταινίες; Αστο γιατί ειναι ακόμα ποιο μπέρδεμα.

Με ringtone; Αμα θες να βαλεις καποιο mp3 καληνύχτα.

Με word / excell κλπ; Δεν έχει file manager και η ολη διαδικασία ειναι πολυ ποιο μπέρδεμα σε ios.

Το ωραίο της υπόθεσής ειναι ότι θεωρείται δεδομένο ότι το ios ειναι ευκολοτερο χωρίς να ισχύει όταν αναφερόμαστε στα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Επειδή το android σου δινει και δυνατότητές που δε σου δινει το ios, θέματα, widgets, δυνατότητα για custom rom κλπ, ΑΥΤΑ ΤΑ EXTRA ΠΡΑΓΜΑΤΑ έχουν μια κάποια δυσκολία.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Σου φαινεται αδιανοητο , αλλα κι ομως η διαδικασια της apple με τα itunes , τα downloads κλπ ειναι πιο απλη για τον απλο χρηστη (αλλα και τον Power οπως λες, που εχει βαρεθει να το παιζει χακερ σε μια συσκευη που πληρωσε ακριβα για να διευκολυνει την ζωη του.)

πχ ανεφερες ως πιο απλο, οτι πρεπει να ψαξεις το mp3 (αρα και την ποιοτητα και την εκδοση του), να ψαξεις οποιον player θες εσυ , να οργανωσεις τους φακελους σαν playlist κλπ , σε καθε αλλαγη κινητου να τα ξαναργανωνεις κλπ κλπ με κουρασανε και μονο που τα σκεφτομαι. Σεβομαι οτι εσυ μπορει να τα προτιμας, αλλα ο μεσος χρηστης που δεν εχει τις γνωσεις και ο πιο προχωρημενος που εχει φτασει σε μια ηλικια και εργαζεται και δεν εχει ουτε τον χρονο , αλλα ουτε την διαθεση/απολαυση να το παιζει "χακερ" με τις συσκευες του, βγαζει σπυρακια οταν τα ακουει ολα αυτα.

Και φυσικα δεν χρειαζεται να ειναι αγορασμενο το mp3 για να το εχεις στο iphone.

Για τα βιντεακια θα συμφωνησω μαζι σου, ειναι σπασιμο και οφειλεται στο κολλημα της apple στο mp4.

 

Φυσικα εχει καποια κολληματα η apple στη χρηστικοτητα, ειτε απο κολλημα ειτε σαν θυσια για κατι αλλο, στο συνολο ομως η χρηστικοτητα και η απλοτητα της απεχει αιωνες απο τους αλλους. Γι'αυτο σε αυτο δεν εχει ανταγωνιστη και γι'αυτο σας φαινεται "περιεργο" που πληρωνουμε "παραπανω", για "χειροτερα" specs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο μειονέκτημά του sgs3 σε σχεση με iphone5 ειναι αυτό που αναφέρθηκε, η χαμηλή (χαμηλότερη και απο το sgs2) φωτεινότητά που σε χωρες με μεγάλη ηλιοφάνεια, όπως η Ελλάδα ειναι σημαντικό πρόβλημα.

Το 3gs δεν ειναι γρηγορότερο απο το experia (το οποιο παρεπιμπτωντως ποτε δεν ήταν υπόδειγμά android. Πούλαγε εμφάνιση και το παίρνανε οι γυναίκες). Μπορεί να φαίνεται στο ui γρηγορότερο αλλα ειναι μονο εκεί. Απλα για να κυριολεκτουμε.

Ναι υπάρχει τεραστιο θεμα με τις αναβαθμησεις στο android. Πχ αν έπαιρνε το experia rom κομμένη και ραμένη στο hardware του θα πέταγε. Μιλαω παντα για το μεσο χρήστης. Ο έμπειρος χρήστης θα φροντίσει να παρει ένα μοντέλο και μαρκα με μεγάλη ανεπίσημη υποστήριξή. Σημερα αυτό συμβαίνει με τα κορυφαία μοντέλα (και μονο) της samsung. Και λίγο με τα αντίστοιχά της htc.

Ο χειρισμός των σημερινών android ,ειναι το ιδιο ευκολος, συνήθως και περισσότερο ευκολος απο το ios. Οσοι υποστηρίζουν το αντίθετό, ως συνήθως γραφούν μπούρδες. Να φερω μερικά παράδειγματα:

Θες να κατεβασεις μια εφαρμογή;

Και στα 2 μπαίνεις στο store και την κατεβαζεις.

Θες να τρέξεις πχ nfs; Και στα 2 πατας το εικονίδιό του και τρεχει.

Θες να παίξεις ένα mp3; Το ψάχνεις στο google, το κατεβαζεις και το παίζεις με οποίον player γουσταρεις ΔΩΡΕΑΝ. Στο ios, αν δεν το αγοράσεις απο itunes, (ακόμα και αγορασμένο απο cd να το έχεις), ανοίγεις pc, itunes, τα συνδεεις, κατεβαζεις το mp3 στο pc το περνας itunes το κανεις sync με το iphone...

Όπως βλέπετε ειναι μια απλούστατη διαδικασία στο ios... :)

Να συνεχισω με ταινίες; Αστο γιατί ειναι ακόμα ποιο μπέρδεμα.

Με ringtone; Αμα θες να βαλεις καποιο mp3 καληνύχτα.

Με word / excell κλπ; Δεν έχει file manager και η ολη διαδικασία ειναι πολυ ποιο μπέρδεμα σε ios.

Το ωραίο της υπόθεσής ειναι ότι θεωρείται δεδομένο ότι το ios ειναι ευκολοτερο χωρίς να ισχύει όταν αναφερόμαστε στα ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Επειδή το android σου δινει και δυνατότητές που δε σου δινει το ios, θέματα, widgets, δυνατότητα για custom rom κλπ, ΑΥΤΑ ΤΑ EXTRA ΠΡΑΓΜΑΤΑ έχουν μια κάποια δυσκολία.

Πχ για να βαλεις ένα widget καιρού , θα πρέπει να ρυθμίσεις περιοχή, να διαλέξεις ανάμεσα απο πολλές διαφορετικές μορφές απεικόνισής ποια γουσταρεις περισσότερο κλπ. Αυτή η διαδικασία προφανώς ειναι δυσκολότερη απο το να πατας ένα εικονίδιό, και πιθανότατα το κοριτσάκι με iphone σε ροζ θηκουλα, να δυσκολεύεται να το κανει. Για αυτήν ειναι άχρηστο και δύσκολο αυτό.. Καλύτερα τα στατικά αλλα εικονίδια με την προρυθμισμενη εφαρμογή καιρού..

Το κακο ειναι ότι αυτά δεν τα γραφει μονο το κοριτσάκι. Και το 2ο κακο ειναι ότι αυτοι που τα γραφούν αυτά, το παίζουν και power user.

Διαφορετικά δεν υπάρχει κανένα θεμα. Κανείς δεν ειναι πρόβατο και καλα κανει και αγοραζει ότι (νομιζει) ότι τον βολεύει καλύτερα.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Φίλε μου, σεβαστή η άποψη σου αλλά με αυτο το "συνήθως γράφουν μπούρδες" σου προτείνω να το ξανασκεφτείς λιγάκι.

 

Να σε βοηθήσω σε μερικά θεματα και που ανέφερες γιατι σε βρίσκω λιγάκι... Αδιάβαστο.

 

Στο iPhone (αλλα και στο iPad) έχω ανα πάσα στιγμή διαθέσιμα 17.800 τραγούδια (όλο μου το library) και μέχρι τα 25.000 τραγούδια προς το παρών, μέσω του iTunes Match. Μπορώ εάν θέλω να τα κατεβάσω στην συσκευή μου ή να τα ακούσω (streaming). Αυτό γίνεται για ΌΛΑ μου τα τραγούδια (με ή χωρίς DRM Protection)Καθώς επίσης και με ΟΛΕΣ μου τις playlists, και μάλιστα χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα ή να συνδέσω κάποιο καλώδιο η να κάνω sync.

Ψάξε βρες τροπο να εχεις τέτοιο όγκο μουσικής εσύ στο Android.

Επίσης να σε ενημερώσω ότι κάτι παρόμοιο γίνεται και με τα αρχεία μου, τις επαφές μου, το ημερολόγιο μου, τα bookmarks μου και με τις φωτογραφίες μου. Τραβάει μια φωτο στο iPhone και την επεξεργάζομαι στο Mac χωρίς να χρειαστεί να κάνω sync ή κάτι παρόμοιο. Το ωραία είναι ότι μπορείς να κανείς το ίδιο και σε windows pc ή ακόμα και σε Linux περιβάλλον (σε Linux εχεις κάποιους περιορισμούς).

 

Έχεις ακούσει τη φράση "there's an app for that"? σε πληροφορώ η apple την πατεντάρησε ΟΧΙ ΤΥΧΑΙΑ. Θέλεις να διαβάζεις τα έγγραφα του MSOffice στην iOS συσκευη σου? "there's an app for that φίλε μου. Και δεν μιλάω για jailbreak κλπ

 

Τώρα, όσον αφορά τους power users, εάν δε σε φτάνουν τα χιλιάδες apps στο AppStore και θέλεις να το ψαχουλέψεις κι άλλο το πράγμα, κανείς ένα JB και τα πράγματα περνάνε σε άλλη φάση. Χωρίς παρ'ολα αυτα να χάσεις κάποιες απο τις λειτουργίες που προανέφερα.

 

Και ακτίνες άλλο. Backup την android συσκευη σου, πως την κανείς? γιατι εγω όταν "πήγα" απο iPhone 3GS (3γενιες πίσω) σε iPhone4S, μου πήρε συνολικά 4λεπτά, ΧΩΡΊΣ τη χρήση η/υ ώστε να έχω την καινούργια μου συσκευη έτοιμη, με τις ρυθμίσεις που είχα και πριν, με ένα απλό login στο λογαριασμό μου στο iCloud.

 

Μπορώ να συνεχίσω να γράφω μπούρδες εάν θέλεις, προς ενημέρωση σου πάντα.

 

 

Εγώ γελάω με τον καθένα που θελει να περάσει κάτι στο κινήτο του, και πρέπει να το κάνει μεσω itunes και "γνήσιων" hardware extensions που κοστίζουν 1000% πάνω από την κανονική τους τιμή.

 

χαχα!

 

Εεεεεεεεεγινε φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει όμως πως αν είσαι jail break δεν ισχύει η εγγύηση; Το έχω ακούσει από πολλά άτομα και μου φαινόταν περίεργο

 

Όχι δεν ισχύει. Το Jailbreak, δεν θεωρείται παρανομο. Τα app που μπορεί να περάσεις στη συσκευη όμως ("σπασμένα" ή apps που δεν έχει εγκρίνει η apple) είναι μια διαφορετική ιστορία.

 

Αν το κανείς το synch από άλλον υπολογιστή όμως Τί συμβαίνει; Δεν διαγράφει τα προηγούμενα;

 

Γιατι να κανείς sync με άλλον υπολογιστή?

Και βασικά, γιατί να κανείς sync με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ πεστε τα ρε androids.....

 

Κι εγω μαζι σας ειμαι παιδια γιατι πριν 3 με 3μιση χρονια ειχα το iphone 3(OXI το gs) και ειχα τρελαθει....

 

Τα δυο τεραστια μειον για εμενα προσωπικα που εχουν ΟΛΑ ΤΑ IPHONE ειναι οτι 1. ΔΕΝ μπορεις να στειλεις τιποτα μεσω bluetooth(ή οτιδηποτε αλλο) σε αλλο κινητο

2. αυτο που ειπε ο king2009 για την μπαταρια οτι αν σου χαλασει για τον οποιοδηποτε λογο πρεπει να πας πισω το κινητο γιατι αν επιχηρισεις να το ανοιξεις για να την αλλαξεις μονος σου απλα χανεις την εγγυηση τοσο απλα.

 

Οσο τωρα αφορα το οτι δεν μπορεις να ακουσεις ΑΥΤΟΥΣΙΑ mp3 σαν ringtones μικρο το κακο.

 

 

Πραγματικα ποσοι κουβαλατε 2η ματαρια για το κινητος σας, ελεος με αυτη τη χαζομαρα! Αν ειναι ετσι εχω και εγω φορτιστη με μπαταριες...

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανείς το synch από άλλον υπολογιστή όμως Τί συμβαίνει; Δεν διαγράφει τα προηγούμενα;

 

Όχι, εκτός εάν εσύ πεις να γίνει αντικατάσταση του περιεχομένου. Και εάν δεν έχει τίποτα στον υπολογιστή, λογικό ότι θα τα διαγράψει... :P Read before click NEXT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε βρει απ οταν πρωτοβγηκε το iphone τη καραμελα του itunes' date=' και τοσο καιρο που τη πιπιλατε εχει λιωσει.

Οσους μηνες εχω το ipad, μια φορα δε το χρησιμοποιησα. Παλιωσε πια, κραξτε το για κατι αλλο.

 

Οσο για το ποστ του φιλου oldnew..

Μουσικη κατεβαζω αμεσα μεσω youtube, οπως και στον υπολογιστη.

Για ταινιες υπαρχουν ενα καρο προγραμματα, εγω εχω τον avplayer που ειναι κορυφη και παιζει τα παντα. Στο apple store βρισκεις τα παντα, πολλα free. Εχω κατεβασει αρκετα apps που βρισκω καθημερινα σε προσφορα μεσω του appzapp. Κι αμα τις θες ολες free , κανεις ενα jailbreak και τις εχεις. Εκει βεβαια δεν υπαρχει ο ελεγχος , οποτε παιζει και καποια πχ να σου κολλαει. Ε τη σβηνεις και κατεβαζεις αλλη.

 

Sent from my new iPad using Insomnia[/quote']

 

Από περιέργεια , mkv παίζει ? Έχω καιρό αυτή την απορία

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λέτε πάντως πράγματι τα apple είναι τα πιο απλά κινητά στον κόσμο τον smartphone είναι πραγματικά γελοια στην χρήση τους... και σίγουρα τα πιο υποστηρίξιμα. σωστά από θέμα πειράγματος και τσαμπε... απλά και άμεσα.

 

ενώ τα android είναι πιο δύσκολα στην χρήση τους αλλα σου δίνουν την δυνατότητα να τα σκαλίσεις πολύ σε θέμα πειράγματος rom, radio, κτλ.

 

οποτε πιστεύω αυτός που έχει το iphone τσακ οποτε γουστάρει μπαίνει installous κατεβάζει ότι του γουστάρει και κατά 99% θα λειτουργήσει η εφαρμογή και αν δεν κατεβαίνει από installous μπαίνει από το pc στο www.blabla το κατεβάζει και sync.

 

 

ενώ ο android πρέπει να το ψάξει να το βρει σπασμένο γιατί κακά τα ψέματα το applanet δεν έχει τίποτα μέσα :)

το βρίσκει και έχει πιθανότητες να λειτουργεί 50%-60% η εφαρμογή...

απλά το antroid σου δίνη την δυνατότητα να το σκαλίσεις μέχρι αηδίας όπως rom, radio, kernel και όλα τα σχετικά αλλα φυσικά είναι πολύ πιο δύσκολο να το χειριστη κάποιος που η γνώσης του είναι σε nokia 3210.

 

οποτε αν θες πρέπει να είσαι ginius για να έχεις android αν πάλι το θες απλό για να παίρνεις τηλ μην δόσης 600-700 euro πάρε ένα εκεί nokia φθηνό να κανεις την δουλειά σου ούτε το sg3 ούτε το i5 σου χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnny walker keeps walking

fan-boys keep trolling....

 

 

εχω να πω στους apple fans (οι οποιοι ειναι και μετοχοι λογικα και μιλανε με τετοιο παθος) να μου δανεισουν κανα 300 ευρω να πληρωσω το χαρατσι της δεη

και στους android να με βοηθησουν οικονομικα γιατι ειμαι φανταρος και τα 8.31 του ελληνικου κρατους δεν φτανουν...

 

ΕΛΕΟΣ ξεκολληστε! αγοραστε οτι θελετε και απλα χαρειτε το....

και μην προσπαθειτε να επιβαλετε οτι το δικο σας μαμαει...

εχετε λογικη βουτας ολοι...saxo vs rallye honda civic vs golf gt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...