Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το δεχεσαι δε το δεχεσαι, ειναι η πραγματικοτητα. Πολλες android συσκευες κολλανε και ειναι αργες. Και λογικο ειναι οταν βλεπεις το λειτουργικο να θελει 4πυρηνες και minimum 1γιγα ραμ για να πηγαινει σφαιρα, πως να δουλεψει μετα σε συσκευη με 512 πχ;;

 

 

Προχτες ανοιξα απο περιεργεια το 3gs μου κι ηταν το ιδιο γρηγορο με καινουρια android χαμηλης κατηγοριας.

 

 

Ειπαμε, εχει τα θετικα του το λειτουργικο, εχουν βγει πολυ καλες συσκευες, αλλα δε θα κανουμε και το ασπρο μαυρο.

 

Sent from my new iPad using Insomnia

 

απο πού και ως πού θες 4 πυρηνες? και μονοπυρηνα μια χαρα πανε

 

σιγουρα υπηρξαν και υπαρχουν συσκευες με θεματα σταθεροτητας, αλλα φρασεις οπως

 

"τα περισσότερα android κολλάνε, κάνουν κλήσεις απο μόνα τους, print screen απο μόνα τους, sudden sleep "

 

δε στεκουν και καλο ειναι να μη γραφονται

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ πάλι το βλέπω το όλο θέμα(ios vs anroid),σαν τη σύγκριση για gaming κονσόλας και υπολογιστή, και τι εννοώ.

Αγοράζει κάποιος ένα ps3 και ξέρει ότι ότι game και να πάρει θα παίξει άψογα μιας και γράφτεικε ειδικά για το hardware του ps3,(όπως το ios για το μηλόφωνο), άλλος πάλι επιλέγει το pc για να παίξει το ίδιο game ,μπορεί να έχει ανώτερο hardware από το ps3 αλλά κάθε pc έχει διαφορετικό hardware και μπορεί να παίζει τέλεια μπορεί και όχι.(έχει όμως περισσότερες επιλογές και δυνατότητες).

 

από κει και πέρα όπως έχει χιλιουποθεί ο καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει.

το να καθόμαστε και να διαφωνούμε για το καλύτερο δεν έχει νόημα,γιατί άλλες ανάγκες έχει ο καθένας και άλλα κριτήρια, όπως συμβαίνει κ σε όλους τους υπλολοιπους τομείς χαρακτηριστικό παράδειγμα τα αυτοκίνητα.

 

το καλύτερο δε, είναι κάποιος να έχει την οικονομική δυνατότητα να τα συνδυάζει και τα δυο.

 

Συμφωνω απολυτα για αυτο και λεω χρηστες που δεν εχουν την γνωση να χειριστουν android περνουν iphone και δεν κοιτανε ουτε compatibility ουτε παραπανω πραγματα...αν παλι ξερουν το android θα τους ευχαριστησει και με το παραπανω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε εφοσον εμενα και αλλων φιλων που δεν εχουν ιδεα στο τι σημαινει root και custom rom και δεν εχουν κανενα προβλημα και ακουω απο σενα τα προβληματα πρωτη φορα ε τι θες να πω? Εφοσον εισαι dev ξερεις οτι τα προβληματα αυτα ειναι ψιλοπραγματα και οτι οι περισοτερες εταιρειες πετανε ενα hotfix για πλακα σε τετοια προβληματα... τωρα αν κατεβαζει καποιος οποια εφαρμογη βρεθει στο store ειναι σαν να γραφει στο google "a program that makes me money"...... και να πατησει το πρωτο link παρολο που φενεται suspicious....

 

δε διαφωνώ, είπα είναι θέμα του play store, στη τελική όμως ο απλώς "n00bas" τα γλυτώνει αυτά με το ios.

 

http://forums.androi...ls-its-own.html

 

http://androidforums...lls-itself.html

 

http://www.androidap...s-software.html

 

ps: τα παραπάνω τα παρατήρησα live σε huaweii (δεν θυμάμαι μοντέλο - 160 ευρώ έκανε) και sony ericsson x10 mini.

 

ps2: σε default εκδόσεις των εταιριών έγιναν αυτά όχι σε rooted με custom rom. Και αυτό είναι το άλλο μεγάλο πλεονέκτημα του ios, η υποστήριξη, η οποία είναι πολύ κατώτερη στις υπόλοιπες εταιρείες.

 

αν θέλεις να ασχοληθείς με προγραμματισμό κατανεμημένων φορητών, είναι γαμάτη φάση το android απο κονσόλες μέχρι φωτογραφικές, κιόσκι με πληροφορίες κτλ. Αλλά το qnx της blackberry είναι μακράν πιο υποσχόμενο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αν κατεβαζει καποιος οποια εφαρμογη βρεθει στο store ειναι σαν να γραφει στο google "a program that makes me money"...... και να πατησει το πρωτο link παρολο που φενεται suspicious....

 

Όχι δεν είναι έτσι. Οι εφαρμογές από το Play Store είναι (ή θα έπρεπε να είναι) αξιόπιστες. Γι αυτό κατεβάζεις από εκεί κι όχι χύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που έχει επιτύχει η Apple με τα iPhone, iPad κτλ...εκτός design/marketing/fashion είναι η απλότητα και λειτουργικότητα του ios..που τα καθυστά εύκολα προς χρήση ακόμα και για τη "γιαγιά" μας...χωρίς να πρεπεί να ανατρέξεις σε εξειδικευμένα άτομα..όταν καταφέρουν να κάνουν το android το ίδιο εύχρηστο (ακόμα και για τον πιο χαζό) τότε θα αρχίσει να κερδίζει κόσμο...

γιατί πάν' απ' όλα είναι μια καθημερινή συσκευή και θέλω να μην με ταλαιπωρεί, απλά να δουλεύει για μένα και όχι εγώ γι αυτήν..(..άλλο αν δουλέυω για να την πληρώσω, αυτό συμβαίνει και με τις 2 πλατφόρμες..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτό που έχει επιτύχει η Apple με τα iPhone, iPad κτλ...εκτός design/marketing/fashion είναι η απλότητα και λειτουργικότητα του ios..που τα καθυστά εύκολα προς χρήση ακόμα και για τη "γιαγιά" μας...χωρίς να πρεπεί να ανατρέξεις σε εξειδικευμένα άτομα..όταν καταφέρουν να κάνουν το android το ίδιο εύχρηστο (ακόμα και για τον πιο χαζό) τότε θα αρχίσει να κερδίζει κόσμο...

γιατί πάν' απ' όλα είναι μια καθημερινή συσκευή και θέλω να μην με ταλαιπωρεί, απλά να δουλεύει για μένα και όχι εγώ γι αυτήν..(..άλλο αν δουλέυω για να την πληρώσω, αυτό συμβαίνει και με τις 2 πλατφόρμες..)

σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Υπάρχει όμως μια άλλη μερίδα κοινού που τους αρέσει να πειραματίζονται, να το αλλάζουν ,να ασχολούνται και να το "σκαλίζουν".

Ναι ο 45χρονος που θέλει ένα smartphone καλά είναι να πάρει το iphone,θα το μάθει μπαμ μπαμ. οι υπόλοιποι ανάλογα τα γούστα διαλέγουν.

 

Όχι δεν είναι έτσι. Οι εφαρμογές από το Play Store είναι (ή θα έπρεπε να είναι) αξιόπιστες. Γι αυτό κατεβάζεις από εκεί κι όχι χύμα.

εκεί είναι θέμα(φάουλ) του play store,που είναι πολύ χαλαρές οι προδιαγραφές που πρέπει να πληρεί μια εφαρμογή ή παιχνίδι.

Για να βάλει κανείς την εφαρμογή του στο applestore πρέπει να έχει εντελώς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γι αυτό κ παίζουν πάντα σωστά.

Αν υιοθετήσει κ το play store αυτή την πολιτική το anroid θα πάει αρκετά σκαλιά ψηλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ο 45χρονος που θέλει ένα smartphone καλά είναι να πάρει το iphone,θα το μάθει μπαμ μπαμ. οι υπόλοιποι ανάλογα τα γούστα διαλέγουν.

 

ενας πιο μεγαλος ανθρωπος που δεν εχει συνηθισει τα smarphone δεν ειναι καλο να παρει iphone και να δωσει μια περιουσια.. μια χαρα μπορει να χρησιμοποιησει και ενα φθηνο android, ειδικα αν βρεθει καποιος να του δειξει 2-3 πραγματα

 

αλλωστε και στο ios θα χρειαστει κατι τετοιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μερίδα του κοινού που θέλει να πειραματίζεται είναι πολύ μικρή..οπότε..δεν σώνεται η αγορά..

Το android αυτή τη στιγμή είναι σαν το Linux και τις διανομές του (εδώ που τα λέμε..Linux είναι..) που απέτυχε στην mainstream αγορά..παρόλλο που είναι free/καλύτερο?...γιατί το καθηστά δυσχρηστο για τον κοινό μέσο χρήστη...και τα λεφτά έρχονται απο την mainstream αγορα..ασχολούμε επαγγελματικά με τον κλάδο της πληροφορικής..και πιστεψέ με..ακόμα και εγώ που ψαχνόμουν στα πάντα..θέλω κάποια πράγμα να λειτουργούν μόνα τους..ένα τηλέφωνο είναι..θέλω να δουλεύει..έχω πιο σημαντικά θέματα που με απασχολούν στη ζωή μου..ας μην είναι το τηλέφωνό μου ένα από αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχει πετυχει η apple ειναι παντως αξιοθαυμαστο.

Ξερω ατομα που ειναι ανεργα και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και εχουν αιφονι. Και το θεμα ειναι πως η χρηση που κανουν γινεται και σε ενα κινητο των 100 ευρω ανετα!!!

Αλλα δεν γινεται. Οταν παμε για καφε πρεπει να εχουμε το αιφονι πανω στο τραπεζι να το παιξουμε μουρη. Και ας μην εχουμε 2ο βρακι να βαλουμε.

Το ιδιο βεβαια θα μου πειτε μπορει να γινει και με τα samsung και αλλα ακριβα κινητα. Να μην γελιομαστε ομως. Ο ταγαρος, που θελει να το παιξει μουρη δεν θα παρει samsung. Θα παρει αιφονι.

 

Εγω μονο ενα εχω να πω. Μπραβο στην apple για το κοπαδι που εχει δημιουργησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχει πετυχει η apple ειναι παντως αξιοθαυμαστο.

Ξερω ατομα που ειναι ανεργα και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και εχουν αιφονι. Και το θεμα ειναι πως η χρηση που κανουν γινεται και σε ενα κινητο των 100 ευρω ανετα!!!

Αλλα δεν γινεται. Οταν παμε για καφε πρεπει να εχουμε το αιφονι πανω στο τραπεζι να το παιξουμε μουρη. Και ας μην εχουμε 2ο βρακι να βαλουμε.

Το ιδιο βεβαια θα μου πειτε μπορει να γινει και με τα samsung και αλλα ακριβα κινητα. Να μην γελιομαστε ομως. Ο ταγαρος, που θελει να το παιξει μουρη δεν θα παρει samsung. θα παρει αιφονι.

 

Εγω μονο ενα εχω να πω. Μπραβο στην apple για το κοπαδι που εχει δημιουργησει.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου..αυτά είναι θήματα του marketing..αλλά και του "κακού" ανταγωνισμού από την άλλη. Άλλα αναρωτήσου...αν ήταν δύσχρηστο...θα είχε την αρχική του απήχηση, που το καθιέρωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι συγκρινετε το ios με το android?Το ios το βαζει η apple σε συσκευες 700+.Το android υπαρχει σε 300+ συσκευες.Το iphone 5 κοστιζει 160 ευρο κανονικα στα υλικα.Καντε τις πραξεις και δειτε τι βγαζει η apple με την σαβουρα που πουλαει.Καποιος ειπε οτι το ios ειναι για noobs που θελουν κατι ευκολο και το android για power users.Εχει η apple αυτο?

 

shot000002d.png

 

Οχι.Για να κανεις τις παραπανω λειτουργιες πρεπει να μπεις στις ρυθμησεις ψαχνοντας μια ωρα.Στο κλεισιμο παλι το ιδιο σπαταλωντας πολυτιμο χρονο.Παμε τωρα στα φθηνα androids.Ας πουμε ενα κινητο στα 200 μαζι με 2 32αρες καρτες παει στα 240 ευρο.Με μια custom rom πιανει κινητα android τριπλασιας αξιας στην ταχυτητα.Κολληματα δεν υπαρχουν παρα ελαχιστα και αυτα απο 1-2 εφαρμογες(μια ειναι το messenger του facebook).Ποσο εχει το iphone το 64αρι?899 παρακαλω.Οκ ειναι απο γυαλι.Και?Δεν εχω δει iphone user χωρις θηκη.Να χει να το χαιρετε το γυαλι.Τα πλαστικα που λετε συνεχεια εχετε πιασει ποτε το galaxy s3 να δειτε ποσο καλο πλαστικο ειναι?Εγω με το huawei ποτε δεν το εχω με θηκη και δεν εχει ουτε γρατζουνια παρολο που το χρησιμοποιω υπερβολικα πολυ.Παμε παρακατω.Βγαινει η μπαταρια απο το τελειο iphone?Μπα αν σε τελειωσει παπαλα μενεις χωρις κινητο ενω στο android χτυπας με κανα 20αρικο αλλη μια και ετοιμος.Ποσο ειπαμε ειναι το sar?Δειτε και το sar στα samsung και μετα πεστε μου πια εταιρια σεβετε τον πελατη της.

 

Παραπανω ακουσα για κολληματα για κλησεις που περνει το κινητο μονο του και αλλα κουλα.Στους 9 μηνες που εχω αυτο το κινητο δεν μου εχει συμβει τιποτα απο αυτα.Αναβαθμισεις?Εχουμε το xda εσεις?

 

Τελος εχω πιασει στα χερια μου αρκετα iphone απο φιλους για να τα κανω jailbreak.Το iphone 3gs με την τελευταια 5αρα εκδοση και jailbreak με 2-3 εφαρμογες σερνοταν.Μπραβο apple.Εγω με 127 εφαρμογες και λιωσιμο σε αρκετα games με miui rom δεν ειδα ποτε κολλημα(fc στο messenger το ειπαμε αυτο).

Καντε στον εαυτο σας ενα καλο και παρτε android και καντε το ουι θελετε στην κυριολεξια.Δεν θα χτυπησετε την ξανθια χαζη γκομενα με το χιλιοκλειδωμενο iphone που εχει για κλησεις/sms επειδη θα εχετε και εσεις το νεο iphone 5.

 

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα οτι η apple έχει καταφέρει να πείσει τα fanboys της οτι τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν μετράνε. Όταν το iphone είχε κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά τότε μέτραγαν. Τώρα που έμεινε πίσω απο τον ανταγωνισμό δεν μετράνε.

 

Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί χρειάζεται κάποιος από το κινητό του;

 

πλήρη πρόσβαση σε λειτουργίες τηλεφώνου, sms, email, ποιοτικό music και movie player.

 

Το iphone παίρνει στα παραπάνω άριστα. Απλότητα, πληρότητα και ταχύτητα.

 

Τώρα εγώ να πω ότι έχουμε 2012 και το 4S μου δεν έχει αναφορά παράδοσης;

Πληρότητα my ass.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ πεστε τα ρε androids.....

 

Κι εγω μαζι σας ειμαι παιδια γιατι πριν 3 με 3μιση χρονια ειχα το iphone 3(OXI το gs) και ειχα τρελαθει....

 

Τα δυο τεραστια μειον για εμενα προσωπικα που εχουν ΟΛΑ ΤΑ IPHONE ειναι οτι 1. ΔΕΝ μπορεις να στειλεις τιποτα μεσω bluetooth(ή οτιδηποτε αλλο) σε αλλο κινητο

2. αυτο που ειπε ο king2009 για την μπαταρια οτι αν σου χαλασει για τον οποιοδηποτε λογο πρεπει να πας πισω το κινητο γιατι αν επιχηρισεις να το ανοιξεις για να την αλλαξεις μονος σου απλα χανεις την εγγυηση τοσο απλα.

 

Οσο τωρα αφορα το οτι δεν μπορεις να ακουσεις ΑΥΤΟΥΣΙΑ mp3 σαν ringtones μικρο το κακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...