Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιτίθεται στην Apple για το iPhone 5


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω μαζί σου..αυτά είναι θήματα του marketing..αλλά και του "κακού" ανταγωνισμού από την άλλη. Άλλα αναρωτήσου...αν ήταν δύσχρηστο...θα είχε την αρχική του απήχηση, που το καθιέρωσε;

Ισα ισα πιστευω ειναι πολυ πιο δυσχρηστο με τους περιορισμους που βαζει η apple και τα itunes και τις αλλες π@π@ριες. Εδω σου μιλαω ο αλλος με ρωτουσε 2 χρονια αφου πηρε iphone πως θα αλλαξει ηχο κλησης.

Η πλειονοτητα των χρηστων του iphone το παιρνουν οχι γιατι ειναι το καλυτερο και το πιο ευχρηστο κινητο αλλα γιατι ειναι μοδα. Ο ορος fashion victim ταιριαζει γαντι. Μην κοιτας που ειμαστε σε τεχνολογικο forum και οσοι γραφουν σκαμπαζουν και λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδια διαβαζω και ξαναδιαβαζω για την δυσχρηστια του android και οτι ολοι οσοι θελουν ενα τηλεφωνο που απλα θα δουλευει και θα κανει την δουλεια του πρεπει να πανε σε αηφον με αηοσ.ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ;

 

Εγω πρωτη φορα στον κοσμο των smartophones μπηκα πριν ενα σχεδον χρονο με το ideos x5 pro της huawei.Με αυτα που διαβαζω εδω μεσα το κινητο απο την στιγμη που το ανοιξα θα επρεπε να ητανε παντελως αχρηστο και να μην εκανε απολυτως τιποτα.

 

Αντιθετως εγω ανοιξα ενα κινητακι το οποιο ητανε ετοιμο να κανει κλησεις,να στειλει μυνηματα,να μπει στο ιντερνετ ωστε να ψαξω τα μαιλ μου,να κατεβασω τις εφαρμογες μου απλα και γρηγορα και μετα να τις ανοιξω.Δηλαδη ποσο ποιο απλο μπορει να ειναι;

 

Εκτος αν μιλατε για rootαρισματα,καστομιες και αλλα τετοια,που ετσι και αλλιως ενας χρηστης που δεν θελει να ψαχτει πολυ και θελει το κινητο του να κανει 5 βασικα πραγματα,δεν θα τον ενδιαφερουν καν.Δηλαδη το αηος τι πιο απλο εχει;Μπαινει πιο ευκολα στο νετ ή εχει κανα νεο συστημα και κανεις τις κλησεις σας ευκολοτερες;

 

Εγω παταω ενα πρασινο κουμπακι διπλα απο τις επαφες και παιρνει τηλεφωνο.Επισης παταω στην γοογλε αναζητηση και μου βγαζει αυτο που θελω,και αν δεν μου κανει αυτη μπαινω στο store και κατεβαζω εναν μπραουζερ της επιλογης μου,ευκολα και απλα.

 

Δηλαδη ο 45χρονος που αμα παρει αντροιντ,λετε για να καταφερει να το χειριστει να θελει κανα μαστερ σε προγραμματισμο πυρηνα ή νομιζετε οτι αμα αγορασετε νεο κινητο μεσα ειναι αδειο και δεν εχει τιποτα;

 

Ασφαλως αμα θες να ψαχτεις λιγο παραπανω και να κανεις στο κινητο σου οτι σου γουσταρει,θες καποιες(ελαχιστες) παραπανω γνωσεις,αλλα σε αμοιβουν με ενα κινητο ραμενο στα μετρα σου.Εγω του εχω βαλει χιλιες δυο καστομ Gb,μετα το γυρισα σε ics και τουμπαλιν σε gb για να δω ποια μου αρεσει.Πλεον τρεχει μια καστομ gb,πληρως αλλαγμενη απο εμενα για εμενα,με πανω απο 100 εφαρμογες και με ενα κλοκακι στα 1,3 ghz χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα.

 

Αυτο σημαινει αντροιντ,να κανεις το κινητο σου οπως εσυ γουσταρεις και οχι οπως θελει η μαμα εταιρεια,χωρις αυτο να σημαινει οτι αμα το αφησεις μαμα εχεις ενα κινητο χωρις δυνατοτητες και δυσχρηστο για τον απλο ανθρωπο-χρηστη.

 

BTW ο πατερας μου αντροιντ εχει,πληρως μαμα και μια χαρα το χειριζετε και μπαινει και στο νετ για να βλεπει αθλητικα.55 χρονων ανθρωπος.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SGS III για πολλούς λόγους αλλά ο κυριότερος όμως είναι η οθόνη που είναι αρκετά μεγάλη για να σερφάρεις στο internet όπως πρέπει και να παίζεις παιχνίδια σαν άνθρωπος ενώ έχει τέλεια χρώματα και φωτεινότητα για να βλέπω ταινίες το βράδυ στο κρεβάτι όταν δεν μπορώ να δω στο laptop.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και οπαδοί εταιριών γίναμε...κρίμα!

 

Anyway. Βλέπω διάφορα σχόλια του τύπου ότι όποιος παίρνει iPhone το κάνει για μαγκιά ή ξέρω εγω τι άλλο. Αυτό σας κάνει χειρότερους από τα fan boys, συνάμα κομπλεξικους. Υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν γιατί τους αρέσει ή γιατί έμειναν ευχαριστημένοι.

 

Προς θεού, σιγά μην αναλύσουνε τους λόγους... Το iOS είναι αξιόλογο και προσωπικά το γουστάρω για διάφορους λόγους, τυπικούς ή μη - επιστημονικούς ή μη. Όπως και το Android είναι εξίσου ωραίο γιατί κατέχει τη διαφορετικότητα σε σχέση με iOS κτλπ.

 

Δυο διαφορετικά λειτουργικά. Με υπέρ και κατά, οπότε περί ορεξεως κολοκυθοπιτα.

 

Δεν είναι πρόβατα όσοι έχουν iPhone. Και σε καμία περίπτωση άσχετοι. Υπάρχουν και εκείνοι που το παίρνουν για εφέ αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Και στην τελική γνωρίζω άτομα με το καινούργιο galaxy που το έχουν μόνο για Facebook, photos και κλήσεις.

 

Δικαίωμά τους τη χρήση κάνουν και σε ποιον τομέα. η ταμπέλα του τύπου " αν δεν ξέρεις όλες τις λειτουργίες του, το πήρες για εφέ " ας τελειώσει επιτέλους.

 

Peace

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Οι πάντες βγάζουν apps πρώτα απ' όλα για το i-phone. Έχω βαρεθεί να κοιτάζω apps που να είναι πάντα για i-phone, συχνότατα για Android και σπανίως για Blackberry.

 

Ανάποδα τα λες,

 

Το Ανδροιντ έχει μεγαλύτερο Developing support από τι το iPhone, και γενικά πιο πολλές εφαρμογές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανάποδα τα λες,

 

Το Ανδροιντ έχει μεγαλύτερο Developing support από τι το iPhone, και γενικά πιο πολλές εφαρμογές

 

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία* αλλά μήπως έχεις κάποια σοβαρή πηγή για να στηρίξεις αυτό που γράφεις;

 

* δύσκολα ξεχνιέται ο ο ισχυρισμός σου ότι κάθε νέος δικηγόρος αμοίβεται με 2.000+ ευρώ από το δημόσιο - τον οποίο επανέλαβες μάλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο ξύλο και φτύσιμο είναι και οι δύο τους. Εμετικοί, έχω αηδιάσει με τις πρακτικές και των δύο. Και να μη λέω μεγάλη κουβέντα, αλλά προϊόν τους δεν θα αγοράσω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε "θέλω να την πω στον IHateLove" δεν θα ψάχνω τώρα τα θρεαντς, εδώ δεν είχε γίνει τοπικ ότι το Android Market έφτασε τις 500.000 εφαρμογές?

 

όσων αφορά το Support πάρε σβάρνα το φόρουμ και κάνε ένα θρεαντ με τις απαντήσεις όλων, οι περισσότεροι αυτό λένε!

 

 

και όσον αφορά αυτό με τα μικρά γράμματα, το παραδέχτηκα και το πήρα πίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο λογος?Δεν ειπα κατι που δεν ισχυει.

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

 

Ο λόγος είναι ότι ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών δεν ξέρουν και (το κυριότερο) δεν θέλουν να ασχοληθούν με custom rom ή με jailbreak. Θέλουν να πάρουν ένα κινητό και να δουλεύει out of the box.

 

Νομίζεις ότι επειδή βρίσκεσαι σε ένα τεχνολογικό forum ότι τα μέλη εδώ είναι η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού; Πλανάσαι πλάνην οικτράν. Τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν - οπότε η φράση "έχουμε το xda για αναβαθμίσεις" δεν αποτελεί επιχείρημα, μειονέκτημα είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σημειωσουμε επισης οτι περνας εκτος εγγυησης με την φοβερη λυση των custom roms.

Περα απο τα bugs, τα κοληματα και τις παραξενιες της καθε rom, που για να βρεις μια που να σε βολευει περισσοτερο απο το μαμα-android πρεπει να ψαχνεσαι κανα μηνα και να τραβας wipe και ξανα-wipe (κοινως να το βρασω για HIGH END κινητο αν πρεπει να χανομαι στα φορουμ και τις πατεντες για να δουλεψει καλα).

Επισης, επειδη στο galaxy S μου εχω αλλαξει πανω απο 5-6 custom roms να πω οτι αυτα περι "ουαου ταχυτητας" κλπ ειναι 70% στη σφαιρα της φαντασιας του καθε χρηστη (μπορουμε να το λεμε και ανθυποβολη) και ενα 30% ειναι επειδη απλως λειπουν αρκετα bloatware τα οποια ωστοσο σβηνονται ευκολα και σε ενα rooted μαμα android.

 

Πραγματικα, το επιχειρημα της custom rom δεν ειναι υπερ του android, παρα μονο για μεριδα των χρηστων που εχει το κινητο για παιχνιδι και σκαλισμα, παρα για να κανει τη δουλεια του.

 

Oποιος προσπαθει να επιμεινει οτι το android ειναι συνολικα καλυτερο λειτουργικο για κινητα αποτι το ios, ειτε ματαιοδοξει, ειτε δεν χρησιμοποιησε πανω απο 1 ωρα το 2ο. Οπως ειπαμε αν θελετε να πουμε για τα θετικα του s3 ευχαριστως να το κανουμε, αλλα το OS δεν ειναι και δεν εχει τα φοντα προς το παρον για να γινει κατι τετοιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, ωραία τα λές.Σου έχω μία ερώτηση όμως:

Δοκίμασες να βάλεις ios 5 στο 3gs ?

Φιλικά.

Το έβαλα εγώ στο IPhone 3gs που έχει η Μάνα μου. Μια χαρά παίζει. Ουτε κολάει ούτε τίποτα...

 

Έχω Android και iOS συσκευες στο σπίτι. Τα οποία δεν τα δουλέυω εγω, τα δουλέυουν οι δικοί μου, και εγώ κάνω την τεχνική υποστίριξη :P.

 

Ο πατέρας μου, πήρε Ipad για την δουλεία του, εννώ έχει Android συσκευη. Το Ιpad το έχει 4 μήνες το κινητό 16... το Ipad το διαχιρίζεται και ξέρει να το δουλέυει, το κινητό, ότι δεν το έχει πετάξει στην τουαλέτα ακόμα, είναι θαύμα.

 

Κατάφερε κάτι η APPLE που δεν κατάφερε ακομά κανένας. Αυτό που έλεγε ο Steve στην πρώτη παρουσίαση του IPhone το 2007: It s like Magic! Είναι έυκολος ο χειρισμός. Ουτε μενου να ψάχνεσε, ούτε ρυθμίσεις να χάνεσε, ούτε χοντρά bugs να σου σπάνε τα νευρα.

 

Μεγάλοσα στο εξωτερικο, και εκεί υπάρχη το σκεπτικό: Ας δώσω 100 ευρό παραπάνω και να έχω το κεφαλί μου ήσιχο. Θέλω να λειτουργή και όχι να το σκαλίζω όλοι ώρα. (σόρρυ για υπάρχων ορθογραφικά :( )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...