Προς το περιεχόμενο

Euro Truck Simulator 2


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, giannis2429 είπε

Αν έχω καταλάβει καλά το θέμα του παιχνιδιού είναι μεταφορές έτσι; Κάποιες πληροφορίες πάνω σ' αυτό?

Είναι εξομοιωτής οδήγησης νταλίκας, που σημαίνει ότι προσομοιώνει ότι ακριβώς θα έκανες και στην πραγματικότητα. Στην αρχή ξεκινάς ως απλός οδηγός που αναλαμβάνει έτοιμα φορτία με ξένα φορτηγά, εσύ μεταφέρεις από το σημείο Α στο σημείο Β και πληρώνεσαι για την δουλειά. Για να πάρεις μια δική σου νταλίκα υπολόγιζε κάπου στα 100-150 χιλιάρικα, τα οποία έχεις 2 τρόπους να τα δώσεις, είτε κάνεις υπομονή ως απλός οδηγός μέχρι να τα μαζέψεις, είτε παίρνεις δάνειο απ' την τράπεζα, κάτι το οποίο γίνεται διαθέσιμο σχετικά γρήγορα (μετά από 2-3 δρομολόγια θα σου έρθει email για διαθέσιμο δανεισμό 100.000 το οποίο θα αυξηθεί στα 500.000 αν περιμένεις και παραδόσεις λίγα ακόμα φορτία).

Όταν πλέον αγοράσεις το δικό σου όχημα, μετά το παιχνίδι γίνεται open-world (χωρίς να βγαίνει ο παίκτης ποτέ απ' το φορτηγό όμως) και πρέπει να οδηγάς μέχρι το σημείο που είναι το φορτίο που πρέπει να παραλάβεις. Ως απλός οδηγός δηλαδή, μετά την παράδοση θα επιστρέφεις στο menu, ενώ ως ιδιοκτήτης θα πρέπει να σχεδιάζεις προσεκτικά τι θα παραλάβεις από που (πχ αν μεταφέρεις από Ιταλία στη Γαλλία, το επόμενο φορτίο θα πρέπει να το παραλάβεις από Γαλλία (κοντά στην πόλη που βρίσκεσαι) αλλιώς θα πρέπει να ταξιδέψεις και συνήθως δεν θα προλάβεις την προσφορά λόγω απόστασης. Βάλε μέσα σ' αυτά κι ότι ανά 10 ώρες θα πρέπει να ξεκουράζεσαι υποχρεωτικά, αλλά και τις βενζίνες.

Από εκεί και πέρα πλέον σου ανοίγονται πολλές επιλογές αναβάθμισης της νταλίκας, να αγοράσεις κι άλλες, να προσλάβεις οδηγούς που θα οδηγούν τα άλλα οχήματα για την εταιρία σου, να αγοράζεις γκαράζ κτλ. Αυτά τα ολίγα και από μένα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, επειδή το παιχνίδι έχει άθλιο anti-aliasing, εγώ χρησιμοποιώ το Nvidia Inspector (https://ci.appveyor.com/project/Orbmu2k/nvidiaprofileinspector/build/artifacts) με τα settings από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=R_Vuu10nCAo και βάζω και το Negative LOD Bias στο -1.000 για να εμφανίζονται πιο καθαρές οι πινακίδες στο δρόμο. Έχει πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά θέλει καλή GPU, όχι κάποιο τέρας αλλά να είναι καλή. Και προσοχή το Inspector δουλεύει μόνο σε DX9!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω, επειδή το παιχνίδι έχει άθλιο anti-aliasing, εγώ χρησιμοποιώ το Nvidia Inspector (https://ci.appveyor.com/project/Orbmu2k/nvidiaprofileinspector/build/artifacts) με τα settings από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=R_Vuu10nCAo και βάζω και το Negative LOD Bias στο -1.000 για να εμφανίζονται πιο καθαρές οι πινακίδες στο δρόμο. Έχει πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά θέλει καλή GPU, όχι κάποιο τέρας αλλά να είναι καλή. Και προσοχή το Inspector δουλεύει μόνο σε DX9!!

εμενα το παιχνιδι δειχνει τελειως διαφορετικο απ'αυτο που δειχνει το βιντεο.

εχω βαλει και μερικες φωτογραφιες πιο πισω. λες να μπορω να το βελτιωσω ακομη πιο πολυ με τον τροπο που γραφεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mclein² Με το inspector βάζεις 4xMSAA και 4xSGSSAA και ουσιαστικά δεν έχεις aliasing. Κατά τη γνώμη μου αξίζει αν έχεις καλό σύστημα γιατί είναι λίγο απαιτητικό το AA. Βασικά έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με το inspector παρά να βάλεις 400% scaling μέσα από το παιχνίδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@mclein² Με το inspector βάζεις 4xMSAA και 4xSGSSAA και ουσιαστικά δεν έχεις aliasing. Κατά τη γνώμη μου αξίζει αν έχεις καλό σύστημα γιατί είναι λίγο απαιτητικό το AA. Βασικά έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με το inspector παρά να βάλεις 400% scaling μέσα από το παιχνίδι..

τσεκαρε αν μπορεις σε παρακαλω τις φωτο μου & πες μου με την κριση σου αν θα εχω καλυτερο αποτελεσμα. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mclein² Δεν ξέρω ποιες λες. 5 μηνύματα έχεις όλα και όλα στο forum, δεν βλέπω φωτογραφίες στα μηνύματά σου. Εν πάση περιπτώσει κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο το αποτέλεσμα με το inspector αφού και 400% scaling να βάλεις στο παιχνίδι πάλι θα έχεις aliasing. To inspector είναι για το aliasing μόνο, τα γραφικά του παιχνιδιού δεν αλλάζουν φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@mclein² Δεν ξέρω ποιες λες. 5 μηνύματα έχεις όλα και όλα στο forum, δεν βλέπω φωτογραφίες στα μηνύματά σου. Εν πάση περιπτώσει κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο το αποτέλεσμα με το inspector αφού και 400% scaling να βάλεις στο παιχνίδι πάλι θα έχεις aliasing. To inspector είναι για το aliasing μόνο, τα γραφικά του παιχνιδιού δεν αλλάζουν φυσικά.

ολες οι φωτο του JMC & GeoMak, πως σου φαινονται ποιοτικα ; ;; ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mclein²Μια χαρά είναι. Απλά με το inspector εξαφανίζεται και το aliasing. Σκέψου όπως είναι στις φωτό αλλά χωρίς aliasing. Τα γραφικά στα settings εννοείται όλα στα ultra/high. Αν χάνεις fps αρχίζεις και ρίχνεις settings. Ποια GPU έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@mclein²Μια χαρά είναι. Απλά με το inspector εξαφανίζεται και το aliasing. Σκέψου όπως είναι στις φωτό αλλά χωρίς aliasing. Τα γραφικά στα settings εννοείται όλα στα ultra/high. Αν χάνεις fps αρχίζεις και ρίχνεις settings. Ποια GPU έχεις;

1050ti εκει που παιζει το γκέιμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@mclein² Με την 1050 που είχα πριν, με το inspector και όλα high (όχι ultra) είχα γύρω στα 40 fps στα 1080p. Εσύ θα έχεις παραπάνω. Τώρα αν θα έχεις σταθερά 60 παντού δεν ξέρω όμως. Εξαρτάται βέβαια και από τι settings θα βάλεις τα γραφικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@mclein² Με την 1050 που είχα πριν, με το inspector και όλα high (όχι ultra) είχα γύρω στα 40 fps στα 1080p. Εσύ θα έχεις παραπάνω. Τώρα αν θα έχεις σταθερά 60 παντού δεν ξέρω όμως. Εξαρτάται βέβαια και από τι settings θα βάλεις τα γραφικά..

οποτε μαλλον καλυτερα οπως ειμαι με 400% + anti + ultra στα 80fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mclein² Απλά να ξέρεις ότι το anti-aliasing που έχει in-game, το MLAA δεν είναι πραγματικό AA, απλά θολώνει κάπως την εικόνα και να φαίνονται πιο smooth τα σημεία που δημιουργείται το aliasing. Με το inspector μπορείς να κάνεις πραγματικό AA κατά το rendering της εικόνας.

Τα screenshots είναι με inspector..

screenshot2.png

screenshot1.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 5:28 ΜΜ, yiannis1991 είπε

@mclein² Απλά να ξέρεις ότι το anti-aliasing που έχει in-game, το MLAA δεν είναι πραγματικό AA, απλά θολώνει κάπως την εικόνα και να φαίνονται πιο smooth τα σημεία που δημιουργείται το aliasing. Με το inspector μπορείς να κάνεις πραγματικό AA κατά το rendering της εικόνας.

Τα screenshots είναι με inspector..

screenshot2.png

screenshot1.png

ανάλυση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...