Προς το περιεχόμενο

Windows 8 με 15 ευρώ?


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Aπορω πως καποιος εχοντας τα εξαισια w7 θα παει σε αυτο το πραμα..

μου θυμιζει εποχες με windows xp που βαζανε τα αθλια  vista μονο και μονο να λενε οτι εχουν καινουργιο λειτουργικο.

από την στιγμή που το λειτουργικό δεν έχει perfomance issues, είναι θέμα του αν σου αρέσει/βολεύει ή όχι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aπορω πως καποιος εχοντας τα εξαισια w7 θα παει σε αυτο το πραμα..

μου θυμιζει εποχες με windows xp που βαζανε τα αθλια  vista μονο και μονο να λενε οτι εχουν καινουργιο λειτουργικο.

Για πολλους φιλε μου, ειναι καλυτερο λειτουργικο, φυσικα τα γουστα ειναι ... γουστα.

 

Ομως το πλεον σιγουρο για εκατομμυρια χρηστες, ηταν η χρυση ευκαιρια να πανε απο πειρατικα 7 σε γνησια 8...

Οποτε δεν χρειαζεται να απορεις, απλα παρακολουθα τις πωλησεις!

 

(για να ξεκαθαρισω, κ εγω προσωπικα προτιμω τα 7, ομως αγορασα 4 αδειες των 8, οι 2 αναβαθμιση απο xp, στο κατω-κατω, στην τιμη που τα εδωσαν, τα χαρισαν, σιγα μην αγοραζα 7αρια για 4 Η/Υ, σε πανακριβες τιμες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι και εγώ σοβαρά να τα πάρω για 4 μηχανήματα μου (δεν τα δουλεύω τώρα όλα, αλλά κάποια στιγμή...), το θέμα είναι πως πέρασα τα trial για να δω τι παίζει και... είναι χάλια!!!!! Ο τρόπος λειτουργίας τους και το περιβάλλον εργασίας είναι άστα να πάνε. Καμία σχέση με ΧΡ, καμία σχέση με 7. Με διάφορα utilities προσπαθώ να τα φέρω στα νερά μου αλλά μέχρι στιγμής δεν τα έχω καταφέρει οπως θα ήθελα.

Δεν μπορώ να βρω κάποιο πρόγραμμα που με κάποιο theme ή patch να κάνω την εμφάνιση να είναι σαν τα 7 ή ακόμα και σαν τα XP.

Αυτό το Ασπρο-γκρίζο που έχουν τα 8 με ενοχλεί πολύ. Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο για να κάνει την αλλαγή????

Βρήκα διάφορες πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν κατάφερα κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά το s/n των windows 8 το πηρα μέσω ενός φορητού θέλω όμως να τα εγκαταστήσει σε έναν σταθερό με εκτάρια σπασμένα γίνεται? η θα έχω πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά το s/n των windows 8 το πηρα μέσω ενός φορητού θέλω όμως να τα εγκαταστήσει σε έναν σταθερό με εκτάρια σπασμένα γίνεται? η θα έχω πρόβλημα?

συνήθως οι σειριακοί από λαπτοπ αναφέρονται σε OEM εκδόσεις και δεν τις δέχεται το "γενικό" DVD εγκατάστασης των 8. Θέλουν "ειδικό" DVD εγκατάστασης (στα 7άρια XP άλλαζε το i386 φάκελος).  Για να το βάλεις σε PC πρέπει να βρείς DVD (iso εμπάσει περιπτώσει) του κατασκευαστή που παίρνεις τον κωδικό ή να "φτιάξεις" έναν τέτοιο. Δεν χάνεις τπτ να το δοκιμάσει βέβαια. 

 

Υ.Γ. Τα 8-άρια είναι άθλια αισθητικά και λειτουργικα (πχ πάει το multitasking όπως το ξέραμε, αντίο και στο aero, 3d, ακόμα και πασιέντζα θα πρέπει να βάλετε μετά) και δεν θα συμβούλευα κανέναν να πετάξει τα όμορφα 7άρια του για αυτό το έκτρωμα.  Το metro interface εκτός ότι είναι για ταμπλέλετε είναι δεν κάνει για power users. Δεν μπορούν με κανένα επιχείρημα να με πίσουν ότι το να κλείνεις πχ μια εφαρμογή πιάνοντας την από την μέση πάνω και να την σέρνεις κάτω είναι καλύτερο από το "κλασσικό" Χ. Οσο για το Alt-F4 ευχαριστούμε την MS που μας απέδειξε ότι είναι "πρόοδος" να θυμάσαι συνδιασμούς πλήκτρων γιατί αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου... 

 

Τουλάχιστον αμα τα βάλετε τρέξτε κανα after πρόγραμμα τύπου classic shell, startw8, start8 που τα κάνει να μοιάζουν κάπως με 7άρια (βάζουν start και επιτρέπουν είσοδο απ' ευθείας στο desktop). Είναι όμως ομολογουμένως γρήγορα και σταθερά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά το s/n των windows 8 το πηρα μέσω ενός φορητού θέλω όμως να τα εγκαταστήσει σε έναν σταθερό με εκτάρια σπασμένα γίνεται? η θα έχω πρόβλημα?

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν δεις ο κωδικός που πήρες δεν είναι ΟΕΜ. Επαναλαμβάνω ότι δεν αγοράζεις windows αλλά άδεια χρήσης (serial number), οπότε τα βάζεις σε όποιον υπολογιστή θέλεις και σε όποια έκδοση 32/64 bit θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βρω κάποιο πρόγραμμα που με κάποιο theme ή patch να κάνω την εμφάνιση να είναι σαν τα 7 ή ακόμα και σαν τα XP.

Αυτό το Ασπρο-γκρίζο που έχουν τα 8 με ενοχλεί πολύ. Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο για να κάνει την αλλαγή????

Βρήκα διάφορες πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά δεν κατάφερα κάτι!

 

Δες αυτό, επίσης οι ίδιοι έχουν βγάλει transformation pack και για XP, Vista.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορω πως καποιος εχοντας τα εξαισια w7 θα παει σε αυτο το πραμα..

μου θυμιζει εποχες με windows xp που βαζανε τα αθλια  vista μονο και μονο να λενε οτι εχουν καινουργιο λειτουργικο.

Μια ερώτηση θα κάνω...θα ήθελα να μου απαντήσεις εσύ!

Στα vista τι δεν σου άρεσε?

 

 

 

Δεν με ενδιαφέρει απάντηση από άλλους...ξέρω τα αρνητικά που είχαν τα vista!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πηρα λαπτοπ που ειχε vista απο την μανα του,τα κρατησα ενα χρονο και  πραγματικα οσο περνουσε ο καιρος τον δουλευα ολο και πιο  λιγο,ενα χαλια λειτουργικο και επελεγα να δουλευω στον σταθερο που ειχε xp.

με το που περασα τα 7ρια πραγματικα ειχα αλλο λαπτοπ και πλεον δεν ανοιγω  τον σταθερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πηρα λαπτοπ που ειχε vista απο την μανα του,τα κρατησα ενα χρονο και πραγματικα οσο περνουσε ο καιρος τον δουλευα ολο και πιο λιγο,ενα χαλια λειτουργικο και επελεγα να δουλευω στον σταθερο που ειχε xp.

με το που περασα τα 7ρια πραγματικα ειχα αλλο λαπτοπ και πλεον δεν ανοιγω τον σταθερο..

Γιατί δεν βάζεις και στον σταθερό τα 7???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πηρα λαπτοπ που ειχε vista απο την μανα του,τα κρατησα ενα χρονο και  πραγματικα οσο περνουσε ο καιρος τον δουλευα ολο και πιο  λιγο,ενα χαλια λειτουργικο και επελεγα να δουλευω στον σταθερο που ειχε xp.

με το που περασα τα 7ρια πραγματικα ειχα αλλο λαπτοπ και πλεον δεν ανοιγω  τον σταθερο..

 

Δεν μπορώ να καταλαβω γιατί τα λες χάλια χωρίς επιχειρήματα...

Σε ρώτησα τι δεν σου άρεσε από περιέργεια...

 

Φιλικά Αντώνης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ με επιχειρήματα τι δεν μου άρεσε στα vista. Το ότι κολλόυσε συνεχώς, έβγαζε μπλε οθόνη και ήθελε restart για να στρώσει, το ότι με φρέσκια εγκατάσταση μου έκανε πάλι θέματα, το ότι στα παιχνίδια σερνόταν και πολλά δεν τρέχανε καν (προβλήματα με directX αν θυμάμαι καλά)...

 

Βέβαια όλα αυτά ήταν με το που βγήκαν τα vista (τα δούλεψα 2-3 μήνες και μετά τα παράτησα), μετά από μερικούς μήνες από ότι λένε αρκετοί "στρώσανε" κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ με επιχειρήματα τι δεν μου άρεσε στα vista. Το ότι κολλόυσε συνεχώς, έβγαζε μπλε οθόνη και ήθελε restart για να στρώσει, το ότι με φρέσκια εγκατάσταση μου έκανε πάλι θέματα, το ότι στα παιχνίδια σερνόταν και πολλά δεν τρέχανε καν (προβλήματα με directX αν θυμάμαι καλά)...

 

Βέβαια όλα αυτά ήταν με το που βγήκαν τα vista (τα δούλεψα 2-3 μήνες και μετά τα παράτησα), μετά από μερικούς μήνες από ότι λένε αρκετοί "στρώσανε" κάπως.

Φαντάζομαι δεν είδες το spoiler που έκανα παραπάνω (post #1328)...

Δεν ρώτησα εσένα αλλά τέσπα δεν πειράζει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εχω και στο σταθερο τα 7ρια ενοειται ..απλα θελω να πω οτι ενω με βολευε το λαπτοπ σαν θεση στο κρεβατι πχ... πηγαινα στο γραφειο λογω xp.

2.Το πρωτο μου pc ειχε 98ρια και εχουν περασει ολα τα λειτουργικα απο τα pc μου.

για αρχη τα vista ειναι ποιο απαιτητικα εκτος εαν ειχες κανενα 8πυρηνο τοτε..

στα βασικα του μειον ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο σερνονταν το συμπαν,,,τα ξαναπερνας  αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.

μετα απο καιρο λειτουργιας το <<Δεν αποκρίνεται>> το βλεπεις συνεχεια.προβληματα ασυμβατοτητας  drivers(βεβαια δεν τα δουλεψα με sp2)

τα 7 ειναι πιο ελαφρια,λιγοτερη ραμ, καλυτερο repair συστημα γενικα κανενα προβλημα,,,,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφω τα αυτονοητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...