Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Vs PlayStation Vita


SteelLord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To wii παιζει σε αλλη κατηγορια.Για μενα οι πωλησεις του δεν μετρανε καθολου.Με τις αλλες 2 ασχοληθηκαν και ασχολουνται στα μεγαλα ξενα forums για hardcore gaming.

 

Για ποιο λογο για 'σενα δεν μετρανε οι πωλησεις του Wii? Δεν μπορω να μπω με τιποτα στη λογικη σου. Εχεις φτιαξει μια "σκαλα" απο κατηγοριες τις οποιες εχεις δωσει εσυ μονος σου κριτηρια για το ποια κονσολα θα ειναι καταχωρημενη και που και μετα με τον δικο σου τροπο προσπαθεις να ξεχωρισεις μεσα απο αυτο. Δεν ειναι ετσι ομως.

 

Και το PS3 και το X360 και το Wii (και πλεον WiiU) ολα διεκδικουν την ιδια θεση, για τους ιδιους λογους κατω απο την τηλεοραση σου. Το ιδιο και το 3DS και το PSV και τα tablets και τα i-phone και παει λεγοντας. Ναι ναι ξερω, δεν συγκρινονται οι κανονικες κονσολες χεριου με τα τηλεφωνα γιατι ακομα δεν εχουμε physical controls αλλα σκεψου καποιον ο οποιος θα παει να αγορασει μια φορητη συσκευη διασκεδασης. Η μαλακισμενη η Sony κανει τοσο λαθος πανω σε αυτο που μονη της συγκρινει το PSV με tablets και τηλεφωνα. Fail, fail Sony, fail. Εσυ και εγω μπορει να λεμε "δεν υπαρχει συγκριση για μενα, PSV για παντα" αλλα ρωτα και τον διπλα σου.

 

Οι θεσεις ειναι λιγες, οι συσκευες πολλες. Ολες οι συσκευες αυτες απευθυνονται στα ιδια ατομα και με σχεδον τις ιδιες αναγκες και φυσικα θα τις βαλουμε ολες στο ιδιο τσουβαλι αναλογα τη θεση την οποια διεκδικουν. Δεν μπορουμε να βαζουμε ταμπελες μοναχοι μας και να συγκρινουμε με 2 μετρα και 2 σταθμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 332
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλλα πραγματα γραφω εγω,αλλου πας εσυ την κουβεντα.

 

Μιλησαμε για επιτυχια στις πωλησεις,ουτε για πανηγυρια,ουτε για σημαιες,ουτε για το τι ενδιαφερει εμενα(απ'οτι φαινεται με ξερεις καλυτερα και απο εμενα :D).Οι πωλησεις για μενα τουλαχιστον,για να συγκρινουμε δικαια δεν μπορουν να εχουν και τον χρονο που αλλος παιζει μονος του,πως να το κανουμε.

 

Οι πωλησεις του πρωτου χρονου του 360 φυσικα και μετρανε για τους devs.Γι αυτο και ζοριστηκε το ps3 αρχικα.

Δεν λες κατι καινουριο ή κατι στο οποιο διαφωνω,αλλα δεν συζητηθηκε αυτο το πραγμα.

Απο τοτε που βγηκε το ps3 τα πηγαινει καλυτερα σε απευθειας κοντρα με το 360.

Ουτε νεφελιμ ουτε ελοχιμ.

Απλη διαπιστωση.

Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

 

 

 

Ειμαστε offtopic.

 

Δεν ισχύει

 

http://www.geekwire....y-global-sales/

 

Όσο για το θέμα των πωλήσεων οι απόψεις σου μου θυμίζουν κάτι φωτογραφικές προκυρήξεις του δημοσίου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To wii παιζει σε αλλη κατηγορια.Για μενα οι πωλησεις του δεν μετρανε καθολου.

 

Τι εννοείς ότι το Wii «παίζει σε άλλη κατηγορία»; Είναι και αυτό προσωπική σου απόψη (όπως πχ η άποψή σου ότι δεν μετράνε οι πωλήσεις του) ή το στηρίζεις κάπου; Εγώ ως τώρα νόμιζα ότι το Wii είναι παιχνιδομηχανή όπως το X360 και το PS3. Εσύ που πιστεύεις ότι πρέπει να κατηγοριοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last gen home consoles :wii-360-ps3(in that order saleswise) ίδια γενειά ήταν το wii τα πάτησε όλα κάτω,είχε Innovation που λίγες φορές βλέπουμε,φτηνό σε τιμή με πολύ ωραία games όπως το super mario galaxy ενα απο τα καλύτερα Platformers όλων των εποχών, τώρα αν κάποιοι λόγο δύναμης δεν το μετράνε έιναι οι ίδιοι που δεν μετράνε το wii u στην τωρινή γενιά και το χαρακτηρίζουν Old gen.

 

τέλειωσε αυτή η γενιά πάει,μας άφησε χρόνους,το ίδιο και στις φορητές, όσο Buthurt και αν είναι κάποιοι η σόνυ και στις 2 έπιασε πάτο. μέχρι και στα κινητά είναι πίσω απο apple-samsung (πλέον gaming έχουν γίνει και αυτά...)

 

btw το thread είναι psvita-3ds ,μιλάμε άνετα για την σόνυ εδώ και πως μπορεί να βοηθήσει το vita, γιαυτό ξεκίνησε η κουβέντα,οι πωλήσεις όμως είναι fact,δεν μπορεί κάποιος να βγαίνει και να λέει τα κοβω και τα ράβω στα μέτρα μου,άποψη μου η σόνυ δεν έμαθε απο τα λάθη της,το vita δεν το σώζει ,έγραψα τι πρέπει να κάνει για να το σώσει αλλα εκεί στην σόνυ δεν ξέρουν την μία τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την άποψή μου, η οποία κλίνει προς του PDS κάπως.

 

Το Wii είναι όντως τυπικά στην ίδια γενιά με τα άλλα δύο. Ωστόσο, θεωρώ πως η Ν από αυτή γενιά αποφάσισε να παίξει σε ξεχωριστή κατηγορία, τόσο σε επίπεδο hardware όσο και σε software και στο κοινό που στόχευε με αυτό. Και φαίνεται να συνεχίζει κάπως σε αυτή τη γραμμή με το WiiU.

 

Μιλάτε για πωλήσεις, αλλά αν δούμε Link.png Site: ποια παιχνίδια πούλησαν περισσότερο (και αυτά που είναι στην κορυφή ήταν bundled με την κονσόλα - αυτό για όσους μιλούν για υψηλό attach rate στο Wii και κοιτούν καθαρά τα νούμερα δίχως να τα ερμηνεύουν) και με πόση διαφορά από τα "core" παιχνίδια (που και πάλι είναι μόνο της Nintendo), είναι ξεκάθαρο ότι το Wii παίζει σε άλλη κατηγορία μόνο του. Φυσικά, γλυκάθηκαν και οι άλλοι δύο, κυρίως η MS, και ήθελαν κι αυτοί κομμάτι από την πίτα, αλλά όταν κι όπως το έκαναν μόνο αποφάγια είχαν την ελπίδα να πάρουν.

 

Ολα αυτά ερμηνεύονται διαφορετικά κι έχουν διαφορετική σημασία αναλόγως την οπτική του καθενός (gamer, developer, executive etc), αλλά νομίζω ότι αυτό εννοεί ο PDS όταν λέει ότι δεν υπολογίζει το Wii, κι όχι ότι το κάνει για να βγάλει την κονσόλα του πρώτη. Και σε αυτό συμφωνώ κι εγώ.

Ακόμα κι αν διαφωνείτε εντελώς με αυτό, όμως, το βρίσκω πολύ ακραίο να θεωρείτε ότι το PS3 έπιασε πάτο σε αυτή τη γενιά. Δεν τα πήγε ιδανικά, ναι, αλλά πάτο; Δεν είχε κανένα exclusive; Δεν έβγαλε κανένας 3rd party developer παιχνίδια σε αυτό; Το παράτησε η Σώνει στα 2 χρόνια, ξέρω 'γώ; Και στην τελική, αφού μιλάμε για νούμερα, δεν έχει πουλήσει σχεδόν όσο και το 360; Πώς ορίζετε τον πάτο;

 

Τώρα, με το Vita όντως δεν καταλαβαίνω τι προσπαθεί να πετύχει και πώς νομίζει ότι θα το κάνει αυτό η Σώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάτο εννοούμε πως δεν μπορούσε να τα πάει χειρότερα μετά την επιτυχία του ps2, πιο κάτω δεν γίνεται, με το vita μας αποδεικνείει οτι μπορεί να τα πάει πιο χάλια (ps2-ps3 με psp-vita),

 

δεν λέμε οτι το ps3 δεν είχε καλά παιχνίδια,λέμε οτι η σόνυ το κατακρεούργησε, έβγαλε καλά exclusives αλλα άργησε πολύ(ps2 support anyone anyone, πριν 2 σελίδες τα λέγαμε),όταν έχεις ανακοινώσει last guardian το 2008 και δεν είναι έτοιμο ακόμα ή το σήριαλ με το gran turismo... η Ms πήρε τεράστιο κομμάτι απο την πίτα και η νιντέντο πήρε όλη την πίτα στις φορητές και όσο και αν λέτε οτι παίζει μπάλα αλλού λεφτά gamers είναι και αυτά,λεφτά που η σόνυ προσπάθησε να πάρει με lbp και move ή η ms με Kinect και dance central κτλπ, κακώς τα χορίζετε επειδή δεν είναι του γούστου σας τα παιχνίδια,μιλάμε για Home consoles και hardcore games, δεν μπορεί κάποιος να μου πεί οτι τα galaxy /zelda/fire emblem /metroid δεν είναι απο τα κορυφαία hardcore games, ας πάει να παίξει τότε cod/gears /halo και ας μας αφήσει να έχουμε την άποψη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλική παρατήρηση, μην το πάρεις στραβά.

Βάζε καμιά τελεία :P

 

Διαβάζεις πράγματα που δεν έχω γράψει και μάλλον δε διαβάζεις αυτά που έχω γράψει. Είδες στη λίστα ποια παιχνίδια έχουν πουλήσει στο Wii; Δε βάζω στη συζήτηση γούστα, γιατί αυτά είναι άλλη ιστορία. Βάζω μόνο τα νούμερα, που λες κι εσύ, και το τι σημαίνουν. Το Wii είναι πρώτο σε πωλήσεις και τα μόνα παιχνίδια που πωλούνται πολύ σε αυτό είναι τα bundled sports games, που ουσιαστικά είναι demo της κονσόλας, party games, dance games και Mario. Κι ένα Ζέλντα κάπου χαμηλά. Η συντριπτική πλειοψηφεία αυτών είναι Nintendo games. Ναι, ΟΚ, η Ν έβγαλε λεφτά. Και;

 

Τώρα, για το ότι πάτο θεωρείς το ότι το PS3 δεν πήγε καλύτερα από το PS2, νομίζεις ότι θα ήταν λογικό ή ρεαλιστικό να τα πήγαινε καλύτερα, ή έστω το ίδιο καλά; Το PS2 έπαιζε μονότερμα τότε. Ηταν dvd player σε μια περίοδο που ήταν ακόμα ακριβά και το μέσο είχε πιάσει στην αγορά και η MS δεν υπήρχε καν στο παιχνίδι. Επίσης, οι συνθήκες της αγοράς και της οικονομίας ήταν πολύ καλύτερες.

 

Οσο για την τελευταία σου πρόταση, θεωρώ πως εμπεριέχει το λόγο για τον οποίο γίνονται παρερμηνεύσεις όποτε συζητούνται διιστάμενες απόψεις περί του Wii. Κανείς δεν προσπαθεί να επιβάλει απόψεις, ούτε η όποια κριτική προέρχεται από το στερεότυπο ότι το Gears είναι το μόνο hardcore παιχνίδι που υπάρχει. Μια χαρά είναι το Galaxy και το Metroid. Οταν όμως δίνεις νούμερα και ισχυρίζεσαι ότι αυτά αποδεικνύουν τη νίκη του Wii και την ήττα του PS3, και στο Wii το μόνο που βλέπω είναι party games και Nintendo games, ενώ στο PS3 υπάρχει ποικιλία από όλους τους μεγάλους developers, 1st, 2nd και 3rd party, μάλλον το Wii ήταν η αποτυχία σε αυτή τη γενιά, όσον αφορά το gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το Ps3 ήταν η μόνη Blue ray επιλογή για αρκετό καιρό για το 2ο σου παρτ, το ίδιο πράγμα ήταν, οι συνθήκες δεν διαφωνώ ήταν καλύτερες παλιότερα αλλα οι πωλήσεις έγιναν ,απλά τις πήρε η Ν και η ΜΣ.

 

για την 3η παράγραφο ,δες προσεκτικά την λίστα

Wii video games that have sold or shipped at least five million copies.

αυτό που λες είναι άτοπο αν προσέξεις τα games, μερικά που πούλησαν υπερβολικά ήταν για άλλους λόγους όπως περιφεριακά ,ή καλύτερες βελτιώσεις στο χειρηστήριο,τα υπόλοιπα παιχνίδια σύγκρινε τα και με gran turismo και με Uncharted και πες μου διαφορές, ή με dance central etc, είναι όλα Hardcore games τα οποία τα επιλέγει ένας νορμαλ gamer,(εκτός απο το olympic games...)πούλησαν δλδ και αυτά αρκετά, όταν λέμε για games πάνω απο 5mil ,μιλάμε για παιχνίδια που βγάλανε τρελό χρήμα.το να λες στην 10άδα βλέπω μονο Nintendo games δεν με λέει κάτι, και στην 10άδα της σόνυ τα ίδια βλέπεις σονυ games με Uncharted/gow/gt5 etc (και τα cod.....dont get me started in this)που είναι η διαφορά δεν καταλαβαίνω? του wii τα παιχνίδια είναι party games?6 παιχνίδια απο αυτήν την λίστα δεν είναι και είναι 6 στα 8 απο τα κανονικά παιχνίδια της λίστας,δλδ μόνο 2 party games χωρίς Peripherals πούλησαν πολύ απο μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το point μου θεωρώ πως ενισχύεται από τις επισημάνσεις σου. Οτι, δηλαδή, τα νούμερα μόνα τους δε σημαίνουν τίποτα για κάποιον που δεν είναι ιδιοκτήτης ή μέτοχος της κάθε εταιρείας. Ας τα πάρω ένα ένα όμως.

 

Το blu ray δεν έχει την ίδια διείσδυση με το DVD στην αγορά. Ο περισσότερος κόσμος έχει περάσει σε ψηφιακές πλατφόρμες, νόμιμες και μη, για να βλέπει σειρές και ταινίες πλέον. Είναι πολύ μικρό ατού σε σχέση με το DVD player του PS2. Οι πωλήσεις όντως έγιναν και όντως τις πήραν οι άλλες δύο, επειδή παρουσίασαν καλύτερα προϊόντα από τους προκατόχους τους. Εν μέρει κι επειδή η Σώνει έκανε γκάφες, αλλά όχι μόνο γι' αυτό.

 

Τα παιχνίδια που πούλησαν υπερβολικά λόγω bundles τα τόνισα κι εγώ πριν. Είναι όμως μέσα στα συνολικά νούμερα που έχω δει κατά καιρούς να παρατίθενται εδώ ως απόδειξη ότι το Wii είναι καλύτερο. Κάποτε είχα μιλήσει για χαμηλό attach rate και μου είχαν απαντήσει ότι έχει 8.6, νούμερο όμως που βγαίνει υπολογίζοντας και όλα αυτά που έρχονταν πακέτο με την κονσόλα και με περιφερειακά. Πέντε hardcore παιχνίδια βλέπω σε αυτή τη λίστα και είναι όλα της Nintendo. Αυτό το τονίζω, γιατί είναι ένδειξη του πόσο "κλειστή" ήταν η κονσόλα σε 3rd party support και του λόγου που ο πολύς κόσμος αγόραζε Wii. Δεν είναι αυτός ο τρόπος όμως να προσφέρεις στο gaming. Είναι πολύ καλή επιχειρηματική τακτική απλώς.

 

Και σε αυτό το τελευταίο είναι που κολλάω και δεν μπορώ να δω θετικά τη Nintendo ή να δεχτώ όποιον μιλά για επαναστάσεις και ότι η Ν είναι η μόνη που καινοτομεί. Τι να το κάνω αν τα κάνει όλα αυτά για τον εαυτό της; Αν μένει πίσω τεχνολογικά ή δημιουργεί ένα προφίλ που απωθεί τους περισσότερους developers οτιδήποτε και να φέρει νέο στο τραπέζι θα μείνει, ουσιαστικά, ανεκμετάλλευτο. Θα το δούμε να αξιοποιείται σε 3-4 τίτλους δικούς της (που αναμασούν τα ίδια themes 20 χρόνια τώρα) κι αυτό ήταν. Μπορεί να είχε το μεγαλύτερο κέρδος σε αυτή τη γενιά, αλλά αυτό εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει. Φυσικά, κατανοώ αυτές τις προεκτάσεις στις κινήσεις της κάθε εταιρείας, δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να πιστεύω σε ρομαντικές εικόνες του Μιγαμότο ή του Κουταράγκι που τα κάνουν όλα για την ψυχή των φαν τους, αλλά στην τελική ως gamer θα δω τα πράγματα.

 

Στη λίστα του PS3 υπάρχουν 9 παιχνίδια από άλλα στούντιο, χωρίς να μετράω καν αυτά που είναι απλώς published by Sony και developed από άλλους. (Αν και εντάξει, είναι λίγο άνιση σύγκριση, γιατί η μία λίστα είναι για τουλάχιστον πέντε, η άλλη για τουλάχιστον ένα, αλλά βαριέμαι τώρα να το ψάξω τόσο.)

 

Τέλος, η Σώνει μπορεί συνολικά να είναι σε κακή κατάσταση αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι μόνο το videogames division η Σώνει. Το μεγαλύτερο πλήγμα το έχει φάει στις τηλεοράσεις. Η SCE μια χαρά τα πάει. Δεν έχει κάνει το PS3 ή το PSP αυτή τη ζημιά στην εταιρεία, άλλα πράγματα την έχουν κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ διαφωνώ, πάντως. Τα νούμερα μετράνε και μάλιστα μετράνε σε μεγάλο βαθμό, imho. Και αυτό που μου λένε τα νούμερα για την προηγούμενη γενιά (η νέα ξεκίνησε με το Wii U) είναι ότι και οι τρεις κονσόλες ήταν επιτυχημένες. Δεν υπήρχε καμία χαμένη εταιρεία. Αποτυχημένη θα ήταν μία κονσόλα εάν έκανε 20m πωλήσεις σε βάθος 6-7 χρόνων ξέρω 'γω. Με 60 και 70m πωλήσεις, δεν γίνεται να χαρακτηριστεί ως «αποτυχημένο» ένα σύστημα. Φαντάσου δηλαδή, εγώ που είμαι κατ' αρχάς dedicated pc gamer και nintendo fag σε δεύτερη φάση, σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά X360/PS3 ακόμα και τόσα χρόνια μετά (ειδικά μετά την αρχική ξενέρα που έφαγα με το Wii U). Αν δε το PS4 είναι backwards compatible με το PS3, θα είναι day one αγορά για εμένα. Αυτά τα λίγα για να σου δείξω ότι αν και nintendo fan, δεν είμαι προσηλωμένος εκεί.

 

Αυτό που πραγματικά μου «τσιγκλάει» τα νεύρα είναι ο συνεχής «υποβαθμισμός» του Wii που παρατηρώ ακόμα και σήμερα από μεγάλη μερίδα gamers (κυρίως X360/PS3 fans). Δεν είναι next-gen, δεν παίζει σε 720p, είναι άλλη κατηγορία, δεν είναι hardcore, το motion control είναι gimmick etc etc. Η αλήθεια είναι ότι όποιος δεν έχει Wii, δεν έχει παίξει μια σειρά από παιχνιδάρες (εντελώς ενδεικτικά Xenoblade Chronicles και The Last Story) που είναι και core games, και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στον ανταγωνισμό. Φυσικά, δεν αμφιβάλλω ότι το ίδιο ισχύει για τα twins. Οπότε γιατί η συνεχής μείωση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador, η συνεχής μείωση - αν είναι όντως μείωση - ίσως προκύπτει από τη συνεχή εξύψωση από κάποιους N fans κι από την ίδια τη Ν.

 

Για να μιλήσω για μένα μόνο, δεν το μειώνω. Δε θεωρώ ότι λέγοντας πως παίζει σε άλλη κατηγορία μειώνω την κονσόλα. Το θεωρώ απλώς ένα γεγονός και σχολιάζω πράγματα που θεωρώ υπερβολικά ή προβληματικά σε κάποιους τομείς. Και ναι, το motion control μόνο ως gimmick θα μείνει, γι' αυτό που είπα πριν, ότι δηλαδή με συγκεκριμένες επιλογές και ρότες η Ν αποκλείει developers και κοινό. Και τα λέω αυτά έχοντας Wii κι hands on εμπειρία με όλα αυτά τα παιχνίδια και αναγνωρίζοντας ότι θα μου έλειπαν κάποια αν δεν το είχα ποτέ.

 

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με το ποστ σου, κανείς δεν απέτυχε σε αυτή τη γενιά. Στην πραγματικότητα ό,τι λέμε αφορά πράγματα που θα μπορούσαν να είχαν γίνει καλύτερα ή διαφορετικά.

 

ΥΓ. Το Last Story γιατί το θεωρείς παιχνιδάρα; Από περιέργεια ρωτάω, επειδή προσπάθησα πολύ να μου αρέσει, αλλά δεν... Είναι από τις περιπτώσεις που θεωρώ ότι κάποιο παιχνίδι εκθειάζεται μόνο και μόνο επειδή βγήκε - λόγω της ξηρασίας στο Wii τον τελευταίο καιρό - κι ότι αν είχε κυκλοφορήσει αλλού θα ήταν το πολύ μέτριο. Θεωρείς δλδ ότι μπορεί να σταθεί δίπλα σε παλιότερες δημιουργίες των ατόμων που ασχολήθηκαν; Ακόμα και η μουσική του μου φαίνεται αδιάφορη και πεζή και συνήθως τον λατρεύω τον Uematsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σου αρέσει γενικά να βάζεις δικούς σου υποκειμενικούς όρους στις συγκρίσεις συστημάτων .

 

Kαι εσυ το ιδιο,αλλα δεν το αναφερω σε καθε απαντηση μου σε ποστ σου.

 

 

Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα ή δεν ηθελες εσυ να καταλαβεις.

Απο την στιγμη που και τα 2 ηταν μαζι στην αγορα μεχρι και σημερα, ποια κονσολα απο τις 2 εχει τις περισσοτερες πωλησεις?

 

 

Οι αποψεις μου(για τις πωλησεις)ειναι πολυ απλες και θελω να πιστευω κατανοητες.

1.Δεν προκειται να βαλω στην ιδια κατηγορια μια κονσολα που εχει πουλησει κατα κυριο λογο σε casual gamers, ενω οι hardcore gamers ασχολουνται συντριπτικα με τις αλλες 2.Για μενα παιζει σε αλλη κατηγορια το wii.

2.Δεν μπορω να λαβω υποψη μου συνολικες πωλησεις στο ps3vs360, γιατι το ενα επαιζε μονο του για εναν χρονο+(αν υπολογισουμε οτι το Ps3 αργησε κι αλλο στην Ευρωπη).Ε πως να το κανουμε δεν γινεται.

Δεν νομιζω οτι ειναι κινεζικα τα παραπανω.

 

Καποιοι διαφωνουν και καλα κανουν,αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη και δεν αλλαζει.Ας την σεβαστουν και ας διαφωνησουν οσο θελουν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή βλέπω μεγάλη αναφορά στις πωλήσεις του Wii, τα software sales τα κοιτάτε καθόλου?γιατί την τελευταία φορά που τα είδα ήταν ΧΒΟΧ > PS3 > Wii

 

ναι οκ πούλησε το Wii περισσότερο από τις άλλες κονσόλες, good job Nintendo...το γεγονός όμως ότι στο Wii έχω 10 φορές λιγότερους τίτλους από το PS3 και 20 φορές λιγότερους από ΧΒΟΧ στα μάτια μου δεν φαίνεται και η πιο πετυχημένη κονσόλα της γενιάς

 

έχω πάρα πολλά παραδείγματα φίλων που αγόρασαν Wii και το πούλησαν εντός ολίγων μηνών, όπως και ατόμων που δεν έχουν καμία επαφή με gaming και πήραν Wii λόγω "γαμάτου" χειρισμού και αφού έπαιξαν τα Wii sports και το Wii Fit, τώρα σκονίζεται στο πατάρι

 

πραγματικά αν έκανα κάποιο TOP από games αυτής της γενιάς το Wii θα είχε ίδιο μερίδιο σε τίτλους με ΧΒΟΧ και PS3 (Last story, Monster Hunter, Xenoblade Chronicles, Zelda, Mario Galaxy είναι "διαμάντια" που μόνο σε Nintendo console μπορείς να βρεις)...μετά από αυτά τα ελάχιστα όμως games,το χάος...στην "σκληρή" γλώσσα" των αριθμών το Wii είναι νικητής λόγω πωλήσεων...στα "μάτια" ενός hardcore gamers (που παίζει ΚΑΙ online), δεν είναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι συνηθως υπερμαχος της Nintendo, μπορω να πω οτι αυτη τη γεννια και οι τρεις κονσολες ηταν επιτυχημενες η καθεμια με τα δικα της υπερ και κατα.

 

Ναι οκ το PS3, δεν ειχε την επιτυχια του 2, αλλα αυτο καθ'αυτο δεν ειναι αποτυχια.

 

Μεγαλος ανταγωνισμος, δυσκολοι οικονομικα καιροι, καλες κατα κυριο λογω προτασεις απο ολους, Οκ το Wii απο θεμα πωλησεων τα γαμησε ολα, αλλα ισως γιατι παιζει το ρολο της 2ης κονσολας σε πολλα σπιτια, γιατι αντικειμενικα αν το δουμε μονο με Wii δυσκολα εβγαζες αυτη τη γεννια (χωρις να σημαινει οτι δεν ειχε και αυτο τα δικα του καλα παιχνιδια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...