Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Vs PlayStation Vita


SteelLord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το PS3 έσωσε την παρτίδα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

Αν αργούσε έστω και λίγο περισσότερο να πάρει μπρος, τότε αυτή τη στιγμή δε θα συζητούσαμε καν για το αν είναι επιτυχημένο ή αποτυχημένο. Με τη βάση χρηστών που έχει τώρα το PS3 - κοντά στα 70Μ κονσόλες πουλημένες - πιστεύω η Sony θα το υποστηρίξει για ακόμα 2-3 χρόνια και αυτό θα πρέπει να κάνει, μαζί όμως με πολλές άλλες κινήσεις.

Για το αν ξεπεράσει το 360 σε πωλήσεις, αυτό δεν το ξέρουμε, προς στιγμή όμως δε διαφαίνεται στον ορίζοντα. Ίσως γίνει, όταν βγουν οι επόμενες κονσόλες (xbox και ps4).

 

Δεν ξέρω τώρα τι θα γίνει με το SuperSlim, μετά την περίοδο των Χριστουγέννων γιατί βλέπω πολλές αναφορές χρηστών πως δεν τους αρέσει το μηχάνημα ή δε συμφωνούν με την τωρινή τιμή κτλ. (φυσικά και εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτούς που το θεωρώ φθήνια πολύ και το χειρότερο από τα ps3 που θα μπορούσε να αγοράσει κάποιος)

Ξέρει κανένας αν η Sony θα συνεχίσει την παραγωγή των Slim ή θα τη σταματήσει εντελώς και θα βγάζει μόνο SuperSlim ? Λογικά θα γίνει το δεύτερο, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει σίγουρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 332
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το blu ray δεν έχει την ίδια διείσδυση με το DVD στην αγορά. Ο περισσότερος κόσμος έχει περάσει σε ψηφιακές πλατφόρμες, νόμιμες και μη, για να βλέπει σειρές και ταινίες πλέον. Είναι πολύ μικρό ατού σε σχέση με το DVD player του PS2.

Επίτρεψε μου να πω πως το ps2 ενας μεγάλος λόγος τις εμπορικής επιτυχίας του ηταν το dvd. Ήξερα άτομα που ήθελαν μονο dvd player και αγόραζαν ps2 έβλεπα κόσμο να κανει το ιδιο σε διάφορα μαγαζια. Αρα προφανώς το ps2 δεν κέρδισε με καθαρά χαρτιά εμπορικά τοτε ως κονσόλα.

Αυτο ας το διαβάσει ο pds13 που γράφει οτι παίζει σε αλλη κατηγορία casual κλπ και το ps2 δεν έπαιζε μια εποχή καν σαν κονσόλα αλλα ως dvd και το θεμα περί casual δεν νομίζω πως στέκει.

Ειναι μεγάλο μείον να ακούμε και να διαβάζουμε για μουλτιμέντια δυνατότητες μιας κονσόλας 1000 φορές να εχει μέσα 2-3 games δωρεάν παρα multimedia βλακειούλες xbox 360/ps3 ή να εχει σαπιο online σαν το wii.

Ειχα wii,xbox 360,ps3 τα έδωσα ολα το καθένα με τα καλά του και τα κακά του.

Εκει που πόνεσε το wii ηταν οχι η υποστήριξη απο τρίτους αλλα απο το hd.

Πειτε μου ποσα καλά παιχνίδια παίξαμε σε αυτη τι γενια απο 3rd party games.

Τα περισσότερα μηχανή unreal απο πισω και δώσω την αμερικανιά ως το κόκαλο.

Νοσταλγώ εποχές ps1 - dreamcast που βλέπαμε οχι μονο jrpg κάργα αλλα και παιχνιδάρες πρωτότυπα κλπ.

Δηλωνω απογοητευμένος απο αυτή τη γενιά λίγα πράγματα θα θυμάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 έσωσε την παρτίδα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

 

Ως τελευταια στιγμη εννοεις την στιγμη που βγηκε στη αγορα.:P

Γιατι κυριολεκτικα τελευταια στιγμη να πουλησε 70 δυσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ας το διαβάσει ο pds13 που γράφει οτι παίζει σε αλλη κατηγορία casual κλπ και το ps2 δεν έπαιζε μια εποχή καν σαν κονσόλα αλλα ως dvd και το θεμα περί casual δεν νομίζω πως στέκει.

 

Θα μπορουσε να στεκει αυτο που λες για το ps2 αν αναλογικα με τις πωλησεις δεν ειχε το ιδιο συντριπτικα ανωτερο sοftware απο τους αλλους.

Επειδη ακριβως το ειχε,δεν μπορει να στηριχτει καπου αυτο που λες.

Το wii ειχε καποια(λιγα) πολυ δυνατα games(απο κει και περα το χαος) και βασιστηκε πολυ σε casual κοσμο που δεν ειχε ξαναακουμπησει κονσολα.

Το ps2 εχει απειρα πολυ δυνατα games,απειρα πολυ καλα games,απειρα καλα games και βασιστηκε σε hardcore gamers.

 

Για μενα σε software(ποιοτητα/ποσοτητα στο συνολο τους με exclusives,multiplatforms,ps360 esxlusives κτλ).

ps3>360>>>>>>>>>>>>>>>>>>wii.

ds>>>>>>>psp

 

Απο την δευτερη κιολας χρονια του στην Ευρωπη το ps3 για μενα ειχε καλυτερες χρονιες απο τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θυμηθούμε λιγο τι έκανε επιτυχημένο ξανα το ps2 (κάτοχος τις κονσόλας)

1 το dvd

2 μη ύπαρξη ανταγωνισμού 1+ χρονο το dreamcast έπαψε να παίζει το παιχνίδι (λουκέτο) οσο περιμέναμε gamecube & xbox.

3 τσιπάρισμα.

 

Τώρα όσο για το software θα συμφωνήσω.

Αλλά κάπως έτσι

360>ps3>wii για μένα οπως και εσένα φυσικά :)

Τέλος οφφ τόπικ τώρα.

Πάμε για το μεγάλο νικητή 3ds :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια αν και διαφωνω εν μερη με το πρωτο κομματι(γιατι ηταν και αυτα αλλα οχι μονο αυτα),δεν νομιζω οτι με απασχολει ως gamer τι το εκανε επιτυχημενο και ποσες πωλησεις εκανε το ps2.Με απασχολει οτι ηταν συντριπτικα ανωτερο απο ολα τα αλλα συστηματα σε software.

Eιναι μια αλλη κουβεντα το τι βηθησε στο να ειναι απολυτα επιτυχημενο.

 

Για το δευτερο κομματι βαζω πρωτα το ps3 γιατι εχει οοολα τα ps360 exclusives ,ολα τα multplatform και καλυτερα και περισσοτερα exclusives(σε ποικιλια/ποιοτητα).

Αυτο κανει την διαφορα μου στο

ps3>360.

Με την διαφορα να μεγαλωνει το 13..

 

Το 3ds λογικα θα ειναι ο μεγαλος νικητης. :P

Aντε για να ειμαστε και λιιιιγο ontopic:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα μα πως γίνεται το ps3 να εχει τα exclusives του 360 αφου ειναι exclusives; θα μας τρελάνεις :P

 

Ελπιζω το καλύτερο για το vita αλλα θα ήθελα να πεθάνει η sony απο το portable gaming και να μπει καμιά sega (δεν θα με χάλαγε η ms βέβαια) σενάρια επιστημονικής φαντασίας ο kilotakias :P

 

Οπως και να εχει οταν δεν υπάρχει υγιείς ανταγωνισμός χαμένοι βγαίνουμε όλοι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilotakia έδωσες το PS3 και το 360 σου; Και τώρα που θα παίξεις GTA V ρε κακομοίρη; :-D

 

Ξέρει κανένας αν η Sony θα συνεχίσει την παραγωγή των Slim ή θα τη σταματήσει εντελώς και θα βγάζει μόνο SuperSlim ? Λογικά θα γίνει το δεύτερο, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος ξέρει σίγουρα.

 

Σταμάτησε η παραγωγή του κανονικού Slim. Πάντως σε αρκετά μαγαζία βρίσκεις stock ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ipad :-D

Πέρα απο τη πλάκα τα εχω 1000παίξει τα gta και να μου το χάριζες δεν θα ξανά έπαιζα :) Γούστα βέβαια. Το τελευταίο νομίζω iv έκανα αμαν να το τερματίσω παρόλο που το θεωρώ καλύτερο απο ολα τα άλλα εκτός του 3.

Έχω ανάγκη απο jrpg και αρκετό ξύλο & Platforms. Ίσως να μη ξανά πάρω home console για τα επόμενα 3-4 χρόνια σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilotakia, αυτό είπα κι εγώ για το PS2 ως DVD player. Μπήκε σε πολλά σπίτια γι' αυτό, γιατί έκανε ο άλλος μια σύγκριση με τις τιμές των απλώς DVD players, το PS2 ήταν σε καλή τιμή + games console, και σου έλεγε "ε θα πάρω αυτό, μπορεί να παίξω και κανένα παιχνίδι". Ηξερα κι εγώ πολλούς τέτοιους. Το θέμα είναι ότι πολλοί από αυτούς κατέληξαν να πάρουν κι αρκετά παιχνίδια, επειδή ακριβώς είχε πολύ καλό software. Επομένως, ναι, κέρδισε και λόγω άλλων παραγόντων, αλλά δε βασίστηκε κυρίως σε αυτούς και μετά το χάος.

Με την ευκαιρία, μιας και λες για jrpgs κι ότι πούλησες το 360. Το Lost Odyssey (ένα πολύ αξιόλογο 360 exclusive που είμαι σίγουρος ότι πολλοί ξεχνούν όταν αναφέρονται σε αυτά) το έπαιξες;

 

Για την ιστορία, PDS, το PS3 έχει αρκετά multiplatform, αλλά όχι όλα (Alan Wake, Metro 2033, Mass Effect ως τώρα, ας πούμε) κι από PS360 exclusives κάποια είναι τόσο αισθητά κατώτερα, που είναι σχεδόν σαν να μην τα έχει (βλέπε Bayonetta και Darkness ως παραδείγματα off the top of my head). Τα exclusives του καθενός είναι θέμα γούστου, οπότε δε θα τα σχολιάσω, νομίζω ότι πλέον όλοι ξέρουν τις απόψεις μας για αυτά :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, PDS, το PS3 έχει αρκετά multiplatform, αλλά όχι όλα (Metro 2033, Mass Effect ως τώρα, ας πούμε) κι από PS360 exclusives κάποια είναι τόσο αισθητά κατώτερα, που είναι σχεδόν σαν να μην τα έχει (βλέπε Bayonetta και Darkness ως παραδείγματα off the top of my head). Τα exclusives του καθενός είναι θέμα γούστου, οπότε δε θα τα σχολιάσω, νομίζω ότι πλέον όλοι ξέρουν τις απόψεις μας για αυτά :P

 

Εχει τα περισσοτερα(το 99.9% ξερω γω),οχι αρκετα. :P

To ιδιο ισχυει και για το 360.Εχει τα περισσοτερα multiplatform games.

Καποια ξεφευγουν και ειναι pcps3 οnly ή pc360 only.Ειναι τοσα λιγα που δεν αξιζε να βαλω παρενθεση.(εκτος αν μου βαλεις σε αυτην την κατηγορια το halo3,geow1 ,που εγω τα μετραω ως 360 exclusives ,αν και εδω που τα λεμε δεν θα επρεπε :P).

Πολυ χειροτερα multiplatforms ειναι επισης ελαχιστα(ουτε εκει αξιζε η παρενθεση).Πανω κατω ειναι στα ιδια επιπεδα η συντριπτικη πλειοψηφια.Με αρκετους σημαντικους τιτλους να ειναι καλυτεροι στο ps3(χωρις να σημαινει οτι δεν αξιζει η 360 εκδοση).

 

Τα exclusives σιγουρα ειναι θεμα γουστου,αλλα αντικειμενικα ακομα και αν δε σου αρεσει κανενα απο αυτα του ps3, υπαρχουν περισσοτερα ποιοτικα excl. σε αυτη την κονσολα.Αυτο ειναι και το μεγαλο + της που παραδεχονται ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ειχα ριξει μια μάτια αλλα δεν πρόλαβα να το παιξω.

Οπως και το alan wake παλι δεν πρόλαβα ολα.

Έπαιξα βέβαια το tales of vasperia.Δεν πολυ λιγα και οσο βλέπω πως ειχα ds και δεν έκαψα τα jrpg και τωρα που δεν εχω χαζεύω διάφορα σε roms πανω στο ds emulator..τι να πω.

Το 3ds πάντως με εχει κάνει ξανα παιδί δεν ξέρω γιατι αλλα εχω λιώσει το ssf 4 στο online.Ειμαι και με wind mobile broadband και δεν εχω lag... τι άλλο να πω :P

 

http://www.gameover.gr/x360/news/%CE%A5%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%82-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Xbox-360.22115.html pds13 αφιερωμένο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...