Προς το περιεχόμενο

Παράπονα από το e-shop


zacharias99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ρε παιδια αφου έχετε παράπονα μη ψωνίζετε απο e-shop !! τόσο απλό είναι. το μόνο που άκουσα είναι οτι αργούν δεν ειπε κανεις ουτε για ελαττωματικα προιοντα ουτε για κατι αλλο..εμενα προσωπικα δε με εχουν αργησει ποτε (και μια βδομαδα που περιμενα για κατι δεν επαθα κατι και δε κανω σα κακομαθημενο..) και οι τιμες τους εχουν μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους..

αποψη μου και αποψη σας !! όσο για το οτι δε πληρωνουν τους υπαλληλους τους, πραγματικα αυτος που το ειπε με συγκινησε...ετσι λειτουργει ο καπιταλισμος φιλε μου..δεν ειναι μονο το e-shop που δε σεβεται βασικα εργατικα δικαιωματα αλλα ολοι !! θες να μου πεις οτι εσυ καταναλωνεις προιοντα αναλογα με το ποσο καλες ειναι οι εταιρειες με το προσωπικο τους ? και αν εχουν πλαστα τιμολογια στα παπαρια μου το γραφω το κρατος ! χανει το κρατος λενε ολοι..ΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΤΕ ? ποιο κράτος ? αντε μην αρχισω τωρα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 398
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είχα παραγγείλει πριν δύο χρόνια έναν quad core και επειδή ήταν παλιό μοντέλο μου είπαν ότι θα κάνει 5 εργάσιμες. Τελικά πέρασαν 2 μήνες και η απάντηση τους ήταν ότι δεν ξέρουν πότε θα έρθει με αποτέλεσμα να τον ακυρώσω. Απλά τραγικοί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη μου και αποψη σας !! όσο για το οτι δε πληρωνουν τους υπαλληλους τους, πραγματικα αυτος που το ειπε με συγκινησε...ετσι λειτουργει ο καπιταλισμος φιλε μου..δεν ειναι μονο το e-shop που δε σεβεται βασικα εργατικα δικαιωματα αλλα ολοι !! θες να μου πεις οτι εσυ καταναλωνεις προιοντα αναλογα με το ποσο καλες ειναι οι εταιρειες με το προσωπικο τους ? και αν εχουν πλαστα τιμολογια στα παπαρια μου το γραφω το κρατος ! χανει το κρατος λενε ολοι..ΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΤΕ ? ποιο κράτος ? αντε μην αρχισω τωρα..

Και καπως ετσι φτασαμε εδω που φτασαμε...

 

Και για να μην αρχισω flame war, αποψη μου και αποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το e-shop το μόνο που έχει να κάνει κανείς για να καταλάβει τι παίζει είναι να δει τις προσφορές Crazy Sundays. Βάζουν τιμές σε προϊοντα που δεν έχουν καν εκείνη τη στιγμή και τα περιμένουν κάποια στιγμή στο μέλλον. Τώρα το αν θα το παραγγείλεις και θα φτάσουν όσα αυτοι έχουν είναι άλλο θέμα...

Αυτό γίνεται για να συγκεντρώσουν πολλές παραγγελίες & να αγοράσουν από τους προμηθευτές χοντρικά σε μικρότερες τιμές. Έτσι βγαίνουν τα προϊόντα σε προσφορά στο Crazy Sundays. Γνωστό κόλπο. Τι νομίζετε, πως ρίχνουν τις τιμές από μόνοι τους; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ποτέ ξανά eshop" το έχω κάνει πράξη εδώ και 4 χρόνια.

Είναι τραγικοί και κακόβουλοι και χάρηκα που χρεοκώπησαν. Οι υπάλληλοι βέβαια δε φταίνε αλλά....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το μόνο που άκουσα είναι οτι αργούν δεν ειπε κανεις ουτε για ελαττωματικα προιοντα ουτε για κατι αλλο..εμενα προσωπικα δε με εχουν αργησει ποτε (και μια βδομαδα που περιμενα για κατι δεν επαθα κατι και δε κανω σα κακομαθημενο..)

[...]

αντε μην αρχισω τωρα..

εμένα μου φέρανε ελαττωματικό...προιον! μια οθόνη!

Και η λίστα εύκολα μπορεί να μεγαλώσει.

 

Το να απαιτείς να εξυπηρετηθείς στον προβλεπόμενο χρόνο δεν αφορά κακομαθημένους πελάτες. Είναι τελείως άτοπη η τοποθέτηση σου. Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες & τις ανάγκες του, μη τις συγκρίνεις με τις δικές σου. Δε μπορεί ο πελάτης να περιμένει τα κέφια ενός καταστήματος που κατά τ'άλλα αν θες να το θεωρείς σωστό πρέπει να λειτουργεί σαν σωστή επιχείρηση & όχι αφερέγγυα & με πολιτική λαμογιάς.

Εγώ γιατί έπρεπε να περιμένω τις μνήμες του υπολογιστή της δουλειάς μου 1 μήνα, κατόπιν να αποσταλούν σε άλλη πόλη & στη συνέχεια να περιμένω πότε θα τις επιστρέψει ο λάθος παραλήπτης & από πάνω (!) αντί για να μου στείλουν άμεσα άλλες (χάνοντας 1μιση μήνα δουλειάς); -παράδειγμα -& εννοείται πως η επιλογή του καταστήματος δεν ήταν δικιά μου.

 

Για ξεκίνα σιγά σιγά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τα διαφορα θεματα σχετικα με τα παραπονα για το eshop, μου δινεται η εντυπωση οτι το προβλημα ειναι στην κατ'οικον παραδοση. γιατι εγω που εδω και 2 χρονια (μεχρι και σημερα) οτι παραγγελνω παω και το παιρνω μονος μου, δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα. ενδεικτικα αναφερω οτι οσες παραγγελιες εχω κανει μεχρι τις 9 το πρωι, και το προιον αναφερεται ως αμεσα διαθεσιμο (κυριως απο το μενιδι), εχει φτασει στο καταστημα ζωγραφου την ιδια μερα και το sms παραλαβης ερχεται γυρω στις 6 το απογευμα. στη χειροτερη περιπτωση ερχεται την επομενη μερα. το ιδιο ισχυει και τα προιοντα που αναφεροναι σε ποσες μερες θα ειναι διαθεσιμα. με μια αποκλιση +/- 1 μερας ερχονται κανονικα στο καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σταμάτησα να ψωνίζω από το e-shop μετά από την τελευταία φορά που είχε ένα Usb to sata/ide adaptor που το είχε στα crazy sundays και μου το άλλαξαν τρεις φορές λόγω ότι ήτανε ελλατωματικό και την 4 έλειπε από το κουτι(ήτανε κλειστό το κουτί , συμβαίνουν και αυτά αλλά γιατί σε εμένα? :P).

 

Και για το ποστ 16, Αν είναι να περιμένεις μια βδομάδα να στο φέρουνε από το e-shop εγώ έπαθα πλάκα όταν παράγγειλα κάτι από e-bay.co.uk . Παράγγειλα Δευτέρα , πέμπτη ήτανε σπίτι μου και είχε φθάσει από τρίτη ελλάδα(αλλά τετάρτη ήτανε κάποια αργία).

 

Την ίδια εποχή ειχα παραγγείλει κάτι από e-shop Που έκανε δύο βδομάδες να έρθει...(και τελικά την ακυρωσα).

 

Από εδώ και πέρα ψωνίζω από τα μαγαζιά της γειτονιάς μου (είναι και ένα από αυτά το e-shop αλλά μακριά ) αλλιώς αν δεν μπορούν να μου το φέρουν το παίρνω από amazon /ebay αγγλίας.

 

Υ.Γ. Funny story

 

Πάω στο πλαίσιο με την κοπέλα μου να βρω φορτιστή για το mac της,ήτανε τετάρτη και μου λέει ο πωλητής δεν βλέπω διαθεσιμότητα έλα από δευτέρα.

 

Την ίδια μέρα πάω στο μαγαζί της γειτονιάς μου με τους υπολογιστές το παραγγέλνω σάββατο το είχα στα χέρια μου (μόλις 3 ευρώ παραπάνω από το πλαίσιο).

 

 

Οπότε , καλύτερα να στηρίζουμε τα μικρά μαγαζάκια που προσπαθούν να επιβιώσουνε παρά τις μεγάλες αλυσίδες με τους μονοφαγάδες και τους άπληστους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεβομενος απολυτα τις αρνητικες εμπειριες των συνφορουμιτων μου και μη αμφισβητωντας τες καθολου,πρεπει ομως να πω οτι κι εγω ανεθακεν ειχα αψογη εξυπηρετηση απο e-shop.Δευτερη μονο μετα το Msystems που προς το παρον ειναι το καλυτερο για μενα.

 

Αλλα επειδη εχω υποψη μου οτι εχουν ελλειπη διαθεσιμοτητα και παλευουν να επιβιωσουν,διαλεγω προσεκτικα τι θα αγορασω για να ειμαι σιγουρος οτι θα το παρω εγκαιρως.Π.χ. σε μια περιοδο πριν 3 εβδομαδες που το Πλαισιο δεν ειχε καθολου καλα κουτια για PC, γιατι εχει ρημαξει και αυτο λογω κρισης,βρηκα στο e-shop αυτο και το πηρα αυθυμερον.

 

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.806245

 

Την στιγμη που κανεις αλλος δεν το ειχε Αθηνα.Επισης στον αδερφο μου χαλασε μια ddr2 μνημη Apacer τους την πηγα και σε 2 μερες μου εστειλαν sms και παρελαβα.Σε μενα οσες φορες ζητησα RMA ηταν αψογοι.

 

Επισης πολλες φορες εχω στησει φτηνα συστηματακια για φιλους που δεν εχουν λεφτα απο το Stock House τους και ποτε εδω και 5 χρονια που παιρνω απο το stock δεν ειχα ουτε ενα προβλημα.

 

Βλεπω λοιπον οτι υπαρχει αρκετος κοσμος που ειναι ευχαριστημενος οποτε καταληγω οτι αλλιως δουλεουν καποιοι υπαλληλοι σε μερικα υποκαταστηματα.Σε καποια πολυ καλα η ικανοποιητικα και αλλου ειναι κακοι.Εγω εξυπηρετουμαι απο το υποκαταστημα Γαλατσιου και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Υποπτευομαι ομως το εξης.Αν η παραγγελια ειναι απο μακρινο μερος της Ελλαδας,ισως να μην εξυπηρετηθει καθως μαλλον προτιμανε να στελνουν σε μερη που θα παρουν πιο γρηγορα ρευστο η πιθανον για να αποφυγουν ταχυδρομικα εξοδα η καποια ζημια μεσω ταχυδρομειου και μπλεξουν.Θελω να πω ισως η καλη μου τυχη ωφειλεται στο γεγονος οτι ειμαι σε πολυ κεντρικο σημειο και το παραρτημα Γαλατσιου ειναι πολυ κοντα στην αποθηκη τους που ειναι στο Μενιδι,οποτε τα φερνουν πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε manosnik τι εννοείς με αυτό που είπες >? για πες μου να καταλάβω γιατι αυτο ηταν προσωπικό ! η δικη μου συμπεριφορα φαλίρησε το κρατος ? εισαι σοβαρός ανθρωπέ μου ? επειδή θα κοιτάξω να πάρω απο εκει που έχει πιο φθηνά ?

μερικοί δε πατε καλα εδω μέσα..άλλο να μου πεις δε γουσταρεις το e-shop γιατι σε καθυστερεί και αλλο η παπαρια που πέταξες..δε με ξερεις προσωπικά οποτε προσεχε πως μιλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε manosnik [...]

μερικοί δε πατε καλα εδω μέσα.. [...] η παπαρια που πέταξες.. [...] προσεχε πως μιλας..

:rolleyes:

Ασχολίαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμηστε ρε χαζουληδες που μαλωνετε για ενα ξενο μαγαζι,σας χτυπησε η κριση και εχετε νευρακια Κυριακατικα!Αντε παιξτε λιγο στοιχημα να ξεδωσετε, δωστε και καμμια ιδεα στο εν λογω νημα του ινσομνια. :-D

 

Καθενας καταθετει την εμπειρια του,δεν υπαρχει λογος για οξυτητα.Ολοι εχουν καλο κινητρο να ενημερωσουν τα μελη,ειτε ειχαν θετικη ειτε αρνητικη εμπειρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι ότι τύχει στον καθένα. Προσωπικά από getit, plaisio,multirama είναι μακράν το καλύτερο. Ακόμα και στο θέμα service που έχουν γραφτεί εδώ τα χειρότερα πήγα τον δίσκο για RMA και μου τον άλλαξαν σε 24 ώρες!!! Αφήστε ότι έχω παραγγείλει πράγματα τα έχουν φέρει αλλά στην πορεία μετάνιωσα και δεν τα πήρα και δεν με έχουν ενοχλήσει καθόλου.

 

Αλλά εκεί που ανέβηκαν στην εκτιμησή μου είναι πως είχα παραγγείλλει κάτι αξίας 50-60 ευρώ αλλά το ακύρωσα και στο καπάκι παράγγειλλα κάτι μπαταρίες με 1,5 ευρώ. Τις οποίες μου τις έστειλαν. Θα το έκαναν αυτό το getit, plaisio,multirama ή θα είχα το γνωστό τηλ. κασέτα το προϊόν δεν υπάρχει να δούμε κάτι άλλο ?

 

@Για τον topic starter μην τρελένεσαι για 4 μέρες

 

Από 14/8 έχω παραγγείλλει από Ισπανία media player. Με έχουν 3 μήνες στο περίμενε και τελικά την προηγούμενη εβδομάδα μου λένε ότι παρέλαβαν αλλά λόγω αυξήσεων μου ζητάνε 40 ευρώ επιπλέον :mad: (ενώ το είχα προπαραγγείλει από τον Αύγουστο στα 230). Όπως βλέπεις παντού υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε manosnik τι εννοείς με αυτό που είπες >? για πες μου να καταλάβω γιατι αυτο ηταν προσωπικό ! η δικη μου συμπεριφορα φαλίρησε το κρατος ? εισαι σοβαρός ανθρωπέ μου ? επειδή θα κοιτάξω να πάρω απο εκει που έχει πιο φθηνά ?

μερικοί δε πατε καλα εδω μέσα..άλλο να μου πεις δε γουσταρεις το e-shop γιατι σε καθυστερεί και αλλο η παπαρια που πέταξες..δε με ξερεις προσωπικά οποτε προσεχε πως μιλας..

οχι φιλε silenzio δεν εχει να κανει μονο με εσενα αυτο που ειπα. Εχει να κανει με μια γενικοτερη αντιληψη "στ@ρχιδισμου και ωχαδερφισμου" που θεωρω οτι μας εφερε εδω που μας εφερε. Το να κυνηγας το φθηνοτερο δεν ειναι κατακριτεο. Κατακριτεο για μενα ειναι το "και αν εχουν πλαστα τιμολογια στα παπαρια μου το γραφω το κρατος ! χανει το κρατος λενε ολοι..ΜΑ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΛΕΤΕ ? ποιο κράτος ?"

 

 

Αλλα μαλλον δε μπορεις να καταλαβεις πως επηρρεαζει εσενα, εμενα και κατ' επεκταση ολους μας αυτη η λογικη, οποτε καλυτερα να το αφησουμε εδω ή να το μεταφερουμε μεσω pm αν θελεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...