Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για Flashcarts σε DS και 3DS


SteelLord
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πως να χρησιμοποιήσω το download play για να παίξω με άλλο 3ds,πάντα local play? το επιχειρήσαμε αλλά αυτό που πετύχαμε ήταν να διαγραφεί το firmware της gateway :P αφού επιλέξαμε το wifi...

 

Πρέπει να επιλέξω πρώτα το download play ή να ξεκινήσω το παιχνίδι με ενεργοποιημένοι wifi και να επιλέξω διπλο? Στο internet δεν βρήκα tutorial....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 581
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο που πηρατε αρχικα την gateway?

Υπαρχει καπου απο Ευρωπη γιατι αν μπλεξω με Κινεζους παιζει να πληρωσω και κανα τελωνειο...

cymods ειναι κυπρο απο κει πηρα την δικη μου ,ρωτα τους πρωτα αν εχουν στοκ

http://www.cymods.com/en/gateway-3ds.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχουνε νεα απο τν gateway.. εφτιαξαν καινουργιο firmware με multisupport δλδ θα μπορεις να τρεχεις πολλα games σε μια sd και οχι ενα game ανα sd οπως παλια.. αλλα ειναι ακομα σε beta .. οποτε εγω δεν το δοκιμαζω ειναι ρισκο δεν ξερω τι παιζει ακομα,, οποτε υπομονη μεχρι να κυκλοφορησει κανονικα.. το firmware του εχουν δωσει και κωδικα που λεγεται: Ωμεγα B)

Για cheats εχει ακουστεί τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για cheats εχει ακουστεί τπτ;

υπαρχει η datel powersave 3ds την πηρα κανα 25 ευρω απο αμαζον και κανει για παιχνιδια στυλ ποκεμον και τα τοιαυτα ,δεν ξερω αν στο μελλον βγαλει κατι και η gateway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχουνε νεα απο τν gateway.. εφτιαξαν καινουργιο firmware με multisupport δλδ θα μπορεις να τρεχεις πολλα games σε μια sd και οχι ενα game ανα sd  οπως παλια.. αλλα ειναι ακομα σε beta .. οποτε εγω δεν το δοκιμαζω ειναι ρισκο δεν ξερω τι παιζει ακομα,, οποτε υπομονη μεχρι να κυκλοφορησει κανονικα.. το firmware του εχουν δωσει και κωδικα που λεγεται: Ωμεγα  B)

Εγώ μόλις το πέρασα. Είχα την micro sd έτοιμη από την πρώτη στιγμή και δεν άντεξα.

ΟΛΑ Δουλεύουν τέλεια!!!

Η κάρτα σε 32gb σε exfat με 19 αρχεία μέσα , όλα διαβάζονται τέλεια και αλλάζουν πολύ γρήγορα , μπορείς να κάνεις backup της κασέτες σου και πλέον μπορείς να παίζεις region free kai και σε αυτές (δηλαδή ας πούμε το smt4 αγορασμένο από Αμερική) και το σημαντικότερο ... απευθείας save χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις το home!!! Με το που πατάς save μεταφέρεται αυτόματα και στην sd κάρτα , οπότε δεν έχει πλέον ξέχασα και έχασα το save μου. 

Πλέον λειτουργούν και τα CARD2 games (pokemon X/Y , animal crossing) , και απότι λένε δουλεύουν ήδη στην υποστήριξη eshop rom dumps

Λένε ότι σε 2 περίπου μέρες θα την βγάλουν και στο ευρύ κοινό πλέον.

 

3 σημειώσεις μόνο για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο:

1)Αν περάσεις το καινούριο fw δεν λειτουργεί μετά δεν λειτουργούν τα παλιότερα launcher (1.2,2.0b1-b2) και δεν γνωρίζουμε αν θα βγάλουν downgrader , οπότε να το σκεφτήτε καλά προτού το κάνετε. Βεβάιως λογικά αν έχει κάποιο πρόβλημα θα φτιάχνει με update καθώς είναι πλήρως updatable το fpga

2)Έχει αναφερθεί ότι αν κάνεις καινούρια emunand μέσα από το καινούριο fw , μπορεί να μην δουλεύουν σωστά κάποια πράγματα όπως το eshop , καλύτερα να την φτιάξετε με το 2.0b1 και να αναβαθμίσετε από εκεί αν δεν το έχετε στην τελευταία , καθώς δεν ξέρουμε αν θα φτιαχτεί στην public έκδοση.

3) Τα CARD2 games δεν λειτουργούν αν τα κάνετε super trim , ενώ για τα άλλα είναι hit and miss.

 

 

Από δοκιμές που έγιναν δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον το brick code, και επίσης αποκαλύφθηκαν fake gateway κάρτες. Μπορείτε να την καταλάβετε κοιτόντας τα pin. Το 8 πρέπει να είναι μεγαλύτερο από τα άλλα ( όπως το πρώτο και το τελευταίο) ενώ στους κλώνους είναι μικρότερο.

Μέχρι στιγμής το λατρεύω. Επιτέλους η κάρτα έγινε όπως θα έπρεπε.

Το μόνο που έμεινε είναι : eshop rom dumps , internet play και εφαρμογές (youtube κτλ) και όταν βγουν παιχνίδια με τα καινούρια κλειδιά.

 

Edit: Και μετά την υπενθύμηση του φίλου Malthador, μία ακόμη έλλειψη , η υποστήριξή homebrew

 

Have fun!!!

Επεξ/σία από guardianx71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις το πέρασα. Είχα την micro sd έτοιμη από την πρώτη στιγμή και δεν άντεξα.

ΟΛΑ Δουλεύουν τέλεια!!!

Η κάρτα σε 32gb σε exfat με 19 αρχεία μέσα , όλα διαβάζονται τέλεια και αλλάζουν πολύ γρήγορα , μπορείς να κάνεις backup της κασέτες σου και πλέον μπορείς να παίζεις region free kai και σε αυτές (δηλαδή ας πούμε το smt4 αγορασμένο από Αμερική) και το σημαντικότερο ... απευθείας save χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις το home!!! Με το που πατάς save μεταφέρεται αυτόματα και στην sd κάρτα , οπότε δεν έχει πλέον ξέχασα και έχασα το save μου. 

Πλέον λειτουργούν και τα CARD2 games (pokemon X/Y , animal crossing) , και απότι λένε δουλεύουν ήδη στην υποστήριξη eshop rom dumps

Λένε ότι σε 2 περίπου μέρες θα την βγάλουν και στο ευρύ κοινό πλέον.

 

3 σημειώσεις μόνο για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο:

1)Αν περάσεις το καινούριο fw δεν λειτουργεί μετά δεν λειτουργούν τα παλιότερα launcher (1.2,2.0b1-b2) και δεν γνωρίζουμε αν θα βγάλουν downgrader , οπότε να το σκεφτήτε καλά προτού το κάνετε. Βεβάιως λογικά αν έχει κάποιο πρόβλημα θα φτιάχνει με update καθώς είναι πλήρως updatable το fpga

2)Έχει αναφερθεί ότι αν κάνεις καινούρια emunand μέσα από το καινούριο fw , μπορεί να μην δουλεύουν σωστά κάποια πράγματα όπως το eshop , καλύτερα να την φτιάξετε με το 2.0b1 και να αναβαθμίσετε από εκεί αν δεν το έχετε στην τελευταία , καθώς δεν ξέρουμε αν θα φτιαχτεί στην public έκδοση.

3) Τα CARD2 games δεν λειτουργούν αν τα κάνετε super trim , ενώ για τα άλλα είναι hit and miss.

 

 

Από δοκιμές που έγιναν δεν φαίνεται να υπάρχει πλέον το brick code, και επίσης αποκαλύφθηκαν fake gateway κάρτες. Μπορείτε να την καταλάβετε κοιτόντας τα pin. Το 8 πρέπει να είναι μεγαλύτερο από τα άλλα ( όπως το πρώτο και το τελευταίο) ενώ στους κλώνους είναι μικρότερο.

Μέχρι στιγμής το λατρεύω. Επιτέλους η κάρτα έγινε όπως θα έπρεπε.

Το μόνο που έμεινε είναι : eshop rom dumps , internet play και εφαρμογές (youtube κτλ) και όταν βγουν παιχνίδια με τα καινούρια κλειδιά.

Have fun!!!

 

 

το smt4 το εχεις για να το φορτωσεις και να μας πεις τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μέχρι στιγμής το λατρεύω. Επιτέλους η κάρτα έγινε όπως θα έπρεπε.

 

 

Homebrew υποστηρίζει; Αν δεν υποστηρίζει ακόμα 3DS homebrew apps, τότε όχι, δεν έχει γίνει ακόμα όπως πρέπει.

 

Είναι απλά ένα εργαλείο για να κλέβεις τον κόπο των devs και τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Homebrew υποστηρίζει; Αν δεν υποστηρίζει ακόμα 3DS homebrew apps, τότε όχι, δεν έχει γίνει ακόμα όπως πρέπει.

 

Είναι απλά ένα εργαλείο για να κλέβεις τον κόπο των devs και τίποτα περισσότερο.

Πράγματι , αυτό το ξέχασα .

Αλλά νομίζεις ότι σε ένα τόπικ για flashcards , αρμόζει το μήνυμα σου? Για τον κόπο των devs , μπορώ να σου πω ότι έχω αγοράσει 14 αυθεντικά και πανάκριβα παιχνίδια για το 3ds , τα οποία όλα έχουν dlc που κοστίζουν άλλα τόσα. Αλλά και πάλι την κάρτα την πήρα για ένα λόγο  (μάλλον 2) : SMT4 και Rune factory 4 τα οποία το δεύτερο δεν θα το δούμε ποτέ στην Ευρώπη και το πρώτο αμφιβάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Homebrew υποστηρίζει; Αν δεν υποστηρίζει ακόμα 3DS homebrew apps, τότε όχι, δεν έχει γίνει ακόμα όπως πρέπει.

 

Είναι απλά ένα εργαλείο για να κλέβεις τον κόπο των devs και τίποτα περισσότερο

 

εγω ειμαι fun των παιχιδιω dragon quest monster τα οποια στην ευρωπαικη αγορα δεν κυκλοφορησαν ,στο παρελθον θα μπορουσα να τα κανω import και να τα παιξω στην κονσολα μου αλλα οχι ειναι region locked οποτε για μενα η gateway ειναι σωτηρια ,οσο αφορα τα παιχνιδια original εχω αγορασμενα 4-5 απο 50 ευρω οποτε μια χαρα λεφτα τους εδωσα  μεχρι τωρα και θα δωσω και αλλα αλλα  αν σκεφτεις οτι οι devs εχουν σταθερο μισθο και οχι λεφτα απο τα κερδη νομιζω οτι τον κοπο των dev τον κλεβουν οι εταιριες προωθησης ,να μην πω και για τα παιχνιδια αρπακτες οπως πχ angry birds .

οτι αξιζει να αγοραστει αγοραζεται αλλα γουρουνι στο σακι δεν παιρνω ,ιδιαιτερα με τα μη ικανοποιητικα demo ή τραιλερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αλλά νομίζεις ότι σε ένα τόπικ για flashcards , αρμόζει το μήνυμα σου?

 

Αν θεωρείς ότι σε τόπικ για flashcards, δεν αρμόζουν οι homebrew apps, τότε είτε εσύ δε γνωρίζεις εξαρχής τον βασικότερο λόγο ύπαρξής τους, είτε εγώ έχω μείνει πολύ πίσω.

 

Δεν είμαι κατά των flashcards. Δεν είμαι καν κατά των roms. Όμως, είμαι εντελώς κατά ενός προϊόντος το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για να κλέψει τους devs. Θα μπορούσαν τα backups να είναι δευτερεύων λόγος αγοράς, όχι πρωτεύων. Να βάλουν στην GW τον κώλο τους κάτω και να κάνουν την κάρτα τους να υποστηρίζει homebrew και unsigned κώδικα, αντί να την κάνουν ωρολογιακή βόμβα κάνοντας bricked τις συσκευές των αγοραστών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι σε τόπικ για flashcards, δεν αρμόζουν οι homebrew apps, τότε είτε εσύ δε γνωρίζεις εξαρχής τον βασικότερο λόγο ύπαρξής τους, είτε εγώ έχω μείνει πολύ πίσω.

 

Δεν είμαι κατά των flashcards. Δεν είμαι κατά καν των roms. Όμως, είμαι εντελώς κατά ενός προϊόντος το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για να κλέψει τους devs. Θα μπορούσαν τα backups να είναι δευτερεύων λόγος αγοράς, όχι πρωτεύων.

πληροφοριακα κανανε καποια βηματα για hombrew αλλα δεν τα κανουν release cause of piracy καποιοι devs ,οποτε σκηνη προς το παρον για homebrew γιοκ γιατι they dont wont to encourage piracy ,το αστειο ειναι οτι ομως ετσι δινουν περισοτερο χρονο στις εταιριες καρτων να κανουν οτι κανουν ενω αν εδιναν  οπως το λεω εγω dev kit θα ασχολειτο περισοτερος κοσμος με emus κλπ αλλα οχι τωρα

και μια και εισαι τοσο εναντιων φανταζομαι οτι ουτε emulators θα θελες να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι σε τόπικ για flashcards, δεν αρμόζουν οι homebrew apps, τότε είτε εσύ δε γνωρίζεις εξαρχής τον βασικότερο λόγο ύπαρξής τους, είτε εγώ έχω μείνει πολύ πίσω.

 

Δεν είμαι κατά των flashcards. Δεν είμαι κατά καν των roms. Όμως, είμαι εντελώς κατά ενός προϊόντος το οποίο χρησιμοποιείται αποκλειστικά για να κλέψει τους devs. Θα μπορούσαν τα backups να είναι δευτερεύων λόγος αγοράς, όχι πρωτεύων.

Ok . Απλά έτσι όπως το έγραψες , κατάλαβα το αντίθετο.  Δυστυχώς όμως πάντως έτσι γίνεται. Οι ηθικολόγοι όταν βρουν κάτι που επιτρέπει homebrew δεν το βγάζουν λόγω του ότι θα επιτρέπει την πειρατεία και οι υπόλοιποι βγάζουν κάτι με βασικό και πρώτιστο στόχο την πειρατεία και το κέρδος.

Αλλά εγώ είμαι και τις άποψης ότι και οι devs έχουν γίνει άπληστοι τα τελευταία χρόνια (capcom πχ με dlc on disk, χωρίς μανουαλ dvd case κτλ)

 

Να βάλουν στην GW τον κώλο τους κάτω και να κάνουν την κάρτα τους να υποστηρίζει homebrew και unsigned κώδικα, αντί να την κάνουν ωρολογιακή βόμβα κάνοντας bricked τις συσκευές των αγοραστών τους.

Αυτό θα το κάνουν μόνο όταν βαρεθούν να βγάζουν λεφτά. Ο λόγος είναι ότι το exploit μπορεί αποδεδειγμένα να τρέξει χωρίς flashcard και αν το κάνουν αυτό θα ανοίξουν και το κλείδωμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ευνοείς αυθεντικό , όχι δεν το έχω (ακόμα?) Για το backup  λειτουργεί κανονικότατα

Αυτό ήθελα να μάθω. Περιμένω να βγει το official update και μάλλον θα αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...