Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

Εμένα ακουμπάει το πλαϊνό μέρος στο ξύλο που έχει εσένα γρίλιες να βγαίνει ο αέρας IMG_1627.jpeg.182eae1c47f52a1126a54f273a55cb6b.jpeg

πανω στο γραφειο δεν χωραει?  μπορεις να το τραβηξεις  ενα δυο εκατοστα ρε να φευγει ο αερας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

πανω στο γραφειο δεν χωραει?  μπορεις να το τραβηξεις  ενα δυο εκατοστα ρε να φευγει ο αερας

Είσαι σίγουρος ότι θες να δεις τη γίνεται πάνω στο γραφείο ; Την ανοίγεις με δικιά σου ευθύνη 

Spoiler

IMG_1628.jpeg.7d18cbd2862234de4958e86c887e1d5f.jpeg

Σκέφτομαι μπας και πάρω μεγαλύτερο γραφείο … άμα είναι πολύ ντουκι δε θα με χωράει μετά εδώ να στρίψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Είσαι σίγουρος ότι θες να δεις τη γίνεται πάνω στο γραφείο ; Την ανοίγεις με δικιά σου ευθύνη 

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_1628.jpeg.7d18cbd2862234de4958e86c887e1d5f.jpeg

Σκέφτομαι μπας και πάρω μεγαλύτερο γραφείο … άμα είναι πολύ ντουκι δε θα με χωράει μετά εδώ να στρίψω 

ω ρε φιλε θα πεσει η οθονη κατω :lol:

Αν ειναι να το εχεις κατω για εμενα μεινε οπως εισαι ,τσαμπα τα εξοδα αφου δεν θα το βλεπεις. Μην ριξεις και καμια καταλαθος καμια μερα στο μπροστα τζαμι και παει για τσαγαλα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Εμένα ακουμπάει το πλαϊνό μέρος στο ξύλο που έχει εσένα γρίλιες να βγαίνει ο αέρας IMG_1627.jpeg.182eae1c47f52a1126a54f273a55cb6b.jpeg

ανοιχτηρι για μπύρες είναι αυτό μέσα στην βάση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, akoinonitos said:

Εγω εχω κανει δοκιμες με το κουτι μου και θα πω οτι οι περισσοτεροι κινουνται λαθος στο setup με αυτου του ειδους κουτια.

Ολοι βαζουν τα κατω και πλαγια fans να βαζουν αερα και τα πανω πισω να βγαζουν με αποτελεσμα να εχεις οκ θερμοκρασια στην καρτα αλλα χειροτερη στη cpu απο οτι θα μπορουσες καθως αναγκαζεις το ψυγειο να τραβαει ζεστη.

Αν βαλεις τα πανω του ψυγειου intake τα κατω intake , τα φανς στην πλατη του κουτιου και τα πισω να βγαζουν πετυχαινεις το καλυτερο αποτελεσμα για ψυξη σε cpu και gpu.

  Reveal hidden contents

Screenshot_20230820_163951_Gallery.jpg.34a584cc7fc873868ba7b511e8ced99b.jpg

Screenshot_20230820_163453_Gallery.jpg.5bc847ab0d15609249027c3c33e43e12.jpg

 

Καλά για εμένα εννοείται ότι όταν παίζεις gpu-αέρα και cpu aio η custom πάντα intake το radiator για να μην παίρνει τον ζεστο αέρα της gpu..

Το θέμα μου είναι το radiator οταν μπει πάνω θα φαει τον ζεστό αέρα της gpu..άσχετα αν είναι intake.. ο ζεστός αέρας πάνω παει..το βλέπω και τώρα στο 011d...σε gaming το case πάνω <ειναι ζεστό>..

Οπότε γιατί όχι πλάγια intake το radiator και πάτος intake...πίσω-πάνω exhaust...

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ICE-T είπε

ανοιχτηρι για μπύρες είναι αυτό μέσα στην βάση?

Ναι με μαγνητάκι .. άνοιγα με κλειδί πριν αλλά :P IMG_1630.jpeg.6682e43315b69328c9a77e81a4f43d0b.jpeg

Επεξ/σία από Tambas91
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Καλά για εμένα εννοείται ότι όταν παίζεις gpu-αέρα και cpu aio η custom πάντα intake το radiator για να μην παίρνει τον ζεστο αέρα της gpu..

Το θέμα μου είναι το radiator οταν μπει πάνω θα φαει τον ζεστό αέρα της gpu..άσχετα αν είναι intake.. ο ζεστός αέρας πάνω παει..το βλέπω και τώρα στο 011d...σε gaming το case πάνω <ειναι ζεστό>..

Οπότε γιατί όχι πλάγια intake το radiator και πάτος intake...πίσω-πάνω exhaust...

θα διαφωνησω ο ζεστος  αερας δεν παει παvω , παει οπου  τον πανε οι ανεμιστηρες σου ,το 011d δεν εχει πισω ανεμιστηρα ισως γιαυτο σου ανεβαινει αερας ζεστος πανω. Ωστοσο και πλαι κομπλε θα ειναι που λες. Σε aio δεν βολευει τοσο ,σε custom δεν υπαρχει θεμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγω εχω κανει δοκιμες με το κουτι μου και θα πω οτι οι περισσοτεροι κινουνται λαθος στο setup με αυτου του ειδους κουτια.

Ολοι βαζουν τα κατω και πλαγια fans να βαζουν αερα και τα πανω πισω να βγαζουν με αποτελεσμα να εχεις οκ θερμοκρασια στην καρτα αλλα χειροτερη στη cpu απο οτι θα μπορουσες καθως αναγκαζεις το ψυγειο να τραβαει ζεστη.

Αν βαλεις τα πανω του ψυγειου intake τα κατω intake , τα φανς στην πλατη του κουτιου και τα πισω να βγαζουν πετυχαινεις το καλυτερο αποτελεσμα για ψυξη σε cpu και gpu.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_20230820_163951_Gallery.jpg.34a584cc7fc873868ba7b511e8ced99b.jpg

Screenshot_20230820_163453_Gallery.jpg.5bc847ab0d15609249027c3c33e43e12.jpg

 

Και ομως, επηρεαζεις την φυσικη πορεια του αερα. Βαλε την aio στο πλαι. Η καρτα δεν θα επηρεαστει σχεδον καθολου αφου, περα οτι το χαμηλοτερο fan της aio βρισκει αντισταση και αρα μειωμενο airflow, το 3ο bottom φαν δεξια θα εχει πιο μεγαλο airflow για να στειλει πιθανο ζεστο αερα κατευθειαν προς τα πανω του κουτιου. Αυτην την στιγμη, το 3ο κατω φαν στο πλαι βγαζει κατευθειαν φρεσκο αερα που βαζει το 3ο bottom φαν δεξια

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Και ομως, επηρεαζεις την φυσικη πορεια του αερα. Βαλε την aio στο πλαι. Η καρτα δεν θα επηρεαστει σχεδον καθολου αφου, περα οτι το χαμηλοτερο fan της aio βρισκει αντισταση και αρα μειωμενο airflow, το 3ο bottom φαν δεξια θα εχει πιο μεγαλο airflow για να στειλει πιθανο ζεστο αερα κατευθειαν προς τα πανω του κουτιου. Αυτην την στιγμη, το 3ο κατω φαν στο πλαι βγαζει κατευθειαν φρεσκο αερα που βαζει το 3ο bottom φαν 

Για πιο σεναριο μιλας δεν καταλαβα, στο τελευταιο που λες συμφωνω αλλα δεν επηρεαζει τα temps του hw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Για πιο σεναριο μιλας δεν καταλαβα, στο τελευταιο που λες συμφωνω αλλα δεν επηρεαζει τα temps του hw.

Λες οτι εβαλες την aio πανω με intake. Ο ζεστος αερας παει προς τα πανω. Περα απο αυτο, εχεις ζεστο αερα να χτυπαει μητρικη + ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λες οτι εβαλες την aio πανω με intake. Ο ζεστος αερας παει προς τα πανω. Περα απο αυτο, εχεις ζεστο αερα να χτυπαει μητρικη + ram

ο ζεστος αερας πως παει προς τα πανω ρε συ οταν εχεις ανεμιστηρες στο πανω μερος του κουτιου να σπρωχνουν κρυο αερα ? 

Screenshot_20230821_112900_Gallery.jpg.442d3730916b6b4782084bfd52ff86ec.jpg

Η πιεση οδηγει το αερα στη μεση να διαφυγει απο τα πλαγια ,οποτε ο ζεστος αερας φευγει εξω. Τα vrm  και οι μνημες εχουν καλυτερα  temps απο το να ετρωγαν ολο τον ζεστο αερα της καρτας ,ο αερας που ερχεται απο το ψυγειο της cpu δεν ειναι τοσο ζεστος και αναλογα με τις στροφες μπορει να ειναι και κρυος.   Εγω προκαλω οποιον θελει να δοκιμασει τους συνδιασμους και να μου πει αν εχει καλυτερα η χειροτερα. 

Διαφωνω τελειως με την λογικη ο ζεστος αερας παει πανω ,αυτο ισχυει οταν δεν εχεις fans ,οταν εχεις fans παει εκει που τον σπρωχνουν τα fans.

Ενας φιλος με το ιδιο κουτι το phanteks που εχει το παιδι πιο πανω ειχε τους ανεμιστηρες οπως το παιδι, του λεω ρε αλλαξε τους και βαλτους οπως εγω. Μου λεει μα ολοι μου λενε πως ετσι ειναι το σωστο. Καλα του λεω βαλτους και μιλαμε. Τους αλλαξε και εριξε 5 βαθμους στο cpu του και σε ενα κουτι που ειναι μεγαλο ετσι? φαντασου σε πιο μικρα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ο ζεστος αερας πως παει προς τα πανω ρε συ οταν εχεις ανεμιστηρες στο πανω μερος του κουτιου να σπρωχνουν κρυο αερα ? 

Screenshot_20230821_112900_Gallery.jpg.442d3730916b6b4782084bfd52ff86ec.jpg

Η πιεση οδηγει το αερα στη μεση να διαφυγει απο τα πλαγια ,οποτε ο ζεστος αερας φευγει εξω. Τα vrm  και οι μνημες εχουν καλυτερα  temps απο το να ετρωγαν ολο τον ζεστο αερα της καρτας ,ο αερας που ερχεται απο το ψυγειο της cpu δεν ειναι τοσο ζεστος και αναλογα με τις στροφες μπορει να ειναι και κρυος.   Εγω προκαλω οποιον θελει να δοκιμασει τους συνδιασμους και να μου πει αν εχει καλυτερα η χειροτερα. 

Διαφωνω τελειως με την λογικη ο ζεστος αερας παει πανω ,αυτο ισχυει οταν δεν εχεις fans ,οταν εχεις fans παει εκει που τον σπρωχνουν τα fans.

Ενας φιλος με το ιδιο κουτι το phanteks που εχει το παιδι πιο πανω ειχε τους ανεμιστηρες οπως το παιδι, του λεω ρε αλλαξε τους και βαλτους οπως εγω. Μου λεει μα ολοι μου λενε πως ετσι ειναι το σωστο. Καλα του λεω βαλτους και μιλαμε. Τους αλλαξε και εριξε 5 βαθμους στο cpu του και σε ενα κουτι που ειναι μεγαλο ετσι? φαντασου σε πιο μικρα.

Kαι εγω αυτη την διαταξη προτιμω,συνηθως με ψυγεια πανω και κατω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...