Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Χρήστος15 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το ΝV7 είναι όντως τεράστιο( σε reviews που το έχω δει)

Λέω να πάω στο Lian li, επειδή απο εποχές Corsair air 540 ήθελα τέτοιο στυλ κουτιού και τότε είχα επιλέξει το phanteks entho pro.

Κάποια άποψη για το airflow του Lian li? (όχι οτι θα κάνω κατι ακραίο, για το ψυχολογικό πιο πολύ)

Και γω στο Ο11 θα πηγαινα. Μην ξεχναμε οτι ειναι η πρωτη που εφερε την "μοδα" με τα κουτια αυτου του τυπου. Εννοειται με την καθοδήγηση του DerBauer ο οποίος με την σειρα του πηρε μεγάλο feedback απο χρηστες, και γιαυτο εχει κανει τοσο μεγαλη επιτυχία και την "αντιγράφουν" ολοι!

(οκ fanboy mode OFF)

Απο airflow δεν θα εχεις θεμα. 10 φανακια παίρνει!

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ από την άλλη (αναγνωρίζω βέβαια την αγάπη σου για το Ο11...) αλλά έχοντας στήσει αρκετά Ο11 και το NV7 που είπαμε πιο πάνω, θα σου εδινα το παρακάτω info:

1) Το Ο11 ειναι πλέον "παλιό" κάτι που οκ θα σου καλύψει τον "καημό" της απόκτησής του, αλλά η μεταπώληση ΙΣΩΣ να ειναι δύσκολη σε 6 μήνες ή παραπάνω.

2) Αν και ανέφερες οτι δεν θες να στήσεις κάτι υπερβολικό, το σωστό στήσιμο για max airflow, του Ο11, δεν το κάνει και τόσο όμορφο σαν τελικό αποτέλεσμα, και θα έχει ανάγκη και για κάποια εξτραδάκια που θα κοστίσουν κάτι έξτρα. Πχ αν υπολογίζεις να βάλεις υδρόψυξη AIO στο "ταβάνι" του κουτιού με σειρά 1700 ή ΑΜ5, χωρίς σειρά RTX40 που μένουν μόνιμα κρύες, θα μεταφέρει ζεστό αέρα προς το ψυγείο σου, άρα θα χρειάζεται ένα fan πίσω να βάζει αέρα που συνεπάγεται οτι χρειάζεται και ένα φίλτρο πίσω. Οχι οτι ειναι η μέρα με την νύχτα αν το στήσεις αλλιώς για να φαινεται πιο όμορφο (2-3 βαθμούς διαφορά θα δεις).

3) Αν βάλεις καμιά παχιά υδρόψυξη ΑΙΟ στο μέσα μέρος (πχ ARCTIC), πρόσεξε πολύ αν κάθεται η GPU και δεν βρίσκει στα fans της υδρόψυξης. Σε αυτην την περίπτωση, οι δοκιμές έδειξαν οτι με την ΑΙΟ εκεί, καλύτερα ειναι να βγάζει αέρα προς τα πίσω, οπότε υπολογίζεις και έναν "αέρα" στην δεξιά πλευρά του κουτιού από 25 εκ και πάνω για να έχει χώρο ο άερας να φύγει χωρίς στροβιλισμούς.

4) Και τα δυο κουτιά, χρειάζονται 2 βαγόνια fans. Αν εισαι και ARGBίστας, θα τσούξει για να εχεις πάνω από 50-55 CFM και ARGB.

5) Αν χρησιμοποιήσεις motherboard της ASUS με το Phanteks, θα συναντήσεις πολλά προβλήματα αν θες να συνεργαστεί η ledοταινία του με το AURA. ΠΟΛΛΑ!...

6) Αν πάς στο λευκό Ο11, όσο περίεργο κι αν σου ακούγεται, το λευκό της LianLi δεν ταιριάζει με λευκό από: Coolermaster, Deepcool, NZXT, Asus και Arctic που έχω δοκιμάσει. Το μόνο που ήταν ίδιο, ήταν σε κάποια fans της Fractal Design. Από την άλλη στο NV7 το μαύρο της, φαινόταν λίγο πιο σκούρο από οτιδήποτε πλαστικό μαυρο από οποιαδήποτε εταιρία, απλά γιατι ειναι λίγο πιο ματ από όλα τα μαυρα κουτιά που έχω πιάσει στα χερια μου. Οχι οτι θα κάνει μπαμ από μακρυά, αλλά οταν το στήνεις θα το παρατηρήσεις κι εσύ.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σου πόνεσα την αγάπη για το Ο11.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση

Με σταμάτησες ένα κλικ πριν την αγορά . Τα περισσότερα απο αυτά τα έχω σκεφτεί και γι αυτό δεν έχω αγοράσει ήδη το ο11 και μόλις είδα βιντεάκι πως θα είναι το καινούργιο.

Θα μείνω με το entho pro :P αν μπορεί κάποιος να μου φτιάξει ενα side panel ακρυλικό.

Θα σκεφτώ όλες τις απαντήσεις και θα σας ενημερώσω οταν παραλάβω,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Χρήστος15 είπε

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση

Με σταμάτησες ένα κλικ πριν την αγορά . Τα περισσότερα απο αυτά τα έχω σκεφτεί και γι αυτό δεν έχω αγοράσει ήδη το ο11 και μόλις είδα βιντεάκι πως θα είναι το καινούργιο.

Θα μείνω με το entho pro :P αν μπορεί κάποιος να μου φτιάξει ενα side panel ακρυλικό.

Θα σκεφτώ όλες τις απαντήσεις και θα σας ενημερώσω οταν παραλάβω,

 

 

ετοιμαζει η Lian li νεο O11????????

Για το Side panel μπορεις να πας στο leroy merlin και σου κόβουν στις διαστάσεις που θέλεις, και εχει σε διάφορα παχη. απλα τις τρύπες θα κανεις για να βιδωσει στο κουτι. ειχα κανει κατι αντίστοιχο και γω αλλα ειχα βαλει μαγνητική ταινία για να μην το τρυπησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2023 στις 6:39 ΜΜ, akis23 είπε

Phanteks NV7 το δικό μου PCακι.

20230720_173310.jpg

Πανέμορφο και ίσως το επόμενο κουτάκι μου καθώς fan της Phanteks , ίσως βέβαια λόγω χώρου να πάρω το NV5. Θέλω να σε ρωτήσω την ροή αέρα πως την έχεις στους ανεμιστήρες ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SPANK said:

Πανέμορφο και ίσως το επόμενο κουτάκι μου καθώς fan της Phanteks , ίσως βέβαια λόγω χώρου να πάρω το NV5. Θέλω να σε ρωτήσω την ροή αέρα πως την έχεις στους ανεμιστήρες ?

Οι δυο  τριάδες είναι εισαγωγή και ο διπλός μαζί με το ΑΙΟ είναι εξαγωγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 8:32 ΠΜ, mandragoraSCR είπε

ετοιμαζει η Lian li νεο O11????????

Για το Side panel μπορεις να πας στο leroy merlin και σου κόβουν στις διαστάσεις που θέλεις, και εχει σε διάφορα παχη. απλα τις τρύπες θα κανεις για να βιδωσει στο κουτι. ειχα κανει κατι αντίστοιχο και γω αλλα ειχα βαλει μαγνητική ταινία για να μην το τρυπησω 

To o11 evo(xl και μη) κυκλοφορεί ήδη πάντως. Κάτι άλλα με καθρέπτη εσωτερικά που παρουσίασε σε Computex αναμένονται νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα πως μπορω να βαλω μια τετοια οθονη μεσα στο κουτι ?

Στις 2/11/2023 στις 6:55 ΠΜ, SPANK είπε

Πανέμορφο και ίσως το επόμενο κουτάκι μου καθώς fan της Phanteks , ίσως βέβαια λόγω χώρου να πάρω το NV5. Θέλω να σε ρωτήσω την ροή αέρα πως την έχεις στους ανεμιστήρες ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειπα να το αλλαξω 2-3 φορες αλλα δεν βρηκα κανενα που να πληροι τις προυποθεσεις που θελω. Γι'αυτο αποφασισα να το ανανεωσω λιγο

 

20231105_1731072.jpg

image.jpeg.760a591c5fac00710814f6eff7857e8c.jpeg

20231105_175124.jpg

....Phanteks P600S

Επεξ/σία από sakis han
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sakis han είπε

Ειπα να το αλλαξω 2-3 φορες αλλα δεν βρηκα κανενα που να πληροι τις προυποθεσεις που θελω. Γι'αυτο αποφασισα να το ανανεωσω λιγο

 

20231105_1731072.jpg

image.jpeg.760a591c5fac00710814f6eff7857e8c.jpeg

20231105_175124.jpg

....Phanteks P600S

Από την Nukleous ευχαριστημένος; Έχω το μικρό αδερφάκι της για το 2o Mini setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Grisos είπε

Από την Nukleous ευχαριστημένος; Έχω το μικρό αδερφάκι της για το 2o Mini setup.

Δυστυχως δεν βρηκα χρονο για να την στρεσαρω. Οταν το κανω θα σε απαντησω ευχαριστως

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 5:36 ΜΜ, dalain είπε

Η Powercolor μου εστειλε την ολοκαινουρια Red Devil 7800 xt και εγω εκανα οτι μπορουσα για να την ευχαριστησω!Project ''Omen"

Φτιαγμενο ολο στο χερι με πολυ κοπο και μερακι!

in1.jpg

in2.jpg

in3.jpg

Splendid!!! Ουδέν σχόλιον!

Στις 22/10/2023 στις 5:20 ΜΜ, dalain είπε

Για πάμε άλλο ένα.....

 

PXL_20231022_091559071-01-01.jpeg

Αστείρευτη πηγή έμπνευσης........

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...