Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιήσε κανείς skype ή κάτι άλλο για βιντεοκλήση? μου είπαν ότι ακούγεται ενοχλητικός θόρυβος και γω το παρατήρησα από 1 βίντεο που τράβήξα με την κάμερα του. Λογικά φταίει το μικρόφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

 

Λοιπόν παρέλαβα και εγώ χθες. Μου αρέσει πολύ εμφανησιακά, φαίνεται γρήγορο κλπ.

 

Τα αρνητικά: Φυσικά το WiFi. Στο δίπλα δωμάτιο (5-6 μέτρα από το router) πιάνει 2-3 από τις 4 γραμμές ΑΛΛΑ η ταχύτητα κατεβάσματος είναι τραγική. Ανοίγει σελίδες, αλλά youtube ούτε με σφαίρες για παράδειγμα.

 

Επειδή απ' ό,τι καταλαβαίνω δε θα δω φως πηγαίνοντάς το πίσω, θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο craven για το πως το άνοιξε. Βλέπω μόνο 2 βίδες στα δεξιά. Το backplate είναι πιασμένο με κλιψάκια; Υπάρχουν τίποτα καλώδια κολλημένα πάνω σε αυτό ή βγαίνει τελείως; Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω ανοίγοντάς το;

 

Αφού καταφέρω να το ανοίξω (λογικά μέσα στις γιορτές) σκέφτομαι να προσπαθήσω να επεκτείνω τη κεραία, είτε με κάποιο καλώδιο, είτε με κάποιο σύρμα κλπ. Θα γίνει λες δουλειά έτσι;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιήσε κανείς skype ή κάτι άλλο για βιντεοκλήση? μου είπαν ότι ακούγεται ενοχλητικός θόρυβος και γω το παρατήρησα από 1 βίντεο που τράβήξα με την κάμερα του. Λογικά φταίει το μικρόφωνο?

Χρησιμοποίησα εγώ για 5 λεπτά χθες (με videoκλήση) και δεν μου ανέφεραν κάτι.. όταν ρώτησα αν με ακούν καλά μου απάντησαν ναι...

 

Καλημέρα,

 

Επειδή απ' ό,τι καταλαβαίνω δε θα δω φως πηγαίνοντας το πίσω, θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο craven για το πως το άνοιξε. Βλέπω μόνο 2 βίδες στα δεξιά. Το backplate είναι πιασμένο με κλιψάκια; Υπάρχουν τίποτα καλώδια κολλημένα πάνω σε αυτό ή βγαίνει τελείως; Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω ανοίγοντάς το;

 

Αφού καταφέρω να το ανοίξω (λογικά μέσα στις γιορτές) σκέφτομαι να προσπαθήσω να επεκτείνω τη κεραία, είτε με κάποιο καλώδιο, είτε με κάποιο σύρμα κλπ. Θα γίνει λες δουλειά έτσι;

 

Ευχαριστώ.

Αν δεν ξέρεις πως να ανοίξεις μια τέτοια συσκευή καλύτερα να μην το κάνεις καν... όπως και να χει:

1) ξεβιδώνεις τις 2 βιδούλες..

2) παίρνεις μια πιστωτική ή αντίστοιχη πλαστική κάρτα και ξεκινάς απ την πάνω αριστερή γωνία

3) ανασηκώνεις λίγο το πλαστικό με το δάχτυλο τόσο ώστε να μπει η πιστωτική την οποία πηγαίνοντας την χαλαρά μπρος-πίσω (σπρώχνοντας το backplate στην ουσία) θα δεις να ξεκουμπώνει προχωράς με την πιστωτική γύρω γύρω (όχι προς τα κουμπιά αλλά απ την άλλη προς τα ακουστικά) και όταν φτάσεις και πάνω απ το hdmi θα ξεκουμπώσει μόνο του (ίσως χρειαστεί λίγο ακόμα μετά από εκεί που ξεκίνησες προς τα κουμπιά)

4) Δεν έχει καλώδια πάνω στο backplate, το ηχειάκι, κάμερα κτλ είναι πάνω στο κυρίως σώμα.

5) προσέχεις φυσικά να μην ακουμπάς με τα δάχτυλα σου το κύκλωμα, ειδικά αν το έχεις αναμμένο (ή σε αναμονή)

6) Το να παίξεις με την κεραία όμως είναι το πιο δύσκολο κομμάτι καθώς θα δεις ότι οι κολλήσεις της είναι μικροσκοπικές ειδικά πάνω στην κύρια πλακέτα. Φαίνεται πχ μια κόλληση αλλά αν κοιτάξεις προσεκτικά το καλώδιο της κεραίας έχει τον πυρήνα και την γείωση που είναι κολλημένα σε διαφορετικά σημεία και στην κεραία και στην πλακέτα οπότε ΠΡΕΠΕΙ να έχεις καλό κολλητήρι, πολύμετρο για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει βραχυκύκλωμα και... καλό μάτι και χέρι.. :)... εγώ επειδή δοκίμασα άλλη κεραία με άλλο καλώδιο ξεκόλλησα εντελώς το καλώδιο αυτό (τώρα το έχω πάλι πάνω) απ την πλακέτα.. εσύ αν βρεις μια σκέτη κεραιούλα συμβουλεύω να το κάνεις αυτό (αν έχεις τα παραπάνω) μόνο στην μεριά της κεραίας (να ξεκολλήσεις το καλώδιο εκεί) ώστε να χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο στην νέα κεραία..

Φαντάζομαι η καλύτερη λύση θα είναι

ή 1) να χρησιμοποιηθεί μια καλύτερη κεραία (να χωράει όμως χωρίς να πιέζει την οθόνη... πχ λειτουργικά το εσωτερικό μιας κεραίας από router είναι άψογο αλλά σαν μέγεθος όχι. Μια κεραία από παλιό laptop πχ φαντάζομαι θα είναι πολύ καλύτερη..

2) Να γίνει αυτό που εμένα δεν μου πάει ψυχή να κάνω αυτή την στιγμή... να κοπεί ένα ορθογώνιο στο backplate στο σημείο που βρίσκεται η κεραία προσεκτικά και όσο δυνατόν πιο όμορφα (λειαίνοντας τα κοψίματα) και καλύπτοντας το κενό αυτό μετά με κάτι διακριτικό (ασημένια-ανοιχτό γκρι ταινία ή και κουμπώνοντας όμορφα κάποιο κομμάτι πλαστικό ή κάποιου όμορφου πλαστικού διάφανου σαν μαγκιά.

 

Λοιπόν... είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ειναι μια λυση αυτο? rt5370 usb wifi μαλλον πρεπει να εχει οδηγους για android εχω στειλει ερωτηση με e-mail και περιμενω απαντηση

http://search.eim.ebay.gr/?kw=rt5370+usb+wifi&el=3&en=50&elc=-2&ep=1&es=21

http://www.alibaba.com/product-gs/582983904/rt5370_wireless_wifi_usb_dongle.html

http://www.alibaba.com/product-gs/575282614/rt5370_wireless_wifi_usb_dongle.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν είναι να βάλω ένα ματζαφλάρι να εξέχει απ το tablet καλύτερα να κόψω λίγο το αλουμίνιο ή να κάνω μερικες τρύπες (σαν της κάμερας) με ένα τρυπανάκι πάνω απ την κεραία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

κάτι που διάβασα πιο πανω και θέλω επιβεβαίωση, για να καταλάβω εφαρμογές και παιχνίδια δεν μπορώ να τα αποθηκεύω στην κάρτα μνήμης?

 

και πάλι τα 4GB που λέει ότι έχει εγώ δεν τα βλέπω πουθενα

στις ρυθμίσεις->αποθηκευτικός χώρος λέει

ΕΣ. ΑΠΟΘ. ΧΩΡΟΣ

Συνολικός χώρος 0,98GB

και στη NAND FLSH

Συνολικός χώρος 1,58GB

 

Αυτα τα 2 δεν έπρεπε να είναι 4GB? Δηλαδη κάπου 3,8GB δεν ξέρω ακριβως

 

 

 σχετικα με την NAND FLΑSH 1,58GB τα νεα δεν ειναι καλα ,απο χτες περιμενα τηλ. απο το servise του e-shop για να μου πουν τι εγινε με το ταμπλετ μου ,αφου σημερα τους ζαλισα με 3-4 τηλ. με πηρε . ο τεχνικος και μου ειπε οτι εχουν στειλει mail στην apollo απο χτες αλλα δεν τους εχουν απαντησει (αυτος λεει οτι επρεπε να βλεπει 4GB) και οτι ενα ακομη καινουριο που ανοιξαν στον αποθηκευτικο χωρο εγραφε

1.58GB .

οταν τον ρωτησα αν και τα υπολοιπα που εχουν πουλησει γραφουν το ιδιο μου απαντησε μαλλον ναι....         ΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΨΑΞΤΕΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΣ ΤΗΛ.

Βεβαια μου ειπε αν θελω τα λεφτα μου πισω γιατι και το αλλο που θα ερθει μπορει να εχει NAND FLΑSH 1,58GB .

εμαθα απο καποιον πολιτη οτι εχουν πουλησει πανω απο 500 quicki λετε να ειναι μουφα τα 4GB NAND FLΑSH ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τα γκαφρά, βάλε και 25 ευρώ απο πάνω και πάρε το http://www.shop4u.gr/products.php?13171&cPath=124_125_186

 

Και απο support τα παιδία της Oktabit σκίζονται

 

 

 

Ευτυχως που οταν πήγα να παραγγείλω το Apollo έλεγε 'κατόπιν παραγγελίας'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πάρε τα γκαφρά, βάλε και 25 ευρώ απο πάνω και πάρε το http://www.shop4u.gr/products.php?13171&cPath=124_125_186

 

Και απο support τα παιδία της Oktabit σκίζονται

 

 

 

Ευτυχως που οταν πήγα να παραγγείλω το Apollo έλεγε 'κατόπιν παραγγελίας'

καλησπερα

φιλε μου αν το αγορασες  πες μου σε παρακαλω καποια χαρακτηριστικα γιατι τους πηρα τηλ. και ακομα ψαχνονται

το vero φορτιζει απο την usb ?

το λειτουργικο ειναι το android 4.0 ice cream sandwich ,ξερεις αν γινεται αναβαθμιση στο 4.1jelly bean χωρις να χασει την εγγυηση ?

το wifi του τι λεει ?

νομιζω εχει Bluetooth ή κανω λαθος ?

αναλυση οθονης ?

ποση ωρα κραταει η μπαταρια ?

ευχαριστω

 
 
 
Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή...

Ξεκινήσαμε με ένα value for money tablet και καταλήξαμε ότι είναι για πέταμα...

Το έχω ένα 24ωρο. Καφέ δεν δοκίμασα να δω αν κάνει, αλλά για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Αν μάλιστα κάποιος έχει υπομονή και το αγοράσει σε κανένα χρόνο θα το πάρει 50 ευρώ φθηνότερα...

 

Υ.Γ. craven και tagima ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη κριτική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια το πηρα κι εγω το apollo σημερα. Οθωνη πολυ καλη για TN, πολυ καλο κοντραστ, γωνιες θεασης μετριες αλλα οχι τραγικες. Αναλυση πολυ καλη. 8 ινστες (με 4:3 αναλογια) = the best IMHO.

Απο το wifi δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις μια τις περισσοτερες φορες θα ειμαι στο ιδιο δωματιο με ρουτερ - θα δοκιμασω πιο εκτενως με το wifi analyser (πισω απο τοιχους κτλ) κ θα ποσταρω. Το θελω κυριως για αναγνωση pdf.

1) Δε θα το ανοιγα να μονταρω την κεραια, αλλα θα το ανοιγα για να διορθωσω ισως κατι αλλο που με εκνευριζει αρκετα. Λοιπον, οταν το πατας με μετρια δυναμη σε οποιοδηποτε σημειο του backplate, η οθωνη κανει νερα παντα στο ιδιο σημειο κοντα στο κεντρο της!! Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο??

2) Επισης ενα αλλο, προκειται μαλλον για bug του android (99%), σε καποια μενου με γκρι background φαινεται να "τρεμοπαιζει" (flicker). Παραδειγματα το μενου ρυθμησεων στην κανονικη (με την καμερα προς τα πανω) θεση landscape. Καποια αλλα μενου, οπως αυτο με την ωρα-μπαταρια στην κατω δεξια μερια, που κανει πολυ ελαφρυ grey out / overlay το υπολοιπο και τοτε τρεμοπαιζει.

Το εχετε δει κι εσεις αυτο?

 

Συνολικα ομως μ'αρεσει πολυ, με το μεταλλικο backplate, ακομα και με το αυξημενο βαρος του, εμπνεει στιβαροτητα. Ο rk3066 πολυ καλος. Αν καποιος εχει να προσθεσει κατι στα 2 θεματα που ανεφερα πιο πανω, θα ημουν ιδιαιτερα ευγνωμων!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή...

Ξεκινήσαμε με ένα value for money tablet και καταλήξαμε ότι είναι για πέταμα...

Το έχω ένα 24ωρο. Καφέ δεν δοκίμασα να δω αν κάνει, αλλά για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Αν μάλιστα κάποιος έχει υπομονή και το αγοράσει σε κανένα χρόνο θα το πάρει 50 ευρώ φθηνότερα...

 

Υ.Γ. craven και tagima ευχαριστούμε για την εμπεριστατωμένη κριτική...

καλησπερα

εσενα η NAND FLΑSH τι γραφει 1.58GB ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Χθες παρέλαβα το tablet και σε γενικές γραμμές είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Ναι το wifi είναι λίγο αδύναμο ομολογώ. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι η μπαταρία που απο το 75% που είχε μέσα στο εργοστάσιο (και με την προρυθμισμένη φωτεινότητα) πήγε στο σχεδόν 0% σε λιγότερο από 2 ώρες συνεχούς ενασχόλησης με το tablet. Είναι φυσιολογικό αυτό;

@strldr: για το 1) ναι και εγώ παρατήρησα όταν πιέζεις πίσω το καπάκι κάπου περίπου στην μέση έχει μία "παραμόρφωση" η οθόνη. Για το 2) δεν εχω παρατηρήσει κάτι.

Τώρα σχετικά με την μνήμη. Το δικό μου γράφει 0,99GB internal και 1,58GB NAND FLASH (άρα σύνολο περίπου 2,58?). Έχω την εντύπωση ότι κάποιο μέρος της μνήμης καταλαμβάνει το λειτουργικό. Σε άλλα κινέζικα no-name tablets με μνήμη nand 4gb που είδα δει έγραφαν οι κινέζοι ότι ο διαθέσιμος χώρος (για εφαρμογές) θα είναι 1gb και όχι 4gb λόγω του χώρου που καταλαμβάνει το λειτουργικό. Τέλος στο λινκ http://techblog.gr/techtv/connect-me-ts-703gr-hands-on-video-67821/  αν διαβάστε το... σχόλιο #56 "...επίσης εσωτερική SD μου βγάζει 1,86 GB και internal storage 0,98 GB εκει πανε οι εφαρμογες απο οτι καταλαβα … τα 4 GB αποθηκευτικος χωρος απο που προκύπτουν;...". Και εκείνο το tablet έχει μνήμη nand 4gb. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...