Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Το είχα υποψιαστεί και ευχαριστώ που το διευκρίνισες. Συνεπώς εσωτερική μνήμη+μνήμη nand κάνουν 4gb. Εδώ όμως το άθροισμα κάνει 2,58 οπότε υποθέθω ότι τα υπόλοιπα 1,4gb μάλλον χρησιμοποιούνται από το λειτουργικό. Κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω γτ με μπερδεύει. Σε κινητό android τρέχω την έκδοση 2.3.7 όπου εκεί έχει μόνο εσωτερικό χώρο+κάρτα SD. Οπότε ότι εφαρμογές θέλω να μεταφέρω στην εξωτερική μνήμη πάνε απευθείας στην κάρτα sd. Στο tablet εδώ που φοράει έκδοση 4.1 εάν του βάλω κάρτα sd (δεν έχω βάλει ακόμα) θα μπορώ να επιλέγω εγώ σε ποια μνήμη (nand flash ή sd card) θα πηγαίνει η εφαρμογή κατά την μετακίνηση;

 

Οταν βαλεις SD αυτο που γινεται συνηθως ειναι να απενεργοποιειται ο "εξωτερικος χωρος" και να χρησιμοποιειται η SD γιαυτο.

Στο κινητο μου τουλαχιστον (που ειχε 600MB εσωτερικο + 2GB "εξωτερικο"), οταν εβαλα καρτα SD ειχα 600MB + SD. Γιαυτο και του εκανα repartition (χανοντας φυσικα την εγγυηση), αλλάζοντας τον χωρο σε 2GB+600MB "εξωτερικο", ετσι ωστε να εχω 2GB+SD οταν την τοποθετησα.

 

 

Καλησπέρα! Georgeman επειδή δεν ξέρω το forum μπορείς να μου πεις που να δω και τι εκανες και πετυχε το root? επισης με ποιον τροπο περασες custom rom και που την βρηκες? χτες εφαγα ωρες με τον google και δεν βρηκα τπτ για αυτο το ταμπλετ!

 

 

http://www.slatedroid.com/forum/330-rockchip-3066/

 

Ψαξε εδω.

Για το PIPO υπαρχει συγκεκριμενος τροπος για root, ο οποιος πιθανον να πετυχαινει και σε αλλα rk3066 based tablets, σαν το δικο σας.

 

Εγω το εκανα root ετσι: http://www.slatedroid.com/topic/40643-root-the-pipo-s1-the-easy-way/

Αλλα δεν εχει και πολυ νοημα, αφου 2-3 μερες μετα του περασα αλλη, prerooted rom!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το βρηκα στο forum θα το δοκιμασω σε λιγο! ευχαριστώ! δεν μας ειπες ομως τι rom περασες και που την βρηκες? γιατι εγω δεν βρηκα τπτ! αυτο με τον εξωτερικο χωρο που λες δεν ισχυει τουλαχιστον στις δικες μου συσκευες, ενα κινητο motorola και 2 tablets. Οταν εβαλα SD καρτα ειχα και αυτα που ειχε πριν + την SD! δεν απενεργοποιησε τπτ!!! μηπως την εκανε mount στο ιδιο mount point με την εσωτερικη που την νομιζει εξωτερικη? πχ εμενα το προηγουμενο ταμπλετ ειχε 4GB χωρισμενα στα 2GB τα 2 ηταν η εσωτερικη, τα αλλα 2 ηταν mount στο /mnt/sdcard ενω την εξωτερικη την ειχε mount στο /mnt/extsd!!!! αρα επαιζαν ολα! στο κινητο μου ειναι 168MB εσωτερικη και εχω και 16GB ακομα καρτα χωρισμενα στην μεση γιατι εχω το link2sd και φυσικα ειναι root. (motorola XT5 - commtiva Z71 clone με cyanogenmod rom android 2.3.7).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μολις του συνδεσα μια εξωτερικη καρτα μνημης. 
Την βλεπει κανονικα σαν external_sd (η εσωτερικη ειναι sdcard), οποτε υποθετω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει.

Ωστοσο δε γνωριζω εαν εκει μπορουν να αποθηκευτουν εφαρμογες. Ελπιζω να βοηθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουν να αποθηκευτουν φυσικα! και απο την μανα του το κανει αλλα οσες αφηνει ο προγραμματιστης! αλλιως βαζουμε προγραμματα που ειναι free στο google play πχ app2sd και βαζει περισσοτερα που αλλιως δεν μπορουν να πανε στην SD! το δοκιμασα και χτες αυτο! επισης αν ειμαστε root μπορουμε να βαλουμε το link2sd και εχουμε αλλο ενα δευτερο partition στην SD σε forma πχ ext2 και ετσι εκει στελνουμε τις εφαρμογες! ετσι το εχω στο κινητο αλλα και στο προηγουμενο ταμπλετ!

 

Καλα το ταμπλετ αυτο δεν φορτιζει απο usb στο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις του συνδεσα μια εξωτερικη καρτα μνημης. 

Την βλεπει κανονικα σαν external_sd (η εσωτερικη ειναι sdcard), οποτε υποθετω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει.

Ωστοσο δε γνωριζω εαν εκει μπορουν να αποθηκευτουν εφαρμογες. Ελπιζω να βοηθησα. :)

και εγώ του έβαλα μία 4gb που είχα στο κινητό (με μόνο 76mb ελεύθερα). Εμένα internal και nand flash τις "μπάρες" τους είναι με κίτρινο χρώμα στις ρυθμίσεις ενώ της εξωτερικής sd card είναι με γκρι. Μέσω es file explorer βρήκα ότι ειναι στον φάκελο /mnt/ για να μπεις να δεις τα περιεχόμενα της. Δυστυχώς έκανα μία μεταφορά εφαρμογής στην κάρτα sd και την πέρασε στην nand flash και όχι στην εξωτερική κάρτα sd. Ξέρει κανένας τι παίζει με αυτό; μήπως δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Καλα το ταμπλετ αυτο δεν φορτιζει απο usb στο pc?

Σε αυτη τη κατηγορια λιγα φορτιζουν απο USB, μην πω κανενα.

Ομως αυτο δεν ειναι προβλημα, γιατι εχει μεσα καλωδιο usb->DC (αλλα και να μην εχει φτιαχνεις πολυ ευκολα ή αγοραζεις απο ebay παρα πολυ φτηνα). Ετσι μπορεις να χρησιμοποιεις ΚΑΙ τη USB (π.χ. να παιζει ταινια απο εναν εξωτερικο σκληρο) ΚΑΙ να φορτιζει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουν να αποθηκευτουν φυσικα! και απο την μανα του το κανει αλλα οσες αφηνει ο προγραμματιστης! αλλιως βαζουμε προγραμματα που ειναι free στο google play πχ app2sd και βαζει περισσοτερα που αλλιως δεν μπορουν να πανε στην SD!
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν από το μενού των εφαρμογών δεν μεταφέρονται, δεν μπορούν να μεταφερθούν ούτε με την εφαρμογή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος κανεις! ομως ειπα το εχω δοκιμασει! χτες πχ δεν μετεφερε facebook και τετοια και μολις εβαλα το app2sd τα μετεφερε! κατι κανεις λαθος! αν ηταν ετσι τοτε δεν θα υπηρχαν τετοιες εφαρμογες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αλλος τροπος μεσω ADB shell να δωσουμε εντολη και να πηγαινουν οι εφαρμογες στην καρτα! το εχω κανει στο κινητο επειδη εχει μονο 168ΜΒ εσωτερικη μνημη! adb shell pm setInstallLocation 2 Ομως παλι πρεπει να ειμαστε root, τοτε βαζουμε και το καλυτερο απο ολα link2sd.

Δοκίμασα αυτα που ειπε ο GeorgeMan, οντως μπηκαν οι οδηγοι στα εικονικα μου win, το προγραμμα ειδε την ταμπλετα οπως και το κινεζικο προγραμμα, ομως ενω εδειχνε να το εκανε root, οπως και το superone click τελικα ακομα δεν ειναι root!!!! μου εχει σπασει τα νευρα! καμια ιδεα? Giorgo? κατι τρεχει τωρα με το superuser και εχει κολλησει! στο googleplay λειπει η επιλογη απεγκαταστασης!!! εχει ενα fix update και κολλάει και αυτο! τι να πω....

http://www.slatedroid.com/topic/40643-root-the-pipo-s1-the-easy-way/

ώπα προβλημα! οι εφαρμογες με το app2sd εχουν παει εκει που λεει nand flash και οχι στην SD!!! χμμμ κατι τετοια ειχα παθει και στο προηγουμενο ταμπλετ! επειδη την εσωτερικη την εχει χωρισμενη στα 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα υποψιαστεί και ευχαριστώ που το διευκρίνισες. Συνεπώς εσωτερική μνήμη+μνήμη nand κάνουν 4gb. Εδώ όμως το άθροισμα κάνει 2,58 οπότε υποθέθω ότι τα υπόλοιπα 1,4gb μάλλον χρησιμοποιούνται από το λειτουργικό. Κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω γτ με μπερδεύει. Σε κινητό android τρέχω την έκδοση 2.3.7 όπου εκεί έχει μόνο εσωτερικό χώρο+κάρτα SD. Οπότε ότι εφαρμογές θέλω να μεταφέρω στην εξωτερική μνήμη πάνε απευθείας στην κάρτα sd. Στο tablet εδώ που φοράει έκδοση 4.1 εάν του βάλω κάρτα sd (δεν έχω βάλει ακόμα) θα μπορώ να επιλέγω εγώ σε ποια μνήμη (nand flash ή sd card) θα πηγαίνει η εφαρμογή κατά την μετακίνηση;

 

 
 
 

παιδια μιλαμε για λειτουργικο android οχι για windows 98 το λειτουργικο ειναι ζητημα να τρωει πανω απο 170 mb οχι 1.4 gb

και το λειτουργικο ειναι στην εσωτερικη μνημη που λεει συνολο (ελευθερο+δεσμευμενο) 0.98gb

και εκει που λεει 1.58gb ειναι η συνολικη χωριτικοτητα (ελευθερο+δεσμευμενο)

γι' αυτο το λογο και ο τεχνικος μου ειπε οτι θα το αλλαξει γιατι και αυτος ειπε οτι επρεπε να γραφει 4gb συνολο ,αλλωστε διευκρινίζει το ταμπλετ ποσος ειναι ο ελευθερος και ποσος ο δεσμευμενος χωρος

αρα το μηχανημα εχει μικροτερη nandflash ή κατι εχει γινει στο σεταρισμα και δεν βλεπει την υπολοιπη

,οπως για παραδειγμα στην αρχικη εγκατασταση xp οταν εχεις sata και  ide δισκους μαζι πρεπει να πατησεις f6 να βαλεις δισκετα για να διαβασει τον κοντρολερ, αλλιως θα βλεπει μονο τον ide και θα ψαχνεις τα gb που πηγαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σε εσας που δειχνει λιγοτερο δεν βαζετε τπτ μεγαλα αρχεια μεσα να δειτε τι γινεται με τον χωρο? εμενα ετσι κι αλλιως δειχνει παραπανω και δεν με χαλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιλαμε για λειτουργικο android οχι για windows 98 το λειτουργικο ειναι ζητημα να τρωει πανω απο 170 mb οχι 1.4 gb

και το λειτουργικο ειναι στην εσωτερικη μνημη που λεει συνολο (ελευθερο+δεσμευμενο) 0.98gb

και εκει που λεει 1.58gb ειναι η συνολικη χωριτικοτητα (ελευθερο+δεσμευμενο)

γι' αυτο το λογο και ο τεχνικος μου ειπε οτι θα το αλλαξει γιατι και αυτος ειπε οτι επρεπε να γραφει 4gb συνολο ,αλλωστε διευκρινίζει το ταμπλετ ποσος ειναι ο ελευθερος και ποσος ο δεσμευμενος χωρος

αρα το μηχανημα εχει μικροτερη nandflash ή κατι εχει γινει στο σεταρισμα και δεν βλεπει την υπολοιπη

,οπως για παραδειγμα στην αρχικη εγκατασταση xp οταν εχεις sata και  ide δισκους μαζι πρεπει να πατησεις f6 να βαλεις δισκετα για να διαβασει τον κοντρολερ, αλλιως θα βλεπει μονο τον ide και θα ψαχνεις τα gb που πηγαν...

 

αφού επιμένεις τότε ας μιλήσουμε με αποδείξεις. Ένας συνφορουμίτης παραπάνω είπε ότι στο δικό του carrefour tablet επίσης έδειχνε λιγότερη μνήμη από τα 4gb που είχε. Επίσης στο tablet connect me εδω: http://techblog.gr/techtv/connect-me-ts-703gr-hands-on-video-67821/

 

στο σχόλιο #56 γράφει "...επίσης εσωτερική SD μου βγάζει 1,86 GB και internal storage 0,98 GB εκει πανε οι εφαρμογες απο οτι καταλαβα … τα 4 GB αποθηκευτικος χωρος απο που προκύπτουν;..."

 

Τέλος στο λινκ εδώ: http://www.phonearena.com/news/199-Google-Nexus-7-tablet-has-only-5.92GB-of-free-memory-and-no-micro-SD-card-slot_id31712

 

το nexus 7 8gb δείχνει ότι έχει μόλις 5,92gb χώρο internal. Έχει και screenshot για να το δείξει. Συνεπώς κάτι μου λέει ότι δεν είναι ελλάτωμα το ότι δείχνει λιγότερη μνημη. Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα είναι αν γίνεται να περαστούν τα αρχεία των εφαρμογών στην εξωτερική sd card και όχι στην nand;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γινεται με το link2sd. Θελει μια διαδικασια για την καρτα μνημης και root για να παιξει.

Αλλα οταν παιξει, μεταφερει ΟΛΗ την εφαρμογη στην εξωτερικη, δεν αφηνει κανενα κατάλοιπο στην εσωτερικη μνημη.

 

Δεν ειναι ελλατωμα να σας δειχνει λιγοτερο παιδια. Και δεν ειναι 170ΜΒ το android. Π.χ. για το PIPO S1 το αρχειο της ROM ειναι 400+ MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βρω αυτο που λες mpompo13 θα το γραψω πεδευομαι και εγω! ηθελα να το κανω root για να βαλω το link2sd! με τα αλλα προγραμματα βλεπει την mnt/sdcard δλδ την nand flash που στην ουσια ειναι η εσωτερικη και αυτη και δεν πανε στην SD! θυμαμαι το ιδιο προβλημα ειχα στο προηγουμενο tablet με τα backups στο mybackup root γιατι τα εβαζε στην εσωτερικη αντι να δει την SD!!! ενω το κινητο που εχει μονοκοματη εσωτερικη και sd δεν εχει κανενα θεμα. Giorgo εχεις καμια ιδεα γιατι δεν γινεται root? το tablet το βλεπουν κανονικα ολα τα προγραμματα που ειπες!!! δειχνει να εγινε root σε αυτα, το γραφει και στο Superoneclick αλλα η συσκευη σε ολα τα προγραμματα που θελουν root δεν είναι!!!! τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...