Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! έχω καιρό να γράψω σε αυτό το forum αλλά επειδή μόλις σήμερα πήρα το συγκεκριμένο ταμπλετ είπα να πω και εγω τα δικα μου! εγω ειχα πάρει απο eshop τον Ιουλιο ενα αλλο και πριν 2 εβδομαδες χαλασε στα καλα καθούμενα η υποδοχή ακουστικών και έκανε και μια καθετη γραμμη στην οθόνη!!! ετσι το πηγα πισω εκαναν πιστωση 99,90 ευρω και μετα απο αναμονή ημερων πηρα το συγκεκριμενο. Ενω ειμαι ευχαριστημενος προς το παρον απο θεμα μεγεθους,αναλυσης, ταχυτητας κτλ σε σχεση με το αλλο, το WIFI μου εχει σπασει τα νευρα! το adsl wifi router ειναι σε αλλο δωματιο και μεσολαβουν 2 τοιχοι, το σημα πεφτει συνεχεια, ολη την ωρα το χανω και παει παρα παρα πολυ αργα!!! η κατασταση ειναι TRAGIC!!!!! εχω ενα μηχανακι που καθεται ovislink 5460AP και σκεφτομαι να το βαλω στο δωματιο μου σαν repeater για να εχω καλο σημα!!! τι αλλο να κανω? προτιμω να μην κανω H/W παρεμβασεις! επισης η οθονη του εχει ενα πολυ φωτεινο pixel που αναλογα το background ωρες ωρες μου την δινει! ευτυχως εχω εναν ανταπτορα Usb σε ethernet και μπορω να κανω την δουλεια μου, μεσα στο δωματιο μου εχω 2 switches. Επισης αν κανεις βρει πως γινεται root ας πει γιατι το ψαχνω ακομα!!! θελω να βαλω το link2sd! του πηρα καρτα 32GB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στο site www.apollo.eu γραφει αυτα για το quicki

RAM memory 1GB DDR3
flash memory 4GB
αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι η nand flash με λειτουργικο προγραματα και το αδειο μερος της πρεπει να ειναι 4GB πραγμα που δεν φαίνεται.
μιλησε κανεις αλλος με e-shop γι΄ αυτο το θεμα ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επισης αν κανεις βρει πως γινεται root ας πει γιατι το ψαχνω ακομα!!! θελω να βαλω το link2sd! του πηρα καρτα 32GB!

root δεν γνωρίζω πως γίνεται αλλά από την έκδοση 2,2 του android όσες εφαρμογές το επιτρέπουν οι προγγραματιστές μπορείς να τις μεταφέρεις στην κάρτα sd μέσα από την διαχειριση εφαρμογών του android και δεν χρειάζεσαι κάποιο εξτρά πρόγραμμα όπως το link2sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το root ομως χρειαζεται και σε αλλες εφαρμογες κτλ δεν ειναι ο λογος μονο το link2sd!!! στο αλλο tablet που ειχα με android 4.0.1 ειχα βρει ενα αρχειο universal root.apk και εγινε αμεσως! εδω δεν πιάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το root ομως χρειαζεται και σε αλλες εφαρμογες κτλ δεν ειναι ο λογος μονο το link2sd!!! στο αλλο tablet που ειχα με android 4.0.1 ειχα βρει ενα αρχειο universal root.apk και εγινε αμεσως! εδω δεν πιάνει....

ψάξε βρες για root σχετικά με τον επεξεργαστή (rockchip 3066) μπας και υπάρχει κάτι. Προσωπικά δεν θα το συνιστούσα και ο δικό μου δεν θα το πειράξω μάλλον. Βέβαια όντως το ροοτ είναι χρήσιμο για πολλούς λόγους όπως πχ στο μάρκετ που δεν είναι διαθέσιμες όλες οι εφαρμογές λόγω ενός αρχείου (δεν θυμάμαι ποιο-έχει τα ονόματα κατασκευασή και ταβλετ) το οποίο αν με ροοτ το αλλάξεις να γράφει samsung τότε τα βλέπει όλα μια χαρά.

 

ΥΓ: το σπαστικό είναι ότι όσες εφαρμογές δεν "βλέπει" μπορεί να τις τρέξει κανονικά-δλδ δεν είναι θέμα ισχύος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια το πηρα κι εγω το apollo σημερα. Οθωνη πολυ καλη για TN, πολυ καλο κοντραστ, γωνιες θεασης μετριες αλλα οχι τραγικες. Αναλυση πολυ καλη. 8 ινστες (με 4:3 αναλογια) = the best IMHO.

Απο το wifi δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις μια τις περισσοτερες φορες θα ειμαι στο ιδιο δωματιο με ρουτερ - θα δοκιμασω πιο εκτενως με το wifi analyser (πισω απο τοιχους κτλ) κ θα ποσταρω. Το θελω κυριως για αναγνωση pdf.

1) Δε θα το ανοιγα να μονταρω την κεραια, αλλα θα το ανοιγα για να διορθωσω ισως κατι αλλο που με εκνευριζει αρκετα. Λοιπον, οταν το πατας με μετρια δυναμη σε οποιοδηποτε σημειο του backplate, η οθωνη κανει νερα παντα στο ιδιο σημειο κοντα στο κεντρο της!! Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο??

2) Επισης ενα αλλο, προκειται μαλλον για bug του android (99%), σε καποια μενου με γκρι background φαινεται να "τρεμοπαιζει" (flicker). Παραδειγματα το μενου ρυθμησεων στην κανονικη (με την καμερα προς τα πανω) θεση landscape. Καποια αλλα μενου, οπως αυτο με την ωρα-μπαταρια στην κατω δεξια μερια, που κανει πολυ ελαφρυ grey out / overlay το υπολοιπο και τοτε τρεμοπαιζει.

Το εχετε δει κι εσεις αυτο?

 

Συνολικα ομως μ'αρεσει πολυ, με το μεταλλικο backplate, ακομα και με το αυξημενο βαρος του, εμπνεει στιβαροτητα. Ο rk3066 πολυ καλος. Αν καποιος εχει να προσθεσει κατι στα 2 θεματα που ανεφερα πιο πανω, θα ημουν ιδιαιτερα ευγνωμων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου οντως τρεμοπαιζει η οθονη και νομιζω οτι δεν ειναι bug βαλε ασπρο φοντο να το δεις οτι το κανει και εκει.Εγω νομιζω οτι ειναι θεμα απο τις λαμπες που φωτιζουν το lcd αλλα τελος παντων.Επισης ρωτησα για την μνημη και μου ειπαν οτι αυτο που δεν φαινεται ειναι οτι το εκμεταλευεται το λειτουργικο android με λιγα λογια μας παιρνουν για ασχετους.Επισης και με την μπαταρια εχω δει οτι κατι δεν παει καλα βεβαια δεν ειναι και ipad αλλα τουλαχιστον να εγραφε την πραγματικην φορτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εμένα στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικος χωρος γράφει εσωτερικος αποθηκευτικος 0,98GB, εφαρμογες 159ΜΒ, διαθεσιμα 794ΜΒ. Και μετα λεει NAND FLASH 5,30GB, εφαρμογες 1,39ΜΒ, ληψεις 0,92ΜΒ, διαθεσιμο  4,98GB.

Και μετα λεει Καρτα SD διαθεσιμο 19,98GB (αυτα ειναι FAT32) εχω και τα υπολοιπα μεχρι τα 32GB σε Ext2 για το link2sd που δεν παιζει χωρις root!!! για το wifi εβαλα το ταμπλετ να βλεπει προς το rοuter (οχι με πλατη δλδ) και εχει σημα καμπανα!!! εμενα στην οθονη μου δεν υπαρχει πουθενα ιχνος flickering, μπορει να ετυχε σε μερικα κομματια.

 

Υ.Γ γιατι δεν μπορω να κανω στα μυνηματα μου ποστ σελιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εμένα στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικος χωρος γράφει εσωτερικος αποθηκευτικος 0,98GB, εφαρμογες 159ΜΒ, διαθεσιμα 794ΜΒ. Και μετα λεει NAND FLASH 5,30GB, εφαρμογες 1,39ΜΒ, ληψεις 0,92ΜΒ, διαθεσιμο  4,98GB.

Και μετα λεει Καρτα SD διαθεσιμο 19,98GB (αυτα ειναι FAT32) εχω και τα υπολοιπα μεχρι τα 32GB σε Ext2 για το link2sd που δεν παιζει χωρις root!!! για το wifi εβαλα το ταμπλετ να βλεπει προς το rοuter (οχι με πλατη δλδ) και εχει σημα καμπανα!!!

 

Υ.Γ γιατι δεν μπορω να κανω στα μυνηματα μου ποστ σελιδες?

καλησπερα

σου ειναι δυσκολο να ανεβασεις μια φωτο με αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να κανω εδω μεσα ποστ σελιδες links δλδ. Πως αλλιως μπορω να την ανεβασω? επισης πως βγαζω screenshot? καλα ρε παιδια αμα ανοιξετε τους χαρτες δειχνει στιγμα GPS που εισαστε??? πως γινεται αυτο??? εχει GPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να κανω εδω μεσα ποστ σελιδες links δλδ. Πως αλλιως μπορω να την ανεβασω? επισης πως βγαζω screenshot?

για screenshot δεν ξερω αλλα μια φωτο με ψηφιακη ή κινητο μετα στο δισκο και "απαντηση -περισσοτερες επιλογες-επισυναψη αρχειων.

ειναι λιγο μπελας βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εμένα στις ρυθμίσεις-αποθηκευτικος χωρος γράφει εσωτερικος αποθηκευτικος 0,98GB, εφαρμογες 159ΜΒ, διαθεσιμα 794ΜΒ. Και μετα λεει NAND FLASH 5,30GB, εφαρμογες 1,39ΜΒ, ληψεις 0,92ΜΒ, διαθεσιμο  4,98GB.

Και μετα λεει Καρτα SD διαθεσιμο 19,98GB (αυτα ειναι FAT32) εχω και τα υπολοιπα μεχρι τα 32GB σε Ext2 για το link2sd που δεν παιζει χωρις root!!! για το wifi εβαλα το ταμπλετ να βλεπει προς το rοuter (οχι με πλατη δλδ) και εχει σημα καμπανα!!! εμενα στην οθονη μου δεν υπαρχει πουθενα ιχνος flickering, μπορει να ετυχε σε μερικα κομματια.

 

Υ.Γ γιατι δεν μπορω να κανω στα μυνηματα μου ποστ σελιδες?

Άκρως ενδιαφέρων αυτό. Πιθανότατα αν ισχύει ότι το λειτουργικό τρώει "μνήμη" που δεν φαίνεται τότε παίζει η μνήμη nand του δικού σου να είναι 8gb. 4gb δεν είναι σίγουρα πάντως αφού βλέπεις ήδη 5,3. Ούτε σε μένα αμφανίζει flickering αλλά ισως δεν το παρατηρώ (έχω ακόμα επάνω την ζελατίνα). Πάντως αυτό με την μνήμη πρέπει να βρούμε άκρη. Σκέφτομαι να πάρω αύριο το e-shop τηλέφωνο να ρωτήσω.

 

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να κανω εδω μεσα ποστ σελιδες links δλδ. Πως αλλιως μπορω να την ανεβασω? επισης πως βγαζω screenshot? καλα ρε παιδια αμα ανοιξετε τους χαρτες δειχνει στιγμα GPS που εισαστε??? πως γινεται αυτο??? εχει GPS?

Όχι δεν έχει. Προφανώς είσαι συνδεδεμένος στο ιντερνετ και μέσω αυτού υπολογίζει στο περίπου την θέση σου.

 

edit: σχετικά με την μνήμη http://techblog.gr/techtv/connect-me-ts-703gr-hands-on-video-67821/ ποστ #56 "… επίσης εσωτερική SD μου βγάζει 1,86 GB και internal storage 0,98 GB εκει πανε οι εφαρμογες απο οτι καταλαβα … τα 4 GB αποθηκευτικος χωρος απο που προκύπτουν;..." το οποίο ταβλετ εχει μνήμη nand 4gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξω να το κανω τοτε! τελικα εχει GPS? μπορει να δει κανεις στους χαρτες αν δειχνει το στιγμα του!! εμενα δειχνει κανονικα και βρηκε οτι εχει κοντα μου! απο μαγαζια-τραπεζες τα παντα! ολα σωστα! WTF? δεν γινεται μεσω internet να δειχνει την θεση σου!!!! αυτο ειναι αδυνατον!!! το flickering που λες ειναι λογω ζελατινας 1000%!!! βγαλτην!

εβαλα ενα προγραμμα gps δεν βρισκει τπτ! καλα στο google maps πως ξερει που ειμαι? με ποιον τροπο γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...