Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω,το εκανα,πως θα δω αν οντως εγινα root ?

 

στις εφαρμογες εχουν εγκατασταθει και δυο...κινεζικες ! (μια που εχει σηματακι μια πεταλουδιτσα κι ενα "καπελακι"...αυτα μενουν μεσα??

κατεβασε το root checker basic, απο google play. To τρεχεις, πατας ενα κουμπι μεσα στην εφαρμογη. Στην οθονη εμφανιζεται μηνυμα αν θες να δωσεις δικαιωμα root στο root checker. Πατας grant. Το root checker γραφει "εισαι root". Τελος.

Αν πετυχε το root, δε θα χρεαστεις ξανα τις εφαρμογες. Μπορεις να κανεις και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο ταμπλετ, το ροοτ δε θα φυγει.

 

Μπορεις καλου κακου να κανεις το εξης:

επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων στο ταμπλετ

restart στο pc

usb debugging ενεργοποιημενο - να το τσεκαρεις

το συνδεεις στο pc και βεβαιωνεσαι οτι το αναγνωριζει (στο device manager των windows πρεπει να εμφανιζεται ως κανονικη συσκευη). Κοιτας αν το αναγνωριζει οκ και το moborobo. Aν οχι, τοτε το moborobo θα ξαναβαλει τους drivers - καποιους τους κατεβαζει κιολας νομιζω.

απο κει και περα οπως εχω περιγραψει προηγουμενως.

και στα 2 προγραμματα run as administrator.

λογικα πρεπει να πετυχει. Αλλοι το εχουν πετυχει εδω, λογικα δε θα εχεις προβλημα.

Προσεκτικα και με υπομονη ολα θα πετυχουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατεβασα το root checker basic και μου λεει: this device does not have proper root acces

 
αρα κατι δε πηγε καλα...τωρα ? υπαρχει περιπτωση να επηρεαστηκε αρνητικα καπου το tablet ? να ξανα προσπαθησω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα επαναφορα....το  super SU δεν υπαρχει φιλε μου.....

 

σε ευχαριστω πολυ



ξανα κανω τη διαδικασια με το Moborobo αλλα μου λεει enable debbuging....λεει να το ενεργοποιησω και να ξανα προσπαθησω...

 

 

ωστοσο εγω το εχω ενεργοποιημένο !

 

 

η μονη εφαρμογη που υπαρχει εγκατεστημενη ειναι η Mobo Daemon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το αφησω ως εχει προς το παρων χωρις root κ.λ.π...

 

Υπαρχει περιπτωση στη προηγουμενη διαδικασια -που απ'οτι φανηκε δεν πηγε καλα- να επηρεαστει αρνητικα το Tablet ? Τι θα πρεπει να τσεκαρω ισως ?

 

 

δες στις εφαρμογες αν εχεις ενα προγραμμα που λεγεται super SU και πες μου εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου εχει επηρεαστει τιποτα αρνητικα, μην ανισυχεις. Για αισθηση ψυχολογικης σιγουριας κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το αφησω ως εχει προς το παρων χωρις root κ.λ.π...

 

Υπαρχει περιπτωση στη προηγουμενη διαδικασια -που απ'οτι φανηκε δεν πηγε καλα- να επηρεαστει αρνητικα το Tablet ? Τι θα πρεπει να τσεκαρω ισως ?

Και σε μένα δε πέτυχε για κάποιο λόγο με την πρώτη. Χρειάστηκε να τρέξω το κινέζικο πρόγραμμα 2 φορές, αλλά από τότε είμαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε μου φιλε,σε ευχαριστω και χρονια σου πολλα ! Το αφηνω ως εχει !

 

 

δεν σου εχει επηρεαστει τιποτα αρνητικα, μην ανισυχεις. Για αισθηση ψυχολογικης σιγουριας κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως κατι παιζει με drivers στον kekos123. Για να παραπονιεται το moborobo..

Εμενα το moborobo δεν εχει ολοκληρωσει το download με την πρωτη lol.

Αλλα, οπως ειπαμε με προσοχη και υπομονη ολα γινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα του root που λέτε. Ως άσχετος από android δεν μπορώ να καταλάβω καν τι σημαίνει κάνω root το tablet. Μπορείτε να μου εξηγήσετε? Αν το κάνουμε root θα μπορούμε να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην sd? μπορεί κάποιος να γράψει ολοκληρεμένα ένα οδηγό για το root για να το κάνουμε? ψιλό έχασα την μπάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

root ειναι ουσιαστικα δικαιωμα administrator στο android. οποιος λοιπον εχει "κανει root" τη συσκευη του, μπορει να χρησιμποιει προγραμματα που θελουν προσβαση σε ποιο "εσωτερικα" τμηματα του λειτουργικου.

link2sd ειναι ενα προγραμμα που θελει root για να τρεξει και μεταφερει οποιαδηποτε εγκατεστημενη εφαρμογη στην sd καρτα, ακομη κι αν αυτη η εφαρμογη δεν το υποστηριζει.

οδηγιες για root εχω γραψει πιο πανω, αν ψαξεις λιγο (σε 2 ποστ κιολας). Αλλα 2 ατομα ακομη το εχουν καταφερει, 1 ατομο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όλους και καλά Χριστούγεννα! το ταμπλετακι το εχω λιώσει! μιλάμε πάει σφαίρα! πραγματικά πολύ καλό για τα χρηματά του! εχω βάλει βιντεος μέσα 1080p και παίζουν τέλεια με κορυφαία ποιότητα! σε σχεση με αυτο που ειχα πριν (δεν ειχα ποτέ αλλο!) δεν εχει καμια σχεση! η μερα με τη νύχτα!

 

Σχετικά με το root, το android ειναι LINUX, στο linux υπάρχει ο χρήστης root που είναι ο administrator του συστήματος και μπορεί να κάνει τα πάντα που ένας απλός χρήστης δεν μπορεί. Στην περίπτωση του android μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος που είναι κρυφά (αν δεν είμαστε root τα βλέπουμε με συνδεση usb με το pc και android SDK + platform tools + Αdb shell). Και τα 2 σημαντικά πράγματα είναι 1ον oτι με προγραμματα όπως το adfree ΔΕΝ εχουμε διαφημισεις πουθενα!!!! και 2ον οτι μπορουμε με το link2sd να στέλνουμε τις εφαρμογες στην SD (εξωτερικη καρτα) κανοντας links εκει (ln -s εντολη στο linux). Το link2sd για να δουλεψει πρεπει να χωρισουμε την καρτα μας σε 2 partitions, το 1ο να ειναι logical FAT32 και το 2ο να ειναι logical ext2/ext3/ext4 εγω το εχω σε ext2 που ειναι linux forma αυτά. Αν ολη η καρτα ειναι 1 σε FAT32 μη περιμενετε να δουλεψει σωστα το link2sd και ποτέ δεν θα πανε οι εφαρμογες εκει! υποψην οτι το 2ο partition δε θα το βλεπετε πουθενα, φαινεται μονο σε pc με linux που εχει την δυνατοτητα να το διαβαζει! εκει δεν βαζετε εσεις τπτ στελνει ΜΟΝΟ το link2sd τις εφαρμογες που κανει link! δλδ το βλεπει μονο το android! εγω πχ την 32 αφησα 20GB σε FAT32 και τα αλλα σε EXT2 και παιζει μια χαρα!

Για οσους θελουν οδηγο δειτε εδω http://www.greek-android.gr/topic/263-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-link2sd-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-sd/ και εδω http://www.xperiablog.net/2011/12/12/link2sd-guide-never-worry-about-internal-memory-limits-again/

όσοι δοκιμάζετε να το κάνετε root και δεν πετυχαίνει! ΠΡΟΣΟΧΗ : μην βάζετε απο google play το superuser και το busybox!!! το superuser το βαζει το προγραμμα! αυτο στο google play μπλοκαρει το αλλο και δεν γινεται root με τπτ!!! το καταλαβα μετα απο απειρες προσπαθειες!!! το moborobo χρειαζεται για να εγκαταστησει τους usb windows drivers και με το κινεζικο προγραμμα στην εκδοση 2,9,9 νομιζω παταμε root εκει αριστερα που το γραφει ΑΦΟΥ πρωτα εχει αναγνωρισει την ταμπλετα! αν δεν την εχει δει τοτε σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με το moborobo και δεν εχουν εγκατασταθεί οι drivers! και μετα το ταμπλετ θελει επανεκινηση και ειστε root!

 

Επίσης όπως ειπα ποιο πριν αν δεν ειστε root και θελετε να περνατε εφαρμογες στην εξωτερικη καρτα μπορειτε μεσω καλωδιου USB και ADB SHELL να αλλαξετε ενα αρχειο που κανει mount τις μνημες και να τα γραψουμε αναποδα δλδ το /mnt/external_sd να ειναι η εσωτερικη και η εξωτερικη να ειναι το /mnt/sd ετσι ολα θα τα στελνουμε στην καρτα μνημης με το app2sd απο το google play που ΔΕΝ θελει root!!! εγω δεν το κανω τωρα αυτο γιατι εχω root+link2sd. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα μέσω adb shell + usb καλωδιο να δώσουμε μια εντολή που στέλνει αυτά που κατεβάζουμε πχ απο google play αντι στην εσωτερικη μνημη (που εχει μετα βιας 1GB) στην NAND flash. Αυτό το εχω κάνει...

 

Ο opera mini και εμενα μου κανει τα ιδια! τι ειναι αυτο bug? κριμα....θα βολευτω με opera κανονικo και mozilla.

Επεξ/σία από Nikiforos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο Νικηφορος!!

Ναι μαλλον bug πρεπει να ειναι με τον opera mini.

Επισης youtube app μου εκανε μ@λ@κιες στην τελευταια εκδοση (την αρχη του βιντεο επαιζε καλα και μετα αρχιζε τα buffering - δεν ηθελε κα κατεβαζει αρκετα γρηγορα) και στην προεγκατεστημενη (κρασαρε με volume up / volume down). Δουλεψε καλα η εκδοση 4.1.23. http://www.androiddrawer.com/6750/download-youtube-4-1-23-app-apk

Πολυς κοσμος παντως εχει προβληματα με youtube εφαρμογη (σε ολες τις mobile πλατφορμες)

Αλλη μια εναλλακτικη για youtube ειναι το FreeDi YT Play απο το μαρκετ. Δουλευει δοκιμασμενα.

Κατα τα αλλα και σε μενα παει σφαιρα το μηχανακι :)

(χρονια πολλα σε ολους BTW) B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...