Προς το περιεχόμενο

Apollo Quicki 811Tablet 8' 119€


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ παντα το Adfree δουλευω και δεν εχω το παραμικρό προβλημα! εννοείτε οτι θελει root! σχετικα τωρα με το backup της ROM θεωρω οτι ο καλυτερος και ευκολοτερος τροπος ειναι με ADB tools που ετσι και αλλιως τα δουλευω γιατι πανε πακετο με το Android SDK. (oπως τα εχω πει στο ποστ μου #334).Απλά χρειάζεται σύνδεση usb με το pc αλλά κάνεις και το backup απευθειας στο pc. Eπίσης για ποιον λόγο να βγάλουμε το Super root για να βαλουμε το busybox? εγω εχω και τα 2 μαζι και δεν υπάρχει κανενα προβλημα! το super root ειναι αυτο που εβαλε το προγραμμα το κινέζικο που το έκανε root! δε νομιζω πως το busybox αντικαθιστα το super root!

superSU εχει επιλογη για απεγκατασταση με σκοπο αλλαγη su προγραμματος.

μετα απο αυτο βαζεις οποιο αλλο su προγραμμα θες (including busybox)

το καλο με το online nandroid ειναι οτι παιρνει backup σε nandroid format, που θα ειναι χρησιμο αν βρουμε πως βαζουμε clockworkmod recovery ή παρομοιο.

με adb μπορεις να παρεις τα images απο mtd partitions (με cat ή dd)

http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-backup-your-android-phones-boot-recovery-and-system-partition-images/

εδω λεει οτι το system.img δε θα ειναι εγκυρο με αυτον τον τροπο.. δεν ξερω αν ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 566
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα! καλη χρονια και χρονια πολλα!!! το θεμα μας ειναι να μπορουμε να παρουμε backup την rom και να μπορουμε να την επαναφερουμε! οποτε αυτο μια χαρα γινεται με το ADB! απο την στιγμη που δεν υπαρχει τροπος να βαλουμε clockworkmod recovery δεν μπορεις να μπεις σε recovery mode. Στο κινητο μου παιζουν αυτα και ξερω πως δουλευουν τα εχω δουλεψει πολλες φορες. Αν μπει αυτο το clock.......mode τοτε μπορουμε να κανουμε κανονικα backup μεσω του rom manager και δεν χρειαζομαστε τπτ αλλο! οποτε τωρα δεν μας δινει κατι παραπανω το προγραμμα αυτο απο το adb. btw εγω δεν βγαζω το SuperSU και εχω κανονικα και busybox και δεν εχω προβλημα. Μονο το Superuser απο το google play προκαλουσε προβληματα στο root!

 

Επίσης ψάχνω τρόπο να το δει το adb στο linux αλλά ακόμα δεν το έχω βρει! προς το παρον παίζω μεσω virtualbox και εικονικά win xp pro, ενώ με το κινητό δεν έχω πρόβλημα...

root@desktop:/home/nikiforos/NEW-FILES/Programs_Files/SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse Modded/ADB# ./adblinux shell
* daemon not running. starting it now on port 5037 *
* daemon started successfully *
error: device not found
Επεξ/σία από Nikiforos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα καλη χρονια

 

εχοντας το ταμπλετ χωρις φορτιστη και κλειστο παταμε ταυτοχρονα το power και το volume στο κεντρο του για αρκετα δευτερα ,ανοιγει μια οθονη με το σημα του android , κατοπιν ξαναπαταμε μονο το power και με πατημενο το power παταμε και αφηνουμε  στο δεξι του σημειο το πληκτρο του volume  και μπαινουμε στο μενου για επιλογες επαναφορας κλπ

 

Σε αυτο το σημειο δεν μπορω να βρω μια επιλογη για format που θα μου εδεινε μετα την επιλογη για ενσωματωση της εξωτερικης καρτας μνημης πραγμα που στο Vodafone joy 845  (huawei) νομιζω με android 2.1 μου το επετρεπε και ετσι μετα την εβλεπε σαν εσωτερικη

 

τωρα λοιπον στο ταμπλετ ενω ειναι ρουτ και μπορω να μεταφερω αρχεια στην εξωτερικη δεν φαινεται οτι εχουν παει ( στους αποθηκευτικους χωρους δεν δειχνει την εξωτερικη καρτα να γεμιζει) ,

ενω τα αρχεια ειναι σε αυτη (το καταλαβαινω γιατι οταν την  βγαζω χανονται οι εφαρμογες αυτες απο το ταμπλετ)

 

το συστημα μαλλον  τα βλεπει στην nandflash οποτε οταν θελω να εγκαταστησω ενα μεγαλο αρχειο  μου λεει οτι δεν εχει χωρο

 

εχει καποιος λυση ;

post-253885-0-57614700-1357037507_thumb.jpg

post-253885-0-71894500-1357037575_thumb.jpg

Επεξ/σία από apostolhs1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikiforos, εμενα δε μου το εβλεπε το κανονικο adb απο windows. Τελικα δουλεψε το adb απο φακελο /files απο δω

https://dl.dropbox.com/s/rhsvca9epfv53ld/ROOT_icood70pro.zip?dl=1

(το zip προοριζοταν για ρουταρισμα καποιοου αλλου ταμπλετ λολ, αλλα το adb απο κει μου το βλεπει, το κανονικο απο τo SDK οχι..)

σε linux δεν εχω δοκιμασει..

 

apostolhs1, nice find!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απο windows παιζει κανονικα με τους drivers απο το moborobo! ολα τα SDK παιζουν, στο linux εχω θεμα γιατι δεν το αναγνωριζει και δεν ειναι σε καμια λιστα που εχω βρει πως να το κανω να το δει! apostolis1 γιατι δεν χωραει το αρχειο στην nand? τι χωρο εχει? τι θες να κανεις ακριβως δεν μας ειπες! custom rom θες να βαλεις? στο menu βλεπω πως δειχνει και αλλα πραγματα παλι δεν βλεπει απο την εξωτερικη? εχει και επιλογη για ADB βλεπω! τι εννοεις να ενσωματωσεις την εξωτερικη? κατι τετοιο δεν μπορει να γινει απλα γιατι οπως εχω ξαναπει το android ειναι linux και σαν linux θελει linux forma! η καρτα ειναι FAT32!!! αρα αποκλειεται να γινει αυτο! η μονη λυση ειναι root+link2sd και 2ο partition σε linux forma (ext2/ext3/ext4) και κανεις τις εφαρμογες link στο 2ο partition δλδ.

 

http://developer.android.com/sdk/index.html

Κατεβαζω την εκδοση για windows και αφου εχω εγκαταστησει moborobo και τον usb driver τοτε παιζει κανονικα το adb στα εικονικα μου windows xp pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, παραθετω εδω οδηγιες για clockwork recovery.

http://www.slatedroid.com/topic/37836-cwm-5504-for-rk3066-tablets/

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε το κανονικο/ολοκληρο το image. Ισως αν στειλουμε κανα email στους πολωνους να μας δωσουν κανα λινκ... Δεν ξερω..

Αυτο που μας χρειαζεται απο το image ειναι το αρχειο parameter για RKAndroidTools. Με τη βοηθεια αυτου θα αντικαταστησει το recovery partition με Clockwork mod που κανει backup/restore/reflash κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απο windows παιζει κανονικα με τους drivers απο το moborobo! ολα τα SDK παιζουν, στο linux εχω θεμα γιατι δεν το αναγνωριζει και δεν ειναι σε καμια λιστα που εχω βρει πως να το κανω να το δει! apostolis1 γιατι δεν χωραει το αρχειο στην nand? τι χωρο εχει? τι θες να κανεις ακριβως δεν μας ειπες! custom rom θες να βαλεις? στο menu βλεπω πως δειχνει και αλλα πραγματα παλι δεν βλεπει απο την εξωτερικη? εχει και επιλογη για ADB βλεπω! τι εννοεις να ενσωματωσεις την εξωτερικη? κατι τετοιο δεν μπορει να γινει απλα γιατι οπως εχω ξαναπει το android ειναι linux και σαν linux θελει linux forma! η καρτα ειναι FAT32!!! αρα αποκλειεται να γινει αυτο! η μονη λυση ειναι root+link2sd και 2ο partition σε linux forma (ext2/ext3/ext4) και κανεις τις εφαρμογες link στο 2ο partition δλδ.

 

http://developer.android.com/sdk/index.html

Κατεβαζω την εκδοση για windows και αφου εχω εγκαταστησει moborobo και τον usb driver τοτε παιζει κανονικα το adb στα εικονικα μου windows xp pro.

η εξωτερικη καρτα ειναι ext2  αφου υποτιθεται την φορμαρα με το minitool partition το ταμπλετ ειναι root

ομως ενω τα αρχεια μεταφερονται με το link2sd στην εξωτερικη (το καταλαβαινω γιατι οταν την  βγαζω χανονται οι εφαρμογες αυτες απο το ταμπλετ) αυτο δεν φαινεται στις ρυθμισεις-αποθηκευτικος χωρος-εξωτερικη καρτα-διαθεσιμος χωρος που θα επρεπε να ειναι λιγοτερος αφου εχουν μεταφερθει αρχεια ομως ειναι παντα ιδιος και η εσωτερικη καρτα δεν δειχνει πιο αδεια αφου μεταφερθηκαν τα αρχεια απο αυτην,(με το link2sd τα στελνω στην sd οπως λεει).

οταν λοιπον θελω να εγκαταστησω το nova 3 για παραδειγμα μου λεει οτι δεν φτανει ο διαθεσιμος χωρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, παραθετω εδω οδηγιες για clockwork recovery.

http://www.slatedroid.com/topic/37836-cwm-5504-for-rk3066-tablets/

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε το κανονικο/ολοκληρο το image. Ισως αν στειλουμε κανα email στους πολωνους να μας δωσουν κανα λινκ... Δεν ξερω..

Αυτο που μας χρειαζεται απο το image ειναι το αρχειο parameter για RKAndroidTools. Με τη βοηθεια αυτου θα αντικαταστησει το recovery partition με Clockwork mod που κανει backup/restore/reflash κτλ

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Και εγώ εδώ και 2 μέρες ψάχνω τρόπο να εντοπίσω το αρχείο parameters αλλά τίποτα.. Μέχρι και search στο / έχω κάνει, αλλά δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το clockwork κατι δεν εβγαλα ακρη εκει περα! σιγουρα παιζει στο δικο μας?

σχετικα με το link2sd, επειδη /mnt/sdcard ειναι η NAND FLASH στο link2sd δειχνει πχ οτι ειναι στην εξωτερικη καρτα οι εφαρμογες αλλα ειναι στην εσωτερικη!!! πρεπει να κανεις link τις εφαρμογες για να πανε στο 2ο partition της εξωτερικης καρτας! οταν το κανεις mount στο pc σου το tablet αν δεν εχεις linux αυτο το partition δεν το δειχνει! στο προηγουμενο μου ταμπλετ ποτέ δεν γεμισε η εσωτερικη μνημη με το link2sd! εδω το εχω βαλει αλλα επειδη η nand flash μου δειχνει οτι ειναι 5,30GB!!!! δεν εχω κανει καμια εφαρμογη link ακόμα. Εσενα τι μνημη NAND σου λεει οτι εχει και γεμισε κιολας? μηπως αυτο που γεμισε ειναι η εσωτερικη του συστηματος που δεν ειναι ουτε 1GB? γιατι αν φταιει αυτο μπορεις με ADB commands να το κανεις να εγκαθιστα τις εφαρμογες απευθειας στην NAND! με αυτο τον τροπο το app2sd μπορει να μεταφερει και εφαρμογες που πριν ΔΕΝ αφηνε το συστημα να τις πας στην nand flash. Eπισης εχω βρει αλλο εναν τροπο (αλλα αφου δεν εχω προβλημα χωρου δεν το δοκιμασα) που μπορεις να αλλαξεις το αρχειο fstab και να αντιστρεψουμε τα mount points! ετσι το tablet θα νομιζει την εξωτερικη καρτα μνημης οτι ειναι η εσωτερικη NAND FLASH! αν θες να το δοκιμασεις να το ξαναπω πως γινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eπισης εχω βρει αλλο εναν τροπο (αλλα αφου δεν εχω προβλημα χωρου δεν το δοκιμασα) που μπορεις να αλλαξεις το αρχειο fstab και να αντιστρεψουμε τα mount points! ετσι το tablet θα νομιζει την εξωτερικη καρτα μνημης οτι ειναι η εσωτερικη NAND FLASH! αν θες να το δοκιμασεις να το ξαναπω πως γινεται!

αυτο προσπαθουσα να βρω μεσω καποιου explorer να βρω ενα αρχειο να το αλλαξω και να αντιστρεψω την εξωτερικη καρτα μνημης με την  NAND FLASH και εφαγε ξαφνικα  κολλημα στην επανεκκινηση

εκανα και επαναφορα μπαινοντας στο μενου πατωντας power + volume οπως εγραψα πιο πανω αλλα τιποτα ακομα προσπαθει να εκκινησει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ και το αρχειο δεν αλλαξες και εχει κολλησει? δλδ ακομα δεν σου ξεκιναει? βασικα καλο ειναι το αρχειο να το πειραζουμε μεσω ADB shell!

 

To κακο με αυτο το tablet ειναι πως η εσωτερικη μνημη (οπως την λεει) ειναι 0.98GB! ακομα και που περασα τα παντα στην NAND καποια πραγματα δεν μεταφερονται και μου αφηνει free μολις 631ΜΒ αυτη την στιγμη! ενω το προηγουμενο tablet που ειχα, ειχε την μνημη χωρισμενη 2+2GB και ετσι ποτε δεν ειχα προβλημα. Και εδω δεν εχω ακομα αλλα 631mb μερικες εφαρμογες να βαλεις που εχουν σχεση με το συστημα τοτε πανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ και το αρχειο δεν αλλαξες και εχει κολλησει? δλδ ακομα δεν σου ξεκιναει? βασικα καλο ειναι το αρχειο να το πειραζουμε μεσω ADB shell!

 

ναι ακομα τιποτα ...

βασικα δεν προλαβα να αλλαξω το αρχειο γιατι δεν ημουν σιγουρος οτι ηταν αυτο που βρηκα και προσπαθουσα πρωτα  με ενα προγραμμα swapκατι , να τα καταφερω πριν την αλλαγη και εκει καπου εκανε επανεκκινηση μονο του και τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στο πλαι μια τρυπα που ειναι το reset, κατω απο την υποδοχη ρευματος, δοκιμασες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων? θα τα χασεις ολα ομως! αν δεν γινεται κατι αλλο τι να κανεις....επρεπε να παρεις ενα full backup πριν το κανεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στο πλαι μια τρυπα που ειναι το reset, κατω απο την υποδοχη ρευματος, δοκιμασες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων? θα τα χασεις ολα ομως! αν δεν γινεται κατι αλλο τι να κανεις....επρεπε να παρεις ενα full backup πριν το κανεις αυτο.

μπα και με αυτο τιποτα εχει σταματήσει στο φορτωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα να πανε δεν ξερω πως μπορει να ξεκολλησει! στο κινητο μου που ειχα παθει κατι τετοιο ειχα βρει ενα image recovery και το περασα με ενα ειδικο προγραμμα οταν το κινητο ηταν σε recovery mode! αφου μπαινει σε recovery mode (μπαινει ετσι?) πρεπει να βρεις εναν τροπο να το δεις...μηπως με ADB? το εχεις δοκιμασει?

Α! btw το αρχειο για τα mount ακομα και με root exlorer δεν μπορεις να το αλλαξεις! ειναι Read only το τσεκαρα, μεσω ADB το κατεβαζεις στο pc με adb shell commands, το αλλαζεις και μετα παλι ανεβαζεις το αλλαγμενο, κανεις reboot το tablet και οκ. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα σε forums ετσι λενε οτι γινεται. Δοκιμασα να το κατεβασω και πετυχε, ανεβασμα δεν εχω δοκιμασει και αν παιζει σωστα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...