Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Α/Κ Της Πευκης ειναι στο Μαρούσι, κανα χιλιόμετρο μακρια δηλαδη. Ολη η Πευκη απο εκει παιρνει ADSL .

Αρα το νεο δικτυο ειναι διαθεσιμο για VDSL(μου βγαζει διαθεσιμο για τον αριθμο μου)? Σε μολις 15μετρα απο το σπιτι βρισκεται καφάο(πλεον καινουργιο ,τωρα με τα εργα). Τα καινουργια Καφάο ειναι και για ADSL και για VDSL?
Αφου και με το ADSL το καφαο ηταν κοντα, αλλα δνε παιζει ρολο γιατι το ΑΚ ηταν πολυ μακρια, τωρα με τα VDSL που θα εχει ΑΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Α/Κ Της Πευκης ειναι στο Μαρούσι, κανα χιλιόμετρο μακρια δηλαδη. Ολη η Πευκη απο εκει παιρνει ADSL .

 

Αρα το νεο δικτυο ειναι διαθεσιμο για VDSL(μου βγαζει διαθεσιμο για τον αριθμο μου)? Σε μολις 15μετρα απο το σπιτι βρισκεται καφάο(πλεον καινουργιο ,τωρα με τα εργα). Τα καινουργια Καφάο ειναι και για ADSL και για VDSL?

Αφου και με το ADSL το καφαο ηταν κοντα, αλλα δνε παιζει ρολο γιατι το ΑΚ ηταν πολυ μακρια, τωρα με τα VDSL που θα εχει ΑΚ?

για vdsl αλλα ναι παιζει και η ιδια η καρτα και adsl.το παλιο καφαο δεν ειχε μεσα dslam.ηταν απλα χαλκος.το νεο Kv εχει το dslam μεσα οποτε ειναι σαν να εχεις το ακ μεσα στο καφαο.ενω στο γνωστο adsl ως τωρα ολα ηταν μεσα στο αστικο κεντρο.

σαν ακ παραμενεις το ιιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα , και γιατι με τα νεα καφαο δεν βελτιωνεται και το ADSL? Ή ειναι μονο για VDSL το dslam Που εχει μεσα?
Θα παρω στην Wind θα τους πω να μπω σε SNR 6 και θα τους ρωτησω και για το VDSL αν ειναι διαθεσιμο . Στο site τους βγαζει οτι ειναι διαθεσιμο ενω πριν κανα μηνα δεν ηταν! Στο adsl.gr δεν εχουν γραψει κατι για το νεο δικτυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα , και γιατι με τα νεα καφαο δεν βελτιωνεται και το ADSL? Ή ειναι μονο για VDSL το dslam Που εχει μεσα?

Θα παρω στην Wind θα τους πω να μπω σε SNR 6 και θα τους ρωτησω και για το VDSL αν ειναι διαθεσιμο . Στο site τους βγαζει οτι ειναι διαθεσιμο ενω πριν κανα μηνα δεν ηταν! Στο adsl.gr δεν εχουν γραψει κατι για το νεο δικτυο

γιατι ειναι πολυ απλο.σιγα μην σου δωσουν εσενα adsl απο το νεο kv.Να χαλασουν δηλαδη ενα vdsl οριο για να σου δωσουν εσενα adsl απο το κv χωρις να πληρωσεις κατι παραπανω.συν οτι το dslam στο Kv ειναι του οτε αντιθετα με το dslam στο ακ που ειναι της wind.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ,thanks !
Αρχικα θα ζητησω SNR 6 , θα περιμένω πρωτα μερικα σχολια απο αυτους που θα συνδεθουν στο νεο δικτυο και μαλλον θα βαλω και εγω . Ακομα δεν ξερω τι παιζει, αν ειναι διαθεσιμο η οχι .
Με το KV διπλα μου για VDSL  τι ταχυτητες θα παιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ,thanks !

Αρχικα θα ζητησω SNR 6 , θα περιμένω πρωτα μερικα σχολια απο αυτους που θα συνδεθουν στο νεο δικτυο και μαλλον θα βαλω και εγω . Ακομα δεν ξερω τι παιζει, αν ειναι διαθεσιμο η οχι .

Με το KV διπλα μου για VDSL  τι ταχυτητες θα παιζουν?

τζαμπα θα περιμενεις σχολια.θα  παιξεις οπως ολοι.50 αρι για πλακα και attainable κανα 100+.μπορεις νακανεις και μερικα Optimizations στην καλωδιωση για το vdsl κιολας αμα θελησεις αλλα αυτο το βλεπουμε οταν βαλεις με το καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις αν ειναι διαθεσιμο το δικτυο?

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σου

εχω δει που εχουν αλλαξει τα καφαο αλλα δεν ξερω αν εχουν ξεκινησει να δινουν.εσυ αμα θες κανε αιτηση και απλα περιμενεις μετα.δεν εχεις κατι να χασεις ουτε θα χρεωθεις κατι μεχρι να ενεργοποιηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις πολύτιμες συμβουλές του poulinos, επαναλαμβάνω αυτό που είπα από την αρχή και συγκεκριμμένα ότι αυτοί που βρίσκονται μακρυά από το ΑΚ έχουν σαν μόνη λύση το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και αυτό ακριβώς σκέφτομαι τώρα να κάνω και εγώ, δηλαδή να φύγω από τη Forthnet που δεν δίνει από KV και να πάω στην Wind που δίνει και μάλιστα με 35 ευρώ και περισσότερες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil Πευκιωτης και εσυ?

Μιλησα με Wind τους δηλωσα οτι θελω περισσοτερη ταχυτητα και να με βαλουν απο SNR 9 σε 6.
Με ρωτησε σε ποσα kbs κλειδωνει το ρουτερ up/down,τι ρουτερ εχω , να του πω σημα προς θορυβο,Εξασθένηση Γραμμής,Ισχύς Εκπομπής. Φαινοταν λίγο ασχετος . Μου ρωτησε αν εχω το ρουτερ καρφωμενο στην πριζα μονο του , του απαντησα οχι πως το εχω με splitter μαζι με το τηλεφωνο ΑΛΛΑ εχω δοκιμασει και μονο του με τα ιδια αποτλεσματα.
Μου ειπε να βγαλω ολες τις συσκευες για να κανει κατι τεστ μετα με πηρε τηλεφωνο μου ειπε το δηλωσε στο ανωτερο τεχνικο τμημα με ολα τα στοιχεια και τις μετρήσεις συν το σχολιο μου για SNR 6 .

Για να δουμε τι θα κανουν....
Μπορει να κανει διαγνωστικα γραμμης ή μου ελεγε παραμυθια να βγαλω ολες τις συσκευες για να δοκιμασει την γραμμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Στο προφίλ μου γράφω τις δύο περιοχές που κινούμαι. Και στις δύο ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο από τα μέσα ΙΟΥΝ φέτος.

2. Αυτός ο έλεγχος γίνεται και από τους τεχνικούς της Forthnet και υποθέτω και από των υπόλοιπων παρόχων κάθε φορά που ο συνδρομητής παραπονιέται για τη γραμμή του. κάποια φορά που ζήτησα και εγώ βρήκαν ότι μια συσκευή που είχα στην κουζίνα φαινόταν να προκαλεί βραχυκύκλωμα και την αφαίρεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις με πηρε τεχνικος της wind και μου λεει σας βαλαμε σε SNR 9 !
Ταυτοχρονα εκεινη την στιγμη ειχα αποσυγχρωνισμο , μπαινω στα καπακι στις ρυθμισεις του royter και βλεπω οτι εχει κλειδωσει στα 9500kbs . Του λεω ευχαριστω και του το κλεινω .
Ομως συνεχεια ειχε αποσυγχρωνισμους , παταω να δω την γραμμη μου βγαζει SNR 9 και εξασθενηση γραμμης -51db .
Πριν τους παρω τηλ να ζητησω ξανα SNR9 λεω δεν κανω ενα restart στο router?
Restart λοιπον,σταθεροτατη γραμμή αλλα κλειδωνει στα 7500kbs οπως πριν δηλαδη ΑΛΛΑ αυξηθηκε το upload στα 1000kbs.
Η Εξασθενηση γραμμης πηγε στο 37

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις πολύτιμες συμβουλές του poulinos, επαναλαμβάνω αυτό που είπα από την αρχή και συγκεκριμμένα ότι αυτοί που βρίσκονται μακρυά από το ΑΚ έχουν σαν μόνη λύση το νέο δίκτυο του ΟΤΕ και αυτό ακριβώς σκέφτομαι τώρα να κάνω και εγώ, δηλαδή να φύγω από τη Forthnet που δεν δίνει από KV και να πάω στην Wind που δίνει και μάλιστα με 35 ευρώ και περισσότερες υπηρεσίες.

εχουν πει οτι θα δωσουν απο Kv τωρα ποσο συντομα δεν ξερω.καλως η κακως δεν τους παιρνει να κανουν αλλιως.ο ανταγωνισμος πιεζει

 

makfil Πευκιωτης και εσυ?

 

Μιλησα με Wind τους δηλωσα οτι θελω περισσοτερη ταχυτητα και να με βαλουν απο SNR 9 σε 6.

Με ρωτησε σε ποσα kbs κλειδωνει το ρουτερ up/down,τι ρουτερ εχω , να του πω σημα προς θορυβο,Εξασθένηση Γραμμής,Ισχύς Εκπομπής. Φαινοταν λίγο ασχετος . Μου ρωτησε αν εχω το ρουτερ καρφωμενο στην πριζα μονο του , του απαντησα οχι πως το εχω με splitter μαζι με το τηλεφωνο ΑΛΛΑ εχω δοκιμασει και μονο του με τα ιδια αποτλεσματα.

Μου ειπε να βγαλω ολες τις συσκευες για να κανει κατι τεστ μετα με πηρε τηλεφωνο μου ειπε το δηλωσε στο ανωτερο τεχνικο τμημα με ολα τα στοιχεια και τις μετρήσεις συν το σχολιο μου για SNR 6 .

 

Για να δουμε τι θα κανουν....

Μπορει να κανει διαγνωστικα γραμμης ή μου ελεγε παραμυθια να βγαλω ολες τις συσκευες για να δοκιμασει την γραμμη?

 

ναι μπορουν να κανουν.δεν ξερω συγκεκριμενα η wind τι κανει αλλα εχω δει σε siemens και alcatel.μπορουν να δουν διαφορα πραγματα τα οποια βοηθανε να δουν τι προβληματα μπορει να εχει μια γραμμη.βλεπουν βραχυκυκλωματα,εξωτερικες φορτισεις,συγχρονισμο,ποσο να το πω απλα τραβανε οι συσκευες πανω απο την γραμμη οποτε υπολογιζεις αν ο αλλος περναει τα ορια η οχι.αν εχεις πριζακι με πυκνωτη κτλ.

1. Στο προφίλ μου γράφω τις δύο περιοχές που κινούμαι. Και στις δύο ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο από τα μέσα ΙΟΥΝ φέτος.

2. Αυτός ο έλεγχος γίνεται και από τους τεχνικούς της Forthnet και υποθέτω και από των υπόλοιπων παρόχων κάθε φορά που ο συνδρομητής παραπονιέται για τη γραμμή του. κάποια φορά που ζήτησα και εγώ βρήκαν ότι μια συσκευή που είχα στην κουζίνα φαινόταν να προκαλεί βραχυκύκλωμα και την αφαίρεσα.

 

:D

Μολις με πηρε τεχνικος της wind και μου λεει σας βαλαμε σε SNR 9 !

Ταυτοχρονα εκεινη την στιγμη ειχα αποσυγχρωνισμο , μπαινω στα καπακι στις ρυθμισεις του royter και βλεπω οτι εχει κλειδωσει στα 9500kbs . Του λεω ευχαριστω και του το κλεινω .

Ομως συνεχεια ειχε αποσυγχρωνισμους , παταω να δω την γραμμη μου βγαζει SNR 9 και εξασθενηση γραμμης -51db .

Πριν τους παρω τηλ να ζητησω ξανα SNR9 λεω δεν κανω ενα restart στο router?

Restart λοιπον,σταθεροτατη γραμμή αλλα κλειδωνει στα 7500kbs οπως πριν δηλαδη ΑΛΛΑ αυξηθηκε το upload στα 1000kbs.

Η Εξασθενηση γραμμης πηγε στο 37

μαλλον δεν θελουν να δωσουν 6 αρι .οποτε μενεις ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώνω γιατι πριν επρεπε να φυγω και το εγραψα βιαστικά
''
Μολις με πηρε τεχνικος της wind και μου λεει σας βαλαμε σε SNR 6 !
Ταυτοχρονα εκεινη την στιγμη ειχα αποσυγχρωνισμο , μπαινω στα καπακι στις ρυθμισεις του royter και βλεπω οτι εχει κλειδωσει στα 9500kbs . Του λεω ευχαριστω και του το κλεινω .
Ομως συνεχεια ειχε αποσυγχρωνισμους , παταω να δω την γραμμη μου βγαζει SNR 6 και εξασθενηση γραμμης -51db .
Πριν τους παρω τηλ να ζητησω ξανα SNR9 λεω δεν κανω ενα restart στο router?
Restart λοιπον,σταθεροτατη γραμμή με SNR6 αλλα κλειδωνει στα 7500kbs οπως πριν δηλαδη ΑΛΛΑ αυξηθηκε το upload στα 1000kbs.
Η Εξασθενηση γραμμης πηγε στο 37.''

Οποτε απο SNR 9 σε SNR 6 εδωσε για μερικα λεπτα μερικα mb περισσότερα αλλα στο restart του router επεσε στα ιδια επιπεδα με πριν παρολο που εχω SNR 6.... Μου εκανε εντυπωση οταν ειχει κλειδωσει στα 9500 την ωρα που με πηρε τηλ ο τεχνικος και ειχα εξασθενηση γραμμης αρνητικη .. Γινεται αυτο?

Αυτη την στιγμη η κατασταση εχει ως εξης
0t7t.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν πει οτι θα δωσουν απο Kv τωρα ποσο συντομα δεν ξερω.καλως η κακως δεν τους παιρνει να κανουν αλλιως.ο ανταγωνισμος πιεζει

 

 

Δεν ξέρω από έχεις αυτή την πληροφορία αλλά από το καλοκαίρι τους έχω στείλει μηνύματα γι' αυτό το θέμα και δεν πήρα απάντηση, μίλησα με εκπρόσωπο της Forthnet σε διπλανά forum (αλήθεια, γιατί δεν προσπαθεί το insomnia να ανοίξει ένα παρόμοιο "κανάλι επικοινωνίας" με τη Forthnet, το οποίο φαίνεται να αποδίδει ουσιαστκή βοήθεια στα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι συνδρομητές μέλη του του adslgr και του avclub), μίλησα και με την εξυπηρέτηση πελατών και αυτή τη βδομάδα αλλά κανείς δεν γνωρίζει τίποτε σχετικά με την πολιτική της σ' αυτό το θέμα.

 

Καταλαβαίνω ότι δεν τους παιρνει και ο ανταγωνισμός πιέζει (και εγώ τους πιέζω) αλλά δεν φα'ινεται να συγκινούνται. Άλλωστε, πιέζομαι και εγώ από το συμβόλαιο με τη Νόβα που λήγει το Γενάρη (έχω σε προνόμιο τηλεφωνία/ίντερνετ) και πρέπει να ξεκαθαρίσω το θέμα άμεσα και να μην ανανεώσω το συμβόλαιο με τη Νόβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...