Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού το άνοιξα χωρίς καν PC συνδεδεμένο πάνω του δηλαδή δουλευε μόνο αυτό και ακουγόταν... :fear:  Βέβαια εκείνη τη στιγμή είχε χαμηλώσει ο θόρυβος.

 

Τώρα δεν ακούω κάτι, αλλά βέβαια δουλεύει το PC ολόκληρο. Οπότε ή σταμάτησε να το κάνει, ή ακούγεται τόσο λίγο που τα υπόλοιπα το καλύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν update... Μόλις μπει έστω και ένα cd rom σαν φορτίο πάνω στο τροφοδοτικό αρχίζει χαμηλά το βζζζζζζζ :( ωραίο άκυρο έφαγα από το XFX.

 

Τώρα να δω τι γίνεται με το DOA που αυτές τις μέρες ήταν κλειστά λόγω αργίας, και επίσης δεν θα έχουν άλλο ίδιο διαθέσιμο... πο πο ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε παιδες... coil whine ειναι.... 

Το παλικάρι ήταν λίγο άτυχο και έπεσε σε προβληματικό κομμάτι..... 

 

Λειτουργικά εννοειται ότι το τροφοδοτικο δεν έχει απολύτως κανενα πρόβλημα .... αλλα αν είναι σπαστικός ο θόρυβος τοτε αλλαγη με την μία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, σιγα μη μου το αλλαξουν στο μαγαζι... Αν τους πω coil whine θα με κοιτανε σα χανοι... Υπαρχει τουλαχιστον ελληνικη λεξη για αυτο, ή να τους εκτυπωσω την επεξηγηση απο την wikipedia?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψέ με ο καθένας που ασχολείται με τα βασικά του HW ξέρει τι είναι coil whine (coil noise). Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δεν αποτελεί λειτουργικό πρόβλημα. Πολλές φορές εξαφανίζεται και από μόνο του μετά από κάποιο καιρό.

 

Επειδή είπες πως όταν το PC σου λειτουργεί κανονικά δεν το ακούς, γιατί ακριβώς σε προβληματίζει? ΑΝ ήταν έντονο πίστεψέ με θα το άκουγες. Είχε βγει μια προβληματική παρτίδα TX-650 της Corsair που το άκουγες και με μουσική ανοικτή στο τέρμα (υπερβάλω) και η Corsair τα αντικατέστησε. Δεν ξέρω αν θα ισχύσει το ίδιο και στο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Piggosa δεν τους είδα και πολύ ξύπνιους εκεί στο μαγαζί... Και εντάξει μπορεί μερικές φορές να μην είναι ενοχλητικό αλλά δε μπορώ να παίζω τζόκερ κάθε φορά που πατάω το power button για να ανοίξει το PC, ώστε να μην πετυχαίνω αυτό

 

@GothmogGr επειδή υπάρχουν πολλοί λαλάκες και το ξέρω, μπορεί να μου πουν ότι δεν είναι πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ενοχλητικό. Από πόσο κοντά το έχεις ηχογραφήσει?

 

Το έχεις πάνω σε UPS ή πολύμπριζο? Δοκιμάσε αν ισχύει να το συνδέσεις απ' ευθείας στην μπρίζα.

 

Επίσης υπάρχει πάντα και η ίδια η XFX που μπορείς να μιλήσεις/κάνεις RMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε απλό πολύπριζο είναι, το κάνει και στην πρίζα... 

 

Αυτό που ακούγεται στην ηχογράφηση είναι με ανοιχτό το κουτί βέβαια κοντά στο τροφοδοτικό αλλά και τώρα να φανταστείς που το κάνει σε μικρότερη ένταση, το ακούω όταν απλά κάθομαι κοντά στο PC.

 

(ΥΓ τον έκλεισα και τον ξανα άνοιξα τον υπολογιστή και ξαφνικά σταμάτησε... Δεν μπορώ να καταλάβω πότε και γιατί το κάνει)

 

Θα μιλήσω αύριο με αυτούς στο μαγαζί να δω αν δέχονται να το αλλάξουν με DOA αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν διαθέσιμο το ίδιο μοντέλο. (και το ακρίβυναν κιόλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπερνάω όλα τα υπόλοιπα και μένω στην ουσία.

 

Υπονοείς το Πλαίσιο (γιατί δεν φαντάζομαι ποιον άλλον θα εννοείς με corsair) και μιλάς για stock? ΔΛΔ μιλάς σοβαρά τώρα και βγαίνεις και στα forum και προτείνεις και στους άλλους τι να αγοράσουν?

 

Μιλώντας πάντα για PSUs, το Πλαίσιο έχει τα υπέροχα και βαριά TurboX (όποιος έχει αδύναμη καρδιά και δεν αντέχει το πολύ γέλιο να μην κάνει κλικ στο Link) και τα Corsair. Και αν πας από κοντά να αγοράσεις, οι "αλήτες" ισχυρίζονται πως δεν έχουν διαθέσιμα Corsair και σου προτείνουν να πάρεις τα ισάξια TurboX τους :shock: Και το stock προκύπτει γιατί έχουν "φυσικά" μαγαζιά. Αλλιώς σιγά μην είχαν τίποτα (και καλά θα κάναν).

 

Να δουμε αντίστοιχα την γκάμα του VS (και του κάθε άλλου eshop ελληνικού, για να μην ισχυριστεί και κανείς πως έχω και τίποτα με το μαγαζί)? Έχω ακούσει και τα καλύτερα για Msystems/MGManager και Digital Master. Απλά το VS έχει την μεγαλύτερη γκάμα από κάθε άλλο και γιαυτό μιλάμε εν προκειμένω. Οι συγκρίσεις θα ήταν τραγελαφικές...

Οχι ρε παιδια τι ειπανε οι ανθρωποι "Όσο πιο βαρύ είναι ένα τροφοδοτικό, τόσο πιο ποιοτικό θεωρείται." Ακομα γελαω... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι???  :-D 

Τελικά μετά από τόσες μέρες μου έδωσαν το ΟΚ για να πάρω ότι άλλο θέλω, ή να περιμένω μήπως και αύριο παραλάβει ο προμηθευτής τους το ίδιο XFX 550 PRO. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Σε περίπτωση που δε το παραλάβουν αύριο δε θέλω να περιμένω πάρα πολύ καιρό, οπότε μήπως αξίζει κάτι άλλο;;;  Εντελώς ενημερωτικά θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει κάτι από τα παρακάτω σε περίπτωση που τελικά δεν έρθει το XFX σύντομα. Ευχαριστώ.

Αν δε κάνω λάθος είναι και semimodular οπότε καλύτερα γιατί τα καλώδια του XFX τα έκανα μακαρονάδα όταν προσπαθούσα να τα βολέψω...

 

OCZ ZT SERIES 550W

 

OCZ ModXstream Pro 500W

 

OCZ ModXStream Pro 600W
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκατσε άσχημα η σκέψη του coil noise στο XFX και το σκέφτομαι.... Βέβαια θα μου κάτσουν κι άσχημα τα 20€ επιπλέον για ένα χειρότερο τροφοδοτικό από ότι το XFX. Καλά θα δω αύριο. Αν έρθει σύντομα το XFX δε θα αλλάξω την παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...