Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό ΤΣΟΥΦ - προτάσεις για νέο τροφοδοτικό...


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ninos

Φιλε μου να ρωτησω μιας και το κατεχεις

 

Το τροφοδοτικο αναφερει 24Α +12V1 & 24A +12V2

Τι ακριβως εννοει με αυτο? Σαν συνολο ειναι 48Α ?

Αν από κάτω από τα +12V1/V2 λέει τα Combined Watt που δίνει στην τάση, διαίρεσέ το με το 12

 

psupower.jpg

 

Αυτό ας πούμε δεν δίνει 58 (30+28) αλλά 43

 

psu_badge.jpg

 

Κι αυτό δεν δίνει 54 αλλά 42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν λες και ποιο έχεις? Ή βάλε ολόκληρη την φώτο, γιατί την έκοψες?

 

Λογικά όμως δίνει ~36:

585-150 = 435 /12 ~= 36

 

Το θέμα είναι πως τα δίνει, πότε τα δίνει για για πόση ώρα τα δίνει. Αυτά είναι τα θέματα με NoName PSUs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκοψα την φωτό επειδή μαζί με το 600άρι πιο πάνω είχε και τα spec απο τα άλλα 3 της σειράς (400,460,500)

Το τροφοδοτικό είναι το Deer 600W

 

*και πρίν ακούσω τα σχολιανά μου για την επιλογή να πώ ότι ετοιμοπαράδοτα ήταν ή αυτό στα 40€ ή το turboX στα 60€ και χρειαζόταν να στήσω άμεσα το pc για να κάνω δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες και ποιο έχεις? Ή βάλε ολόκληρη την φώτο, γιατί την έκοψες?

 

Λογικά όμως δίνει ~36:

585-150 = 435 /12 ~= 36

 

Το θέμα είναι πως τα δίνει, πότε τα δίνει για για πόση ώρα τα δίνει. Αυτά είναι τα θέματα με NoName PSUs

Γιατί όμως 585-150 και όχι 264+264 το οποίο βγαίνει 528/12=44?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως 585-150 και όχι 264+264 το οποίο βγαίνει 528/12=44?
Είπαμε όταν η 12αρα τάση σπάει σε 2 rails (ή περισσότερα) το καθένα από αυτά δεν δίνει την ονομαστική ισχύ που γράφει. Combined (συνδυασμένα) δίνουν λιγότερα. Και 99% των τροφοδοτικών το γράφουν από κάτω (δεν και τις φώτο που έβαλα παραπάνω εγώ) οπότε υπολογίζεις πόσα Α δίνει συνολικά η 12αρα.

 

Όταν δεν το γράφουν (όπως το DEER του φίλου, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι ότι χειρότερο δυστυχώς) κάνεις υποθέσεις.

Οπότε το εν λόγω λέει max στις 3.3, 5 + 12 = 585 - 150 (3.3+5) = 435. Έτσι το έβγαλα.

 

Και πίστεψέ με είναι ΛΑΘΟΣ αυτός ο υπολογισμός. Είμαι σίγουρος πως το εν λόγω δίνει κάτω από 30A στην 12αρα. Όπως είπα και παραπανω, δυστυχώς είναι από τις χειρότερες επιλογές που μπορούσε να κάνει ο φίλος. 1000 φορές να έπαιρνε το TurboX με τα 60 που είπε, ή 1.000....000 φορές με <60 να έπαιρνε το CX-430 που όλο και κάπου θα το έβρισκε σε ένα Πλαίσιο (ή ένα GX της Coolermaster σε ένα Multirama)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και γίνεται γενικότερη συζήτηση περί τροφοδοτικών, ας καταθέσω και κάτι για το δικό μου.

 

Το Aerocool VP550 λοιπόν, με 408w συνδυασμένα δίνει 37Α κι έχει και προστασία  OPP/OVP/SCP/UVP και από θόρυβο εδώ και 2 εβδομάδες που παίζω συνεχώς παιχνίδια είναι σχεδόν αθόρυβο. Κοστίζει 53€.

 

* Άσε που έχει ''φάει'' αμέτρητες αυξομειώσεις τάσης, διότι έχω κάτι θέματα με το ρεύμα στο σπίτι και δε χαμπάριασε καθόλου.

 

Εγώ το βλέπω μια χαρά, εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με τα ιδια χρηματα επαιρνες αυτο το "τερατακι" http://www.computerbeast.gr/catalogue?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=140977&category_id=920 με 80 plus efficiency, 80 Watt μεγαλυτερη ισχυ με 45A στη 12V rail, ενα χρονο μεγαλυτερη εγγυηση, (+ πιθανοτατα την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω σε ένα χρόνο από τώρα.

Είτε σε ένα είτε σε δέκα χρόνια αυτό δεν αλλάζει. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν πολύ καλύτερα τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι....

 

Τι δεν μπορείς να καταλάβεις? Πιστεύεις ότι είναι όλα ίδια? Μάθε ότι δεν είναι. Δεν ρώτησες? Ε, πήρες μια απάντηση και πιθανόν να υπάρξουν κι άλλες. Αμφιβάλλω αν θα διαφέρουν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Δεν είναι καθόλου σχετικό αλλά αντικειμενικό ότι μιλάμε για ένα τροφοδοτικό χωρ΄λις καν 80+ πιστοποίηση. Δεν είπε κανείς ότι είναι μούφα. Κακή επιλογή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...