Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Mαλιστα.. δεν ειναι καν 80 plus αλλα οπως και να εχει, τα εχει τα χρονακια του.

Εχεις καποιο budget στην ακρη , για επισκευη /αναβαθμιση??

ναι κατι υπαρχει... αν και το μαζευω για νεο συστημα και θα ηθελα φτηνη λυση για αυτο το pc που λεμε. (θα παει στα παιδια να ψευτοπαιζουν και θα κρατησω αυτον που εχω στην υπογραφη και τον νεο ryzen που λεω να φτιαξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, PankoEllas είπε

ναι κατι υπαρχει... αν και το μαζευω για νεο συστημα και θα ηθελα φτηνη λυση για αυτο το pc που λεμε. (θα παει στα παιδια να ψευτοπαιζουν και θα κρατησω αυτον που εχω στην υπογραφη και τον νεο ryzen που λεω να φτιαξω)

Η αλλαγη τροφοδοτικου χρειαζεται αλλα παιζει να ειναι και η καρτα ή και η μητρικη.

Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει και σε τι να επενδυσεις..

Για αρχη βγαλε την καρτα και αστο με τα ενσωματωμενα να δεις αν θα παιξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/19/2012 στις 4:51 ΜΜ, Δεινόσαυρος είπε

3) Ξαφνικά κολλήματα-παγώματα μερικών δευτερολέπτων, ενώ εκτελώ απλές (ή σύνθετες) εργασίες.

 

Στις 12/19/2012 στις 11:37 ΜΜ, GothmogGr είπε

3) Σιγουρα έχετε επεξεργαστή AMD αλλάξτε τον με ένα Intel.

 

Έχω Asus strix Z270F Gaming  i7-7700k  gtx 1060 3gb  g skill trident z 8gb ram  αλλά εχω πολλά παγώματα σε παιχνίδια οπως pubg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια GigaBite Z370  i8400K GTX 1050ti. 
το προβλημά μου είναι το εξής. 

Η μητρική δεν μου αναγνωρίζει 2 απο τους 5 σκληρούς δίσκους ( αρκετά παλιοί) 
Όταν όμως τους κουμπώνω σε case για να τους κάνω εξωτερικούς και τους συνδέσω με USB δουλεύουν κανονικά. 

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Δοκίμασε να αλλάξεις καλώδια/θύρες σε σκληρούς που δουλεύουν να δεις αν θα τους δει σε αυτές τις θέσεις.

Το έχω κάνει αλλά τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι φορμαρισμένοι σαν mbr. Δες αν οι άλλοι σκληροί που φαίνονται είναι σαν σαν GPT ή MBR. Λογικά θα είναι σαν GPT.

Ποιο είναι το σύστημά σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

τελευταία αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον υπολογιστή μου. Συγκεκριμένα, κάθε φορά που θέλω να ανοίξω το pc και πατάω το power button αυτό φαίνεται ότι "βάζει μπροστά" για να κάνει κανονική εκκίνηση(δουλεύουν και τα ανεμιστηράκια κι όλα κανονικά), ωστόσο δεν ανοιγει το pc αμέσως, αλλά κάνει διαδοχικές επανεκκινήσεις. Κάποιες φορές ανοίγει στην 1η επανεκκίνηση που κάνει για να ανοίξει κι άλλες φορές μπορεί στην 5-6, γενικά θέλω να πω οτι δεν ανοιγεί απευθείας αλλά κάνει επανεκκινήσεις κι ανοίγει random όποτε θέλει. 

Να ξέρετε ότι έχω καινούργιο τροφοδοτικό tx550m, το οποίο το χρησιμοποιώ γύρω στον ένα μήνα και το σύστημα είναι αυτό http://prntscr.com/itr14s, οπότε αποκλείεται να έχει αυτό θέμα.

Μετά με ενδιαφέρει να δω τι φταίει γιατί έχω στην κατοχή μου μια κάρτα γραφικών κι ενα ssd που πήρα πρόσφατα, αλλά βλέποντας αυτό το πράγμα με τις επανεκκινήσεις δεν τα έχω βάλει μέχρι να δω τι φταίει. Υποψιάζομαι οτι πρέπει να είναι η μητρική.

Σε όποιον έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο ή γνωρίζει τι φταίει παρακαλώ να με ενημερώσει, καθώς και να μου πεί αν πράγματι αξίζει να βάλω την κάρτα και τον ssd ακόμα και με αυτό να συμβαίνει.

Υ.Γ Άπαξ και το πισι ανοίξει δεν μου εμφανίζει κανένα πρόβλημα, ούτε κολλήματα, ούτε να κλείνει η οθόνη, ούτε κάποια επανεκκίνηση απ' τη στιγμή που έχει αρχίσει να λειτουργεί.

Επεξ/σία από zakxirou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zakxirou είπε

Καλησπέρα σας,

τελευταία αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον υπολογιστή μου. Συγκεκριμένα, κάθε φορά που θέλω να ανοίξω το pc και πατάω το power button αυτό φαίνεται ότι "βάζει μπροστά" για να κάνει κανονική εκκίνηση(δουλεύουν και τα ανεμιστηράκια κι όλα κανονικά), ωστόσο δεν ανοιγει το pc αμέσως, αλλά κάνει διαδοχικές επανεκκινήσεις. Κάποιες φορές ανοίγει στην 1η επανεκκίνηση που κάνει για να ανοίξει κι άλλες φορές μπορεί στην 5-6, γενικά θέλω να πω οτι δεν ανοιγεί απευθείας αλλά κάνει επανεκκινήσεις κι ανοίγει random όποτε θέλει. 

Να ξέρετε ότι έχω καινούργιο τροφοδοτικό tx550m, το οποίο το χρησιμοποιώ γύρω στον ένα μήνα και το σύστημα είναι αυτό http://prntscr.com/itr14s, οπότε αποκλείεται να έχει αυτό θέμα.

Μετά με ενδιαφέρει να δω τι φταίει γιατί έχω στην κατοχή μου μια κάρτα γραφικών κι ενα ssd που πήρα πρόσφατα, αλλά βλέποντας αυτό το πράγμα με τις επανεκκινήσεις δεν τα έχω βάλει μέχρι να δω τι φταίει. Υποψιάζομαι οτι πρέπει να είναι η μητρική.

Σε όποιον έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο ή γνωρίζει τι φταίει παρακαλώ να με ενημερώσει, καθώς και να μου πεί αν πράγματι αξίζει να βάλω την κάρτα και τον ssd ακόμα και με αυτό να συμβαίνει.

Υ.Γ Άπαξ και το πισι ανοίξει δεν μου εμφανίζει κανένα πρόβλημα, ούτε κολλήματα, ούτε να κλείνει η οθόνη, ούτε κάποια επανεκκίνηση απ' τη στιγμή που έχει αρχίσει να λειτουργεί.

Για αρχή κάνε μια τράμπα στις μνήμες σου, δοκίμασε σε αλλα slot. 

Και ξαναπές μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα:

Σε πρώτο στάδιο το PC έκανε randomly reboot χωρίς καποια ένδειξη και αλλες φορές έτρεχε ολη την μέρα. 2-3 βδομαδες μετα, πλέον μπορεί να σβήσει για λίγο η οθόνη ή να πρασινίσει ( μία φορά έγινε ) ή να κάνει reboot το PC. Δοκίμασα strees test και δεν είδα να ανεβάζει θερμοκρασία σε CPU και GPU. Το memem check δεν έδειξε τίποτα. Η GPU είναι σχετικά καινούρια (Σεπτέμβριος του 2017). Ο CPU είναι παλιος αλλα δείχνει να αντέχει. Το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό το οποίο το έχω πάνω από 7-8 χρόνια. Δεν έχω τις γνώσεις ούτε τον χρόνο να κάτσω να το μετρήσω. Θέλω να αγοράσω μονός μου νέο PSU και να μην το πάρω σε τιμή τεχνικού. Θέλω αν κάποιος μπορεί να μου πεί αν όντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει το τροφοδοτικό. Αν είναι να πάρω καινούριο. Σε κάθε περίπτωση, για πέταμα δεν θα παει σίγουρα.

 

Επεξ/σία από Gentleman88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...