Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Εχω lenovo pc, περίπου τέσσερα χρόνια πρίν με windowsτα προηγούμενα του 10,νομίζω τα 8 ή9 είναι. Τελευταία δεν έβρισκε wifi και έκανα επαναφορά δικτύου μερικές φορές μέχρι που κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις και δεν με αφήνει ούτε τον κωδικό εισόδου να πατήσω. Ξέρει κανείς πως να μπώ έστω manual να του κάνω format ή έστω κάποια λύση για να το φτιάξω αν γίνεται χωρίς να το πάω σε τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε σε στικακι τα Windows σε bootable, και όταν ανοίξεις τον υπολογιστή πάτα esc ή del ή f1 ή f2 ή f8.

Κάποιο θα πιάσει λογικά, και κάνε το format σου.

Πρώτα από όλα όμως, άνοιξε το κουτί, καθάρισε το και βάλε καινούργια πάστα στον επεξεργαστή.

Μπορει να σβήνει και λόγο υψηλών θερμοκρασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φταίει όταν απλά σβήνει το Pc κατά την διάρκεια του σερφαρίσματος;

Μου κλείνει 1-2 φορές μέσα σε 30 λεπτά και καμιά φορά και στην εκκίνηση όταν το μόντεμ είναι ανοιχτό.

Με κλειστό μόντεμ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Έχω κάνει τα πάντα. Πάστα στον επεξεργαστή, ξεσκόνισμα, μέχρι και το τροφοδοτικό άνοιξα.

Το PC είναι 10ετιας… :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτησουλα... εδω και 2-3 χρονια το pc Μου λειτουργφει μια χαρα, διχως κανενα restart Η αλλα θεματα...Τις τελευταιες μερες μου εκανε το εξης.. ξαφνικα φριζαρει.. και μενει ετσι... οχι ρεσταρτ κτλ...ξεκολαει μονο αμα με το ζορι κανω ρεσταρτ.. ..τσεκαρα θερμοκρασιες ολα οκ... υποπτευομαι την vga...  αλλα δεν εχω καποια καβατζα να κανω δοκιμη... μου το κανε σε διαστημα 3 ημερων 3 φορες.

καποια προταση? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η πρόταση: Να γράψεις αναλυτικότατα το σύστημά σου

2η πρόταση(και καλύτερη): Να ανοίξεις νέο θέμα γράφοντας την 1η πρόταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μια ερωτησουλα και απο εμενα.καθε φορα που καθαριζω τον υπολογιστη μου (ειτε με απλο φισιτιρι η με σκουπα. ουσιαστικα να απομακρυνω την σκονη μονο) μολις παταω το power button εκει που παει να ξεκινησει σβηνει και κανει restart συνεχεια μεχρι να το κλεισω εγω απο μονος μου. Εν τω μεταξυ η οθονη δεν αναβει.αφου λοιπον το εχω κανει πολλες φορες restart μπας και ανοιξει βγαζω μια ram (exw 4X4gb 2 einai ths amd kai oi alles 2 einai tis hyper x blue) και ανοιγει δεν πιανει παντα αλλα ανοιγει μετα κλεινω το  pc την ξανα βαζω τον ανοιγω και ολα κομπλε.να πω πως δεν πιανει παντα αυτο μπορει να χρειαστει να το κανω πολλεσ φορες αυτο μεχρι να πιασει.

μηπως εχουμε καμια ιδεα τι μπορει να φταει???

Υ.Γ. ΠΛΗΡΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ:καρτα γραφικων amd xfx rx480 gtr 8gb.μητρικη asrock z68 progen 3.τροφοδοτικο coolermaste 550w 80+ modular.ram amd 2X4 gb kai alles 2x4gb hyperx blue.επεξεργαστης i5 3470 3,2ghz  4 core.και τελος εναν σκληρο στα 320 gb εναν ssd samsung evo 240 gb που εχς φορτωσει εκει τα windows 7 service pack1.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπερα μια ερωτησουλα και απο εμενα.καθε φορα που καθαριζω τον υπολογιστη μου (ειτε με απλο φισιτιρι η με σκουπα. ουσιαστικα να απομακρυνω την σκονη μονο) μολις παταω το power button εκει που παει να ξεκινησει σβηνει και κανει restart συνεχεια μεχρι να το κλεισω εγω απο μονος μου. Εν τω μεταξυ η οθονη δεν αναβει.αφου λοιπον το εχω κανει πολλες φορες restart μπας και ανοιξει βγαζω μια ram (exw 4X4gb 2 einai ths amd kai oi alles 2 einai tis hyper x blue) και ανοιγει δεν πιανει παντα αλλα ανοιγει μετα κλεινω το  pc την ξανα βαζω τον ανοιγω και ολα κομπλε.να πω πως δεν πιανει παντα αυτο μπορει να χρειαστει να το κανω πολλεσ φορες αυτο μεχρι να πιασει.

μηπως εχουμε καμια ιδεα τι μπορει να φταει???

Υ.Γ. ΠΛΗΡΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑ:καρτα γραφικων amd xfx rx480 gtr 8gb.μητρικη asrock z68 progen 3.τροφοδοτικο coolermaste 550w 80+ modular.ram amd 2X4 gb kai alles 2x4gb hyperx blue.επεξεργαστης i5 3470 3,2ghz  4 core.και τελος εναν σκληρο στα 320 gb εναν ssd samsung evo 240 gb που εχς φορτωσει εκει τα windows 7 service pack1.ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

 

Kαταρχην ,μεγα λαθος η σκουπα και το φυσητηρι.

Αν γυρνας τα ανεμιστηρια ολου του πυργου δημιουργεις στατικο ηλεκτρισμο σε ολη την μοναδα.

Υστερα πες μας τι συχνοτητες εχει η καθε μνημη σου και τί cas latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην ,μεγα λαθος η σκουπα και το φυσητηρι.

Αν γυρνας τα ανεμιστηρια ολου του πυργου δημιουργεις στατικο ηλεκτρισμο σε ολη την μοναδα.

Υστερα πες μας τι συχνοτητες εχει η καθε μνημη σου και τί cas latency?

επειδη δεν τα ξερω και εγω ακριβως αλλα ναι η amd μου τρεχανε στα 1600mhz kai h hyper x blue νομιζω στα 1900mhz αυτος που μου τις εβαλε ειχε μπει sta bios και μου εβαλε τις hyper x να τρεχουν στα 1600 mhz.και τωρα που μου το αναφερεται για τις ram απο τοτε που εβαλα τις διο ram εχουν ξεκινησει αυτο. δηλαδη μετα το πρωτο καθαρισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...