Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Gentleman88 είπε

Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα:

Σε πρώτο στάδιο το PC έκανε randomly reboot χωρίς καποια ένδειξη και αλλες φορές έτρεχε ολη την μέρα. 2-3 βδομαδες μετα, πλέον μπορεί να σβήσει για λίγο η οθόνη ή να πρασινίσει ( μία φορά έγινε ) ή να κάνει reboot το PC. Δοκίμασα strees test και δεν είδα να ανεβάζει θερμοκρασία σε CPU και GPU. Το memem check δεν έδειξε τίποτα. Η GPU είναι σχετικά καινούρια (Σεπτέμβριος του 2017). Ο CPU είναι παλιος αλλα δείχνει να αντέχει. Το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό το οποίο το έχω πάνω από 7-8 χρόνια. Δεν έχω τις γνώσεις ούτε τον χρόνο να κάτσω να το μετρήσω. Θέλω να αγοράσω μονός μου νέο PSU και να μην το πάρω σε τιμή τεχνικού. Θέλω αν κάποιος μπορεί να μου πεί αν όντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φταίει το τροφοδοτικό. Αν είναι να πάρω καινούριο. Σε κάθε περίπτωση, για πέταμα δεν θα παει σίγουρα.

Tροφοδοτικο ή μητρικη.

Ποιο τροφοδοτικο εχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Tροφοδοτικο ή μητρικη.

Ποιο τροφοδοτικο εχεις??

Τα 2 πράγματα που είναι πιο δύσκολο να ελεγχθούν δλδ. Thermaltake Litepower 700. δεν θυμάμαι ακριβώς αλλα πρέπει να το έχω περίπου 8 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gentleman88 είπε

Τα 2 πράγματα που είναι πιο δύσκολο να ελεγχθούν δλδ. Thermaltake Litepower 700. δεν θυμάμαι ακριβώς αλλα πρέπει να το έχω περίπου 8 χρονια.

Και με ενα απλο psu tester κανεις εναν πολυ ευκολο ελεγχο για το τροφοδοτικο

https://www.skroutz.gr/s/6472273/Gembird-CHM-03.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το δένετε και κόμπο. Μπορεί να είναι και αυτά τα άτιμα τα 10αρια που έχουν καταντήσει αηδία φέτος. Κάποια updates προκαλούν αρκετά προβλήματα όπως πράσινες οθόνες και restart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Μην το δένετε και κόμπο. Μπορεί να είναι και αυτά τα άτιμα τα 10αρια που έχουν καταντήσει αηδία φέτος. Κάποια updates προκαλούν αρκετά προβλήματα όπως πράσινες οθόνες και restart.

Μπορείς να γίνει πιο συγκεκριμένος; Διοτι τον πρώτο καιρο οπως είπα έβλεπα ενα pattern. Οταν τον άνοιγα πρώτη for εκλεινε σε 10-15 λεπτα και οταν άνοιγε πάλι δεν έκλεινε ολη νύχτα. Τσέκαρα μία ρύθμιση για fast shutdown αλλα ηταν αλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στα updates που κάνουν τα windows τους τελευταίους 1-2 μήνες. Προσπάθησε να απεγκαταστήσεις όποια μπορείς. Αν έχεις τα ίδια τράβα ένα clean install. Ένα συγκεκριμένο έχει προκαλέσει ουκ ολίγα αλλά μου διαφεύγει ποιο είναι. Είχα μια περίπτωση που ούτε καν σε safe mode δεν έμπαινε. Με clean install διορθώθηκαν τα πάντα. 

Φυσικά καλό είναι να δοκιμάσεις και άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις συνδεσα ενα seasonic focus plus 550, ενω τα εχω βάλει σωστα ολα(ετσι νομιζω τουλαχιστον) βασικα ολα κούμπωσαν σωστα,  παω να ανοιξω το pc και κανει ενα κλακ χωρις να ανοιγει. Καθε φορα που παταω το κουμπι να ανοιξει κανει ενα κλακ και δεν ανοιγει.

Τι δεν εχω κανει σωστα? Εχω ψιλοπανικοβληθει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2018 στις 6:54 ΜΜ, gkar206 είπε

Μολις συνδεσα ενα seasonic focus plus 550, ενω τα εχω βάλει σωστα ολα(ετσι νομιζω τουλαχιστον) βασικα ολα κούμπωσαν σωστα,  παω να ανοιξω το pc και κανει ενα κλακ χωρις να ανοιγει. Καθε φορα που παταω το κουμπι να ανοιξει κανει ενα κλακ και δεν ανοιγει.

Τι δεν εχω κανει σωστα? Εχω ψιλοπανικοβληθει κιολας.

Κάπου βρίσκει βραχυκύκλωμα, και κλείνει η ασφάλεια OCP.

Δοκίμασε το πισι εκτός κουτιού. Το τροφοδοτικό μόνο του (πράσινο-μαύρο) ανοίγει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2018 στις 11:57 ΜΜ, Sheogorath είπε

Κάπου βρίσκει βραχυκύκλωμα, και κλείνει η ασφάλεια OCP.

Δοκίμασε το πισι εκτός κουτιού. Το τροφοδοτικό μόνο του (πράσινο-μαύρο) ανοίγει;

Δοκιμάζοντας το παλιό μου τροφοδοτικό άνοιγε κανονικά, έτσι επέστρεψα το καινούριο ως doa μου το άλλαξαν άμεσα, τοποθετώ το καινούριο πάλι τα ίδια, ακούγεται ένα κλικ αλλά δεν ανοίγει, ξαναδοκιμάζω το παλιό τώρα δεν ανοίγει ούτε με αυτό. Υπάρχει περίπτωση με το βραχυκύκλωμα που ανέφερες παραπάνω να κάηκε τίποτα; Νομίζω πως δεν θα γλιτώσω τον τεχνικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkar206 είπε

Δοκιμάζοντας το παλιό μου τροφοδοτικό άνοιγε κανονικά, έτσι επέστρεψα το καινούριο ως doa μου το άλλαξαν άμεσα, τοποθετώ το καινούριο πάλι τα ίδια, ακούγεται ένα κλικ αλλά δεν ανοίγει, ξαναδοκιμάζω το παλιό τώρα δεν ανοίγει ούτε με αυτό. Υπάρχει περίπτωση με το βραχυκύκλωμα που ανέφερες παραπάνω να κάηκε τίποτα; Νομίζω πως δεν θα γλιτώσω τον τεχνικό..

Ναι θα μπορούσε να κάψει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkar206 είπε

Δοκιμάζοντας το παλιό μου τροφοδοτικό άνοιγε κανονικά, έτσι επέστρεψα το καινούριο ως doa μου το άλλαξαν άμεσα, τοποθετώ το καινούριο πάλι τα ίδια, ακούγεται ένα κλικ αλλά δεν ανοίγει, ξαναδοκιμάζω το παλιό τώρα δεν ανοίγει ούτε με αυτό. Υπάρχει περίπτωση με το βραχυκύκλωμα που ανέφερες παραπάνω να κάηκε τίποτα; Νομίζω πως δεν θα γλιτώσω τον τεχνικό..

Αφού το τροφοδοτικό παίζει μόνο του. 

Δοκίμασε, να ξεκουμπωσεις και να ξανακουμπωσεις  cpu, ram  και νά συνδέσεις για αρχή στην μητρική μόνο το 24πινο του τροφοδοτικού. 

Δες αν παίζει εκεί, και μετά δοκίμασε ένα ενα καλώδιο να κουμπώνεις και να βλέπεις κάθε φορά αν ανοίγει κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 στις 11:30 ΠΜ, Kostas.karras είπε

Αφού το τροφοδοτικό παίζει μόνο του. 

Δοκίμασε, να ξεκουμπωσεις και να ξανακουμπωσεις  cpu, ram  και νά συνδέσεις για αρχή στην μητρική μόνο το 24πινο του τροφοδοτικού. 

Δες αν παίζει εκεί, και μετά δοκίμασε ένα ενα καλώδιο να κουμπώνεις και να βλέπεις κάθε φορά αν ανοίγει κανονικά. 

Λοιπόν τα δοκίμασα ένα ένα μονα τους και γίνεται το εξής, έβαλα μητρική μόνο άνοιγε, μητρική και cpu άνοιγε, μητρική cpu κάρτα γραφικών άνοιγε, όταν συνδεσα τους δίσκους (2 ssd και 2 hdd) δεν άνοιγε. Δοκίμασα έναν έναν τους δίσκους τίποτα. Ξαναδοκιμάζω με όλα τα υπόλοιπα αλλά χωρίς τους δίσκους και δεν άνοιγε. Ξαναδοκιμαζω πάλι χωρίς τους δίσκους άνοιγε.

Με λίγα λόγια όταν έχω πάνω τους δίσκους δεν ανοίγει ποτέ και χωρίς τους δίσκους ανοίγει 8/10 φορές.

Μητρική;

Καμιά ιδέα κοντεύω να τα παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gkar206 είπε

Λοιπόν τα δοκίμασα ένα ένα μονα τους και γίνεται το εξής, έβαλα μητρική μόνο άνοιγε, μητρική και cpu άνοιγε, μητρική cpu κάρτα γραφικών άνοιγε, όταν συνδεσα τους δίσκους (2 ssd και 2 hdd) δεν άνοιγε. Δοκίμασα έναν έναν τους δίσκους τίποτα. Ξαναδοκιμάζω με όλα τα υπόλοιπα αλλά χωρίς τους δίσκους και δεν άνοιγε. Ξαναδοκιμαζω πάλι χωρίς τους δίσκους άνοιγε.

Με λίγα λόγια όταν έχω πάνω τους δίσκους δεν ανοίγει ποτέ και χωρίς τους δίσκους ανοίγει 8/10 φορές.

Μητρική;

Καμιά ιδέα κοντεύω να τα παίξω.

Όταν συνδέεις το ρεύμα ή την επικοινωνία του δίσκου δεν ανοιγει; 

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...