Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα..

Στα ξαφνικά μια μέρα ο υπολογιστής δεν έκανε boot, δοκίμασα τις κλασικές μεθόδους στυλ να βγάλω και να βάλω τα κομμάτια του αλλά τπτ..

Το πήγα σε τεχνικό και κατάφερε να το bootarei με ένα εργαλείο για την τάση από τι μου είπε(δεν έχω ιδέα). Όλα καλά για 2 μέρες μέχρι που έγινε ξαφνικά διακοπή ρεύματος και ξανά μανά τα ίδια.. δεν έκανε boot. Ξανά με τον ίδιο τρόπο το επανέφερε ο τεχνικός.

Μετά από μία εβδομάδα και μετά από κλασική απενεργοποίηση πάλι δεν bootarei

Ακούω ιδέες τι να κάνω..

το pc είναι με έναν i5 4440 τεσσάρων χρόνων περίπου

Mb B85M-G43 msi military class 4

Edit: ξανά άνοιξε το PC αλλά μάλλον θα πάρω καινούργια μητρική 

 

Επεξ/σία από LASERPEWPEW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω κ εγω ενα προβλημα ρε παιδια...εχω ενα δευτερο pc παλιο, ενα core2duo με gigabyte 775 μητρικη,2γιγα ραμ ,την 9600gt 1gb καρτα εναν 500αρι χιτατσι hdd και ενα 550αρι απλο τροφοδοτικο. Ο υπολογιστης εδω και καποια χρονια αναβει οποτε γουσταρει.Εχει ερθει για αυτων η επανασταση των μηχανων που βλεπουμε στον τερμινειτορ εχει δικια του προσωπικοτητα.Τι εννοω..παταω το κουμπι περνει μπρος αλλα δεν μου ανοιγει η οθονη.Τον κλεινω τον ξανα αναβω παλι τα ιδια.Παιζει να το κανω καποιες φορες και να αναψει.Αλλες φορες αναβει με την πρωτη.Οχι ο υπολογιστης η οθονη.Ο υπολογιστης περνει μπρος παντα. Εχω τσεκαρει θερμοκρασιες ολα οκ.Εχω αλλαξει καλωδια pc-oΘΟNH τιποτα..Εχω συνδεσει αλλα πραγματα πανω στην οθονη αναβει (αρα δεν ειναι οθονη). Εχω συνδεσει τον υπολογιστη σε αλλη οθονη τπτ. Με λιγα λογια,παταω κουμπι κανει μπουτ κανονικα,αλλα σαν να μην παει σημα στην οθονη να αναψει η οθονη. Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι; το κανει μπουτ να το βαλω με ερωτιματικο; υπαρχει περιπτωση να αναβει να ακουω θορυβο πχ κανονικα αλλα να μην κανει μπουτ τα γουιντος και γιαυτο να μην αναβει η οθονη;

Επεξ/σία από PankoEllas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

εχω κ εγω ενα προβλημα ρε παιδια...εχω ενα δευτερο pc παλιο, ενα core2duo με gigabyte 775 μητρικη,2γιγα ραμ ,την 9600gt 1gb καρτα εναν 500αρι χιτατσι hdd και ενα 550αρι απλο τροφοδοτικο. Ο υπολογιστης εδω και καποια χρονια αναβει οποτε γουσταρει.Εχει ερθει για αυτων η επανασταση των μηχανων που βλεπουμε στον τερμινειτορ εχει δικια του προσωπικοτητα.Τι εννοω..παταω το κουμπι περνει μπρος αλλα δεν μου ανοιγει η οθονη.Τον κλεινω τον ξανα αναβω παλι τα ιδια.Παιζει να το κανω καποιες φορες και να αναψει.Αλλες φορες αναβει με την πρωτη.Οχι ο υπολογιστης η οθονη.Ο υπολογιστης περνει μπρος παντα. Εχω τσεκαρει θερμοκρασιες ολα οκ.Εχω αλλαξει καλωδια pc-oΘΟNH τιποτα..Εχω συνδεσει αλλα πραγματα πανω στην οθονη αναβει (αρα δεν ειναι οθονη). Εχω συνδεσει τον υπολογιστη σε αλλη οθονη τπτ. Με λιγα λογια,παταω κουμπι κανει μπουτ κανονικα,αλλα σαν να μην παει σημα στην οθονη να αναψει η οθονη. Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι; το κανει μπουτ να το βαλω με ερωτιματικο; υπαρχει περιπτωση να αναβει να ακουω θορυβο πχ κανονικα αλλα να μην κανει μπουτ τα γουιντος και γιαυτο να μην αναβει η οθονη;

Τι μνημες εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, PankoEllas είπε

corsair xms3 ddr3 2gb

Μια μνημη εχεις??

Πρωτα απο ολα εγω, θα δοκιμαζα την αλλαγη slot της μνημης.

Μετα δοκιμη με αλλαγη τροφοδοτικου και καρτας οπως λεει και ο sheo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostas.karras είπε

Μια μνημη εχεις??

Πρωτα απο ολα εγω, θα δοκιμαζα την αλλαγη slot της μνημης.

Μετα δοκιμη με αλλαγη τροφοδοτικου και καρτας οπως λεει και ο sheo.

oxi 2 mones einai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ποια μητρικη εχεις, και σε ποια slot εχεις τις μνημες?

(No greeklish pls)

την asus p5 k64 ws ...τις ειχα στις 2 πορτοκαλι θεσεις τωρα τις εβαλα στις 2 μαυρες,τπτ παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και στις θεσεις Α1, Α2 μια πορτοκαλι και μια μαυρη δηλαδη.

28 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

την asus p5 k64 ws ...τις ειχα στις 2 πορτοκαλι θεσεις τωρα τις εβαλα στις 2 μαυρες,τπτ παλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostas.karras είπε

Οκ, ποιο τροφοδοτικο εχεις??

το τροφοδοτικο ειναι της πλακας,δεν ξερω αν γραφει καν μαρκα.Απλα ειναι 550w

3 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Οκ, ποιο τροφοδοτικο εχεις??

 LPG 12-35 550W αυτο γραφει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

το τροφοδοτικο ειναι της πλακας,δεν ξερω αν γραφει καν μαρκα.Απλα ειναι 550w

 LPG 12-35 550W αυτο γραφει 

Mαλιστα.. δεν ειναι καν 80 plus αλλα οπως και να εχει, τα εχει τα χρονακια του.

Εχεις καποιο budget στην ακρη , για επισκευη /αναβαθμιση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...