Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Άφησέ το στοκ. Βγάλε εντελώς το XMP.

Κριμα δεν ειναι ομως που εδωσα τοσα λεφτα για αυτες και να τις εχω στοκ.? Νομιζω στα 21χχ και κατι πρεπει να παιζουν στοκ. Εστω να τα παω 26χχ η 28χχ. Επισης λενε οτι οι ryzen συνεργάζονται καλυτερα με μνημες υψηλης συχνότητας για αυτο και τις πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Κριμα δεν ειναι ομως που εδωσα τοσα λεφτα για αυτες και να τις εχω στοκ.? Νομιζω στα 21χχ και κατι πρεπει να παιζουν στοκ. Εστω να τα παω 26χχ η 28χχ. Επισης λενε οτι οι ryzen συνεργάζονται καλυτερα με μνημες υψηλης συχνότητας για αυτο και τις πηρα.

Να τις αφήσεις στοκ για αρχή εννοώ για να δούμε αν το πρόβλημα είναι οι μνήμες. Μετά βλέπουμε μέχρι μπορεί να τις πας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα κ χρονια πολλα.

Εκανα γενικη αναβαθμιση εδω και κανα μηνα.Εδω και δυο βδομαδες εχω παγωμα σε απλες και συνθετες εργασιες οπως λεει και ο χρυσος οδηγος της πρωτης σελιδας.

Μεχρι στιγμης απο memtest,hdsentinel,σαρωση για ιους και ddu drivers που εχω πραγματοποιησει,ολα περασαν με επιτυχια.

Το "παραξενο" της υποθεσης ειναι οτι ο υπολογιστης για κανα πενταημερο μπορει να δουλευει χωρις προβλημα και την εκτη μερα να παγωνει τελειως μετα απο δεκα λεπτα στην επιφανεια εργασιας ή καποιο game.ειναι randomly εν ολιγοις.

Ξερω πρεπει να τα δοκιμασω ολα ενα ενα,απλα ετσι οπως σας το διατυπωνω(λογω οτι δεν το παρουσιαζει συνεχεια) μηπως πρεπει να ριξω καπου το βαρος;λειτουργικο(windows 10) ισως;

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργικό λίγο δύσκολο. Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό. Που θα το βρεις είναι άλλη ιστορία. 

Επίσης άλλαξε όλα τα sata καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας , έχω ένα θεματάκι με ένα παλιό λαπτοπ . Γενικά τον τελευταίο καιρό έκλεινε απότομα από μόνο του είτε όταν είμαι στα windows , είτε όταν πάει να bootarei . Δοκίμασα σιγά σιγά να βγάζω κομμάτια από το λαπτοπ . Έβγαλα τον δίσκο και μπήκα απλά στα bios και περίμενα αλλά κρασαρε και πάλι . Έβγαλα τις ραμ και ανοίγει χωρίς να δείχνει κάτι αλλά δεν κρασαρει . Τώρα τις ξανά έβαλα και δεν δείχνει τίποτα όμως . Τη μπορεί να φτάιει , έχετε καμία ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, poli361 είπε

Καλησπέρα σας , έχω ένα θεματάκι με ένα παλιό λαπτοπ . Γενικά τον τελευταίο καιρό έκλεινε απότομα από μόνο του είτε όταν είμαι στα windows , είτε όταν πάει να bootarei . Δοκίμασα σιγά σιγά να βγάζω κομμάτια από το λαπτοπ . Έβγαλα τον δίσκο και μπήκα απλά στα bios και περίμενα αλλά κρασαρε και πάλι . Έβγαλα τις ραμ και ανοίγει χωρίς να δείχνει κάτι αλλά δεν κρασαρει . Τώρα τις ξανά έβαλα και δεν δείχνει τίποτα όμως . Τη μπορεί να φτάιει , έχετε καμία ιδέα ;

To οτι κλεινει, φταιει που δεν εχεις αλλαξει παστες και ανεβαζει θερμοκρασιες.

Το οτι δεν σου δειχνει τιποτα ενω ξαναεβαλες τις ραμ, τοτε λογικα δεν τις κουμπωσες καλα/σωστα.

Δοκιμασε να τις βγαλεις, και βαλε ΣΩΣΤΑ μια  απο τις δυο και δες αν θα ξανανοιξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι σιγουρος οτι κουμπωνεις σωστα τις ραμ και δεν ανοιγει, τοτε απο τις θερμοκρασιες που ανεβαζε, τα τιναξε τα πεταλα η καρτα γραφικων, ή και της μητρικης...

Τωρα  ο καθαρισμος δε σε σωζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poli361 είπε

Καλησπέρα σας , έχω ένα θεματάκι με ένα παλιό λαπτοπ . Γενικά τον τελευταίο καιρό έκλεινε απότομα από μόνο του είτε όταν είμαι στα windows , είτε όταν πάει να bootarei . Δοκίμασα σιγά σιγά να βγάζω κομμάτια από το λαπτοπ . Έβγαλα τον δίσκο και μπήκα απλά στα bios και περίμενα αλλά κρασαρε και πάλι . Έβγαλα τις ραμ και ανοίγει χωρίς να δείχνει κάτι αλλά δεν κρασαρει . Τώρα τις ξανά έβαλα και δεν δείχνει τίποτα όμως . Τη μπορεί να φτάιει , έχετε καμία ιδέα ;

Δοκίμασε λίγο αν μπαίνει σε safe mode αν μπαίνει τότε η κάρτα γραφικών είναι με το 1μιση πόδι στο τάφο 😏

Στις 26/12/2018 στις 7:22 ΜΜ, ThodorisFel είπε

Κριμα δεν ειναι ομως που εδωσα τοσα λεφτα για αυτες και να τις εχω στοκ.? Νομιζω στα 21χχ και κατι πρεπει να παιζουν στοκ. Εστω να τα παω 26χχ η 28χχ. Επισης λενε οτι οι ryzen συνεργάζονται καλυτερα με μνημες υψηλης συχνότητας για αυτο και τις πηρα.

Κάνε και κανα bios update ίσως έχουν φτιάξει κάποιο πρόβλημα με τις ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Αν εισαι σιγουρος οτι κουμπωνεις σωστα τις ραμ και δεν ανοιγει, τοτε απο τις θερμοκρασιες που ανεβαζε, τα τιναξε τα πεταλα η καρτα γραφικων, ή και της μητρικης...

Τωρα  ο καθαρισμος δε σε σωζει..

Εκανα καθαρισμο αλλα δυστυχως μετα απο 10 λεπτα παλι εσβησε . Αν έχει καει η καρτα γραφικων τι μπορω να κανω ή τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poli361 είπε

Εκανα καθαρισμο αλλα δυστυχως μετα απο 10 λεπτα παλι εσβησε . Αν έχει καει η καρτα γραφικων τι μπορω να κανω ή τιποτα?

Τι ειδους καθαρισμο εκανες??

Τωρα ανοιγει το λαπτοπ? εχεις εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Τι ειδους καθαρισμο εκανες??

Τωρα ανοιγει το λαπτοπ? εχεις εικονα?

Καθαρισα σκονη κλπ και εβαλα νεα παστα στον επεξεργαστη . Εχει εικονα κανονικα απλα κλεινει ο υπολογιστης μετα απο 10 λεπτα αφου τον ανοιξω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, poli361 είπε

Καθαρισα σκονη κλπ και εβαλα νεα παστα στον επεξεργαστη . Εχει εικονα κανονικα απλα κλεινει ο υπολογιστης μετα απο 10 λεπτα αφου τον ανοιξω 

Moνο στον επεξεργαστη?

Η καρτα γραφικων?? Θελει κι αυτη... ή μπορει να θελει thermal pads

Ποιο λαπτοπ εχεις?

Παντως, τωρα κλεινει στο δεκαλεπτο, ενω πριν νωριτερα..

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...