Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα.τελικα μετα απο ενα ξενυχτι  για το θεμα μουετα απο δυο κολληματα ειπα να πειραξω τις μνημες και τις ανεβασα απο 2133 που ηταν απο το  προφιλ της μητρικης σε 3000 και απο τοτε δεν εχει παρουσιασει καποιο κολλημα.θα το κοιταξω για λιγες μερες ακομα και θα σας πω'ευχαριστω για την βοηθεια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα στην ομαδα.Ξεθαψα μια παλια μοναδα που ειχα παλια(και δε θυμαμαι δυστυχως τι προβλημα ειχε),και με την ευκαιρια που καθομαι αυτες τις μερες,ειπα να φτιαξω ενα δευτερο συστηματακι να το εχω καβατζα.

Αντιμετωπιζω ομως 2 προβληματα(μακαρι να ειναι μονο 2).Ο υπολογιστης ανοιγει μονος του με το που μπει στη πριζα(χωρις να πατησω κουμπια),και ο μονος τροπος να κλεισει ειναι απο το τροφοδοτικο.Δε δεχεται δηλαδη εντολη καθολου απο το power button.

Το δευτερο ειναι οτι δε μου βγαζει καθολου εικονα.Προσπαθησα και με μια παλια καρτα γραφικων που δουλευει κανονικα σε αλλο υπολογιστη αλλα τιποτα.Ειναι σαν να εχει νεκρωσει κατι,γιατι η οθονη ακομα και οταν ειναι συνδεδεμενη και ανοιχτο το pc,αυτη παραμενει σε κατασταση αναμονης.

Δοκιμασα με αλλο δισκο για να αποκλεισω την πιθανοτητα προβληματικου hdd.Τιποτα.

Δοκιμασα με τη ραμ σε αλλη θεση.Τιποτα.

Το τροφοδοτικο ειναι ενα 600αρι ημιmodular coolermaster,και σχετικα καινουριο,οποτε δε νομιζω οτι φταει αυτο.

Επισης,ολα τα πραγματα βγηκαν εκτος κουτιου,για να αποκλεισουμε καποιο βραχυκυκλωμα,αλλα παλι τιποτα.

Η μητρικη ειναι η asrock N68C-GS FX και επεξεργαστης AMD(δε θυμαμαι μοντελο).

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,μηπως καταφερω και το αναστησω.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nas91 είπε

Καλησπερα στην ομαδα.Ξεθαψα μια παλια μοναδα που ειχα παλια(και δε θυμαμαι δυστυχως τι προβλημα ειχε),και με την ευκαιρια που καθομαι αυτες τις μερες,ειπα να φτιαξω ενα δευτερο συστηματακι να το εχω καβατζα.

Αντιμετωπιζω ομως 2 προβληματα(μακαρι να ειναι μονο 2).Ο υπολογιστης ανοιγει μονος του με το που μπει στη πριζα(χωρις να πατησω κουμπια),και ο μονος τροπος να κλεισει ειναι απο το τροφοδοτικο.Δε δεχεται δηλαδη εντολη καθολου απο το power button.

Το δευτερο ειναι οτι δε μου βγαζει καθολου εικονα.Προσπαθησα και με μια παλια καρτα γραφικων που δουλευει κανονικα σε αλλο υπολογιστη αλλα τιποτα.Ειναι σαν να εχει νεκρωσει κατι,γιατι η οθονη ακομα και οταν ειναι συνδεδεμενη και ανοιχτο το pc,αυτη παραμενει σε κατασταση αναμονης.

Δοκιμασα με αλλο δισκο για να αποκλεισω την πιθανοτητα προβληματικου hdd.Τιποτα.

Δοκιμασα με τη ραμ σε αλλη θεση.Τιποτα.

Το τροφοδοτικο ειναι ενα 600αρι ημιmodular coolermaster,και σχετικα καινουριο,οποτε δε νομιζω οτι φταει αυτο.

Επισης,ολα τα πραγματα βγηκαν εκτος κουτιου,για να αποκλεισουμε καποιο βραχυκυκλωμα,αλλα παλι τιποτα.

Η μητρικη ειναι η asrock N68C-GS FX και επεξεργαστης AMD(δε θυμαμαι μοντελο).

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια,μηπως καταφερω και το αναστησω.

Ευχαριστω!

Πρωτη εκτιμιση, τροφοδοτικο.

Δεν ξερω αν ειναι καινουργιο η αν οχι, αλλα συνηθως, οταν ανοιγει ο υπολογιστης με το που το βαζεις στο ρευμα, φταει τροφοδοτικο.

Δοκιμασε καποιο αλλο να εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Πρωτη εκτιμιση, τροφοδοτικο.

Δεν ξερω αν ειναι καινουργιο η αν οχι, αλλα συνηθως, οταν ανοιγει ο υπολογιστης με το που το βαζεις στο ρευμα, φταει τροφοδοτικο.

Δοκιμασε καποιο αλλο να εισαι σιγουρος οτι δεν φταιει αυτο.

To σκεφτηκα και εγω αλλα δε το εκανα.Αυριο ομως θα το δοκιμασω.

Η εικονα ομως δε πρεπει να εχει σχεση με το τροφοδοτικο,σωστα?Οποτε πρεπει να φταιει και κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

55 λεπτά πριν, nas91 είπε

Ξεθαψα μια παλια μοναδα 

Τι παλιά, αρχαία μπροστά στο 775 με DDR2 σύστημά μου!

Πέρα από τη πλάκα όμως κάνατε clear CMOS μήπως είναι ρυθμισμένο να ανοίγει με το που μπαίνει στη πρίζα και είχατε βάλει να ξεκινά από κάρτα γρφικών;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τι παλιά, αρχαία μπροστά στο 775 με DDR2 σύστημά μου!

Πέρα από τη πλάκα όμως κάνατε clear CMOS μήπως είναι ρυθμισμένο να ανοίγει με το που μπαίνει στη πρίζα και είχατε βάλει να ξεκινά από κάρτα γρφικών;

Δε θα διαφωνησω στο ''αρχαια''...

Οσο για αυτο που μου προτεινεις,ουτε ξερω τι ειναι,ουτε πως γινεται.Μπορω να το κανω χωρις οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nas91 είπε

Οσο για αυτο που μου προτεινεις,ουτε ξερω τι ειναι,ουτε πως γινεται.Μπορω να το κανω χωρις οθονη?

Δε χρειάζεται οθόνη, βγάζετε το pc από τη πρίζα, μετά βγάζετε (Νο1) τη μπαταρία κουμπί κάνωντας πίσω το έλασμα, συνεχίζετε βγάζοντας (Νο2) το γαλάζιο πλαστικό (jumper λέγεται) και το βάζετε μία θέση δεξιά για 2 λεπτά και μετά το επαναφέρετε στην αρχική του θέση, βάζετε τη μπαταρία (ή μια άλλη αν έχετε γιατί πιθανόν να έχει αποφορτιστεί) και το ξαναβάζετε στη πρίζα. Αν κάνει τα ίδια συνεχίζετε τη δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό.

materinskaya-plata-asrock-n68c-gs-fx-bu11471-91073722322057.jpg.74b67bf45adcfb0d9e9d693bc5444ffa.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δε χρειάζεται οθόνη, βγάζετε το pc από τη πρίζα, μετά βγάζετε (Νο1) τη μπαταρία κουμπί κάνωντας πίσω το έλασμα, συνεχίζετε βγάζοντας (Νο2) το γαλάζιο πλαστικό (jumper λέγεται) και το βάζετε μία θέση δεξιά για 2 λεπτά και μετά το επαναφέρετε στην αρχική του θέση, βάζετε τη μπαταρία (ή μια άλλη αν έχετε γιατί πιθανόν να έχει αποφορτιστεί) και το ξαναβάζετε στη πρίζα. Αν κάνει τα ίδια συνεχίζετε τη δοκιμή με άλλο τροφοδοτικό.

materinskaya-plata-asrock-n68c-gs-fx-bu11471-91073722322057.jpg.74b67bf45adcfb0d9e9d693bc5444ffa.jpg

Αλλαξα τροφοδοτικο πριν λιγο,αλλα εκανε παλι τα ιδια.Επισης εβγαλα και τη μπαταρια,το ανοιξα και μετα τη ξαναεβαλα.Βλεπω αυτο το cmos που μου ειπες,αλλα δε ξερω τι πρεπει να κανω με αυτο.Εχει 3 καρφακια(σαν υποδοχη ανεμιστηρα),αλλα δεν ειχε καποιο καλωδιο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nas91 είπε

Βλεπω αυτο το cmos που μου ειπες,αλλα δε ξερω τι πρεπει να κανω με αυτο.Εχει 3 καρφακια(σαν υποδοχη ανεμιστηρα),αλλα δεν ειχε καποιο καλωδιο εκει...

Όχι καλώδιο, πηγαίνετε το πλαστικό από το 1-2 καρφάκι που είναι στο 2-3 και μετά πάλι στο 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Όχι καλώδιο, πηγαίνετε το πλαστικό από το 1-2 καρφάκι που είναι στο 2-3 και μετά πάλι στο 1-2.

Σ'ευχαριστω που βοηθας.Το μετακινησα και μονο τοτε δεν εκκινησε απο μονο του.Το ξαναεβαλα στην αρχικη του θεση ομως και κανεις τα ιδια δυστυχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να προτείνω κάτι αλλο για να αποκλείσουμε οτι ειναι χαλασμένο το κουμπί του power. Βάλε το καλώδιο του reset switch στο power και δοκιμασε να το ανοιξεις απο το reset switch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω νέο θέμα γράφω εδώ.

Έχω ένα πρόβλημα με τον σκληρό δίσκο (μάλλον). Είναι πολύ αργός.

Έχω το Laptop HP 250 g6 4lt69es το οποίο έχει ssd 128gb. Όλα καλά δουλεύει και καλά και γρήγορα για την απλή χρήση που κάνω.

Πήρα πρόσφατα  για επέκταση χωρητικότητας τον συγκεκριμένο εσωτερικό σκληρό δίσκο HDD SEAGATE ST2000LX001 FIRECUDA GAMING SSHD 2TB SATA3 και έβγαλα το dvd και τον πέρασα στο λάπτοπ.

Υποτίθεται είναι γρήγορος αλλά για να περάσω 2 ταινίες από 2-3 gb κάνει πολλές ώρες. Το ίδιο με τις εικόνες,

Όταν πάω να τα περάσω από τον εξωτερικό σκληρό στον Ssd μια χαρά είναι η ταχύτητα. Από τον εξωτερικό σκληρό στον εσωτερικό έχει θέμα, όπως επίσης και από τον ssd στον εσωτερικό έχει θέμα.

Τι μπορώ να κάνω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, flyk είπε

Καλησπέρα σας, για να μην ανοίγω νέο θέμα γράφω εδώ.

Έχω ένα πρόβλημα με τον σκληρό δίσκο (μάλλον). Είναι πολύ αργός.

Έχω το Laptop HP 250 g6 4lt69es το οποίο έχει ssd 128gb. Όλα καλά δουλεύει και καλά και γρήγορα για την απλή χρήση που κάνω.

Πήρα πρόσφατα  για επέκταση χωρητικότητας τον συγκεκριμένο εσωτερικό σκληρό δίσκο HDD SEAGATE ST2000LX001 FIRECUDA GAMING SSHD 2TB SATA3 και έβγαλα το dvd και τον πέρασα στο λάπτοπ.

Υποτίθεται είναι γρήγορος αλλά για να περάσω 2 ταινίες από 2-3 gb κάνει πολλές ώρες. Το ίδιο με τις εικόνες,

Όταν πάω να τα περάσω από τον εξωτερικό σκληρό στον Ssd μια χαρά είναι η ταχύτητα. Από τον εξωτερικό σκληρό στον εσωτερικό έχει θέμα, όπως επίσης και από τον ssd στον εσωτερικό έχει θέμα.

Τι μπορώ να κάνω? 

Ενα reset στο bios, διαλεγοντας default settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.Έχω ενα πισι δεκαετιας και κάθε φορά που βγαζω το καλώδιο τροφοδοσίας όταν το ξαναβάζω το πισι ανοίγει μετά απο πολλές προσπαθειες.Μόλις ανοιξει ολα τρεχουν κανονικα,ανοιγει και κλεινει νορμαλ.Αυτο το παθαίνω μόνο οταν βγει το καλωδιο τροφοδοσιας.Είναι πρόβλημα τροφοδοτικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nasosgtech είπε

Καλησπέρα.Έχω ενα πισι δεκαετιας και κάθε φορά που βγαζω το καλώδιο τροφοδοσίας όταν το ξαναβάζω το πισι ανοίγει μετά απο πολλές προσπαθειες.Μόλις ανοιξει ολα τρεχουν κανονικα,ανοιγει και κλεινει νορμαλ.Αυτο το παθαίνω μόνο οταν βγει το καλωδιο τροφοδοσιας.Είναι πρόβλημα τροφοδοτικου?

Από τι αποτελείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...