Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα , εχω ενα θεμα με κολληματα . Σαν κυριο μονιτορ εχω ενα 34αρι 4κ απο διπλα ενα 27αρι 2κ samsung και απο πανω μια 49αρα 4κ samsung τηλεοραση . Δινω με displayport στα μονιτορ και με hdmi στην τηλεοραση.

Οτι δουλευω στα μονιτορ , το πισι φυσαει δεν κολλαει πουθενα. Αν παω να πεταξω πχ ενα παραθυρο με youtube στην 49αρα αρχιζει να σερνεται ΑΛΛΑ μονο το παραθυρο που στελνω στην 49αρα.

Τα υπολοιπα στα 2 μονιτορ λειτουργουν ομαλα.

1).Τα μονιτορ κατω ειναι στα 144hz , ισως επειδη η τηλεοραση ειναι στα 4κ 30hz να φταιει αυτο? Οσο ειχα 2 27αρια μονιτορ , δεν θυμαμαι να κολλουσε η τηλεοραση.

2.Να ζοριζεται τοσο πολυ το συστημα και να μην φτανει να στειλει σωστα σημα σε 27+34+ 49 οθονες? Αλλα γτ δεν κολλανε τα 2 μονιτορ και μονο η 49αρα?

3). Να ειναι στα τελευταια της η τηλεοραση? 


i7 4790k

  1080ti

16gb ram

h97 pro gamer

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ποια έκδοση είναι το καλώδιο;

hdmi premium high speed hec, μονο αυτο γραφει πανω το καλωδιο

**Η αναλυση δεν ηταν στο recommened στην τηλεοραση και απ οτι φαινετται αυτο εφταιγε. Τωρα παιζει κανονικα χωρις κολληματα! Θα το δοκιμασω μετα και σε παιχνιδια

Επεξ/σία από argosixna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argosixna είπε

hdmi premium high speed hec, μονο αυτο γραφει πανω το καλωδιο

**Η αναλυση δεν ηταν στο recommened στην τηλεοραση και απ οτι φαινετται αυτο εφταιγε. Τωρα παιζει κανονικα χωρις κολληματα! Θα το δοκιμασω μετα και σε παιχνιδια

Κανονικά θέλει 2.0b, αλλά και 2.1 πιστεύω θα κάνει δουλεία. Τη τηλεόραση δεν την αναγνωρίζει; Ρίξτε μια ματιά και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα στην ομαδα γραφω για πρωτη φορα εχω ενα προβλημα SOS και δεν ξερω τι να κανω!Αγορασαμαμε πραγματα για να φτιαξουμε ενα PC Build σε ενα φιλο μου ολα καινουργια τροφοδοτικο corsair cv550-ryzen 2600-μνημη 8b-κουτι-ssd μητιρκη asrcok fatality b450 k4 gaming τα φτιαχνουμε ολα και εχω black screen συνεχεια και επανεκινησεις δεν ανοιγει με τιποτα βαζουμε ολα τα πραγματα στο δικο μου παιζουν ολα μνημη επεξεργατης τα παντα καρτα γραφικων σε αυτον black screen την παμε πισω eshop μας κανουν αντικατασταση τα ιδιαα!παλι πισω περνουμε asrock ιδια με την δικια μου b450 stell legend black screen bios δεν δειχνει ουτε με αιτηση!κανει επανεκινησεις δεν εχει εικονα τι να κανω??sos9ολα τα πραγματα τα εχω βαλει στο δικο μου και τα διαβασε κατευεθειαν και ειμαστε στεναχωρημενοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kimipao13 είπε

Καλησπερα στην ομαδα γραφω για πρωτη φορα εχω ενα προβλημα SOS και δεν ξερω τι να κανω!Αγορασαμαμε πραγματα για να φτιαξουμε ενα PC Build σε ενα φιλο μου ολα καινουργια τροφοδοτικο corsair cv550-ryzen 2600-μνημη 8b-κουτι-ssd μητιρκη asrcok fatality b450 k4 gaming τα φτιαχνουμε ολα και εχω black screen συνεχεια και επανεκινησεις δεν ανοιγει με τιποτα βαζουμε ολα τα πραγματα στο δικο μου παιζουν ολα μνημη επεξεργατης τα παντα καρτα γραφικων σε αυτον black screen την παμε πισω eshop μας κανουν αντικατασταση τα ιδιαα!παλι πισω περνουμε asrock ιδια με την δικια μου b450 stell legend black screen bios δεν δειχνει ουτε με αιτηση!κανει επανεκινησεις δεν εχει εικονα τι να κανω??sos9ολα τα πραγματα τα εχω βαλει στο δικο μου και τα διαβασε κατευεθειαν και ειμαστε στεναχωρημενοι 

Φανταζομαι με το ιδιο  καλωδιο οθονης και οθονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Φανταζομαι με το ιδιο  καλωδιο οθονης και οθονη?

οχι και σε αλλο monitor και αλλα καλωδια και δεν ξερω τι να κανω τι να φταιει το κουτι?εμεινε μονο εχω τρελαθει τοσα λευτα δεν μπαινει bios ποτε να φταει το καινουργιο τροφοδοτικο οταν βαζουμε τις μητρικες να τις καιει μιλαμε δουλεεθι αλλα εχω black screen ουτε μια φορα να δειξει bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kimipao13 είπε

οχι και σε αλλο monitor και αλλα καλωδια και δεν ξερω τι να κανω τι να φταιει το κουτι?εμεινε μονο εχω τρελαθει τοσα λευτα δεν μπαινει bios ποτε να φταει το καινουργιο τροφοδοτικο οταν βαζουμε τις μητρικες να τις καιει μιλαμε δουλεεθι αλλα εχω black screen ουτε μια φορα να δειξει bios

Τι καρτα γραφικων εχει το συστημα πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Τι καρτα γραφικων εχει το συστημα πανω?

Είχα μια nvdia 750 και δοκίμασα και μια 1660 super σ λέω τίποτα νανναι και οι 3 μητρικές καμένες όχι κάτι γίνεται η καίγονται η δε ξέρω τι βρείτε μου λύση και ότι θέλετε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε, παιρνει μπροστα, ανεεμιστηρες γυρνανε, εικονα τιποτα!

Απο καλωδια δοκιμασες τα παντα, καρτες δοκιμασες, μονο το τροφοδοτικο δεν δοκιμασες.. πρεπει να ειναι αυτο.

Κανε μια δοκιμη με το δικο σου τροφοδοτικο στο συστημα του φιλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ειπαμε, παιρνει μπροστα, ανεεμιστηρες γυρνανε, εικονα τιποτα!

Απο καλωδια δοκιμασες τα παντα, καρτες δοκιμασες, μονο το τροφοδοτικο δεν δοκιμασες.. πρεπει να ειναι αυτο.

Κανε μια δοκιμη με το δικο σου τροφοδοτικο στο συστημα του φιλου

Δοκίμασα τροφοδοτικό στο σύστημα τίποτα περνει μπροστά κάτι γίνεται όταν μπαίνει πάνω με το που τι βγάζω απ' το κουτί να βραχυκύκλωνει και να καίγεται?μιλάμε τώρα όλα καινούργια να το πάω όλο το pc στο eshop να τους αποδείξω ότι δε δουλεύει?3 μητρικές αλλάξανε ?τι θα έκανες εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Kimipao13 είπε

Δοκίμασα τροφοδοτικό στο σύστημα τίποτα περνει μπροστά κάτι γίνεται όταν μπαίνει πάνω με το που τι βγάζω απ' το κουτί να βραχυκύκλωνει και να καίγεται?μιλάμε τώρα όλα καινούργια να το πάω όλο το pc στο eshop να τους αποδείξω ότι δε δουλεύει?3 μητρικές αλλάξανε ?τι θα έκανες εσυ

θα το εφτιαχνα 😁 ξερεις, ειναι διαφορετικα να τα λες και διαφορετικα να τα ελεγχεις.

Αν δεν εχεις τεχνικες γνωσεις, ναι, πηγαινε το στο eshop, ολο τον πυργο οπως ειναι, τωρα αν και τι θα χρεωσουν, αυτο δεν το ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

θα το εφτιαχνα 😁 ξερεις, ειναι διαφορετικα να τα λες και διαφορετικα να τα ελεγχεις.

Αν δεν εχεις τεχνικες γνωσεις, ναι, πηγαινε το στο eshop, ολο τον πυργο οπως ειναι, τωρα αν και τι θα χρεωσουν, αυτο δεν το ξερω.

Θα το πάω τι να κάνω σε ευχαριστώ πάντως που ασχολήθηκες εύχομαι ναμην είναι καμένη κι αυτή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Αγόρασα πριν τρεις εβδομάδες ένα hp 250 g7 , με επεξεργαστή I5 1035G1, 8gb και 256 ssd. Αφού έστησα το μηχάνημα, παρατήρησα ότι το ανεμιστηράκι ενεργοποιούταν "για το τίποτα"...ήτοι, ανοίγω τέσσερις καρτέλες στο chrome και αρχίζει να ακούγεται όσο το μηχάνημα φορτώνει τις σελίδες, ενώ πολλές φορές ακούγεται και χωρίς καν να είναι κάποια εφαρμογή σε λειτουργία. Περιττό να πω ότι όταν κάνω μετατροπή video (Handbrake) δουλεύει σε φουλ ρυθμούς. 

Τα διαγνωστικά δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα. Μου έδωσαν έγκριση doa από τη HP απλά πριν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια ήθελα να ρωτήσω εδώ την κοινότητα αν αυτό είναι κάτι που δύναται να συμβαίνει (σε ολοκαίνουργιο μηχάνημα) ή αν ξεκάθαρα υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...