Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α μπα! Λέμε το CWT, δεν καταλαβαίνει τπτ

No prοblem εδώ και 20 σχεδόν μέρες. Εφτιαξε μόνο του

Πάω γι΄άλλη μιά δεκαετία μαζί του όπως φαίνεται, αφού σε καμμιά δεκαριά χρόνια θα υπάρχουν νέες gpu ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας μάγκες αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Η μητρικη κάποιες φορές μου βγαζει error 97 στον δίκτη της μητρικής μου Z490 unify msi. Έψαξα λίγο και από ότι είδα λένε πως ειναι θέμα VGA 3080 msi . Το πρόβλημα είναι πως μερικές φορές δουλεύει κανονικά σε διάρκεια παίζοντας παιχνίδια και άλλες απλά κολλάει και μου βγάζει το ίδιο error. Το πήγα σε τεχνικό και μου είπε πως φταίει η θερμοκρασία και θεωρεί πως πρέπει να αλλάχτει το κουτί. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν παίζει καθώς έιχα στο παρελθον πολύ καλό airflow. Μένω εξωτερικό. Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει ή είχε κάτι όμοιο και το έλυσε. Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnsitia είπε

Γεια σας μάγκες αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. Η μητρικη κάποιες φορές μου βγαζει error 97 στον δίκτη της μητρικής μου Z490 unify msi. Έψαξα λίγο και από ότι είδα λένε πως ειναι θέμα VGA 3080 msi . Το πρόβλημα είναι πως μερικές φορές δουλεύει κανονικά σε διάρκεια παίζοντας παιχνίδια και άλλες απλά κολλάει και μου βγάζει το ίδιο error. Το πήγα σε τεχνικό και μου είπε πως φταίει η θερμοκρασία και θεωρεί πως πρέπει να αλλάχτει το κουτί. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν παίζει καθώς έιχα στο παρελθον πολύ καλό airflow. Μένω εξωτερικό. Αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει ή είχε κάτι όμοιο και το έλυσε. Ευχαριστω 

 
In the BIOS:

Integrated Graphics Configuration Adjusts integrated graphics settings for optimum system.
Press <Enter> to enter the sub-menu.
▶Initiate Graphic Adapter [PEG] Selects a graphics device as the primary boot device. [IGD] Integrated Graphics Display.
[PEG] PCI-Express Graphics Device <- Change it to this if its not on it
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, snbblp είπε
 
In the BIOS:

Integrated Graphics Configuration Adjusts integrated graphics settings for optimum system.
Press <Enter> to enter the sub-menu.
▶Initiate Graphic Adapter [PEG] Selects a graphics device as the primary boot device. [IGD] Integrated Graphics Display.
[PEG] PCI-Express Graphics Device <- Change it to this if its not on it
 

Αυτο φίλε μου στο bios δεν μπορώ να το βρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια, ενας φιλος μου εχει το εξης θεμα στο PC του τις τελευταιες 2 μερες

Καθως παιζει παιχνιδια, μετα απο 10-20 λεπτα το rivatuner του κλεινει τα στατιστικα της καρτας (απο hwmonitor βλεπει τις θερμοκρασιες κ ειναι μια χαρα) και το PC μετα απο λιγο κανει shutdown σα να το βγαζεις απ την πριζα. Πιθανολογω overheat τροφοδοτικου. Το πηρε καινουργιο περυσι (νομιζω corsair cx 550-650 κατι τετοιο) με ryzen 5 3600-rtx 2060. Αυριο θα δοκιμασει καθαρισμα κλπ, αν δε φτιαξει υπαρχει καμια αλλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikeasdf είπε

Καλησπερα παιδια, ενας φιλος μου εχει το εξης θεμα στο PC του τις τελευταιες 2 μερες

Καθως παιζει παιχνιδια, μετα απο 10-20 λεπτα το rivatuner του κλεινει τα στατιστικα της καρτας (απο hwmonitor βλεπει τις θερμοκρασιες κ ειναι μια χαρα) και το PC μετα απο λιγο κανει shutdown σα να το βγαζεις απ την πριζα. Πιθανολογω overheat τροφοδοτικου. Το πηρε καινουργιο περυσι (νομιζω corsair cx 550-650 κατι τετοιο) με ryzen 5 3600-rtx 2060. Αυριο θα δοκιμασει καθαρισμα κλπ, αν δε φτιαξει υπαρχει καμια αλλη ιδεα?

Να το κοιταξει και για ''μαμουνια''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παίδες, τις τελευταίες 3 εβδομάδες ο Η/Υ μου κάνει random reboots , κάποιες φορές με πετάει στο bios τις περισσότερες απλά κάνει reboot. Τα reboot γίνονται καθώς είμαι και στο bios μερικές φορές και απ' ότι έχω παρατηρήσει όταν είμαι στα windows το κάνει πιο συχνά βλέποντας youtube videos. Το δοκίμασα αφαιρώντας την  GPU  με την intergrated και πάλι το κάνει. Έκανα update το bios πάλι το κάνει, άλλαξα dim τις ram πάλι τα ίδια.. Θερμοκρασίες CPU χαμηλές με υδρόψυξη. Γνώμες ;;

 

I7 8700K

Z390 AORUS PRO

PSU CORSAIR RM 850X

1070 G1 GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τεστ τις μνήμες με το ΤΜ5

https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

Πρέπει να φορτώσεις το αρχείο absolutnew.cfg πρώτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Δες όταν θα είσαι στα biοs τα ρεύματα  που παίρνει από το τροφοδοτικό

 

Θα πρέπει να εστιάσω κάπου συγκεκριμένα ; Τα normal ποια θα πρέπει να είναι ;

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Κάνε τεστ τις μνήμες με το ΤΜ5

https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

Πρέπει να φορτώσεις το αρχείο absolutnew.cfg πρώτα

========= TestMem5 Log File =========
Customize: ABSOLUT(01102021) @anta777
The program in compatibility mode,
need to run with Administrator privileges!
Start testing at 23:57, 960Mb x12
Testing completed in 1:25.24, no errors.

279619914_1912018008982173_7144850786099337859_n.jpg

Επεξ/σία από destroy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, destroy23 είπε

 

Θα πρέπει να εστιάσω κάπου συγκεκριμένα ; Τα normal ποια θα πρέπει να είναι ;

========= Αρχείο καταγραφής TestMem5 =========
Προσαρμογή: ABSOLUT(01102021) @anta777
Το πρόγραμμα σε λειτουργία συμβατότητας,
πρέπει να εκτελεστεί με δικαιώματα διαχειριστή!
Έναρξη δοκιμών στις 23:57, 960 Mb x12
Η δοκιμή ολοκληρώθηκε σε 1:25.24, χωρίς σφάλματα.

279619914_1912018008982173_7144850786099337859_n.jpg

Eιναι νορμαλ (σε idle κατασταση τουλαχιστον) 

Δοκιμασε να κατεβασεις λιγο την συχνοτητα στις ραμ.

2800Μhz 

Eχεις πειραξει και latency?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Eιναι νορμαλ (σε idle κατασταση τουλαχιστον) 

Δοκιμασε να κατεβασεις λιγο την συχνοτητα στις ραμ.

2800Μhz 

Eχεις πειραξει και latency?

Όχι, είναι σε xmp στα 3200 εδώ και 2 χρόνια, αν είχαν βαρέσει κάτι δεν θα το έβγαζε στο memtest ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...