Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω αδερφέ,έτσι κι αλλιώς μεταχειρισμένη από τον αδερφό μου την πήρα και τα έχει τα χρονακια της.Αν χαλάσει πάμε για άλλη,ευκαιρία να πάω και από τις 22 στις 24 ιντσες 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Πριν 3-4 μήνες αναβάθμισα την κάρτα γραφικών μου σε rtx 3060ti της msi και τον επεξεργαστή σε ryzen 5600x μαζί με υδρόψυξη της msi. Το pc μου δούλευε μια χαρά μέχρι που ξαφνικά άρχισε να φρειζαρει η οθόνη και να πέφτουν πολύ τα fps. Στο pc έχω δύο οθόνες πάνω. Την τελευταία βδομάδα καθώς έπαιζα το pc έκλεισε ξαφνικά . Μιλησα σε ένα άλλο φόρουμ στο ινσομνια και μου είπαν ότι πιθανος φταίει το τροφοδοτικό. Χθες πήρα καινούρια τροφοδοτικό be quite 750w gold (να σημηωθει ότι έκανα μόνος μου την εγκατάσταση με την βοήθεια κάποιον βίντεο διότι είμαι αρχάριος) και άνοιξα το πσ να δω αν έφτιαξε το πρόβλημα και παράτησα ότι ήταν λίγο πιο αργό και κολλάγε σε μερικά σημεία μέχρι που μου ξανά έκλεισε. Επίσης καθάρισα την υποδοχή της κάρτας η οποία είχε μερική σκόνη. Η θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών ήταν στους 36 βαθμούς, στον επεξεργαστή δεν είδα. Δεν γνωρίζω τι φταίει θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι αρχάριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Filiplouis είπε

Καλησπέρα. Πριν 3-4 μήνες αναβάθμισα την κάρτα γραφικών μου σε rtx 3060ti της msi και τον επεξεργαστή σε ryzen 5600x μαζί με υδρόψυξη της msi. Το pc μου δούλευε μια χαρά μέχρι που ξαφνικά άρχισε να φρειζαρει η οθόνη και να πέφτουν πολύ τα fps. Στο pc έχω δύο οθόνες πάνω. Την τελευταία βδομάδα καθώς έπαιζα το pc έκλεισε ξαφνικά . Μιλησα σε ένα άλλο φόρουμ στο ινσομνια και μου είπαν ότι πιθανος φταίει το τροφοδοτικό. Χθες πήρα καινούρια τροφοδοτικό be quite 750w gold (να σημηωθει ότι έκανα μόνος μου την εγκατάσταση με την βοήθεια κάποιον βίντεο διότι είμαι αρχάριος) και άνοιξα το πσ να δω αν έφτιαξε το πρόβλημα και παράτησα ότι ήταν λίγο πιο αργό και κολλάγε σε μερικά σημεία μέχρι που μου ξανά έκλεισε. Επίσης καθάρισα την υποδοχή της κάρτας η οποία είχε μερική σκόνη. Η θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών ήταν στους 36 βαθμούς, στον επεξεργαστή δεν είδα. Δεν γνωρίζω τι φταίει θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι αρχάριος.

μπορεί να είναι χίλια δύο... για αρχή δες αν έχεις όλα τα σωστά drivers.

αν τα καλώδια είναι σωστά και για τέλος φορμάτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μπορεί να είναι χίλια δύο... για αρχή δες αν έχεις όλα τα σωστά drivers.

αν τα καλώδια είναι σωστά και για τέλος φορμάτ

Τα καλώδια πως θα το τσεκαρω? Νομίζω ότι σωστά τα έχω βάλει. Τώρα πήγα να κάνω update έναν driver της κάρτας και καθώς περίμενα για να κατεβάστει πάλι μου έκλεισε το pc

59 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μπορεί να είναι χίλια δύο... για αρχή δες αν έχεις όλα τα σωστά drivers.

αν τα καλώδια είναι σωστά και για τέλος φορμάτ

 

Ωχ

Screenshot_2022-09-07-00-36-37-257_com.viber.voip.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Filiplouis είπε

Καλησπέρα. Πριν 3-4 μήνες αναβάθμισα την κάρτα γραφικών μου σε rtx 3060ti της msi και τον επεξεργαστή σε ryzen 5600x μαζί με υδρόψυξη της msi. Το pc μου δούλευε μια χαρά μέχρι που ξαφνικά άρχισε να φρειζαρει η οθόνη και να πέφτουν πολύ τα fps. Στο pc έχω δύο οθόνες πάνω. Την τελευταία βδομάδα καθώς έπαιζα το pc έκλεισε ξαφνικά . Μιλησα σε ένα άλλο φόρουμ στο ινσομνια και μου είπαν ότι πιθανος φταίει το τροφοδοτικό. Χθες πήρα καινούρια τροφοδοτικό be quite 750w gold (να σημηωθει ότι έκανα μόνος μου την εγκατάσταση με την βοήθεια κάποιον βίντεο διότι είμαι αρχάριος) και άνοιξα το πσ να δω αν έφτιαξε το πρόβλημα και παράτησα ότι ήταν λίγο πιο αργό και κολλάγε σε μερικά σημεία μέχρι που μου ξανά έκλεισε. Επίσης καθάρισα την υποδοχή της κάρτας η οποία είχε μερική σκόνη. Η θερμοκρασία στην κάρτα γραφικών ήταν στους 36 βαθμούς, στον επεξεργαστή δεν είδα. Δεν γνωρίζω τι φταίει θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι αρχάριος.

Aυτο μου μοιαζει πολυ με throttling

Τσεκαρε οπωσδηποτε θερμοκρασιες επεξεργαστη και  δισκου.

Τι δισκο εχεις?

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Aυτο μου μοιαζει πολυ με throttling

Τσεκαρε οπωσδηποτε θερμοκρασιες επεξεργαστη και  δισκου.

Τι δισκο εχεις?

Έχω έναν ssd 222gb kai enan toshiba hdd 1tb

Μόλις τώρα άνοιξα το γκουγκλ και έπιασε 100βαθμους ο cpu

Επεξ/σία από Filiplouis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Filiplouis είπε

Έχω έναν ssd 222gb kai enan toshiba hdd 1tb

Μόλις τώρα άνοιξα το γκουγκλ και έπιασε 100βαθμους ο cpu

Kαλα το καταλαβα, αρα κοιτα να το διορθωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Kαλα το καταλαβα, αρα κοιτα να το διορθωσεις

Τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω. Η υδρόψυξη είναι καινούρια 

IMG-57bf4452ae649610f8c9df05e92d7d5b-V.jpg

Επεξ/σία από Filiplouis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Filiplouis είπε

Τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω. Η υδρόψυξη είναι καινούρια 

IMG-57bf4452ae649610f8c9df05e92d7d5b-V.jpg

Δεν παταει καλα η αντλια, ή δεν εχει σωστη δοσολογια/επιστρωση η θερμοαγωγιμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, λοιπόν συνοπτικά ο υπολογιστής δεν μπορεί να "τρέξει" κανένα λειτουργικό σύστημα. Παράδειγμα, σε Windows φτάνει μέχρι το λογότυπο και μετά δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη. Σε Linux πάει μέχρι την εκκίνηση του λειτουργικού και κάνει ακριβώς το ίδιο. Έχω δοκιμάσει άλλη κάρτα γραφικών, μνήμες, καλώδια, bios reset / restore , HDD - SSD. Στο Bios φαίνονται όλα κομπλέ, δεν έχουν κάποιο θέμα οι μνήμες, θερμοκρασία επεξεργαστή 30 βαθμούς - αναγνωρίζεται κανονικά. Δοκίμασα DVI - VGA - HDMI τίποτα... Καθάρισα το σύστημα και τον επεξεργαστή με καινούργια πάστα.  Σκέφτομαι για motherboard ή CPU , ίσως τέλος του μήνα κάνω έναν έλεγχο με άλλο CPU για AM3 socket. Αν έχετε κάποια ιδέα, πείτε μου να δω τι άλλο μπορώ να τσεκαρω , ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Δοκιμασες με αλλο usb stick να κανεις την διαμορφωση? ισως εχει θεμα το στικακι

Ναι φίλε με δύο, το ένα έχει Mint  και το άλλο Antix. Θα περάσω ξανά το bios μήπως και φτιάξει.

Επεξ/σία από Brainmorf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Brainmorf είπε

Ναι φίλε με δύο, το ένα έχει Mint  και το άλλο Antix. Θα περάσω ξανά το bios μήπως και φτιάξει.

Νόμιζα πως ήδη το είχες κάνει αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Brainmorf είπε

ο υπολογιστής δεν μπορεί να "τρέξει" κανένα λειτουργικό σύστημα.

Μία μέρα πριν εμφανίσει αυτό το σύμπτωμα έγινε κάτι απρόσμενο; (Διακοπή ρεύματος, freezάρισμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2022 στις 7:50 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Μία μέρα πριν εμφανίσει αυτό το σύμπτωμα έγινε κάτι απρόσμενο; (Διακοπή ρεύματος, freezάρισμα)

καλησπερα εχω ενα μηχανημα σοκετ am3 με εναν 320gb hdd και μια r9 380 2gb..Πριν κατι μηνες πηγα να το ανοιξω ....το μηχανημα ξεκιναει ...αλλα στην οθονη που εχω ανοιξει μου βγαζει ενα μηνυμα που λεει power save mode και το pc δεν μπορει να μπει στα windows ....Τι μπορει να φταιει ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...