Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Τέτοια μπαταλά κάνουν και οι δίσκοι και περιφερειακές usb συσκευές.

 

Λέει πως ήδη έλεγξε δίσκους, και κυρίως λέει πως το παθαίνει και στο BIOS.

Επίσης, όταν τόσο καιρό δούλευε σωστά, και τα διαγνωστικά βγάζουν ΟΚ τις μνήμες, πόσο άλλο να τις ψάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 453
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, destroy23 είπε

Θα μπορούσε να είναι αστοχία υλικού ; Γιατί 2 χρόνια έτρεχε με τις συγκεκριμένες συνθήκες χωρίς θέμα.. Επίσης θα μπορούσε να είναι θέμα software (windows etc) , να ψαχτώ κατά εκεί για κανά format ;

Με το πρόβλημα να εμφανίζεται και στο BIOS, και με τα συμπτώματα που δείχνει, κοίτα το τροφοδοτικό σου φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@destroy23Έχετε δοκιμάσει Clear CMOS μήπως έπαθε κόλλημα το BIOS από κάποιο απότομο σβήσιμο του συστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

@destroy23Έχετε δοκιμάσει Clear CMOS μήπως έπαθε κόλλημα το BIOS από κάποιο απότομο σβήσιμο του συστήματος;

Ναι είχε κόλλημα το bios, με ξεγέλασε γιατί το είχα flashαρι τις προηγούμενες ημέρες και θεώρησα ότι δεν χρειάζονταν να το κάνω reset αλλά τελικά χρειάζονταν. Θα το παρακολουθήσω κάποιες ημέρες με τις μνήμες στα 2133 και αν δεν το κάνει θα ανοίξω πάλι το xmp να δούμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζει να το κάνει ακόμη, πολύ εκνευριστικό... Μπορώ να δω κάτι στην προβολή συμβάντων των windows που θα μπορούσε να βοηθήσει λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, destroy23 είπε

Συνεχίζει να το κάνει ακόμη, πολύ εκνευριστικό... Μπορώ να δω κάτι στην προβολή συμβάντων των windows που θα μπορούσε να βοηθήσει λέτε ?

Μετά από cmos αν συνεχίζει , για αρχή τρέξε ταυτοχρονα τέστ  , gpu furmark , prime 95 και crystal disk mark.

Ταυτόχρονα άνοιξε καί ένα hwmonitor καί κατέγραψε  τις τάσεις σε 12 , 5 και 3,3ν να δούμε λίγο το τροφοδοτικό σε λίγη πίεση τί βγάζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

hwmonitor

Όχι αυτό, το HWinfo. Αρκετές φορές το HWmonitor και το Speccy αναφέρουν εξωπραγματικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Όχι αυτό, το HWinfo. Αρκετές φορές το HWmonitor και το Speccy αναφέρουν εξωπραγματικές τιμές.

Στο speecy το έχω συναντήσει συχνά, εγώ τα κατεβάζω πακέτο καί info και monitor και μία φορά συνάντησα απόκλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τάση 10,2V στα 12V και τρελάθηκα. Πήρα το πολύμετρο και έβαλα να δω τι βγάζουν εκείνη τη στιγμή οι φύσες και ήταν 11,9V, καθώς και το HWinfo έδειχνε το ίδιο αλλά και στο BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

18 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Έχω δει τάση 10,2V στα 12V και τρελάθηκα. Πήρα το πολύμετρο και έβαλα να δω τι βγάζουν εκείνη τη στιγμή οι φύσες και ήταν 11,9V, καθώς και το HWinfo έδειχνε το ίδιο αλλά και στο BIOS.

Το ίδιο με το monitor ή το πολύμετρο εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, destroy23 είπε

Συνεχίζει να το κάνει ακόμη, πολύ εκνευριστικό... Μπορώ να δω κάτι στην προβολή συμβάντων των windows που θα μπορούσε να βοηθήσει λέτε ?

Επειδη εχω συναντησει τετοιες περιπτωσεις αρκετες θα σε πω οτι μου εχει τυχει τροφοδοτικο μεχρι και cpu & mb .....τελευταια σε random reboot αλλαχτηκε ο επεξεργαστης και δεν το ξανακανε.

Το δε τροφοδοτικο σου και καινουριο να ειναι δεν παιζει κανενα ρολο οτι μπορει να εχει οποιοδηποτε προβλημα.

Εστιαζεις σ'αυτα τα 3 και κατα προσωπικη μου αποψη αποκλειω εντελως τις μνημες , πιο πολυ κλεινω σε μητρικη & τροφοδοτικο

Εχω ενα θεμα με το ονομα Gigabyte , ουτε στον εχθρο μου δεν την προτεινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Μετά από cmos αν συνεχίζει , για αρχή τρέξε ταυτοχρονα τέστ  , gpu furmark , prime 95 και crystal disk mark.

Ταυτόχρονα άνοιξε καί ένα hwmonitor καί κατέγραψε  τις τάσεις σε 12 , 5 και 3,3ν να δούμε λίγο το τροφοδοτικό σε λίγη πίεση τί βγάζει.

Gpu δε χρειάζεται, αφού και χωρίς αυτή πάλι τα ίδια κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Μετά από cmos αν συνεχίζει , για αρχή τρέξε ταυτοχρονα τέστ  , gpu furmark , prime 95 και crystal disk mark.

Ταυτόχρονα άνοιξε καί ένα hwmonitor καί κατέγραψε  τις τάσεις σε 12 , 5 και 3,3ν να δούμε λίγο το τροφοδοτικό σε λίγη πίεση τί βγάζει.

Τα άνοιξα όλα ταυτόχρονα και αυτή είναι η εικόνα.

Btw , έκανα formatκαι μου το έκανε όσο ήμουν bios , την στιγμή που έβαλα το xmp , reboot. Βέβαια ξαναμπήκαbios μετά και άλλαξα μνήμες και δεν μου έκανε τίποτα. Θα τρελαθώ...

received_529468222129736.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...