Προς το περιεχόμενο

10 συχνά προβλήματα, πιθανές αιτίες και λύσεις.


Δεινόσαυρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,έχω ένα παλιό PC που είχε χαλάσει και το άλλαξα. Και βρήκα λίγο χρόνο τώρα να δοκιμάσω να το φτιάξω.

Έχω δοκιμάσει να αλλάξω τα πάντα και έχει μείνει επεξεργαστής μητρική. Σκεφτομουν ότι το μάλλον είναι μητρική αλλά μήπως είναι τίποτα που φτιάχνεται αφού παίρνει ρεύμα.

 

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20221015_201325.jpg.8aa48d1e39665d28d2282768bd7abad8.jpg

59 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Η μητρική λογικά φταίει, πιθανόν το BIOS.

Ναι, ευχαριστώ,για κάποιο λόγο δεν έπαιρνε το b-bios ,αλλά κατάφερα και το εξανάγκασα.

Επεξ/σία από stavrakas92
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Με ποιο τρόπο;

Βραχυκύκλωσα pin 1-6 στο κυρίως bios chip και ξεκίνησα το PC,το βρήκα σε αλλο φορουμ.

Επεξ/σία από stavrakas92
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
9 λεπτά πριν, stavrakas92 είπε

Βραχυκύκλωσα pin 1-6 στο κυρίως bios chip και ξεκίνησα το PC,το βρήκα σε αλλο φορουμ.

Το είχε αναφέρει τη περασμένη βδομάδα ένα μέλος εδώ: 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stavrakas92 είπε

Βραχυκύκλωσα pin 1-6 στο κυρίως bios chip και ξεκίνησα το PC,το βρήκα σε αλλο φορουμ.

Για το ίδιο πρόβλημα που θα τύχει σε κάποιον άλλον σε περίπτωση που δεν δουλέψει το βραχυκύκλωμα των pins  μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει το αφήσει 1 24ωρο να προσπαθεί να κάνει boot μόνο του και θα το κάνει (τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση το είχα αφήσει 1 βράδυ και το επόμενο πρωί το βρήκα με το bios recovered).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Πρόσφατα έστησα ένα πισι με ένα be quiet 500w semi modular 80+bronze. Be Quiet System Power 9 CM 500W

Επειδή ακόμα δεν το έχω βάλει το πισι πάνω στο ups που έχω το έχω σε ένα  πολυπριζο ασφαλείας (που το εχω κάποια χρόνια) και γενικά παίζει οκ.

Σήμερα μου έκανε το εξής κουλό και θα ήθελα να μάθω που μπορεί να οφείλεται.

Επειδή έλεγαν βροχές σήμερα και θα έλειπα από το σπίτι, για σιγουριά όταν έκλεισα τον υπολογιστή έκλεισα και το τροφοδοτικό από το κουμπί του πίσω καθώς και το έβγαλα και πάνω από το ρεύμα στο πολύπριζο.

Το βράδυ, γυρίζοντας, έβαλα το τροφοδοτικό στην πρίζα πάλι και πάτησα το κουμπάκι του και το έβαλα στο on. Τότε, έπεσε η ασφάλεια του δωματίου. Έκλεισα πάλι το κουμπί του τροφοδοτικού, σήκωσα την ασφάλεια στον πίνακα και ξανά πάτησα το κουμπί του τροφοδοτικού στο on και οκ δεν έκανε κάτι, άνοιξε ο υπολογιστής κανονικά κλπ κλπ.

Μετά, για πείραμα για να δω αν ήταν τυχαίο γεγονός έκανα ακριβώς το ίδιο για να δω. Έκλεισα τον υπολογιστή, αφού έκλεισε πάτησα το κουμπί του τροφοδοτικού βάζοντας το στο off και περίμενα δέκα δευτερόλεπτα. Άνοιξα μετά πάλι το κουμπί του τροφοδοτικού και πάλι έριξε την ασφάλεια. Σήκωσα ασφάλεια πάτησα κουμπί πάλι τροφοδοτικού να ανοίξει και οκ δεν έπεσε η ασφάλεια άνοιξε κανονικά το τροφοδοτικό και άνοιξα και τον υπολογιστή και όλα οκ.

Τι μπορεί να είναι ; Γενικά στο σπίτι δεν έχει παρουσιαστεί παρόμοιο θέμα με το να πέφτουν ασφάλειες κλπ ούτε με αεροθερμα ούτε με air-condition ούτε και σε συνδιασμό ακόμα αυτών.

Ούτε κάποια συσκευή που έχει δουλέψει με αυτό το πολύπριζο έχει παρουσιάσει ποτέ κατι. 

Edit: έβαλα το καλώδιο ρεύματος του προηγούμενου τροφοδοτικού και έκανα πείραμα με άνοιξε κλείσε το κουμπί του τροφοδοτικού και άνοιξα έκλεισα το πισι και πάλι μετά κουμπί τροφοδοτικού οφφ και μετά on πάλι και δεν ξανά έκανε το ίδιο θέμα. Θα βάλω πάλι και το παλιό να δω αν θα το ξανακάνει και ρωτάω τωρα. Μπορεί να έφταιγε το μαμά καλώδιο ; 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα μαγκες έκανα μετακόμιση το καινούργιο pc σε καλύτερο case με arctic 420...έχω i7 13700k...όλα καλά μέχρι που άνοιξα το xmp στα bios στο profile 1 σε gigabyte aurus elite ax 790... Από εκεί και μετά δεν ανοίγει το pc...δεν έδινε καν ρεύμα να ανοίξει όταν παρούσα το κουμπί... Στην πορεία πάτησα το κουμπί στην μητρικη έβγαλα ραμ κτλ και πήρε μπρος... Απλά μετα από ώρα δοκίμασα παλι το xmp και έκλεισε πάλι... Όταν το ανοίγω απλά στροφαρουν στο τέρμα οι ανεμιστήρες και δεν δίνει σήμα... Κάπου δλδ βραχυκυκλωνει.. τι παίζει να φταίει? Πριν το αλλάξω κουτί δουλεύω κομπλέ το xmp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2023 στις 10:39 ΜΜ, stratigos24 είπε

Καλησπέρα.

Πρόσφατα έστησα ένα πισι με ένα be quiet 500w semi modular 80+bronze. Be Quiet System Power 9 CM 500W

Επειδή ακόμα δεν το έχω βάλει το πισι πάνω στο ups που έχω το έχω σε ένα  πολυπριζο ασφαλείας (που το εχω κάποια χρόνια) και γενικά παίζει οκ.

Σήμερα μου έκανε το εξής κουλό και θα ήθελα να μάθω που μπορεί να οφείλεται.

Επειδή έλεγαν βροχές σήμερα και θα έλειπα από το σπίτι, για σιγουριά όταν έκλεισα τον υπολογιστή έκλεισα και το τροφοδοτικό από το κουμπί του πίσω καθώς και το έβγαλα και πάνω από το ρεύμα στο πολύπριζο.

Το βράδυ, γυρίζοντας, έβαλα το τροφοδοτικό στην πρίζα πάλι και πάτησα το κουμπάκι του και το έβαλα στο on. Τότε, έπεσε η ασφάλεια του δωματίου. Έκλεισα πάλι το κουμπί του τροφοδοτικού, σήκωσα την ασφάλεια στον πίνακα και ξανά πάτησα το κουμπί του τροφοδοτικού στο on και οκ δεν έκανε κάτι, άνοιξε ο υπολογιστής κανονικά κλπ κλπ.

Μετά, για πείραμα για να δω αν ήταν τυχαίο γεγονός έκανα ακριβώς το ίδιο για να δω. Έκλεισα τον υπολογιστή, αφού έκλεισε πάτησα το κουμπί του τροφοδοτικού βάζοντας το στο off και περίμενα δέκα δευτερόλεπτα. Άνοιξα μετά πάλι το κουμπί του τροφοδοτικού και πάλι έριξε την ασφάλεια. Σήκωσα ασφάλεια πάτησα κουμπί πάλι τροφοδοτικού να ανοίξει και οκ δεν έπεσε η ασφάλεια άνοιξε κανονικά το τροφοδοτικό και άνοιξα και τον υπολογιστή και όλα οκ.

Τι μπορεί να είναι ; Γενικά στο σπίτι δεν έχει παρουσιαστεί παρόμοιο θέμα με το να πέφτουν ασφάλειες κλπ ούτε με αεροθερμα ούτε με air-condition ούτε και σε συνδιασμό ακόμα αυτών.

Ούτε κάποια συσκευή που έχει δουλέψει με αυτό το πολύπριζο έχει παρουσιάσει ποτέ κατι. 

Edit: έβαλα το καλώδιο ρεύματος του προηγούμενου τροφοδοτικού και έκανα πείραμα με άνοιξε κλείσε το κουμπί του τροφοδοτικού και άνοιξα έκλεισα το πισι και πάλι μετά κουμπί τροφοδοτικού οφφ και μετά on πάλι και δεν ξανά έκανε το ίδιο θέμα. Θα βάλω πάλι και το παλιό να δω αν θα το ξανακάνει και ρωτάω τωρα. Μπορεί να έφταιγε το μαμά καλώδιο ; 

Δώστε ρε παιδιά μια βοήθεια...

Η συνέχεια έχει ως εξής. 

Και με το άλλο καλώδιο χθες που το άφησα χωρίς ρεύμα και το έβαλα το απόγευμα στο ρεύμα  και πάτησα του κουμπί του τροφοδοτικού πάλι έριξε την ασφάλεια του δωματίου.

Λέω οκ... Παίρνω υπολογιστή οθόνη κλπ και πάω σε άλλο δωμάτιο. Κάνω τα ίδια με τον υπολογιστή κατευθείαν στην πρίζα 4-5 φορές κάνενα θέμα. Βάζω και τον υπολογιστήσε πολύπριζο ασφαλείας που με τέτοιο δουλεύω στο δωμάτιο που κάνει το πρόβλημα και πάλι κανένα θέμα. Το ίδιο πείραμα και στο σαλόνι πάλι κανένα θέμα.

Τον γυρνάω πάλι στο δωμάτιο που μου κάνει το θέμα. Τον βάζω στο ρεύμα βάζω το κουμπί του τροφοδοτικού στο ΟΝ και τσακ πέφτει η ασφάλεια πάλι.

Βγάζω πισι βάζω σε αυτή τη πρίζα αεροθερμο 2000w δεν έπεσε η ασφάλεια. Βάζω σκούπα 800w πάλι τίποτα. 

Τιιιιιιι Φταίει!;;;;;;;;;;;;!!!!!!!! 

ΥΓ. Φίλος ηλεκτρολόγος μου λέει φταίει το τροφοδοτικό αφού δεν πέφτει με άλλη συσκευή.

ΥΓ2. Φίλος ηλεκτρονικός μου λέει φταίει η ασφάλεια στον πίνακα. Άλλαξε τη μπορεί να μην πέφτει με αλλες συσκευές αλλά το πικ που κάνει το τροφοδοτικό όταν του ανοίγεις το κουμπί να είναι πιο "δυνατό" . 

ΥΓ3: το τροφοδοτικό έχει εγγύηση ούτε μήνα δεν το έχω αλλά αν δε φταίει να γλιτώσω τα πήγαινε έλα με την εγγύηση κλπ αν είναι να μην έχει θέμα και να μη βρουν κάτι.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δώστε ρε παιδιά μια βοήθεια...

Η συνέχεια έχει ως εξής. 

Και με το άλλο καλώδιο χθες που το άφησα χωρίς ρεύμα και το έβαλα το απόγευμα και πάτησα του κουμπί του τροφοδοτικού πάλι έριξε την ασφάλεια του δωματίου.

Λέω οκ... Παίρνω υπολογιστή οθόνη κλπ και πάω σε άλλο δωμάτιο. Κάνω τα ίδια με τον υπολογιστή κατευθείαν στην πρίζα 4-5 φορές κάνενα θέμα. Βάζω και τον υπολογιστήσε πολύπριζο ασφαλείας που με τέτοιο δουλεύω στο δωμάτιο που κάνει το πρόβλημα και πάλι κανένα θέμα. Το ίδιο πείραμα και στο σαλόνι πάλι κανένα θέμα.

Τον γυρνάω πάλι στο δωμάτιο που μου κάνει το θέμα. Τον βάζω στο ρεύμα βάζω το κουμπί του τροφοδοτικού στο ΟΝ και τσακ πέφτει η ασφάλεια πάλι.

Βγάζω πισι βάζω σε αυτή τη πρίζα αεροθερμο 2000w δεν έπεσε η ασφάλεια. Βάζω σκούπα 800w πάλι τίποτα. 

Τιιιιιιι Φταίει!;;;;;;;;;;;;!!!!!!!! 

ΥΓ. Φίλος ηλεκτρολόγος μου λέει φταίει το τροφοδοτικό αφού δεν πέφτει με άλλη συσκευή.

ΥΓ2. Φίλος ηλεκτρονικός μου λέει φταίει η ασφάλεια στον πίνακα. Άλλαξε τη μπορεί να μην πέφτει με αλλες συσκευές αλλά το πικ που κάνει το τροφοδοτικό όταν του ανοίγεις το κουμπί να είναι πιο "δυνατό" . 

ΥΓ3: το τροφοδοτικό έχει εγγύηση ούτε μήνα δεν το έχω αλλά αν δε φταίει να γλιτώσω τα πήγαινε έλα με την εγγύηση κλπ αν είναι να μην έχει θέμα και να μη βρουν κάτι.

το τροφοδοτικο ειναι το  προβλημα, ο πυκνωτης του 220v για φιλτραρισμα. Μου εχει τυχει και εμενα, Σου λεω με σιγουρια οτι δεν ειναι η ασφαλεια, ηλεκτρολογος ειμαι με λιγες γνωσεις ηλεκτρονικου. Αφου εχεις εγγυηση, πηγαινε το για αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

το τροφοδοτικο ειναι το  προβλημα, ο πυκνωτης του 220v για φιλτραρισμα. Μου εχει τυχει και εμενα, Σου λεω με σιγουρια οτι δεν ειναι η ασφαλεια, ηλεκτρολογος ειμαι με λιγες γνωσεις ηλεκτρονικου. Αφου εχεις εγγυηση, πηγαινε το για αλλαγη.

Σε ευχαριστώ! 

Θα το αλλάξουν; Θα δουν το πρόβλημα; Αν το πάω και δεν τους το κάνει σε κάποια πρίζα τους τότε τι θα πρέπει να κάνω για να τους πείσω;; Και αυτοί θα μου πουν είναι θέμα πρίζας στο σπίτι σου .... 

ΥΓ. Μα να μην το κάνει σε καμία άλλη πρίζα δεν είναι περίεργο; 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψα σήμερα σπίτι το έβαλα στο ρεύμα σε άλλο δωμάτιο πάλι και άνοιξα το κουμπί του τροφοδοτικού και κανένα θέμα. 

Το αφήνω χωρίς ρεύμα κάνα δεκάλεπτο και το πάω πάλι στη θέση του στο δωμάτιο. Το βάζω στο ρεύμα ανοίγω το κουμπί και τσακ πέφτει η ασφάλεια.

Πως γίνεται μόνο εκεί να κάνει το θέμα και να φταίει το τροφοδοτικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 1:28 ΜΜ, stratigos24 είπε

Επέστρεψα σήμερα σπίτι το έβαλα στο ρεύμα σε άλλο δωμάτιο πάλι και άνοιξα το κουμπί του τροφοδοτικού και κανένα θέμα. 

Το αφήνω χωρίς ρεύμα κάνα δεκάλεπτο και το πάω πάλι στη θέση του στο δωμάτιο. Το βάζω στο ρεύμα ανοίγω το κουμπί και τσακ πέφτει η ασφάλεια.

Πως γίνεται μόνο εκεί να κάνει το θέμα και να φταίει το τροφοδοτικό; 

Καταρχην δεν ειχα καταλαβει οτι στο κανει σε συγκεκριμενη πριζα,αλλα..]

Αυτο λογικα στο κανει οταν ο πυκνωτης του τροφοδοτικου ειναι πληρως ξεφορτιστος και του δινεις αμμεσα τροφοδοσια

Για να αποφορτιστει πληρωςθελει χρονο και να  ειναι εκτος  πριζας. Εσυ απο οτι καταλαβα το δοκιμαζεις σε αλλη πριζα απευθειας, με το που δεις οτι στην συγκεκριμενη σου ριχνει την ασφαλεια, σωστα?

Το αναποδο το δοκιμασες?

Ασε το τροφοδοτικο αρκετη ωρα χωρις ρευμα και βαλτο σε πριζα που λες οτι δεν στο κανει. Και δες αν στο ξανακανει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Καταρχην δεν ειχα καταλαβει οτι στο κανει σε συγκεκριμενη πριζα,αλλα..]

Αυτο λογικα στο κανει οταν ο πυκνωτης του τροφοδοτικου ειναι πληρως ξεφορτιστος και του δινεις αμμεσα τροφοδοσια

Για να αποφορτιστει πληρωςθελει χρονο και να  ειναι εκτος  πριζας. Εσυ απο οτι καταλαβα το δοκιμαζεις σε αλλη πριζα απευθειας, με το που δεις οτι στην συγκεκριμενη σου ριχνει την ασφαλεια, σωστα?

Το αναποδο το δοκιμασες?

Ασε το τροφοδοτικο αρκετη ωρα χωρις ρευμα και βαλτο σε πριζα που λες οτι δεν στο κανει. Και δες αν στο ξανακανει.

 

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι.

Ναι το έχω δοκιμάσει και σε άλλο δωμάτιο και χθες συγκεκριμένα ξανά που ήταν εκτός ρεύματος 18 ωρες. Και τώρα από χθες το βράδυ το έχω εκτός ρεύματος και θα το βάλω πάλι σε άλλο δωμάτιο σε λίγο να δω. 

Ναι μου το κανει σε συγκεκριμένη πρίζα σε συγκεκριμένο δωμάτιο.

Θα το βάλω τώρα πάλι σε άλλο δωμάτιο όπως είπα που είναι ώρες εκτός και θα σου πω. Αν και... Το έχω ξανά κάνει τρεις φορές σε άλλα δωμάτια και δεν είχε θέμα.

@Kostas.karras

Κώστα μόλις τώρα το έβαλα σε άλλο δωμάτιο (το πισι ήταν εκτός ρεύματος και με κλειστό κουμπί το τροφοδοοτικο από πίσω από χθες το βράδυ) και το έβαλα στο ρεύμα πάτησα το διακόπτη του και κανένα πρόβλημα. Αμέσως αφού σήκωσα το διακόπτη και δεν έκανε κάτι τον έκλεισα πάλι το έβγαλα από το ρεύμα και το πήγα στο δωμάτιο που κάνει το πρόβλημα. Το βάζω ρεύμα σηκώνω διακόπτη και επεσε η ασφάλεια στον πίνακα. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...