Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει αρχίσει πλέον να φαίνεται σιγά σιγά πως οι μαρκετίστες και οι διαφημιστές είναι κοράκια.

 

Για λίγα ευρώ κέρδος ακόμα οδηγούν στον αποκλεισμό τεχνολογίες χρήσιμες σε πολλούς ανθρώπους.

 

Αντί να διαφημίζεται κάτι ως εργαλείο να κάνεις τη δουλειά σου, ως κάτι τελοσπάντων που θα σε εξυπηρετήσει, διαφημίζεται ως "τρεντομοδάτο" και το χειρότερο από όλα και πιο ανησυχητικό είναι ο αριθμός των ανθρώπων που τα καταπίνει αμάσητα και τρέχει να αγοράσει για να νιώσει "in" και να καλύψει τα ψυχολογικά του κενά.......

Επεξ/σία από apnet
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος αγόρασε netbook κατανοώντας το όνομα του ποτέ δεν το μετάνιωσε.. Όποιος το πήρε για να βάλει office pro 2007 σπασμένα απλά δεν κατάλαβε ποτέ τι αγόρασε.. Τις μέρες που περίμενα την καινούρια σύνθεση πάλι με Netbook ήμουν 15 μέρες, πριν ένα μήνα αυτό..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των γνωστών εφαρμογών, υπάρχει αρκετός κόσμος που θέλει να τρέχει επαγγελματικά προγράμματα που τρέχουν μόνο σε Windows εκτός γραφείου, και εκεί τα netbooks ήταν η μόνη λύση αν ήθελες κάτι μικρό, που να χωράει και σε μια τσαντούλα.

 

Καλές οι ταμπλέτες και όμορφες, έλα όμως που δεν φορτώνουν τα επαγγελματικά μου προγράμματα...


 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα ήταν καλή. Μικρά, φτηνά, με μεγάλη διάρκεια ζωής μπαταρίας.

Απλά ο atom μας τα χάλασε, γιατί κακά τα ψέματα ένα ρημαδο-word το ήθελες. Στις περισσότερες εκδοχές, απλά σερνόταν. Αλλιώς αν έμενες στο internet, ενα table έχει πολύ πιο ωραία εμπειρία χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα ήταν καλή. Μικρά, φτηνά, με μεγάλη διάρκεια ζωής μπαταρίας.

Απλά ο atom μας τα χάλασε, γιατί κακά τα ψέματα ένα ρημαδο-word το ήθελες. Στις περισσότερες εκδοχές, απλά σερνόταν. Αλλιώς αν έμενες στο internet, ενα table έχει πολύ πιο ωραία εμπειρία χρήσης.

Ανάλογα το μοντέλο ηθελε λιγο ψάξιμο η αληθεια είναι οτι βγηκαν και μερικα 1.3 που πραγματικά ηταν για πεταμα αλλα ειχε βγαλει και η Asus κατι σφαιrrari, σίγουρα 2GB μνήμη και μην ξεχνάμε την FullHD VGA Out.. Αλλα φυσικα ακομα και για Internet ειναι καλύτερα ειναι ολοκληρωμένοι υπολογιστές δεν ειναι Gadgets..ουτε πρεπει να μαθεις κατι απο την αρχη το αγόραζες την μια και έφευγες ήσυχος ταξιδι την επομένη .. Αυτα που δεχόντουσαν δε osx που είναι πολυ πιο ελαφρύ Οπως το Dell v10 η το LG120 η το Samsung N130 η το Lenovo ήταν απίστευτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ρε παληκάρια δεν μπορώ να καταλάβω το εξής...

Αγοράζετε μία ταμπλέτα και μετά, τσουπ, την βάζετε πάνω σε μία βάση για να στέκεται όρθια και της κουμπώνετε και ένα πληκτρολόγιο με usb και έτοιμο το netbook. Γιατί δεν αγοραζετε απο την αρχή λοιπόν ένα netbook που κάνει και ΠΟΛΛΑ περισσότερα πράγματα???

Δεν είμαι υπέρ των netbook βέβαια, αφού το δικό μου netbook ήταν ένα Toshiba NB200-10Z με επεξεργαστή Atom και δεν πήγαινε μία. Χειρότερο pc μα το θεό δεν έχω ξαναδεί. Και του έβαλα και 2 giga μνήμη μπας και στρώσει, αλλά ακόμη τίποτα. Τον έχω δύο χρόνια τώρα και ακόμη προσπαθπω να τον συνεφέρω με linux mint. Αλλά και πάλι δεν το βλέπω. Σίγουρα όμως είμαι και κατά των tablet καθώς πληρώνεις πολλά λεφτά μόνο για έναν ιντερνετικο περιηγητή στην πραγματικότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ρε παληκάρια δεν μπορώ να καταλάβω το εξής...

Αγοράζετε μία ταμπλέτα και μετά, τσουπ, την βάζετε πάνω σε μία βάση για να στέκεται όρθια και της κουμπώνετε και ένα πληκτρολόγιο με usb και έτοιμο το netbook. Γιατί δεν αγοραζετε απο την αρχή λοιπόν ένα netbook που κάνει και ΠΟΛΛΑ περισσότερα πράγματα???

Δεν είμαι υπέρ των netbook βέβαια, αφού το δικό μου netbook ήταν ένα Toshiba NB200-10Z με επεξεργαστή Atom και δεν πήγαινε μία. Χειρότερο pc μα το θεό δεν έχω ξαναδεί. Και του έβαλα και 2 giga μνήμη μπας και στρώσει, αλλά ακόμη τίποτα. Τον έχω δύο χρόνια τώρα και ακόμη προσπαθπω να τον συνεφέρω με linux mint. Αλλά και πάλι δεν το βλέπω. Σίγουρα όμως είμαι και κατά των tablet καθώς πληρώνεις πολλά λεφτά μόνο για έναν ιντερνετικο περιηγητή στην πραγματικότητα.

 

Δοκίμασε να βάλεις crunchbang. Έτσι αναστήθηκε το δικό μου το Hp mini 110 με 1 γίγα μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν πάρει netbook ξέρουν καλά γιατί πέθαναν, οι επιδώσεις ήταν το λιγότερο τραγικές, ούτε το linux δεν το έσωζε. 

Έτσι κι εγώ πήρα και μετά από λίγο όταν εξαντλήθηκε η υπομονή μου το έστειλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα έχω από το 2008 και δεν το αποχωρίζομαι ένα Asus Eee 701 με μόνη αναβάθμιση τα 2GB μνήμης! Μου έχει λύσει τα χέρια και είναι πραγματικά ο ορισμός της φορητότητας χωρίς να θυσιάζω τις laptop ικανότητες όπως κάνει κάποιος με το tablet. Το είχα πάρει 180€. Πόσο κοστίζουν είπατε τα Win8 tablets όπως το Surface?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια η προσφορά των netbooks κατά τη γνώμη μου: διέλυσαν το μύθο πως η αυξημένη φορητότητα και αυτονομία σε x86 φορητά μηχανάκια πρέπει να πληρώνεται χρυσάφι.

Αλλά μου φαίνεται πως τελικά οι κατασκευαστές κατάλαβαν τη «γκάφα» που έκαναν και συνειδητά δε θέλησαν να εξελίξουν παραπάνω τη συγκεκριμένη κατηγορία φορητών. Ε, ας φάμε τώρα στο κεφάλι το νέο φρούτο των Intel και Σία, τα ultrabooks, σε πολλαπλάσιες τιμές αγοράς και με χαρακτηριστικά που αρκετά εξ αυτών θα μπορούσαν εύκολα να ενσωματωθούν σε netbooks, hmmmναιwhynot...

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος αγόρασε netbook κατανοώντας το όνομα του ποτέ δεν το μετάνιωσε.. Όποιος το πήρε για να βάλει office pro 2007 σπασμένα απλά δεν κατάλαβε ποτέ τι αγόρασε.. Τις μέρες που περίμενα την καινούρια σύνθεση πάλι με Netbook ήμουν 15 μέρες, πριν ένα μήνα αυτό..

 

 

Όσοι έχουν πάρει netbook ξέρουν καλά γιατί πέθαναν, οι επιδώσεις ήταν το λιγότερο τραγικές, ούτε το linux δεν το έσωζε. 

Έτσι κι εγώ πήρα και μετά από λίγο όταν εξαντλήθηκε η υπομονή μου το έστειλα.

 

Sorry κιόλας αλλά όσοι κάνετε παράπονα για τα netbook, κατανοήσατε αυτό που έγραψε ο Movie παραπάνω; Αν και δεν συμφωνώ μαζί του για το office, γιατί όχι μόνο αυτό είχα αλλά και photoshop cs3 που έπρεπε να δουλέψω για 10 μέρες πάνω στο δικό μου το δούλευα (eeePC 1005HA). Και με μια 2αρα μνήμη πάνω σαν μοναδική αναβάθμιση.

 

Τώρα το έχω με fuduntu και πάει σφαίρα (ναι ενεργοποιημένα τα γραφικά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...