Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και ειχε μια φαγουρα η Apple για το ποιος τα αγοραζει...

Οπως και να εχει, ακομα και αν ισχυει αυτο που λες, δεν ειναι σε καμια περιπτωση κατηφορα.

Η κατηφορα θα ερθει αν αρχιζουν να τα αγοραζουν μονο αυτοι που πραγματικα τα χρειαζονται.

 

Συμπερασμα λοιπον, οτι η Apple σαν εταιρεια που θελει να βγαζει φραγκα, ξερει τι κανει πολυ καλυτερα απο εσενα και απο μενα.

 

Αυτός είναι ο σκοπός άλλωστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμ*** να πουλάνε γιατί προορίζονται πλέον σε δήθεν και κολλημένους και όχι κόσμο που του αρέσει το τεχνολογικά καλύτερο άσχετος εταιρίας.

 

Μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός αυτών κάνει καλό σε εμάς....

So fraking what? Πουλάνε εκατομμύρια ή όχι; Κατηφόρα δεν υπάρχει λοιπόν, ούτε "epic fail" όπως είπες. Ίσα-ίσα που και τα τρία αυτά προϊόντα (iPhone 5, iPad, iPad Mini) είναι απίστευτα επιτυχημένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειχε μια φαγουρα η Apple για το ποιος τα αγοραζει...

Οπως και να εχει, ακομα και αν ισχυει αυτο που λες, δεν ειναι σε καμια περιπτωση κατηφορα.

Η κατηφορα θα ερθει αν αρχιζουν να τα αγοραζουν μονο αυτοι που πραγματικα τα χρειαζονται.

 

Συμπερασμα λοιπον, οτι η Apple σαν εταιρεια που θελει να βγαζει φραγκα, ξερει τι κανει πολυ καλυτερα απο εσενα και απο μενα.

Για ποιο λόγο τώρα τα αγοράζουν τόσο πολλοί ενώ ΔΕΝ τα χρειάζονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα αγοράζει μόνο εξειδικευμένο κοινό τότε δεν είναι αρκετά "γενικά"... 

 

Εάν τα αγοράζουν "άσχετοι", τότε "εκεί κατάντησαν"...

 

 

Αποφασίστε. Τελικά το λειτουργικό που έχει η Apple (και στην ουσία αυτό πουλάει) είναι για γενικό σκοπό ή μόνο για ειδικό; Γιατί και στα δύο μία χαρά τα πάει. Από το iOS (ΕΛΕΟΣ!!! Ο ορθογραφικός έλεγχος του MAC μου δεν έχει ως σωστή λέξη το "iOS" και το βγάζει "ios") μέχρι και το MAC OS. 

 

 

Επίσης, εάν κάποιοι ψάχνουν να αγοράσουν ως δώρο στις κοπέλες τους Samsung τηλέφωνα, αυτομάτως σημαίνει το ίδιο με το να ψάχνουν να αγοράσουν Apple τηλέφωνα και gadgets; 

 

 

 

Εν κατακλείδι. Η Apple είναι μία εταιρεία που βγάζει ΛΙΓΑ προϊόντα και με αυτά έχει ΜΕΓΑΛΗ απήχηση. Εάν θέλει κανείς συγκρίσεις, τότε να δει ΜΟΝΟ ένα τηλέφωνο από μία άλλη εταιρεία, ΜΟΝΟ ένα 15'' laptop, ΜΟΝΟ ένα 13'' laptop κ.ο.κ. 

 

Με το iPhone μου, περνάω μία επαφή και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ περνιέται σε όλα τα Apple μηχανήματά μου. Δεν χρειάστηκε να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν κάτι install.

 

Τ Ι Π Ο Τ Α. 

 

Βάζω ένα νέο task στο calendar, το ίδιο ακριβώς. Ούτε ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με το πως θα γίνει. Απλά γίνεται. 

 

Το ίδιο με την λίστα για τα ψώνια. Απλά την συμπληρώνω σε οποιοδήποτε Apple μηχάνημά μου και αυτόματα την έχω σε όλα. 

 

 

Δεν λέω πως δεν γίνεται με άλλη τεχνολογία/λειτουργικό. Αυτό που λέω είναι ότι μόνο στην Apple γίνεται χωρίς να ασχοληθείς. Χωρίς να μάθεις καν τι σημαίνει η λέξη sync ή cloud. Απλά ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Απλά γίνεται. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

Αυτός είναι ο σκοπός άλλωστε...

 
Ε κακα τα ψεμματα, ναι. Το κερδος τους νοιαζει.
Οσο και να μην συμφωνεις με την πολιτικη τους, πρεπει να τους παραδεχτεις για το οτι τα καταφεραν.
 
Και εγω θα προτιμουσα σαν καταναλωτης να εμφανιζαν καθε χρονο κατι πρωτοποριακο ωστε να σπρωχνουν την αγορα και τις αλλες εταιρειες μπροστα,
αλλα δεν μπορω να τους κατηγορησω που βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα και "αραζουν".
 

Για ποιο λόγο τώρα τα αγοράζουν τόσο πολλοί ενώ ΔΕΝ τα χρειάζονται;

 

Επειδη ειναι μοδα. Επειδη τους αρεσουν. Επειδη "πρεπει"

Διαλεξε και παρε.

 

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλα προιοντα.

Απλα ο μεσος χρηστης κινητου και ταμπλετ, θα εκανε ανετα την δουλεια του και με φθηνοτερα προιοντα αλλων εταιριων.

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα... Fail η όχι μία συσκευή ο ανταγωνισμός τους φέρνει καλύτερα προϊόντα σε εμάς και χρήματα σε αυτούς. Win-Win.

 

Το iOS και το Android πλέων είναι αρκετά καλά για τους χρήστες τους και τις ανάγκες τους... 

 

Με το καλό λοιπόν και το iPhone Mini για την τσέπη τους και κανέναν ακόμα χαρούμενο καταναλωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να συμπληρώσω...

 

ΝΑΙ. Αυτό, προσωπικά μιλώντας, το πληρώνω και 200 € παραπάνω. Γιατί τον χρόνο μου, πλέον, δεν θέλω να τον δίνω ούτε στο ελάχιστο για πράγματα που μπορούν να γίνουν αυτόματα. Δεν θέλω σπαταλήσω ούτε μισό δευτερόλεπτο για κάτι που δεν με καίει. 

 

 

Μπορεί να κάτσω 2 ώρες να βρω metadata για μία ταινία ή να περιμένω 10 ώρες να γίνει ένα conversion στο format m4v, αλλά αυτό επειδή και ΜΟΝΟ επειδή δεν έχει όλες τις ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους στο iTunes Store. 

 

 

Ναι. Δουλεύω, κάνω τα κουμάντα μου και θέλω να πληρώνω εάν μπορώ να αγοράσω εξοικονόμηση χρόνου. Βαρέθηκα να ψάχνω και να βρίσκω, ακόμα και εάν αυτό σημαίνει 2 λεπτά ψάξιμο, το πως θα γίνει κάτι. 

 

Και για αυτό, είμαι υπερ της Apple. Γιατί το παρέχει. 

 

Ας βγει μία άλλη εταιρεία να παρέχει κάτι τέτοιο και εγώ μαζί της επίσης (έχω ελπίδες για την canonical ότι θα μπορεί να δώσει κάτι παρόμοιο... στην αναμονή). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι οι παραπάνω ασύληπτα σημαντικές λειτουργίες που μας περιέγραψες γίνονται με ΜΟΝΟ 2.500 ευρώ... έχεις όμως τη λίστα με τα ψώνια σε όλα τα μηχανήματα χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. Λίγο το έχεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα... Fail η όχι μία συσκευή ο ανταγωνισμός τους φέρνει καλύτερα προϊόντα σε εμάς και χρήματα σε αυτούς. Win-Win.

 

Το iOS και το Android πλέων είναι αρκετά καλά για τους χρήστες τους και τις ανάγκες τους... 

 

Με το καλό λοιπόν και το iPhone Mini για την τσέπη τους και κανέναν ακόμα χαρούμενο καταναλωτή. 

 

Μην ξεχνας και τα wp8. Πως και πως περιμενω να μαθω τιμη για το Lumia 620 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 

 

Ε κακα τα ψεμματα, ναι. Το κερδος τους νοιαζει.

Οσο και να μην συμφωνεις με την πολιτικη τους, πρεπει να τους παραδεχτεις για το οτι τα καταφεραν.

 

Και εγω θα προτιμουσα σαν καταναλωτης να εμφανιζαν καθε χρονο κατι πρωτοποριακο ωστε να σπρωχνουν την αγορα και τις αλλες εταιρειες μπροστα,

αλλα δεν μπορω να τους κατηγορησω που βρηκαν την κοτα με τα χρυσα αυγα και "αραζουν".

 

 

Επειδη ειναι μοδα. Επειδη τους αρεσουν. Επειδη "πρεπει"

Διαλεξε και παρε.

 

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλα προιοντα.

Απλα ο μεσος χρηστης κινητου και ταμπλετ, θα εκανε ανετα την δουλεια του και με φθηνοτερα προιοντα αλλων εταιριων.

 

 

Παλιά λέγανε για τους δικηγόρους κάλιο δέκα στη θάλασσα παρά ένας έξω. Το ίδιο ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια για διαφημιστές και μαρκετίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό από όλα είναι ότι οι παραπάνω ασύληπτα σημαντικές λειτουργίες που μας περιέγραψες γίνονται με ΜΟΝΟ 2.500 ευρώ... έχεις όμως τη λίστα με τα ψώνια σε όλα τα μηχανήματα χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. Λίγο το έχεις;

 

 

Αυτό που (εσκεμμένα; από έλειψη κατανόησης; δεν μπορώ να καταλάβω από τι) παραβλέπεις είναι ότι το έχω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ πως θα γίνει. 

 

Και φυσικά είναι απλά ένα παράδειγμα για τα τόσα που μπορεί να έχει κανείς. 

 

 

Το ίδιο, π.χ., συμβαίνει με τις παρουσιάσεις...

 

 

Πας σε ένα συνέδριο... κάνεις διορθώσεις τελευταίας στιγμής στην παρουσίαση στο αεροπλάνο/λεωφορείο/πλοίο... αυτόματα τις έχεις παντού. 

 

Το ίδιο για έγγραφα. 

 

 

Αλλά... εδώ εστίασες στο "λίστα για ψώνια"... τα άλλα θα σκεφτόσουν/εστίαζες; 

 

 

Και μετά λέτε για fan boys...!!!! Μου θυμίζουν κάτι τέτοιες συμπεριφορές την μανία μερικών "αντί" που είναι πιο φανατικοί από αυτούς που και καλά "πολεμάνε". 

 

 

Υ.Γ. Φυσικά το πόσοι από αυτούς που θα βγουν να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους έχουν χρησιμοποιήσει Apple μηχάνημα (και να έχουν χρησιμοποιήσει, όχι απλά να έχουν κάνει 5 - 10 clicks) μένει απλά ασχολίαστο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα που το ξανασκεφτομαι ανυπομονω!

Αν κανει 300-400 ευρω, και εχει επιτυχια, φανταζομαι οι υπολοιποι θα βγαλουν ακομα καλυτερα κινητα και ακομα πιο φθηνα σε αυτο το ευρος τιμων.

Παιζει του χρονου τετοια εποχη να παιρνεις θηριο κινητο με 250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δίνεις σωστά παραδείγματα άλλη φορά τότε. Υποθέτω πως η παρουσίασή σου είναι αρκετά σημαντική ώστε να θες να ασχοληθείς και φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το κάνεις αυτό χωρίς να δώσεις υπέρογκα ποσά.

 

Η εστίασή μου είναι στα επιχειρήματά σου και στη λογική που ακολουθεί η apple κατά τα άλλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε και φυσικά είμαι αντι-apple.

 

Πολύ ευχαρίστως θα είχα ένα μηχάνημά της αν θεωρούσα πως τα λεφτά που θα τους δώσω αξίζουν αυτό που θα πάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...