Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοί οι πόθοι του καθενός, αλλά πως ακριβώς ορίζεται το "epic fail" και η «ασταμάτητη κατηφόρα» για συσκευές οι οποίες έχουν γαμ**** να πουλάνε; Δηλαδή τι θα έπρεπε να γίνει για να είναι επιτυχημένες όσες συσκευές γράφεις; Να πιάσει η Apple 100% market share και να εξαφανιστεί ο ανταγωνισμός μέσα σε 2 μήνες;

 

:P

εγω εδω εκανα παραγγελία πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη και ακόμα να το δώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 Και να μη μιλήσουμε καλύτερα για την περίπτωση του να έχεις και άλλης μάρκας συσκευές και να θες να τις κάνεις να συνεργαστούν με μία της apple...

παρακαλώ; έχεις χρησιμοποιήσει και εσύ mac για αυτό το ξέρεις καλύτερα.

Εκτυπωτής, φωτογραφική, scanner, USB Sticks με άλλο Format, ουτε Drivers χρειάζεσαι ούτε τιποτα.  Plug and Play είναι ολα φιλε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρόμοιωση ενός iPhone με μια κοπελα με την οποία συναπτεις σχέση , είναι τουλάχιστον κακόγουστη και άτυχη.

 

Συγνώμη κε ρομαντικέ... αλλά νομίζω αν διαβάσεις τα σχόλια των περισσοτέρων που γράφουν υπέρ ή κατά της Apple (και άλλων εταιριών) , όχι σχέση μόνο, αλλά και γάμο και παιδιά νομίζεις ότι έχουν κάνει με τη συσκευή τους...

 

By the way, πιστεύω ότι τα iPhone είναι άψογα και εμφανίζουν μηδενικά ελλατώματα στα μάτια 2 κατηγοριών χρηστών. Αυτών που που δεν ασχολούνται με syncs, jailbreaks, σύνθετων εφαρμογών κτλ, και αυτών που ασχολούνται με mac πολύ καιρό και τους αρέσουν τα imessages, sync, itunes κτλ και κατά κάποιο λόγο έχουν συνηθίσει τη φυδώ με την οποία "βγαίνουν" τα πράγματα από την Apple (βλέπε window resize από κάθε γωνία, για το macOS X)... Για εμένα που θέλω πιο πολλά από το κινητό μου (όχι πάρα πολλά) και έχω PC στο σπίτι μου, με εκνευρίζει που έχω να κάνω με το itunes για τραγούδια, video, ringtones, ή που πρέπει να κάνω jailbreak για να περάσω ορισμένα απαραίτητα tweeks,  π.χ. SbSettings...

 

To φθηνότερο iPhone είναι άλλη μία απάτη της Apple, για μένα, με την ένοια ότι μόνο λόγια είναι και όταν ζορίσουν τα πράγματα αλλάζουν... Οι ίδιοι έλεγαν αυτά είναι τα κινητά μας και σε όποιον αρέσουν. Όπως έλεγαν ότι το ιδανικό μέγεθος είναι οι 3,5" και ποτέ δεν θα βγάλουμε μεγαλύτερο κινητό, και μετά έβγαλαν το iPhone 5 με μεγαλύτερη στο πάνω/κάτω οθόνη χαλώντας το aspect ratio, αναγκάζοντας τους κατόχους να βλέπουν εφαρμογές και βίντεο με μαύρες μπάρες αριστερά και δεξία, μόνο και μόνο για να σώσουν λίγο το κράξιμο... Ότι και καλά ναι μεν μεγάλωσε το κινητό αλλά στη μία διάσταση και είναι το ίδιο βολικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να λέτε, εγώ ξέρω ότι έλυσα το υπαρξιακό μου με την apple...διότι ως γνωστόν, ο αντίχειρας ενός μέσου ανθρώπου, φθάνει από δω...έως εδώ...και ερωτώ : πόσων τα κινητά διαθέτουν τέτοιες δακτυλοτριγωνομετρικές ευκολίες..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λενε οτι στην Αμερικη η samsung ειναι πλεον στα8ερα μπροστα σε πωλησεις (και δικαια φυσικα με το s3) και το android για πρωτη φορα μπροστα ψεματα ειναι?????

Epic Fail το 5αρι και η κατρακυλα συνεχιζεται.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την Apple είναι οτι σε κάνει να κοιτάς το δέντρο και να χάνεις το δάσος και το πετυχαίνει απόλυτα.. 

Σαφώς υπάρχουν υπολογιστές smartphones και tablets  που σου δίνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες και δεν είναι τυχαίο πως οι πλειοψηφία αυτών που ξέρουν απο τεχνολογία δεν επιλέγει προϊόντα αυτής της εταιρίας.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι μια μόδα είναι και αυτή και κάποτε θα περάσει. Εμένα ήδη έχει αρχίσει να μη μου λέει τίποτα αν κάποιος έχει iPhone. Ιδίως όταν δεν ξέρει καν να το χρησιμοποιεί πλήρως.. Ούτε καν "μούρη" δεν μου κάνει γιατί έγινε πλέον σούπα..
 

Όσο για το κινητό του "φτωχού" δεν είναι και πολύ του φτωχού, αν πρέπει να δώσεις εναν ή 2 μισθούς για να το αγοράσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, δίνεις 800€ για να πάρεις ένα κινητό (iPhone 5) με τεράστιες ελλείψεις, την ώρα που η τεχνολογία αναπτύσσεται τρέχοντας..
 

Σκεφτείτε λοιπόν, τί θα κουρέψουν πρώτα για να μειώσουν το κόστος? Μόνο την οθόνη και το πλαστικό? Απο+κλείεται.. Ας φανταστούμε όλοι τί άλλο θα λείπει.. Μηνύματα θα στέλνει  άραγε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη vodafone.gr το 5άρι κάνει 622 με πάγιο 60€ το μήνα (περιλαμβάνει 500ΜΒ ιντερνετ).

 

Η δε wind το δίνει από 436€ με πάγιο 100€ το μήνα!!!!!

 

 

Πάντως, στο εξωτερικό, κρίνοντας από εδώ που είμαι, οι τιμές για iphone είναι ξεφτίλα. Λοιπόν,

 

iPhone 5 16GB, με πάγιο 45€/μήνα (περιλαμβάνει απεριόριστες εθνικές κλήσεις κ σμσ κ απεριόριστο ιντερνετ) κάνει 149€.

το δε iPhone 4S 16GB στο ίδιο πάγιο κάνει 49€.

 

Οπότε, status symbol είναι για κάποιους που νομίζουν... ό,τι νομίζουν!

Με 150 ευρώ το παίρνεις!!! ούτε status symbol είναι, ούτε τίποτα εκτός ψωροκώσταινας.

 

ΥΓ Αν έχω λάθος σε κάποιο πακέτο της παρακαλώ διορθώστε με.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό ήταν απάντηση σε σαφώς προσβλητικό σχόλιο άλλου χρήστη. Το προσβλητικό σε αυτή τη περίπτωση δε σε ενόχλησε, σε ενόχλησαν όσα είπα εγώ...

 

Απολύτως μέσα στο θέμα είναι όλα μου τα post και καθόλου προσβλητικά (αν και αυτό είναι λίγο υποκειμενικό, πολλά post άλλων θα μπορούσα και εγώ να τα θεωρήσω αντίστοιχα προσβλητικά). Το τι άποψη θα εκφράσει ο καθένας το επιλέγει ο ίδιος σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει.

 

Ontopic λοιπόν, η αγορά ανοίγει, οι εξελίξεις προχωράνε και η apple θέλει να μείνει στο παιχνίδι με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά.

 

Για να το πετύχει αυτό επιλέγει να κάνει τα προιόντα της πιο ελκυστικά και από οικονομικής απόψεως. Μένει να δούμε και την υλοποίηση και αν τελικά γίνει, τι αποδοχή θα έχει από το κοινό.

 

Παρόλα αυτά εξακολουθεί να μοιάζει σαν το iphone του φτωχού με ένα πρώτο άκουσμα.

Θα το πω διαφορετικά: ούτε έλεγχο ανέχομαι να κάνει κάποιος στην τσέπη μου ούτε να με θεωρεί άσχετο καταναλωτή επειδή προτιμώ προϊόντα μίας εταιρείας. Οπότε το να κάτσεις να μετράς τις συσκευές άλλου μέλους για να τον χαρακτηρίσεις ούτε κομψό είναι ούτε ανεκτό.

 

Το να εκφράζεις τη γνώμη σου είναι θεμιτό, άλλωστε η γνώμη σου σε χαρακτηρίζει όπως σε χαρακτηρίζουν και οι ασυναρτησίες, όπως ο ισχυρισμός για το φωτιζόμενο μηλαράκι ή για το ότι οι υπολογιστές της Apple δεν λειτουργούν καλά με περιφερειακά άλλων κατασκευαστών - προφανώς δικές σου επινοήσεις αφού δεν συμβαίνουν στην πραγματικότητα.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και ζητώ συγγνώμη που δεν έχω ζητήσει την άδειά σου για να αγοράσω iPhone ή iMac ή οποιοδήποτε άλλο από τα προϊόντα της εν λόγω εταιρείας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την Apple είναι οτι σε κάνει να κοιτάς το δέντρο και να χάνεις το δάσος και το πετυχαίνει απόλυτα.. 

 

Σαφώς υπάρχουν υπολογιστές smartphones και tablets  που σου δίνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες και δεν είναι τυχαίο πως οι πλειοψηφία αυτών που ξέρουν απο τεχνολογία δεν επιλέγει προϊόντα αυτής της εταιρίας.

 

 

Αχμ...

 

Η πλειοψηφία των ανθρώπων που γνωρίζουν από τεχνολογία προτιμά να έχει ένα λειτουργικό unix based παρά ό,τι άλλο. Έτσι, οι επιλογές μικραίνουν (εάν υπολογίσουμε και αυτούς που θέλουν ένα event driven OS τότε μικραίνουν ακόμα πιο πολύ εκτός και εάν θέλει κανείς να πάει σε λύσεις που είναι ακόμα σε beta ή και alpha έκδοση). 

 

Από τις επιλογές που μένουν μόνο μία, προς το παρόν, παρέχει ενιαία πλατφόρμα σε κινητά, tablets και Η/Υ (βέβαια, thumbs up για την canonical και την προσπάθεια που κάνει). 

 

 

Άρα, η καραμέλα "αυτοί που γνωρίζουν" έχει τελειώσει από το πολύ πιπίλημα εδώ και καιρό. Όπως επίσης το "αυτοί που γνωρίζουν" τελικά είναι μπούμερανγκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Στη vodafone.gr το 5άρι κάνει 622 με πάγιο 60€ το μήνα (περιλαμβάνει 500ΜΒ ιντερνετ).</p>

<p> </p>

<p>Η δε wind το δίνει από 436€ με πάγιο 100€ το μήνα!!!!!</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>Πάντως, στο εξωτερικό, κρίνοντας από εδώ που είμαι, οι τιμές για iphone είναι ξεφτίλα. Λοιπόν,</p>

<p> </p>

<p>iPhone 5 16GB, με πάγιο 45€/μήνα (περιλαμβάνει απεριόριστες εθνικές κλήσεις κ σμσ κ απεριόριστο ιντερνετ) κάνει 149€.</p>

<p>το δε iPhone 4S 16GB στο ίδιο πάγιο κάνει 49€.</p>

<p> </p>

<p>Οπότε, status symbol είναι για κάποιους που νομίζουν... ό,τι νομίζουν!</p>

<p>Με 150 ευρώ το παίρνεις!!! ούτε status symbol είναι, ούτε τίποτα εκτός ψωροκώσταινας.</p>

<p> </p>

<p>ΥΓ Αν έχω λάθος σε κάποιο πακέτο της παρακαλώ διορθώστε με.</p>

 

1.5 GB το μήνα το 60E πάγιο.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως περισσοτερο συμφερει να πεταχτεις διπλα στη φοξκον (κινα) :P να το παρεις απευθειας κοστους συσκευης 10-15$ που κανει και με αεροπορικα εισητηρια να παρεις καμια 5αδα σε διαφορετικα χρωματα να τα αλλαζεις ενα'λαξ παρα να δωσεις 700-800 για μια συσκευη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...