Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι το έβγαλα από το μυαλό μου. Αν είναι δυνατόν η APPLE να κάνει τέτοια πράγματα... Απαπαπαπα, ψέματα είναι!

 

Έχω διαβάσει πολλά παραδείγματα στο ίντερνετ για τους ελεεϊνούς χάρτες του Iphone. Τώρα αν ήταν από Έλληνες, Άγγλους η Πακιστανούς δεν ξέρω, ταυτότητα δεν τους ζήτησα. Ούτε το αν ήταν ΛΑΘΟΣ οι χάρτες σε συγκεκριμένες χώρες αναιρεί αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Σε μερικά σημεία της γης ήταν λάθος οι χάρτες. Σε ΜΕΡΙΚΑ σημεία της γης, αντιμετώπισαν πρόβλημα οι χρήστες. ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ. 

 

Στην Ελλάδα είχε κανείς πρόβλημα; Εάν όχι, τότε ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. 

 

Για αυτό ρωτάω. Είχε κανείς πρόβλημα στην Ελλάδα; Έχεις/Είχες εσύ iPhone και σου δημιούργησαν πρόβλημα οι χάρτες και είσαι παραπονεμένος χρήστης; 

 

Διάβασε σε πόσα σημεία της γης παρατηρήθηκαν προβλήματα και μετά εάν θες ξανά-μάσα τις φήμες των φανατικών αντί Apple. 

 

 

Φυσικά και το πρόβλημα που υπήρχε δεν ήταν αμελητέο, μιας και μιλάμε για χάρτες και μπορεί να μπει και ζήτημα ατυχήματος κτλ. Καλά κάνανε που τους αποσύρανε μέχρι να γίνουν ολόσωστοι για όλη τη γη. 

 

 

Το design, το marketing της εταιρείας και το iOS λειτουργικά είναι μια χαρά! ΟΚ μέχρι εκεί.

 

Όσο για την "καλύτερη τεχνολογία" και "ποιότητα" και "πρωτοπορία" καλά μην τρελαθούμε τώρα για ηλίθιους μας περνάνε;;;

 

Λαμπρό παράδειγμα:

Ανοίξτε εσωτερικά ένα οποιοδήποτε Laptop... από οποιασδήποτε εταιρεία... να δείτε πως στηρίζεται η οθόνη με ειδικά κλιψάκια για εύκολη αντικατάσταση και σωστό κράτημα της οθόνης - σταθερότητα στο laptop!!!

Μετά ανοίξτε ένα laptop της APPLE, γνωρίζεται πως στηρίζεται εσωτερικά η οθόνη;;; με ΧΑΡΤΟΤΑΙΝΙΑ γύρω γύρω κολλημένη στην οθόνη.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Πουλάνε ένα κινητό λες και είναι το μόνο smartphone στο κόσμο που κάνει τα πάντα και δεν υπάρχει όμοιο του. έλεοςςςς έλεοςςς

 

 

 

Μα φυσικά με χαρτοταινία... φαίνεται και εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=DSolxo06yb0

 

 

Τι άλλο θα ακούσουμε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου random

Στο video που παρεθεσες δεν φαινονται οι χαρτοταινίες. Δες εδω http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=zzZ6HuvvT3A#t=272s

 

Προβληματα οι χαρτες στην ελλαδα; μπα μωρε. Απλα για να παω κρητη μου ζητανε διαβατιριο. Γιατι αραγε...

iOS_6_Maps-How-To-Reort-A-Problem-1.jpeg

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να κυκλοφορήσει φθηνότερο iPhone..υπάρχουν τόσα κινητά στην αγορά εξάλλου που καλύπτουν όλα τα βαλαντια..το brand name της εταιρείας αντιπροσωπεύει ακριβά αλλα άκρως ποιοτικά προϊόντα....είναι σαν λέμε επειδή η Ferrari είναι ακριβό αυτοκίνητο να βγει μια στα 1000 cc με 100 άλογα...και να έχει 7.000 ευρώ για να μπορούν να την πάρουν όλοι...εξάλλου αν σ αρέσει σαν κινητό και για να μην αγοράζεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες πάρτο μεταχειρου σε πολυ ποιο καλή τιμή...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να κυκλοφορήσει φθηνότερο iPhone..υπάρχουν τόσα κινητά στην αγορά εξάλλου που καλύπτουν όλα τα βαλαντια..το brand name της εταιρείας αντιπροσωπεύει ακριβά αλλα άκρως ποιοτικά προϊόντα....είναι σαν λέμε επειδή η Ferrari είναι ακριβό αυτοκίνητο να βγει μια στα 1000 cc με 100 άλογα...και να έχει 7.000 ευρώ για να μπορούν να την πάρουν όλοι...εξάλλου αν σ αρέσει σαν κινητό και για να μην αγοράζεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες πάρτο μεταχειρου σε πολυ ποιο καλή τιμή...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Φίλε μου, χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλλω, οι εταιρίες με τις λογικές της apple είναι καρκίνος και για την εξέλιξη της τεχνολογίας και της παγκόσμιας οικονομίας. Και εξηγιέμαι, εταιρίες που έχουν σαν στόχο μόνο τα τεράστια περιθώρια κέρδους χωρίς σχέδιο επενδύσεων είναι το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να συμβεί.

 

Αυτή τη στιγμή η Apple έχει περί τα 100billions στάσιμα που δεν χρησιμοποιούνται ούτε για έρευνα, ούτε για επενδύσεις. Αν είχε μοιραστεί περισσότερο η πίττα και περισσότερες εταιρείες θα είχαν βοηθήσει στο R&D, και περισσότερες επενδύσεις θα είχαν πέσει στην παγκόσμια οικονομία.

 

Είναι μια εταιρία με λογική Scrooge Mc Duck, που όσο πιο γρήγορα πεθάνει τόσο καλύτερα θα είναι για εμάς. Δόξα το θεό οι μηχανικοί της, θα έχουν τις ίδιες καλές ιδέες όπου και να πάνε να δουλέψουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την αίσθηση ότι η apple έχει χάσει την αστερόσκονη που την κάλυπτε-και όχι επειδή πέθανε ο Jobs. Κάνω bookmark την δήλωση αυτή  ώστε να την ανασύρω, όταν σε μία-δύο γενιές το πολύ τα προϊόντα της δεν θα πουλάνε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sammy ο ενας , sammy ο αλλος

 

ειπε ενας καπου καποτε πρωτος αυτη την αηδια.. και το πηραν ολοι... ακους εκει "sammy"

 

samsung λεγεται

 

τι ειναι το "sammy"? φιλεναδα σας ειναι?

το ιδιο παει και για αυτους που λενε "ninty". επισης αστειο

 

: p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος είπε πως η  Apple οφείλει να πάει την τεχνολογία μπροστά; Εταιρεία είναι και κοιτά το κέρδος. Δεν υποχρεώνει κανέναν να αγοράσει προϊόντα της. Εάν επιλέγει την κορυφαία τεχνολογία στις μεγαλύτερες τιμές, μαγκιά της. Αλλά αυτός δεν είναι σκοπός της. Υπάρχουν πανεπιστήμια να πάνε την τεχνολογία μπροστά. Το λειτουργικό περιβάλλον των iPhone και όλων των iOS συσκευών ήταν και είναι πρωτοπόρο και έδωσε σίγουρα ώθηση στην εξάπλωση των smartphone. Αυτό βλέπει στην τελική ο χρήστης, αυτό του είναι ουσιαστικά χρήσιμο. Αν το κινητό έχει gps, γυροσκόπιο, δύο πυρήνες, ένα γίγα μνήμη, αλουμίνιο, retina οθόνη, πολλά μικρόφωνα, μικρό βάρος, μικρό πάχος και λοιπά στην πράξη δεν έχουν σημασία. Με την εμφάνιση του iOS δεν χρειαζόσουν manual 80 σελίδων, με τις βασικές λειτουργίες σε πέντε μικρά χαρτάκια είσαι έτοιμος να χαρείς χιλιάδες εφαρμογές, εύκολα, γρήγορα και με ασφάλεια.  Αυτό η Apple το ξέρει και δεν το ευτελίζει και το προστατεύει.    

Φίλε μου, χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλλω, οι εταιρίες με τις λογικές της apple είναι καρκίνος και για την εξέλιξη της τεχνολογίας και της παγκόσμιας οικονομίας. Και εξηγιέμαι, εταιρίες που έχουν σαν στόχο μόνο τα τεράστια περιθώρια κέρδους χωρίς σχέδιο επενδύσεων είναι το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να συμβεί.

 

Αυτή τη στιγμή η Apple έχει περί τα 100billions στάσιμα που δεν χρησιμοποιούνται ούτε για έρευνα, ούτε για επενδύσεις. Αν είχε μοιραστεί περισσότερο η πίττα και περισσότερες εταιρείες θα είχαν βοηθήσει στο R&D, και περισσότερες επενδύσεις θα είχαν πέσει στην παγκόσμια οικονομία.

 

Είναι μια εταιρία με λογική Scrooge Mc Duck, που όσο πιο γρήγορα πεθάνει τόσο καλύτερα θα είναι για εμάς. Δόξα το θεό οι μηχανικοί της, θα έχουν τις ίδιες καλές ιδέες όπου και να πάνε να δουλέψουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει φοβερό Marketing και καταφέρνει να κάνει πλύση εγκεφάλου σε όλους, τι περιμένεις;; και δονητ.. usb με το σήμα της Apple να βγάλει.. θα πουλήσει!! :) :) :)

Ας φροντίσουν και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να συμμαζέψουν και marketing τους.

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ το φοβερό και τρομερό μάρκετινγκ της Apple.

 

Να σταματήσει η πιπίλα με το μάρκετινγκ. Ούτε φθηνά πουλάει, ούτε προσφορές κάνει, ούτε events οργανώνει, ούτε φανταχτερά σταντ σε εκθέσεις έχει (δεν λαμβάνει μέρος καν), ούτε περιοδείες για προώθηση νέων προιόντων κάνει. Μόνο διαφημιστικά σποτάκια στην τηλεόραση κάνει. Αυτό είναι το φοβερό μάρκετινγκ;

 

Αναρωτήθηκε κανείς μήπως είναι τα προιόντα της και οι υπηρεσίες της που μιλάνε στον κόσμο;

 

Προώθηση για την Apple κάνουν οι haters και οι "ψαγμένοι" που δημιουργούν χαμό σε κάθε είδηση που αφορά την Apple. Συγχαρητήρια!

 

Sent from my miserable Turbo-X laptop.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sunspider iphone 4s 1798

245zqtc_th.jpg

Sunspider Evo 3D 1630

16krn2r_th.png

Iphone 4s Geekbench 625

2ci8t9i_th.jpg

Evo 3D Geekbench 1197

2vb6l93_th.png

 

επιπλεον το evo 3D ειναι 3 μηνες παλαιοτερο, φτηνοτερο μπορεις να κανεις περισσοτερες εργασιες, σε πιο μεγαλη οθονη και εχει και 3D. Να φερω την γαργαλιερα;

Μισό. Δεν ενημερώθηκες; Βγήκε το iPhone το 5!!!...

 

Καλή ανάγνωση. 

http://www.anandtech.com/show/6386/samsung-galaxy-note-2-review-t-mobile-/3

http://uk.hardware.info/reviews/3206/benchmarks-samsung-galaxy-note-ii-vs-apple-iphone-5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ δεν βρίσκω τον λόγο να κυκλοφορήσει φθηνότερο iPhone..υπάρχουν τόσα κινητά στην αγορά εξάλλου που καλύπτουν όλα τα βαλαντια..το brand name της εταιρείας αντιπροσωπεύει ακριβά αλλα άκρως ποιοτικά προϊόντα....είναι σαν λέμε επειδή η Ferrari είναι ακριβό αυτοκίνητο να βγει μια στα 1000 cc με 100 άλογα...και να έχει 7.000 ευρώ για να μπορούν να την πάρουν όλοι...εξάλλου αν σ αρέσει σαν κινητό και για να μην αγοράζεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες πάρτο μεταχειρου σε πολυ ποιο καλή τιμή...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Φίλε μου, χωρίς καμία πρόθεση να σε προσβάλλω, οι εταιρίες με τις λογικές της apple είναι καρκίνος και για την εξέλιξη της τεχνολογίας και της παγκόσμιας οικονομίας. Και εξηγιέμαι, εταιρίες που έχουν σαν στόχο μόνο τα τεράστια περιθώρια κέρδους χωρίς σχέδιο επενδύσεων είναι το μεγαλύτερο κακό που μπορεί να συμβεί.

 

Αυτή τη στιγμή η Apple έχει περί τα 100billions στάσιμα που δεν χρησιμοποιούνται ούτε για έρευνα, ούτε για επενδύσεις. Αν είχε μοιραστεί περισσότερο η πίττα και περισσότερες εταιρείες θα είχαν βοηθήσει στο R&D, και περισσότερες επενδύσεις θα είχαν πέσει στην παγκόσμια οικονομία.

 

Είναι μια εταιρία με λογική Scrooge Mc Duck, που όσο πιο γρήγορα πεθάνει τόσο καλύτερα θα είναι για εμάς. Δόξα το θεό οι μηχανικοί της, θα έχουν τις ίδιες καλές ιδέες όπου και να πάνε να δουλέψουν.

Ναι αλλα με εταιρείες σαν την apple τα smartphone φτάσαν στο σημερινό επίπεδο...ήταν η πρώτη εταιρεία που έβγαλε smartphone κ χάρις σε αυτό αναπτύχθηκε και το mobile Internet!!!http://www.iphoner.gr/%25CE%25AC%25CF%2581%25CE%25B8%25CF%2581%25CE%25BF/apple-iphone/248/%25CE%25B7-%25CE%25B9%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25B1-%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585-iphone-%25CE%25BC%25CE%25AD%25CF%2587%25CF%2581%25CE%25B9-%25CF%2584%25CE%25BF-iphone-5Κάποτε δίναμε 400 κ 500 κ 600 ευρώ για κινητά τύπου Κ750 κ αυτής της γενιάς μόνο κ μόνο επειδή είχε καλή κάμερα...τώρα μπορεί να δώσεις τα αντίστοιχα κ να πάρεις ένα iPhone που κάνει παπάδες...εννοείται ότι Ελλάδα είναι ποιο ακριβά γιαυτο να την ψάξουμε αλλιώς...ούτε εγώ θα έδινα 750 για iPhone για κανένα λόγο...κ βλέποντας όσοι έχουν iPhone τους έχει βολέψει άπειρα κ το κρατάνε όσο παει...έχω φίλους που έχουν κ το 3G κ το 3GS κ δεν το αλλάζουν για κανένα άλλο...για 4 χρόνων κινητό και ακόμα σε κάνει να το γουσταρεις κ να μην θες να το αλλάξεις είναι συμαντικο...Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μισό. Δεν ενημερώθηκες; Βγήκε το iPhone το 5!!!...

ε και? δεν συγκρίνει το 4S με το Note 2, με το EVO 3D είναι η σύγκριση που είναι αντίστοιχης περιόδου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζουν μια εγγύηση της προκοπής λέω εγώ; Άμα είναι να τα σκάσει κανείς, τουλάχιστον να είναι καλυμμένος.

 

Όσον αφορά τεχνολογίες, αναπτύξεις και σαχλαμάρες, όσο πιο πολλές εταιρίες αντιγράψουν την Apple και αρχίσουν να ασχολούνται με το να κάνουν χρήσιμα και εύχρηστα τα προϊόντα τους αντί να προσπαθούν να τα κάνουν 10% πιο γρήγορα, τόσο καλύτερα και για την γενικότερη ανάπτυξη της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ε και? δεν συγκρίνει το 4S με το Note 2, με το EVO 3D είναι η σύγκριση που είναι αντίστοιχης περιόδου...

Και τί με νοιάζει εμένα αν συγκρίνει και το iPhone 3G με όποιο άλλο κινητό θέλει; Το θέμα που έθιξα και που έλαβα την πιο άσχετη απάντηση αφορούσε το κατά πόσο το iPhone είναι ξεπερασμένο τεχνολογικά και υπερεκτιμημένο.

 

                    " Ποιά διαθέσιμη τεχνολογία ...?? Τον 2πύρηνο?? Στα 1.2 ?? με 1Gb Ram ??"

 

Ε τελικά, δεν είναι και τόσο ξεπερασμένο, ούτε τόσο αργό. Σωστά; :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό. Δεν ενημερώθηκες; Βγήκε το iPhone το 5!!!...

 

Καλή ανάγνωση. 

http://www.anandtech.com/show/6386/samsung-galaxy-note-2-review-t-mobile-/3

http://uk.hardware.info/reviews/3206/benchmarks-samsung-galaxy-note-ii-vs-apple-iphone-5

Και την επόμενη βδομάδα θα κυκλοφορήσει κάποιος άλλο που θα το καπελώνει και μετά κάποιο άλλο και μετά iphone 5s κτλπ.

 

Παιδιά με τα benchmarks στα κινητά δεν βγάζετε άκρη. Μερικά από τα benchmarks δεν συγκρίνουν συσκευές αλλά το ποιος είναι ο ποιο γρήγορος browser επιπλέον μερικά από τα benchmarks που αφορούν render γραφικών λογικό είναι να τρέχουν καλύτερα σε κινητό με την μικρότερη ανάλυση.

 

Και τί με νοιάζει εμένα αν συγκρίνει και το iPhone 3G με όποιο άλλο κινητό θέλει....

OK έχεις το καλύτερο κινητό το πιάσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...