Προς το περιεχόμενο

Apple: Δε θα θυσιάσουμε την ποιότητα απλά για ένα μεγαλύτερο μερίδιο με ένα οικονομικό iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχως που υπαρχουν ψαγμενοι καταναλωτες σαν εσενα ,που κανουν παντα τις καλυτερες αγορες.Πραγματικα σας θαυμαζω ολους εσας τους ταπεινους ,χαμηλων τονων ανθρωπους που δεν επιδυκνειουν τα υπαρχοντα τους, που δεν ειστε θυματα ,προβατα ,βοσκοι και οτι αλλο θελετε.

Το ονειρο μου ειναι σε μια επομενη ζωη αν υπαρχει να γινω σαν εσας,αν δεν υπαρχει αλλη ζωη να γινω σαν εσας μολις μεγαλωσω.

 

Ενας ανιδεος καταναλωτης -θυμα της μοδας  που δεν ξερει που  και πως να ξοδεψει τα λεφτα του,ΔΕΙΧΤΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΣΙΟ ΔΡΟΜΟ ΑΔΕΡΦΙΑ   !

 

Πάντως αυτό που είδα εγώ είναι ότι phanispal απαντά με επιχειρήματα ενώ από σένα δεν είδα κάποιο επιχείρημα εκτός από ειρωνία.

Επίσης είπες τους άλλους κάγκουρες και με συγχωρείς αλλά το κουτί σου είναι μεγάλη καγκουριά. Και το μόνο που απαντησες πριν για το κουτί σου ήταν να πεις ότι είναι πανάκριβο!

Δηλαδή από αυτά τα 2 post δεν φαίνεται να διακρίνεσαι ούτε για την επιχειρηματολογία σου ούτε και για την αντικειμενικοτητά σου.

Δεν γνωρίζω ούτε τον phanispal ούτε έχω κάτι μαζι σου. Αυτά τα συμπεράσματα βγάζω από τα τελευταία post σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άσε, έφερα εγώ την γαργαλιέρα!

Μία γαργαλιέρα στο τρία παρακαλώ για τα παρωχημένα δι-πύρηνα κινητά.

 

Αυτή είναι η καλύτερη τεχνολογία που έχεις να προτείνεις; Το iPhone 5 δεν είναι ξεπερασμένο. Αν είναι υπερτιμημένο δεν το ξέρουμε, διότι δεν υπάρχει αντίστοιχο να το συγκρίνουμε. Τα παρόμοια που υπάρχουν είναι εξίσου ακριβά.

 

Και ένα ακόμη στοιχείο. Ταχύτερος SSD δίσκος στα Apple. Apple iPhone 4s = 5309, iPhone 5 = (το υπερτιμημένο και ξεπερασμένο έχει μόλις δύο φορές ταχύτερο SSD στα 11878), Android EVO 3D (η συσκευή που ξεπερνάει τα Apple) = 3332.

Σου έδειξα 2 benchmarks οπου το κατα πολυ φτηνοτερο - πιο παλιο EVO εχει υψιλοτερο score και μου δειχνεις 1. So 2-1...

Στο passmark disk που αναφερεις επισης μνημη βγαζω 1801 σε αντιθεση με το 4s Που βγαζει 1470 και στο 2D βγαζω 2409 σε αντιθεση με το 629 του 4s. Οποτε ας πουμε πως ειμαστε 2.5-1.5

Και σε ρωταω τωρα... Αξιζει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης; χωρις να μετραμε το 3D (cool :D) και το πιο ανετο μεγεθος οθονης.

Συγκρινω το evo γιατι αυτο εχω... οπως επισης το 4s επιδη ειναι κοντα. 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι καλες συσκευες τα iphone ομως και αστοχιες εχουνε και bugs εχουνε και ατελιες οπως ολα τα αλλα. Δεν ειναι η φεραρι των κινητων. Θα ηταν αν κοστιζε 10.000€ θα ειχε 16απυρινο στα 4gz, 256gb δισκο και θα ηταν κοκκινο. Τοτε να εβλεπα ποσοι μαγκες θα το αγοραζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και εισαι οφ τοπικ θα σου απαντησω ,οσο κανει το case μου κανει ολο το πισι σου.

Προσωπικα θαυμαζω τις μαντικες σου ικανοτητες για το κοστος του pc μου..

 

Και δεν αποκλειω να κοστιζει παραπανω το case ενος καγκουρα(μα κουτι με αεροτομη??) οπως γινεται συχνα και με τα αυτοκινητα:

το φτιαγμενο hyundai ενος καγκουρα με αεροτομη, σποιλερ, neon , ledακια , turbo κλπ μπορει να κοστιζει παραπανω απο ενα audi.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάτια έχεις και βλέπεις, να διαβάζεις ξέρεις, δε χρειάζεσαι εμένα να σου το εξηγήσω.

 

Βλέπεις σ' ένα σωρό posts να εκφράζουν κάποιοι την ανωτερότητά τους είτε επειδή τυγχάνει να έχει χρήματα ο μπαμπάς, είτε επειδή τα δουλεύουν και θέλουν να κάνουν το κομμάτι τους με μια συσκευή και όχι με την προσωπικότητά τους, είτε επειδή επιλέγουν να βάζουν 36 άτοκες δόσεις για την απόκτηση μιας συσκευής.

 

Δες την απάντηση του Fotis13 στο #100 και μπορώ να ψάξω αν θες για posts άλλων που κατηγορούν τους haters ότι ζηλεύουν που δεν έχουν λεφτά. Δε θα χρειαστεί να ψάξω και πολύ.

 

Οι περισσότεροι δεν αξιοποιούν τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες της συσκευής, απλά το έχουν στην κατοχή τους και ανήκουν στην ανώτερη κατηγορία που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει.

 

Το ότι ακούς κοπέλες παντελώς άσχετες με την τεχνολογία, να μιλάνε για iPhone, iPad κ.λπ. και να τα αγοράζουν για να μπαίνουν στο Facebook ενώ μπορούν να κάνουν το ίδιο πράγμα με κάτι φθηνότερο του οποίου την ύπαρξη αγνοούν, δείχνει κάτι.

Δείχνει ότι η εταιρεία έχει πολύ δυνατό marketing και ξέρει πώς να μαζεύει μια μερίδα ανθρώπων και πως το έχει καταφέρει.

 

Έχω πολλούς γνωστούς, φίλους, συγγενείς οι οποίοι αν δεν είχαν iPhone κ.λπ., απλά δε θα είχαν παρόμοια συσκευή. Και αυτό δείχνει πάλι πολλά.

Έχω ένα φίλο για παράδειγμα που του λέω για το Nexus 4, τις δυνατότητές του, το hardware του κ.λπ., δεν καταλαβαίνει τι του λέω και μου λέει «ρε πάρε ένα iPhone».

Δε μου λέει επιχειρήματα αφού ούτε ο ίδιος ξέρει πώς να αξιοποιήσει τη συσκευή του σε έναν ικανοποιητικό βαθμό.

Η κοπέλα μου μού είπε μεταξύ σοβαρού κι αστείου «πάρε μου ένα iPad». Δε μου είπε πάρε μου ένα Nexus 7/10 ή κάτι τέτοιο. Απλά να είναι iPad.

 

Διευκρινίζω ότι υπάρχουν εξαιρέσεις και χρήστες που ξέρουν πώς να αξιοποιήσουν τέτοιες συσκευές. Τώρα αν θες να πούμε ότι και η μόστρα είναι μια μορφή αξιοποίησης ενός iPhone, μπορούμε να το πούμε κι αυτό στην τελική.

Βλέπω έναν σωρό ποστς να εκφράζουν την νοητική τους ανωτερότητα από κάποιους άλλους ηλίθιους, επειδή επέλεξαν ενα πιο value for money κινητό, κατά τη γνώμη τους. Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα σχολιάσω γιατι παίρνουν ως δεδομένο ότι τα προϊόντα apple είναι κατώτερα του ανταγωνισμού (προφανώς επειδή δεν έχουν widgets στη home screen).

 

Αυτά απο το Note μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου ''δεν θα θυσιασουμε την ποιοτητα'' βαλτε ''δεν θα θυσιασουμε τα κερδη'' και κλειδωστε το thread δεν χρειαζεται να πουμε κατι ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έναν σωρό ποστς να εκφράζουν την νοητική τους ανωτερότητα από κάποιους άλλους ηλίθιους, επειδή επέλεξαν ενα πιο value for money κινητό, κατά τη γνώμη τους. Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα σχολιάσω γιατι παίρνουν ως δεδομένο ότι τα προϊόντα apple είναι κατώτερα του ανταγωνισμού (προφανώς επειδή δεν έχουν widgets στη home screen).

 

Αυτά απο το Note μου.

Συγκρινοντας παντα τιμη/διαφορα τιμης - αποδοση

κανεις δε σου ειπε οτι τα προιοντα της apple ειναι για πεταμα.

 

Η τιμη οριζει ποσο αξιζει να γορασεις ενα προιον η οχι.

 

Τωρα οσο και να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, η μεγαλη πλειοψηφια παιρνει το iPhone γιατι ειναι "μουρατο". Απλα τα πραγματα.

 

Ουτε πολυ καλυτερο απο αλλες συσκευες ειναι, ουτε πολυ χειροτερο. Ειναι αυτο που ειναι στη τιμη που ειναι, και αυτη η τιμη, οπως και να το κανουμε, ειναι πολυ υψηλη.

Συνηθως στην αγορα οταν ενα προιον παει καλα πεφτει η τιμη του σταδιακα (και καποια στιγμη παραμενει σταθερη), με τα iPhone συμβαινει το αντιθετο, αυξανεται! (Ναι, εγω αυτο το λεω καλο μαρκετινγκ! )

 

Και καλα κανει η apple που το πουλαει σε αυτη την τιμη αφου πουλαει και βγαζει κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδειξα 2 benchmarks οπου το κατα πολυ φτηνοτερο - πιο παλιο EVO εχει υψιλοτερο score και μου δειχνεις 1. So 2-1...

Στο passmark disk που αναφερεις επισης μνημη βγαζω 1801 σε αντιθεση με το 4s Που βγαζει 1470 και στο 2D βγαζω 2409 σε αντιθεση με το 629 του 4s. Οποτε ας πουμε πως ειμαστε 2.5-1.5

Και σε ρωταω τωρα... Αξιζει η τοσο μεγαλη διαφορα τιμης; χωρις να μετραμε το 3D (cool :D) και το πιο ανετο μεγεθος οθονης.

Συγκρινω το evo γιατι αυτο εχω... οπως επισης το 4s επιδη ειναι κοντα.

Δεν αντιλεγω οτι ειναι καλες συσκευες τα iphone ομως και αστοχιες εχουνε και bugs εχουνε και ατελιες οπως ολα τα αλλα. Δεν ειναι η φεραρι των κινητων. Θα ηταν αν κοστιζε 10.000€ θα ειχε 16απυρινο στα 4gz, 256gb δισκο και θα ηταν κοκκινο. Τοτε να εβλεπα ποσοι μαγκες θα το αγοραζαν.

Σου έδωσα 2 benchmarks (για SSD και κάρτα γραφικών), όχι ένα. Ορίστε και για CPU το geekbench που πρότεινες να τελειώνουμε το θέμα.

 

Ξεπερασμένο iphone 4s geekbench: ~630, EVO 3D ~660 (μην μπερδευτείτε με τα υπερχρονισμένα.)

 

Συγγνώμη αλλά ξεπερασμένο θεωρώ αυτόν που με 1.200Mhz vs 1.000Mhz (20% αύξηση χρονισμού) είναι 5% ταχύτερος. Ακόμη πουλάει η νοοτροπία Intel. Δώσε Mhz στα wanna-tech-boys να πουλήσουμε.

 

Πράγματι το 4S, βγήκε τρεις μήνες αργότερα. Αλλά φαντάζομαι αφού είναι «ξεπερασμένο» όπως υποστηρίζεις θα έπρεπε τουλάχιστον να έχει χειρότερη απόδοση σε όλα (κάρτα γραφικών, SSD, CPU, ποιότητα κατασκευής, οθόνη κ.ο.κ.). Απ' ότι φαίνεται στα benchmarks έχει 5% αργότερο επεξεργαστή και πολύ ταχύτερη κάρτα γραφικών (ίσως και διπλάσια), παραλίγο δύο φορές ταχύτερο SSD, διπλάσιας χωρητικότητας SSD, καλύτερη οθόνη (μικρότερος κόκκος = καλύτερη διακριτικότητα), εγγραφή video 1080p αντί για 720p, Bluetooth 4 αντί για 3, ελαφρύτερο, μεγαλύτερη αυτονομία πρόχειρη τεχνική σύγκριση. Ξεπερασμένο γιατί είναι; Ίσως γι' αυτό ακόμη πωλείται ενώ το EVO 3D δεν πωλείται σήμερα.

 

Δεν θα απαντήσω αν αξίζει τα λεφτά του. Άλλος δίνει 80€ για ένα μπουκάλι σε μαγαζί. Απαντάω στις ξεπερασμένες επιδόσεις, εκεί που τα πράγματα είναι μετρήσιμα και όχι υποκειμενικά. Ο κάθενας έχει το γούστο του που θα ξοδέψει τα χρήματα. Δεν θα κριτικάρω κανένα πως ξοδεύει τα χρήματά του.

 

Από αυτά που γράφουν οι μη-πρόβατα (που τα ξέρουν όλα) καταλαβαίνω πως κοιτάζουν τους πυρήνες, το χρονισμό τους και αποφασίσανε ότι τα iPhone είναι "υπερτιμημένα" και "αργά".

 

Για τα bugs τί να γράψω. Πάλι μέσα στην ασάφεια. Πρόσφατα έπιασα android και δεν μπορούσα να συνδεθώ σε κρυφό δίκτυο.

 

Το σχόλιο με την ferrari και την μαγκιά θα το αφήσω ασχολίαστο.

 

Καλή εκτύπωση των 3D φωτογραφιών. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έναν σωρό ποστς να εκφράζουν την νοητική τους ανωτερότητα από κάποιους άλλους ηλίθιους, επειδή επέλεξαν ενα πιο value for money κινητό, κατά τη γνώμη τους. Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα σχολιάσω γιατι παίρνουν ως δεδομένο ότι τα προϊόντα apple είναι κατώτερα του ανταγωνισμού (προφανώς επειδή δεν έχουν widgets στη home screen).

 

Αυτά απο το Note μου.

Για τους "δικους σας" που κραζουνε την αντιπερα οχθη δεν λετε τιποτα ομως.Εδω μας λενε κακογουστους επειδη δεν μας αρεσει ο σχεδιασμος του iphone.Αλλοι λενε οτι κραζουμε γιατι δεν πεφτει η τιμη και δεν μπορουμε να το αγορασουμε και το παιζουν γ@μ@ω τ@ω επειδη εχουν ακριβο κινητο.Δεν γνωριζα οτι ο ανθρωπος κρινεται απο τα υπαρχοντα του.

 

Εγω μαζι σας ειμαι,καλα κανετε και γουσταρετε το iphone και το αγοραζετε.Εμενα ουτε μου αρεσει και στα 100 ευρω να πεσει δεν προκειται να το αγορασω.Αλλα τετοια σχολια που μας λενε κακογουστους και "φτωχαδακια" επειδη δεν εχουμε iphone και το παιζουν ιστορια και υπερανω επειδη το εχουν αυτοι,δειχνει το ενα μεγαλο ποσοστο του τι κοσμο μαζευει η apple,οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος phanipal.

 

 

Και εγω εχω 3 φιλους με iphone οι οποιοι ειναι παντελως ασχετοι με την τεχνολογια και το μονο που κανουν ειναι να μπαινουν fb.Αλλα κοροιδευουν το κινεζικο μπρικι μου των 200 ευρω(huawei u8800pro),το οποιο ομως την χρηση που εχει φαει δεν θα την κανουν και τα 3 iphone τους σε 10 ζωες.

 

Φιλικα,δεν εχω κατι μαζι σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα τετοια σχολια που μας λενε κακογουστους και "φτωχαδακια" επειδη δεν εχουμε iphone και το παιζουν ιστορια και υπερανω επειδη το εχουν αυτοι,δειχνει το ενα μεγαλο ποσοστο του τι κοσμο μαζευει η apple,οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος phanipal.

Όποιος τα λέει αυτά είναι νούμερο μεγάλο. Αλλά αντιπαθώ και τις γενικεύσεις. Εγώ θα συνεχίσω να γράφω για συσκευές και όχι για ανθρώπους, θα συνεχίσω να λέω ότι το android σε απόδοση είναι 4 χρόνια πίσω από το ios (και δεν υπερβάλω), οι διαφορές που βλέπω ειναι τεράστιες και καθοριστικές για τη συνολικη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι "μεγαλο"εταιρείες πουλάνε εικόνα. Την πουλάνε μέσα από τις διαφημίσεις τους, μέσα από τις "ατάκες" που συνοδεύουν τις συσκευές και τα προιόντα τους, οι οποίες φροντίζουν να διαδίδονται και από στόμα σε στόμα... εκτός από τις διαφημίσεις, μέσα από τις ειδήσεις που δίνουν στον τύπο και ενίοτε πέρνουν πίσω μετά κλπ κλπ. Πολλά από όσα δηλώνουν μέσα από αυτές τις διαδικασίες είναι μέχρι και ψέματα.

 

Η εικόνα αυτή, την οποία πουλάνε πιο πολύ και από το ίδιο το προιόν, είναι κάλπικη. Ουδεμία σχέση έχει συνήθως με το πραγματικό προιόν και με την καθημερινή χρήση που θα κάνει ο καθένας. Δημιουργούν ανάγκες περισσότερο από όσο τις καλύπτουν. Εκεί βρίσκεται η ουσία των διαφημίσεων/πωλήσεων για εκείνους. Θες να πουλήσεις κάτι για το οποίο η ανάγκη δεν υπάρχει; Δημιούργησέ την! Την ανάγκη που καλύπτει το προιόν σου την έχουν λίγοι; Δημιούργησέ την και στους υπόλοιπους! Όσο πιο σημαντική καταφέρεις να κάνεις αυτή την ανάγκη τόσο πιο ακριβά θα μπορείς να πουλάς το προιόν σου για να τους την ικανοποιείς!

 

Δεν απευθύνονται σε συγκεκριμένο και ειδικό κοινό. Έχουν δημιουργήσει μία ανάγκη, που αυτόματα σημαίνει πως έχουν δημιουργήσει και μια καινούρια αγορά και βγάζουν λεφτά πουλώντας εικόνα και δήθεν ανταγωνισμό μεταξύ τους. Το χειρότερο από όλα είναι πως αυτές οι πρακτικές/λογικές έχουν παγιωθεί. Θεωρείται δεδομένο και φυσιολογικό να τις ακουλουθεί μια εταιρεία. Μερικοί φτάνουν στο σημείο να τις υπερασπίζονται και να λένε "εταιρεία είναι, λεφτά θέλει να βγάλει". Αυτό σημαίνει πως νομιμοποιείται να κάνει και να λέει ό,τι θέλει; Σου λέει ο άλλος "άμα είναι κανείς χαζός και τα πιστεύει προβλημά του". Είναι όμως έτσι; Γιατί εδώ βλέπουμε μία τακτική που ο "χαζός" την πιστεύει και παγιώνεται για όλους. Τους επηρεάζει επομένως όλους.

 

Αντί για εικόνα είναι καλύτερο να αγοράζει κανείς χρησιμότητα. Αντί να υπερασπιζόμαστε αυτές τις πρακτικές καλύτερα είναι να τις βλέπουμε, έστω κι αν όλοι κάποια στιγμή έχουμε αγοράσει ένα ανάλογο προιόν. Δεν είναι το περιστασιακό "λάθος" το σημαντικό. Το σημαντικό είναι να μην υιοθετεί κανείς λάθος και αντίθετες προς το γενικό συμφέρον του λογικές. Εταιρεία είναι το κέρδος της θέλει, το κέρδος της όμως ταυτίζεται με το κέρδος των καταναλωτών ή μήπως για να έχει το τόσο μεγάλο κέρδος της πρέπει να "δουλέψει" τους καταναλωτές;

 

Αν ο καθένας αγόραζε χρησιμότητα και κοστολογούσε ο ίδιος με βάση αυτήν το πόσα χρήματα θα δώσει αντί να αγοράζει εικόνα και ήθελε το προιόν που αγοράζει να έρχεται στα μέτρα του και όχι εκείνος στα μέτρα του προιόντος, αυτές οι εταιρείες είτε θα προσαρμόζονταν είτε θα έκλειναν.

 

Η apple καλύπτει μία πολύ συγκεκριμένη ειδική ανάγκη. Την ανάγκη ορισμένων ανθρώπων να νιώσουν πως "είναι κάτι" μέσα από τις συσκευές που θα αγοράσουν. Αυτό φυσικά δεν αφορά όλους, αφορά όμως πολλούς από τους κατόχους iσυσκευών... Είναι η νούμερο ένα εταιρεία που πουλάει εικόνα και το προιόν της είναι κάτι σαν μόδα σε πολλούς "κύκλους".

 

Όσο για τη σταθερότητα, όπως ανέφεραν και άλλοι στα σχόλιά τους, αυτό έλειπε να μην ήταν σταθερό! Φτιάχνει λογισμικό για μία και μοναδική συσκευή! Για ένα και μοναδικό hardware! Αυτό έλειπε να μην ήταν σταθερό και αξιόπιστο. Με δεδομένο αυτό μάλλον χειρότερο είναι το διακριτικά υπερδιαφημισμένο λογισμικό της σε σχέση με άλλα.

 

Υποσυνείδητα ΟΛΟΙ γνωρίζουν πως έχουν δώσει παραπάνω χρήματα από όσα πραγματικά αξίζει η συσκευή. Όσοι λοιπόν αδυνατούν να αποδεχτούν στον ίδιο τους τον εαυτό αυτό το πράγμα, νιώθουν την ανάγκη να "υπερασπιστούν" την apple. Υπάρχουν και εκείνοι βέβαια που δεν έχουν απολύτως κανένα οικονομικό πρόβλημα και όλα αυτά καθόλου δεν τους απασχολούν. Αυτό είναι ξεκάθαρο και από την επιχειρηματολογία τους. Ακούσαμε π.χ. "δεν μπορείς να το πάρεις φτωχέ, γι' αυτό λες όσα λες"... Αυτό εκτός από προσβλητικό και ειδικότερα στις καταστάσεις που όλοι λίγο πολύ βιώνουμε, είναι και ανήθικο. Φανερώνει ανθρώπους δίχως παιδεία που υιοθετούν στρεβλές λογικές. Δεν είναι θέμα apple samsung ή δε ξέρω και εγώ ποιας άλλης, είναι θέμα λογικής.

 

Κανείς δεν είπε πως τα προιόντα δεν είναι καλά. Δεν είναι τόσο καλά όσο λένε πως είναι και η ίδια η apple αλλά ακόμα χειρότερα και οι χρήστες. Γιατί όταν τα σκάσεις χοντρά ΠΡΕΠΕΙ να είναι πολύ καλό αυτό που πήρες και αυτό ισχύει γενικά και όχι ειδικά για την apple. Εκείνο που είναι σαφές είναι πως η apple τα προιόντα της τα πουλάει αδικαιολογήτως ακριβά για συγκεκριμένους λόγους και με συγκεκριμένη τακτική. Απορώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι σε κάποιους να αποδεχτούν αυτή την υπερκοστολόγηση που κάνει!

 

Επίσης κανείς δεν κάνει μάθημα σε κανέναν για το που θα δώσει τα λεφτά του, απόψεις εκφράζουμε. Επιπλέον δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά γιατί τους προσωπικούς λόγους του καθενός δεν μπορώ να τους γνωρίζω! Όσοι λοιπόν "θίγονται" από την έκφραση μιας άποψης απορώ τι λόγο έχουν να "θίγονται", μήπως τη μύγα; Το να διαφωνείς είναι άλλο και είναι σεβαστό. Το να θιχτεί κανείς όμως είναι λιγάκι τραβηγμένο...

 

Οι iτουφτωχουσυσκευές υπάρχουν στο σχεδιασμό της apple προφανώς γιατί έχει κρίνει πως χάνει μερίδιο της αγοράς, που θα μπορούσε να έχει, λόγω της τιμολογιακής της πολιτικής. Θέλει λοιπόν να πάρει κάτω από την "ομπρέλα" της (γιατί αυτό επιδιώκει ακόμα και με τους πελάτες και όχι μόνο με τους υπαλλήλους της) μεγαλύτερο κομμάτι καταναλωτών. Το κάνει με διακριτικό τρόπο όμως. Το ρίχνει πρώτα να κόψει αντιδράσεις, να πάρει το ανάλογο feedback και αναλόγως κάνει και την υλοποίηση προκειμένου οι "μεγάλοι" πελάτες της να μην χάσουν αυτή την "αίσθηση υπεροχής" που τους προσφέρει. Έχει και πελάτες που όλα αυτά καθόλου δεν τους ενδιαφέρουν που έχουν για δικούς τους λόγους τα προιόντα που έχουν και απλά κάνουν τη δουλειά τους όπως ΕΚΕΙΝΟΥΣ τους βολεύει χωρίς να τους ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα. Εκείνοι όμως καμία διάθεση δεν έχουν να υπερασπιστούν και να επιχειρηματολογήσουν... Καλύπτουν τις συγκεκριμένες ανάγκες τους και όλα όσα λέμε εδώ όλοι απλά δεν τους αφορούν.

 

Το ίδιο γίνεται σε κάθε θέμα της apple γιατί είναι από τις εταιρείες που εφαρμόζουν ανάλογες πρακτικές/λογικές περισσότερο από άλλες.

 

Υ.Γ Όσοι διαφωνούμε/κατακρίνουμε την apple δεν είμαστε όλοι φτωχοί..., δεν είμαστε όλοι αντι-apple...,  δεν είμαστε όλοι fanboys ανταγωνιστικής εταιρείας..., δεν είμαστε όλοι κολλημένοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα ακόμα γιατί μαλώνετε. Αυτός που θέλει iphone  δεν γουστάρει το Android και αυτός που θέλει Android  δεν γουστάρει το iphone. Τελικά ο καθένας μας παίρνει αυτό που του αρέσει, και πληρώνει αυτό που διαθέτει. Το καλύτερο από τα δύο για τον καθένα είναι αυτό που αγόρασε και πλήρωσε. Απλό είναι. Έχω το κινητό που μου αρέσει και με βολεύει και πληρώνω όσο διαθέτω και μπορώ να το αποκτήσω. Δεν με νοιάζει τι κάνει παραπάνω ή λιγότερο κάποιο άλλο διότι εμένα αυτό που πήρα μου αρέσει. Όπως επίσης δεν με νοιάζει αν το άλλο είναι πιο φθηνό ή πιο ακριβό. Εγώ αυτό που μου αρέσει και θέλω θα πάρω. Το δικό σου κινητό θα είναι πάντα καλύτερο από το δικό μου, και το δικό μου θα είναι πάντα καλύτερο από το δικό σου. Απλό και κατανοητό. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σε πείσω και παρακαλώ μην μπεις ούτε εσύ στην διαδικασία να με πείσεις. Είμαι ευτυχισμένος με αυτό που διάλεξα, πλήρωσα και δουλεύω. Αν δεν ήμουν πίστεψέ με θα το άλλαζα με κάποιο άλλο. Σε συμβουλεύω να κάνεις και εσύ το ίδιο. Έχει καταντήσει κουραστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

Η apple καλύπτει μία πολύ συγκεκριμένη ειδική ανάγκη. Την ανάγκη ορισμένων ανθρώπων να νιώσουν πως "είναι κάτι" μέσα από τις συσκευές που θα αγοράσουν. [...]

 

Επίσης κανείς δεν κάνει μάθημα σε κανέναν για το που θα δώσει τα λεφτά του, απόψεις εκφράζουμε. Επιπλέον δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά γιατί τους προσωπικούς λόγους του καθενός δεν μπορώ να τους γνωρίζω! [...]

Δεν χρειάζεται άλλος σχολιασμός όταν "καρφώνεσαι" από μόνος σου.

Ευτυχώς που δεν είσαι "κολλημένος"... :lol:

 

Να περιμένω να δω μια εξ ίσου "εμβριθή" ανάλυσή σου σε κάποιο thread της Intel, της Microsoft ή της Samsung; Μπα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται άλλος σχολιασμός όταν "καρφώνεσαι" από μόνος σου.

Ευτυχώς που δεν είσαι "κολλημένος"... :lol:

 

Να περιμένω να δω μια εξ ίσου "εμβριθή" ανάλυσή σου σε κάποιο thread της Intel, της Microsoft ή της Samsung; Μπα... :)

Η "ανάγκη" που αναφέρω είναι υπαρκτή και μία από τις εταιρείες που την καλύπτουν είναι ΚΑΙ η apple, όχι μόνο αυτή όπως πολύ ξεκάθαρα γράφω ακριβώς επειδή ΔΕΝ είμαι κολλημένος.

 

Και ΝΑΙ υπάρχουν αντίστοιχα σχόλιά μου και για ειδήσεις άλλων εταιρειών όπως της microsoft... Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ήδη, σε προτρέπω να το τσεκάρεις και να ανακαλέσεις αυτό το "Μπα" :) ... Καλό είναι πριν γράψουμε να ξέρουμε τι λέμε και να μην αερολογούμε ψευδώς αφήνοντας υπονοούμενα για χρήστες ειδικά μιας και είσαι και moderator...

 

Kαι NAI τα ίδια ακριβώς ισχύουν για ΟΛΕΣ τις εταιρείες που ακολουθούν ανάλογες πρακτικές. Το αναφέρω σαφέστατα στο κείμενο, το οποίο δεν αφορά σε όλα του τα σημεία μόνο την apple.

 

Υ.Γ Το προηγούμενο από το δικό σου σχόλιο άρεσε και σε εμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...