Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω εχω το εξης ερωτημα:

 

Και πριν κανω το ερωτημα με συγχωρειτε, αλλα το βιαζομαι λιγο οχι ομως αρκετα για να κανω μια βιαστικη αγορα χωρις να ελενξω την πιθανοτητα τελωνειου και λοιπον χρεωσεων που μπορει να υπαρξουν.

 

Ειδα κατι στο amazon.com (laptop) που με ενδιαφερει, γιατι δινεται σε πολυ καλη τιμη απο εναν seller  (γυρω στα 700 με μεταφορικα).

Επειδη ομως ειναι απο Αμερικη, λογικα (απ οσο καταλαβαινω) θα χρειαστει να περασει τελωνειο.

 

Ψαχνωντας λιγακι το θεμα, διαβαζοντας ενα αρθρο απο το 2011 λεει:

 

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22 ευρώ, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ"

 

-Αρα αν παρεις κατι με αξια μεγαλυτερη των 45 Ευρω, θα περασει τελωνειο. Βεβαια ειναι αρχαιο το αρθρο.

 

Βλεποντας αντιστοιχα με μια γρηγορη ματια στην αγαπητη τρυπα του Reddit, ανακαλυπτω κατι πιο προσφατο που λεει μελος:

 

"Απλα επειδη τωρα τελευταια ολοι εισαγουν ηλεκτρονικα απο ασια λογω χαμηλων τιμων, εχουν αυξηθει πολυ οι ελεγχοι σε ηλεκτρονικα ειδη ωστε να πιανουν και να χρεωνουν ολα τα κινητα που ειναι αξιας 200 ευρω και δηλωμενα ως δωρα των 10 ευρω κτλ."

 

Και εκει σκεφτηκα: αν εγω πληρωσω ενα ποσο στο καταστημα (ολικο ή μερικό) και εκτυπωσουν αυτοι μια αποδειξη / τιμολογιο για το προιον σε μικροτερη τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν το δικαιωμα απο οτι φαινεται της αμφισβήτησης του ποσου που πληρωσες, και μαλλον θα σου ζητησουν υπερπολλαπλασια χρηματα. Εχει γινει σε αρκετους απο εμας, και σε αντικειμενα πολυ μικροτερων ποσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν το δικαιωμα απο οτι φαινεται της αμφισβήτησης του ποσου που πληρωσες, και μαλλον θα σου ζητησουν υπερπολλαπλασια χρηματα. Εχει γινει σε αρκετους απο εμας, και σε αντικειμενα πολυ μικροτερων ποσων.

Μαλιστα.

 

Ξεκινησα να διαβαζω και πιο πισω και απ οσο καταλαβα θελει να εισαι και λιγο τυχερος για να καταφερεις να περασεις τελωνειο χωρις επιπλεον χρεωση. Απλα μου κανει εντυπωση γιατι μονο μια φορα δεν μου ειχαν φερει δεμα, και αυτο επειδη απ οσο καταλαβα χαθηκε στην διαδρομη μετξυ Κινας - Ελλαδας. Τελωνειο δεν με εχουν παρει ποτε να με καλεσουν για δεμα απο GearBest ή Aliexpress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το εξης ερωτημα:

 

Και πριν κανω το ερωτημα με συγχωρειτε, αλλα το βιαζομαι λιγο οχι ομως αρκετα για να κανω μια βιαστικη αγορα χωρις να ελενξω την πιθανοτητα τελωνειου και λοιπον χρεωσεων που μπορει να υπαρξουν.

 

Ειδα κατι στο amazon.com (laptop) που με ενδιαφερει, γιατι δινεται σε πολυ καλη τιμη απο εναν seller  (γυρω στα 700 με μεταφορικα).

Επειδη ομως ειναι απο Αμερικη, λογικα (απ οσο καταλαβαινω) θα χρειαστει να περασει τελωνειο.

 

Ψαχνωντας λιγακι το θεμα, διαβαζοντας ενα αρθρο απο το 2011 λεει:

 

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22 ευρώ, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ"

 

-Αρα αν παρεις κατι με αξια μεγαλυτερη των 45 Ευρω, θα περασει τελωνειο. Βεβαια ειναι αρχαιο το αρθρο.

 

Βλεποντας αντιστοιχα με μια γρηγορη ματια στην αγαπητη τρυπα του Reddit, ανακαλυπτω κατι πιο προσφατο που λεει μελος:

 

"Απλα επειδη τωρα τελευταια ολοι εισαγουν ηλεκτρονικα απο ασια λογω χαμηλων τιμων, εχουν αυξηθει πολυ οι ελεγχοι σε ηλεκτρονικα ειδη ωστε να πιανουν και να χρεωνουν ολα τα κινητα που ειναι αξιας 200 ευρω και δηλωμενα ως δωρα των 10 ευρω κτλ."

 

Και εκει σκεφτηκα: αν εγω πληρωσω ενα ποσο στο καταστημα (ολικο ή μερικό) και εκτυπωσουν αυτοι μια αποδειξη / τιμολογιο για το προιον σε μικροτερη τιμη?

 

Το άρθρο μπορεί να είναι του 2011 αλλά η τελωνειακή νομοθεσία είναι ίδια.

Το μόνο που άλλαξε είναι η διαδικασία εκτελωνισμού δεμάτων στα ΕΛΤΑ από τον ΙΟΥΝ 2017.

 

Αυτό που διάβασες για τα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα, αφορά σε δέματα που στέλνονται χωρίς χρήματα από ιδιώτη σε ιδιώτη, δηλαδή από συγγενή και όχι από πωλητή που έχεις πληρώσει.

 

Τέλος, ο τελωνειακός δεν δέχεται τη δηλωμένη αξία αλλά βρίσκει την αξία του αντικειμένου στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω μπερδευτεί τώρα, τελικά τι ισχύει;  πληρώνουμε τελωνείο ή όχι;  ο ταχυδρόμος με είπε μόνο αν πάρεις μαζικά πολλά πράγματα,  εγώ τώρα πχ έχω πάρει μια θήκη και κάτι πάτους για τα παπούτσια μου, γύρω στα 15Ε και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναφερθεί πολλάκις. Μπορεί να μη το λάβει υπόψιν, αλλά έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις αναδασμολόγηση. Το οποίο φυσικά έχει έξτρα κόστος.

Δεν έχει έξτρα κόστος η αναδασμολόγηση. Έχει καταργηθεί εδώ και πολύ καιρό όπως έχει αναφερθεί άπειρες φορές. Το θέμα είναι αν κάνουν ποτέ την αναδασμολογηση γιατί προσωπικά ακόμα την περιμένω από τις 9 Αυγούστου και συνολικά έχω ξεπεράσει τους 3 μήνες αναμονής από την ημέρα που έκανα την παραγγελία μου. Αλλά έπρεπε να το περιμένω από το άχρηστο δημόσιο ότι παίζει να μην μου ξαναστείλουν ποτέ το δέμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, εδώ και μέρες παρακολουθώ συγκεκριμένα προιόντα στο Gearbest και σήμερα πρόσεξα οτι έχει εξαφανιστεί η επιλογή αποστολής EU Priority...οι μόνες επιλογές που δίνει είναι Unregistered Air Mail, Registered Air Mail & Expedited Shipping = Τελωνείο (το πιθανότερο)

Μέχρι χτές-προχτές υπήρχε και το EU Priority και το EU Xpress..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεμα απο τις 4/9 μεσα στο τελωνειο, ειναι φυσιολογικο η να αρχισω τα τηλεφωνα, πριν κανα 5ημερο που πηρα μου παν να περιμενω

 

Περίμενε μέχρι να βγάλεις άσπρα μαλλιά και να μη σου σηκώνεται. Κοίτα εμένα από πότε είναι στο τελωνείο 2 δέματα και θα καταλάβεις.. 

 

 

18/8/2017, 00:13:50 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

18/8/2017, 06:21:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ

 

28/8/2017, 00:14:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

28/8/2017, 06:29:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

και ένα έχει φτάσει από 17/09 αλλά δεν έχει ανοιχτεί καν ο σάκος στο αεροδρόμιο 

 

2017-09-17 18:35 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πιο προσεκτικά τα νέα τέλη που έβαλες link.

 

Το ένα λέγεται τέλος παρουσίασης στο τελωνείο (3€) και το άλλο "Τέλος αίτησης αναθεώρησης δασμών" (3€).

 

Για το πρώτο έχει αναφερθεί ότι δεν το πληρώνουμε, χωρίς να έχει δοθεί στη δημοσιότητα σχετική εντολή και το άλλο αναγράφεται στην ανακοίνωση των τελών ότι αναστέλλεται η είσπραξη.

 

 

Δεν έχω το link αλλά αν δεις στο νεότερο τον κατάλογο πλέον μόνο σε ότι χαρακτηρίζεται δέμα μπαίνει το 3ο ενώ στο επιστολικο ταχυδρομείο δεν τι αναφέρει καν

 

Επίσης στο τέλος της σελίδας γράφει ότι αναστέλλεται η είσπραξη του τέλους αναθεώρησης δασμών

 

 

 

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

«Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».

 

 

 

 

τελικα εμενα μου ηρθε δεμα που γραφει πανω να πληρωσω τα τρια ευρω

 

ενας δισκος SSD. τι να κανω? να τους κανω φασαρια και να μη πληρωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα αλεκο:
 

Εφορίες & Τελωνεία στάση εργασίας 11:00 έως λήξη

Από την πλευρά της, η Ομοσπονδία Τελωνειακών Υπαλλήλων Ελλάδας ζητεί, μεταξύ άλλων, την οριστική επίλυση του ζητήματος της εξομοίωσης των αμοιβών των νέων εργαζομένων, τη νομική στήριξη των τελωνειακών που διώκονται προσωπικά κατά την άσκηση των νόμιμων καθηκόντων τους, τη μη αποδοχή της εφάπαξ αξιολόγησης και των περιγραμμάτων θέσεων εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εμενα μου ηρθε δεμα που γραφει πανω να πληρωσω τα τρια ευρω

 

ενας δισκος SSD. τι να κανω? να τους κανω φασαρια και να μη πληρωσω?

 

Συμφορουμίτες με όμοιο θέμα έχουν αναφέρει ότι πήγαν να παραλάβουν, αρνήθηκαν να πληρώσουν τα 3€ και τους έδωσαν το δέμα τους χωρίς να πληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω έναν ακανόνιστο φάκελο, ο οποίος έχει κωλύσει στις αποθήκες του αεροδρομίου υποθέτω.

Πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους ή απλά περιμένω?

 

index.php?app=core&module=attach&section

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω έναν ακανόνιστο φάκελο, ο οποίος έχει κωλύσει στις αποθήκες του αεροδρομίου υποθέτω.

Πρέπει να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους ή απλά περιμένω?

 

index.php?app=core&module=attach&section

Απλά περιμένεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...