Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω γράψει ΕΔΩ το νέο πλαίσιο κανόνων για την εισαγωγή ειδών από τρίτες χώρες.

 

Με βάση το προηγούμενο πλαίσιο, σε αξία από 45 έως 150€ πλήρωνες μόνο ΦΠΑ.

Στο νέο δεν αναφέρεται ρητά για τα μη εμπορικού χαρακτήρα ενώ αναφέρεται για τα εμπορικού χαρακτήρα.

 

Νομίζω ότι είναι λάθος σύνταξης, δεδομένου ότι σε ένα περιστατικό που έχει ήδη καταγραφεί πληρώθηκε ο δασμός 2,5% και ο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα κι απο εμενα!

Διάβασα κι εγω τα posts σας όπως και πολλα αλλα και θα μπορούσα να πω πως ειμαι χαμένη.

Μένω σε επαρχιακή πόλη και θελω να παραγγειλω μια τσαντα Michael Kors απο την εταιρεία στην Αμερική.Επειτα απο επικοινωνία μου μαζι τους μου είπαν πως το προϊόν κάνει 358$ και τα έξοδα αποστολής θα ειναι 40$,δηλαδη σύνολο 291,21€.Ποσο θα πληρώσω σε φορους,εκτελωνισμό κλπ,αν ζητήσω να μου τα στείλουν με USPS, που όπως λέτε ειναι η καλύτερη;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο εμενα!

Διάβασα κι εγω τα posts σας όπως και πολλα αλλα και θα μπορούσα να πω πως ειμαι χαμένη.

Μένω σε επαρχιακή πόλη και θελω να παραγγειλω μια τσαντα Michael Kors απο την εταιρεία στην Αμερική.Επειτα απο επικοινωνία μου μαζι τους μου είπαν πως το προϊόν κάνει 358$ και τα έξοδα αποστολής θα ειναι 40$,δηλαδη σύνολο 291,21€.Ποσο θα πληρώσω σε φορους,εκτελωνισμό κλπ,αν ζητήσω να μου τα στείλουν με USPS, που όπως λέτε ειναι η καλύτερη;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Το 23% το εχεις στο τσεπακι, συν κατι ψιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, ειμαι νεο μελος και θα ήθελα να κανω μια ερώτηση..εχω παραγγείλει απο το footlocker παπουτσια που δεν υπηρχαν στη Ελλαδα. η αξια της παραγγελίας μου μαζι με τα μεταφορικα (περιπου 30 ευρω) είναι συνολικά 154 ευρώ. ζήτησα να μου τα στείλουν απο ΗΠΑ με usps,και στο μειλ που μου εστειλαν έγραφε πως θα φτάσουν περίπου σε 30 μέρες. πόσο περίπου επιπλέον θα πρέπει να πληρώσω για εκτελωνισμό κτλ; Επίσης,έχει κάποια σημασία το οτι μένω σε επαρχιακή πόλη και έχω βάλει την διευθυνσή μου εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάμε μια μικρή επιφύλαξη γιατί από 3/12/2013 άλλαξε ο τρόπος εκτελωνισμού δεμάτων μη εμπορικού χαρακτήρα, για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις στο κεφάλαιο 8 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου (στα wiki), και δεν έχουμε παραδείγματα εφαρμογής ακόμη. 

 

Χάζευα κάποια posts που δεν είχα δει, και έπεσα στην συζήτηση που προέκυψε με φίλο που ήθελε να παραγγείλει από amazon.com.

 

Επιβεβαιώνω εκ νέου ότι στο amazon.com αν επιλέξεις κάποια από τις δύο Global υπηρεσίες προπληρώνεις όλα τα τέλη και το πακέτο έρχεται σπίτι σου.

 

Πράγματι, όπως έχετε αναφέρει, έχει αλλάξει κάτι στην όλη διαδικασία. Χρειάζεται να γίνει μία online εξουσιοδότηση στην εταιρεία που το φέρνει (σε μένα DHL), η οποία και έγινε μέσω του gsis.

 

Εντωμεταξύ, επειδή η DHL εδώ κράτησε το πακέτο δυο μέρες παραπάνω από το προβλεπόμενο, παρ' όλο που εγώ έκανα επί τόπου την εξουσιοδότηση, το amazon μου έκανε refund τα έξοδα αποστολής.

 

Όλα αυτά την προηγούμενη εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική η εμπειρία σου από την εφαρμογή της νέας διαδικασίας εκτελωνισμού.

Στο thread του οδηγού της υπογραφής μου καταγράφηκε και ένα περιστατικό με βάση το  οποίο η Fedex ζητούσε αμοιβή και άλλα έξοδα για τον εκτελωνισμό δέματος και, μετά τη διαμαρτυρία του παραλήπτη στη Fedex, η τελευταία τον διαβεβαίωσε ότι το δέμα θα εκτελωνιστεί χωρίς επιπλέον επιβάρυνσή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και από εμένα,

 

έχω κάνει μια αγορα ενός τηλεφώνου απο aliexpress η αξία του είναι με τα έξοδα μεταφοράς με την DHL 196 USD, συμφωνήσαμε με τον πωλητή να το βάλει όσο πιό χαμιλή τιμή μπορεί, μου είπε ότι η DHL τους βάζει ένα κατώτατο όριο για ηλεκτρονικά που είναι 28 USD . και όντως το έβαλε 28 USD, μου έστειλε και το τιμ. με mail και το είδα. Με μετατροπή που το έκανα σε ευρώ είναι περίπου 21 ευρώ. θα πληρώσω ή όχι τελωνείο? ρωτάω γιατί δεν ξέρω πως να βρώ το link που έχεις βάλει για τον υπολογισμό.

ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μεταφορικά θα γράφει πάνω;

 

Γενικά έχω παραλάβει από DHL μέχρι και $50-60 χωρίς προβλήματα, αλλά και πάλι, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα, καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω με όσα διαβάσεις στη συνέχεια, αλλά εάν είχες διαβάσεις τον οδηγό της υπογραφής μου, πριν παραγγείλεις, θα γνώριζες ότι κάθε δέμα που εισάγεται στη χώρα με ταχυμεταφορική εταιρεία (courier) κάνει στάση στο τελωνείο. Εάν, λοιπόν, το δέμα σου έρθει με αυτό τον τρόπο, θα περάσει από τελωνείο και, επειδή η εταιρεία ενδιαφέρεται να βγάλει όσα μπορεί περισσότερα, θα σε χρεώσει με αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα έξοδα. Επιπλέον, επειδή θα υπάρχει αναντιστοιχία μεταξύ περιγραφής αντικειμένου και αξίας, είναι πιθανό να σου ζητήσουν απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας, για να προσδιορίσουν την αξία πάνω στην οποία, μαζί με τα μεταφορικά, θα υπολογιστούν τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Εύχομαι να μην επαληθευτούν τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα, καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω με όσα διαβάσεις στη συνέχεια, αλλά εάν είχες διαβάσεις τον οδηγό της υπογραφής μου, πριν παραγγείλεις, θα γνώριζες ότι κάθε δέμα που εισάγεται στη χώρα με ταχυμεταφορική εταιρεία (courier) κάνει στάση στο τελωνείο. Εάν, λοιπόν, το δέμα σου έρθει με αυτό τον τρόπο, θα περάσει από τελωνείο και, επειδή η εταιρεία ενδιαφέρεται να βγάλει όσα μπορεί περισσότερα, θα σε χρεώσει με αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα έξοδα. Επιπλέον, επειδή θα υπάρχει αναντιστοιχία μεταξύ περιγραφής αντικειμένου και αξίας, είναι πιθανό να σου ζητήσουν απόδειξη είτε paypal είτε κάρτας, για να προσδιορίσουν την αξία πάνω στην οποία, μαζί με τα μεταφορικά, θα υπολογιστούν τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

Εύχομαι να μην επαληθευτούν τα παραπάνω.

Λοιπόν,

μόλις μίλησα με τον εκτελωνιστή που έχουμε στην εταιρεία που εργάζομαι και μου είπε ότι :

 

για ιδιώτη είναι μέχρι 45 ευρω το όριο που δεν πληρώνεις τελωνείο, εκτώς αν το σταματήσουν και τότε θα σου πουνε τι θα πληρώσεις αλλά τα 30 ευρώ για την DHL που θα σου βγάλει τη διατακτική ΑΝ πάει τελωνείο θα τα πληρώσεις + ότι σου βγάλουν απο εκεί. ακόμη μου είπε ότι αν ζητήσουν απόδειξη πληρωμής ή κατάθεσης μπορείς να πείς ότι είναι δώρο και ότι επειδή είναι με την DHL και τους βάζουν όριο ποσού για να  σου το στείλει με την DHL αναγκαστικά έβαλαν και το 28 USD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο, νομίζω ότι ο εκτελωνιστής σου επαληθεύει αυτά που έγραψα με διαφορά ότι, λόγω courier, το πακέτο θα περάσει από τελωνείο οπωσδήποτε.

Για το δεύτερο, αν μπλέξεις στο θέμα της αναντιστοιχίας αξίας και περιγραφής, το σίγουρο είναι ότι δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα, γιατί δεν μπορείς να ισχυριστείς το "δώρο" αφού δεν το γράφει ο πωλητής, οποίος, μάλλον, φαίνεται από το κολλημένο χαρτί ότι είναι έμπορος και όχι ιδιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους!!

εχω διαβασει ολες τις απαντησεις-ερωτησεις και πραγματικα ειναι πολυ χρησιμες και κατατοπιστικες.

χρειαζομαι και γω τη βοηθεια σας.εχω παραγγειλει μεσω ebay ενα κινητο απο hong kong.

η πληρωμη εγινε σε AU $ και το συνολο ηταν μεταφ.+αποσ. 101 ευρο.

μοναδικος τροπος αποστολης ηταν 

Express International Flat Rate Postage και παραδοση σε 6-10 ημερες.
ειναι courier η απλο ταχυδρομιο?δεν αναγραφει κατι αλλο παντος,και ουτε tracking number εχει δωθει.
σας ευχαριστω προκαταβολικα,και να σημειωσω και γω κατι που ισως ειναι χρησιμο πως απο ταυλανδη μεσω ελτα δεν εχω πληρωσει ποτε κατι 
ανεξαρτητου ποσου.
ευχαριστω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο, νομίζω ότι ο εκτελωνιστής σου επαληθεύει αυτά που έγραψα με διαφορά ότι, λόγω courier, το πακέτο θα περάσει από τελωνείο οπωσδήποτε.

Για το δεύτερο, αν μπλέξεις στο θέμα της αναντιστοιχίας αξίας και περιγραφής, το σίγουρο είναι ότι δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα, γιατί δεν μπορείς να ισχυριστείς το "δώρο" αφού δεν το γράφει ο πωλητής, οποίος, μάλλον, φαίνεται από το κολλημένο χαρτί ότι είναι έμπορος και όχι ιδιώτης.

στο τιμολογιο που μου έστειλε γράφει "δωρο" λέει τα παρακάτω :

 

MP4 Player (Gifts)     1 piece      Unit Price 28USD    Amount 28 USD

Makfil,

στο link για τον υπολογισμό δασμών δεν υπάρχει η κινα ως χωρα εποστολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημερα σε ολους!!

εχω διαβασει ολες τις απαντησεις-ερωτησεις και πραγματικα ειναι πολυ χρησιμες και κατατοπιστικες.

χρειαζομαι και γω τη βοηθεια σας.εχω παραγγειλει μεσω ebay ενα κινητο απο hong kong.

η πληρωμη εγινε σε AU $ και το συνολο ηταν μεταφ.+αποσ. 101 ευρο.

μοναδικος τροπος αποστολης ηταν 

Express International Flat Rate Postage και παραδοση σε 6-10 ημερες.
ειναι courier η απλο ταχυδρομιο?δεν αναγραφει κατι αλλο παντος,και ουτε tracking number εχει δωθει.
σας ευχαριστω προκαταβολικα,και να σημειωσω και γω κατι που ισως ειναι χρησιμο πως απο ταυλανδη μεσω ελτα δεν εχω πληρωσει ποτε κατι 
ανεξαρτητου ποσου.
ευχαριστω.

 

 

 

Αυτό που γράφεις νομίζω ότι είναι η μέθοδος αποστολής του ebay, μέσω του αυστραλιανού ταχυδρομείου.

 

Από 3/12/2013 άλλαξε ο τρόπος εισαγωγής αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα από τρίτες χώρες και ήδη έχουν καταγραφεί αντίστοιχες περιπτώσεις με τα ΕΛΤΑ. Επομένως, όσα γνωρίζαμε έχουν μάλλον αλλάξει.

 

 

 

 

 

 

στο τιμολογιο που μου έστειλε γράφει "δωρο" λέει τα παρακάτω :

 

MP4 Player (Gifts)     1 piece      Unit Price 28USD    Amount 28 USD

Makfil,

στο link για τον υπολογισμό δασμών δεν υπάρχει η κινα ως χωρα εποστολη

 

Μακάρι να περάσει σαν δώρο και να μην έχεις μπλεξίματα.

Σε ποιο link αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...