Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Έβαλα μία παραγγελία στο banggood και ενώ πάντα βάζω Priority Direct Mail για να έρχεται απλό συστημένο, τώρα είδα ότι από μόνοι τους το έχουν στείλει μαρκαρισμένο ως «Expetided Shipping». Ενιγουέι το tracking δίνει ως εταιρεία αποστολής μία Yun Express η οποία είναι κινέζικη courrier.

 

Το δέμα έχει κάποια εξαρτήματα ζαχαροπλαστικής και κοστίζει:

 

€29,40 τιμής αγοράς

€0,59 ασφάλεια

€5,60 μεταφορικά

 

Σύνολο όλα μαζί €35,59. Ερωτήσεις:

 

α) Να περιμένω ότι θα πληρώσω ΦΠΑ στο τελωνείο και αν ναι πόσο;

β) Τι χαρακτηρίζεται ως προϊόν «μη εμπορικού χαρακτήρα» για το οποίο ισχύει ατέλεια €45;

 

Update:

 

Η παραγγελία έφυγε από Κίνα στις 27/11 και παρέλαβα σήμερα, μόλις πέντε εργάσιμες μετά. Το δέμα όπως είπα έφυγε με Yun Express και το handling εδώ το ανέλαβε η DHL Global. Παραδόξως, μου παραδόθηκε στην πόρτα μου χωρίς να σταματήσει στο τελωνείο.

 

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι -χωρίς να το έχω ζητήσει- ο Κινέζος είχε βάλει μέσα invoice με ένα ένα τα πράγμα κομμένα στο 1/5 της αξίας τους. Δηλαδή ενώ είχα πληρώσει 30 ευρώ το invoice έγραφε σύνολο 6,85$. Πονηρός ο Κινέζος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

asf

 

2 θελω να παρω μπορει και 3.Αν τους πω να μου το στειλουν σαν συστημενο?? κατι τετοιο εχω ακουσει για να μην περασει τελωνειο

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μόνο αν δηλώσει μικρότερη αξία στο αυτοκόλλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εν κατακλείδι, αν κατάλαβα καλά, για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μην κρατηθεί στο τελωνείο ένα πακέτο απο χώρα εκτός ΕΕ, είναι να μην πάρουμε ποτέ με courier, σωστά;

 

Τώρα, αν πάρουμε με απλό shipping, όποια αξία και να έχει το πακέτο, υπάρχει πιθανότητα να κρατηθεί και να πληρώσουμε. Πάλι καλά το κατάλαβα;

 

* * *

 

Μια άλλη ερώτηση έχω:

Επειδή αγοράζω συνήθως κάποια συγκεκριμένα πράγματα από amazon.co.jp.

Εκεί έχει μόνο επιλογή courier και τα κανονίζουν αυτοί τα τελωνεία. (δηλαδή στην τελική τιμή συνυπολογίζεται  και τελωνείο). Όποτε αγόραζα με έπαιρναν και μου ζητούσαν ΑΦΜ νομίζω, και μου έλεγαν ότι δε χρειάζεται να πληρώσετε τίποτα, έχει κανονιστεί. Απλώς θέλουμε το ΑΦΜ για να γίνει ο εκτελωνισμός.

Οπότε δεν θα κρατηθεί μετά εδώ, σωστά;

 

edit: τώρα έκανα ένα τεστ να δω πόσο βγαίνει η τιμή.

Συνήθως πάιρνω 2 bluray ενός συγκεκριμένου studio..

 

 

Τιμή: 84,65 ευρω

Shipping and Handling: 11,13 ευρω

import fees deposit:  12,46 ευρω

Συνολο: 108,24 ευρω

(τόσα συνήθως πλήρωνα, 9-10 φορές που έχω πάρει)

 

Άρα μας δουλεύουν τελικά από τα ελληνικά τελωνεία οταν για ένα πακέτο $40  (άντε 55 αν αναγραφοταν πανω και το shipping με courier) μου ζητησαν 103 ευρω ενώ παραπάνω βλέπω 12,5 ευρω για ενα πακετο των 95 περίπου (συμπεριλαμβανομένου shipping);

Το λέω γιατί είδα και τα ποστ του αλλου μέλους που είπε του ζήτησαν 100 ευρω και μετα απο φασαρια πληρωσε τελικα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σωστό.

2. Εκτός από τους παράγοντες βάρος και όγκος του δέματος, που μπορεί να σταματήσουν το δέμα στο τελωνείο, όσο αυξάνει η δηλωμένη αξία,  τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να σταματήσει.

3. Εάν η δηλωμένη αξία είναι μέχρι και γύρω στα $30, η εταιρεία courier δεν το κρατάει στο τελωνείο. Εάν εννοείς με EMS, αυτή εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ οπότε έχει διαφορετική διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σωστό.

2. Εκτός από τους παράγοντες βάρος και όγκος του δέματος, που μπορεί να σταματήσουν το δέμα στο τελωνείο, όσο αυξάνει η δηλωμένη αξία,  τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να σταματήσει.

3. Εάν η δηλωμένη αξία είναι μέχρι και γύρω στα $30, η εταιρεία courier δεν το κρατάει στο τελωνείο. Εάν εννοείς με EMS, αυτή εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ οπότε έχει διαφορετική διαδικασία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Βλέπω εδώ είσαι πρώτος στη βοήθεια, να'σαι καλά! :-)

 

στο 3. μου απάντησες σε αυτό που είπα για το ιαπωνικό amazon;

Το πακέτο έρχεται με AmazonGlobal Priority Shipping. (2-3 φορές που δεν ήμουν σπίτι να παραλάβω,πήγα μετά στην DHL στο Σύνταγμα (Φιλελλήνων) να το πάρω).

 

Τώρα, απ'ότι θυμάμαι νομίζω πάνω στο πακέτο είχε τη συνολική τιμή που πλήρωσα (ή τουλάχιστον την πραγματική τιμή των προϊόντων - 85 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα το παρακάτω powerbank http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Both-way-Quick-Charge-3_0-Power-Bank-p-1088932.html και τσέκαρα την επιλογή να έχω και tracking number με 2.5 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

 

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω κινητό http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3s-2gb-16gb-5-0inch-hd-4g-lte-miui-7-smartphone-qualcomm-snapdragon-430-octa-core-5-0mp-13-0mp-touch-id-fast-charge-4100mah-battery-gold.html . Στην ελληνική κοινότητα αναφέρθηκε πως πλέον τα δέματα περνάνε τελωνείο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Θα φάμε καμπάνα, να μην το ρισκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 3. μου απάντησες σε αυτό που είπα για το ιαπωνικό amazon;

Το πακέτο έρχεται με AmazonGlobal Priority Shipping. (2-3 φορές που δεν ήμουν σπίτι να παραλάβω,πήγα μετά στην DHL στο Σύνταγμα (Φιλελλήνων) να το πάρω).

 

Τώρα, απ'ότι θυμάμαι νομίζω πάνω στο πακέτο είχε τη συνολική τιμή που πλήρωσα (ή τουλάχιστον την πραγματική τιμή των προϊόντων - 85 ευρω)

 

Με αυτό το πακέτο μεταφοράς προπληρώνεις και τα έξοδα εκτελωνισμού, δηλαδή τον ΦΠΑ.

Καλησπέρα παιδιά αγόρασα το παρακάτω powerbank http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Both-way-Quick-Charge-3_0-Power-Bank-p-1088932.html και τσέκαρα την επιλογή να έχω και tracking number με 2.5 ευρώ. Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

 

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω κινητό http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3s-2gb-16gb-5-0inch-hd-4g-lte-miui-7-smartphone-qualcomm-snapdragon-430-octa-core-5-0mp-13-0mp-touch-id-fast-charge-4100mah-battery-gold.html . Στην ελληνική κοινότητα αναφέρθηκε πως πλέον τα δέματα περνάνε τελωνείο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Θα φάμε καμπάνα, να μην το ρισκάρω;

 

Το φαινόμενο του ΝΟΕ φαίνεται να έχει ξεφουσκώσει αλλά κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει τι θα γίνει σε 2- 3 βδομάδες που θα φτάσει το δέμα σου στην Ελλάδα.

Εάν η δηλωμένη αξία είναι γύρω στα $30 δεν σταματάει συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και εγώ απο Κίνα μια παραγγελία (ακουστικά μεγάλα) με κόστος αγοράς 10 ευρώ (απο 20 αρχική) και το δέμα ήρθε κανονικά μέσω Singapore post σε 24 ημέρες δίχως επιπλέον έξοδα τελωνείου.

 Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση ήταν οτι παρόλο που ο κινέζος έγραφε Ηeadphones, gift  και αξία 5$ το ανοίξαν (το πακέτο ήταν μισοανοικτό) αλλά τελικά δεν μου χρέωσαν κάτι απο τα ΕΛΤΑ  :D  (Φυσικά έτσι έπρεπε να γίνει κόστος < 22 ευρώ) αλλά πρώτη φορά μου σταμάτησαν δέμα και το ανοίξαν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το πακέτο μεταφοράς προπληρώνεις και τα έξοδα εκτελωνισμού, δηλαδή τον ΦΠΑ.

 

Το φαινόμενο του ΝΟΕ φαίνεται να έχει ξεφουσκώσει αλλά κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει τι θα γίνει σε 2- 3 βδομάδες που θα φτάσει το δέμα σου στην Ελλάδα.

Εάν η δηλωμένη αξία είναι γύρω στα $30 δεν σταματάει συνήθως.

 

Τι εννοείς ως φαινόμενο ΝΟΕ; Επίσης για ένα πράγμα αξίας 20 ευρώ πόσο μπορεί να είναι το τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό το πακέτο μεταφοράς προπληρώνεις και τα έξοδα εκτελωνισμού, δηλαδή τον ΦΠΑ.

 

Ωραία, μαζί σου.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτά είναι τόσα λίγα (12,5 ευρω για πακετο των 95), και απο το ελληνικο τελωνειο για το αλλο πακετο απο Αμερικη που ηρθε μου ζητουσαν 103 ευρω για πακετο των $55 το πολυ (δε γνωριζω ποιά αξία αναγραφόταν πάνω στο πακέτο).

Άρα η εταιρεια εκεινη courier η 2η, που δεν ξερω ποια είναι, έκανε παρατυπίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίοδο από 11 έως τέλος ΝΟΕ υπηρχαν περιστατικά που σταμάτησαν δέματα στο τελωνείο των ΕΛΤΑ ακόμη και πολύ μικρής αξίας (3€ ή και 5€).

 

Η ατέλεια για εισαγωγή από τρίτες χώρες είναι 22€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρα μας δουλεύουν τελικά από τα ελληνικά τελωνεία οταν για ένα πακέτο $40  (άντε 55 αν αναγραφοταν πανω και το shipping με courier) μου ζητησαν 103 ευρω ενώ παραπάνω βλέπω 12,5 ευρω για ενα πακετο των 95 περίπου (συμπεριλαμβανομένου shipping);

Το λέω γιατί είδα και τα ποστ του αλλου μέλους που είπε του ζήτησαν 100 ευρω και μετα απο φασαρια πληρωσε τελικα 50.

Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Μας δουλεύουν ή όχι; Και σε άλλα site παρατηρώ ότι έξοδα για τελωνειο ζητάνε το πολύ μέχρι 20 ευρώ ακόμα και η αξία να είναι στα 100 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι ακριβώς ισχύει; Μας δουλεύουν ή όχι; Και σε άλλα site παρατηρώ ότι έξοδα για τελωνειο ζητάνε το πολύ μέχρι 20 ευρώ ακόμα και η αξία να είναι στα 100 ευρώ.

Μου φαίνεται θα πάρω αύριο τη UPS να ρωτήσω αναλυτικότατα πώς προέκυψε το 103 ευρώ.

 

Μου είπαν 53 ευρω η αμοιβη του εκτελωνιστη.

 

Βλέπω εδώ

https://www.ups.com/content/gr/el/shipping/cost/additional.html#%CE%86%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE%CF%82+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%80%CF%84%CE%B7+%CE%AE+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%BF

Χρέωση υπηρεσιών εκτελωνισμού 40 ευρω

διατακτικη 13,

αρα μαλλον ειναι αυτο.

 

Προσπαθω τωρα να δω πώς προκύπτουν τα υπολοιπα 50 ευρω για ενα δεμα 2 Bluray αξιας $40-55 το οποίο δεν είναι ογκώδες και δεν πρέπει να είναι ούτε 1 κιλό!

:mad:

 

Καλό θα ήταν, βάζοντας τον αριθμό φορτωτικής να σου λέει στο site αναλυτικά τις χρεώσεις, αλλά φαντάζομαι δεν τους συμφέρει;

 

edit:

Μόλις βρήκα και αυτό:

http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF-ups-%CE%9C%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1.70698/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμοιβή του εκτελωνισμού από μια εταιρεία κούριερ, καθορίζεται από την ίδια την εταιρεία, με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς. Η διατακτική στην οποία και αναφέρεσαι, είναι η εντολή διαταγής εκτελωνισμού (το πρώτο κοστούμι που κόβεται). Οπότε, είτε πας ΕΣΥ είτε δώσεις εντολή εκτελωνισμού σε ΑΥΤΟΥΣ, αυτό πληρώνεται ούτως ή άλλως.

βασικα σε συνομιλια που ειχα μαζι του λεει οτι αρνουμαι να το παραλαβω και μου στελνουν αλλο με χαρακτηριστικη αυτη την φραση !

''The key point is, if you really want the ''X'', we take all the risks, you have nothing to worry about.''

σε τελευταιο μνμ που μου εστειλαν απο οσο καταλαβα λεει να περιμενω μεχρι αυριο και οτι στο συστημα της dhl στο ΗΚ λεει οτι ειναι μια χαρα ! και πλέον στην κατάσταση έχει μία παύλα στην τελευταία ενημέρωση κατάστασης ! Δεν ξέρω τι σημαίνει ! Με πήραν τηλέφωνο αλλά δεν μπορώ να επικοινωνησω μαζί τους τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

Κοίταξε, όπως διατυπώνεται το email, φαίνεται ότι τους έκανες παράπονα για την καθυστέρηση (εικάζω, με βάση τα όσα γράφεις). Είναι αυτή η περίπτωσή σου; Επίσης, τι εννοείς δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους; Δεν τους πιάνεις στο τηλέφωνο, φοβάσαι να τους πάρεις, τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αμοιβή του εκτελωνισμού από μια εταιρεία κούριερ, καθορίζεται από την ίδια την εταιρεία, με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς. Η διατακτική στην οποία και αναφέρεσαι, είναι η εντολή διαταγής εκτελωνισμού (το πρώτο κοστούμι που κόβεται). Οπότε, είτε πας ΕΣΥ είτε δώσεις εντολή εκτελωνισμού σε ΑΥΤΟΥΣ, αυτό πληρώνεται ούτως ή άλλως.

 

OΚ, η διατακτική είναι το λιγότερο.

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω τα 50 ευρώ (που δεν περιλαμβάνουν την διατακτική).

Στο τέλος-τέλος, να ενημερωθούν όλοι, ώστε κανένας να μη διαλέγει πιά αυτή την εταιρεία και να ζητάει από το εξωτερικό να μην την χρησιμοποιήσουν.

 

Μα τέτοια διαφορά βρε παιδιά εξαιτίας της ελεύθερης αγοράς;

12,5 ευρώ έναντι 103?

Δε θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια όρια;

Δηλαδή αν θέλω εγώ ανοίγω εταιρεία courier και χρεώνω 500 ευρώ το πακέτο επειδή έτσι μου'ρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...