Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

... Ξέρεις με ποια μεταφορική ταξιδεύει το δέμα;

Απάντησα στην ερώτηση σου σχετικά με το με ποια μεταφορική έρχεται. Τώρα, αν θέλεις και κάτι πιο συγκεκριμένο (όπως με το αν έρχεται με DHL κούριερ ή ταχυδρομείο) αρκεί να το ρωτήσεις και να μην γράφεις σχόλια τα οποία δεν συνεισφέρουν στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

α συγνωμη δεν το καταλαβα ! δεν εχω ιδεα με τι απο τα 2 ! μπορεις να μου πεις περιληπτικα τις διαφορες τους ? επιπλεον το δεμα μου ειναι παρα πολυ μικρων διαστασεων και βαρους !

 

Έγραψα τις (ουσιαστικές) διαφορές στο #2915.

Με την courier το δέμα θα σταματήσει οπωσδήποτε στο τελωνείο ενώ με το ταχυδρομείο (το γερμανικό ταχυδρομείο ονομάζεται Deustche Post DHL) εξαρτάται από τη δηλωμένη αξία (αφού εξαίρεσες τους άλλους παράγοντες που έγραψα).

 

@mauro

 

Δεν ασχολήθηκα με το post σου #2913 και δεν θα ασχοληθώ με το #2915, το οποίο έγραψες αφού κατάλαβες ότι υπάρχουν δύο μεταφορικές DHL.

Εν πάση περιπτώσει, το ποιος γράφει "σχόλια που δεν συνεισφέρουν στο forum" είναι εύκολο να απαντηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε γιατί αναφέρθηκες στη Λειψία αφού δεν ασχολείσαι ούτε και θα ασχοληθείς; Θα σε συμβούλευα λοιπόν, να είσαι λίγο πιο προσεκτικός και σαφώς πιο συγκεκριμένος στα όσα γράφεις την επόμενη φορά.

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα, Δεκέμβριος 05, 2016 Τοποθεσία    

13 Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό ATHENS - GREECE 08:09

 

12 Τελωνειακές διαδικασίες στη/στο ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 08:09

 

11 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 07:09  

10 - ATHENS - GREECE 04:33  

9 Αναχώρησε από τον σταθμό LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 02:52

  Κυριακή, Δεκέμβριος 04, 2016  

8 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 19:07

 

η τελευταια ενημερωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απ' αυτά τα στάδια ενημέρωσης δεν προκύπτει ξεκάθαρα αν το δέμα ταξιδεύει με courier (το πιθανότερο, αφού ήρθε σε λίγες ώρες από Λειψία) ή με το ταχυδρομείο (ανεξάρτητα από το ότι γράφει "Κέντρο Διαλογής").

 

Θα ξεκαθαρίσει όταν (και αν) σου τηλεφωνήσουν για εκτελωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να παραγγειλω απο εδω  https://www.kingandfifth.com/

κανα 2 σκουφους και θελω να μαθω αν θα περασουν τελωνειο

και αν ναι υπαρχει τροπος να το αποφυγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνει με ταχυδρομείο και με την προσφορά γλυτώνεις τα μεταφορικά ($6).

Εάν παραγγείλεις 1 δεν θα σταματήσει στο τελωνείο αλλά στα 2 ($48) υπάρχει πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αναμενόμενο. "Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό" είναι το πρώτο καμπανάκι που χτυπάει, προκειμένου να ετοιμάζεσαι.

Αν πας αεροδρόμιο για τον εκτελωνισμό, να έχεις υπομονή. Για διαδικασίες, έντυπο διασάφησης (ΕΔΕ 6, το κράτησα και σε φωτογραφίες), κωδικούς TARIC και σειρά με την οποία θα κινηθείς, στείλε μου π.μ. Το έκανα πριν 15 περίπου ημέρες στην DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φιλε μου για την προθημια αλλα σε προηγουμενη επικοινωνια που ειχα με τον πωλητη μου ειχε πει οτι αν γινει κατι τετοιο μπορω να το στειλω πισω ! γενικη ερωτηση : αν για παραγειγμα μου πει ο πωλητης οτι δεν δεχεται επιστροφη μππορω να ανοιξω dispute στο paypal εφοσον εχω γραπτο μνμ του πως μπορω να στειλω πισω ? ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπακούεται θα έλεγα. Δεν θα έχει πάτημα για να σου το αρνηθεί, εφόσον έχει αποδειχτεί γραπτά τέτοια περίπτωση. Το θέμα είναι : σου αφήνει ανοιχτό παράθυρο για επιστροφή, αλλά με ποιά αιτιολογία; Σου γράφει δηλαδή "σε περίπτωση που μπλα μπλα μπλα, μπορείς να το επιστρέψεις"; Δώσε μας περισσότερα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικα σε συνομιλια που ειχα μαζι του λεει οτι αρνουμαι να το παραλαβω και μου στελνουν αλλο με χαρακτηριστικη αυτη την φραση !

''The key point is, if you really want the ''X'', we take all the risks, you have nothing to worry about.''

σε τελευταιο μνμ που μου εστειλαν απο οσο καταλαβα λεει να περιμενω μεχρι αυριο και οτι στο συστημα της dhl στο ΗΚ λεει οτι ειναι μια χαρα ! και πλέον στην κατάσταση έχει μία παύλα στην τελευταία ενημέρωση κατάστασης ! Δεν ξέρω τι σημαίνει ! Με πήραν τηλέφωνο αλλά δεν μπορώ να επικοινωνησω μαζί τους τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?

Επεξ/σία από mitsos-5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asf

 

Στέλνει με ταχυδρομείο και με την προσφορά γλυτώνεις τα μεταφορικά ($6).

Εάν παραγγείλεις 1 δεν θα σταματήσει στο τελωνείο αλλά στα 2 ($48) υπάρχει πιθανότητα.

2 θελω να παρω μπορει και 3.Αν τους πω να μου το στειλουν σαν συστημενο?? κατι τετοιο εχω ακουσει για να μην περασει τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...