Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα παιδιά και sorry που καθυστέρησα να απαντήσω αλλα η περιπέτεια μου δεν είχε οριο.
Όπως σας είπα στο 1ο post μου ζήτησαν από το τελωνείο 100 euro για ένα δέμα  αξιας 80 ευρω που στάλθηκε με USPS.Πήγα λοιπόν στα Ελτα να διαμαρτυρηθώ και μου έδωσαν το τηλέφωνο του τελωνείου.Πήρα λοιπόν στο τελωνείο και μου είπαν να περάσω από εκεί.Αφού πήγα από εκεί ήταν ένας άθλιος τύπος ο οποιος φαινόταν ότι ήθελε να τα τσεπώσει.Του λέω γιατί τόσα πολλά λεφτά και μου λέει αυτά βρήκαμε αυτά γράψαμε.Αν θες δώσε μου 90 euro και είμαστε ok χωρίς απόδειξη.Μου λέει επάνω στο κουτί σου έγραφε και τα μεταφορικά οποτε σύνολο το κουτί σου κόστιζε 160 euro οποτε τα 100 euro είναι λογική τιμή.Του λέω όχι δεν είναι κάποιο λάθος υπάρχει και γυρίζει και μου λέει ότι πρέπει να σχολάσει και γύρισε την πλάτη του και έφυγε.Παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο που είναι ορκωτός λογιστής και του λέω τι συμβαίνει και την επομενη μέρα πηγαίνουμε παρέα στο τελωνείο παρέα με έναν φίλο του από το σδοε.αφού καταθέσαμε λογικά επιχειρήματα ήρθε στον χώρο ο διευθυντής του τελωνείου και αφού επίπληξε τον άθλιο τύπο που σας περιγράφω πληρώσαμε 50 euro και φύγαμε κύριοι.
 
Και σας ρωτάω εγώ τώρα αν και ξέρω ότι έχει γραφτεί άπειρες φορες αυτό το πράγμα. Ποιο είναι το official όριο για να μην μπαίνουν δασμοί?

 

 

Μπορείς να μας πεις που έγινε αυτό το περιστατικό, δηλαδή που είναι το τελωνείο που πήγες;

Έχει σημασία αυτό που ρωτάω.

 

Είναι γνωστό ότι στην αξία CIF (κόστος + μεταφορικά+ τυχόν ασφάλεια) υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού. Επομένως, εάν ο εκτελωνισμός έγινε από τα ΕΛΤΑ, στα 160€ ο ΦΠΑ είναι 38,40€ και το τέλος των ΕΛΤΑ 12€, εάν το συνυπολογίσει, δηλαδή σύνολο 50,40€.

 

Η ατέλεια είναι τα 22€ για αξία CIF, από 22 έως 150€ πληρώνουμε τον ΦΠΑ και για αξία πάνω από 150€ ΚΑΙ δασμό ανάλογα με τη δασμολογική κλάση του αντικειμένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 16:20

1 Τεμάχιο

6 Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό THESSALONIKI - GREECE 14:58   5 Αναχώρησε από τον σταθμό HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:42

1 Τεμάχιο

4 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:33

1 Τεμάχιο

Σάββατο, Δεκέμβριος 03, 2016 Τοποθεσία Ώρα Τεμάχιο 3 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 18:34

1 Τεμάχιο

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 17:39

1 Τεμάχιο

1 Παραλαβή αποστολής HONG KONG - HONG KONG 11:25

1 Τεμάχιο

 

δεν ξερω ακριβως πως να ερμηνευσω την εξελιξη της ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ΣΑ 3/12 και μετά δεν γράφεις ημερομηνίες και γι' αυτό δεν βγαίνει νόημα.

Προφανώς, είναι ανακατεμένες οι ενημερώσεις.

 

 

Κυριακή, Δεκέμβριος 04, 2016

 

7 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 16:20

 

6 Καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό THESSALONIKI - GREECE 14:58  

 

5 Αναχώρησε από τον σταθμό HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:42

 

4 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 04:33

 

Σάββατο, Δεκέμβριος 03, 2016

 

3 Η αποστολή έφτασε στο Κέντρο Διαλογής HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 18:34

 

2 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην HONG KONG - HONG KONG HONG KONG - HONG KONG 17:39

 

1 Παραλαβή αποστολής HONG KONG - HONG KONG 11:25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και sorry που καθυστέρησα να απαντήσω αλλα η περιπέτεια μου δεν είχε οριο.

Όπως σας είπα στο 1ο post μου ζήτησαν από το τελωνείο 100 euro για ένα δέμα  αξιας 80 ευρω που στάλθηκε με USPS.Πήγα λοιπόν στα Ελτα να διαμαρτυρηθώ και μου έδωσαν το τηλέφωνο του τελωνείου.Πήρα λοιπόν στο τελωνείο και μου είπαν να περάσω από εκεί.Αφού πήγα από εκεί ήταν ένας άθλιος τύπος ο οποιος φαινόταν ότι ήθελε να τα τσεπώσει.Του λέω γιατί τόσα πολλά λεφτά και μου λέει αυτά βρήκαμε αυτά γράψαμε.Αν θες δώσε μου 90 euro και είμαστε ok χωρίς απόδειξη.Μου λέει επάνω στο κουτί σου έγραφε και τα μεταφορικά οποτε σύνολο το κουτί σου κόστιζε 160 euro οποτε τα 100 euro είναι λογική τιμή.Του λέω όχι δεν είναι κάποιο λάθος υπάρχει και γυρίζει και μου λέει ότι πρέπει να σχολάσει και γύρισε την πλάτη του και έφυγε.Παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο που είναι ορκωτός λογιστής και του λέω τι συμβαίνει και την επομενη μέρα πηγαίνουμε παρέα στο τελωνείο παρέα με έναν φίλο του από το σδοε.αφού καταθέσαμε λογικά επιχειρήματα ήρθε στον χώρο ο διευθυντής του τελωνείου και αφού επίπληξε τον άθλιο τύπο που σας περιγράφω πληρώσαμε 50 euro και φύγαμε κύριοι.

 

Και σας ρωτάω εγώ τώρα αν και ξέρω ότι έχει γραφτεί άπειρες φορες αυτό το πράγμα. Ποιο είναι το official όριο για να μην μπαίνουν δασμοί?

Αν το ηχογραφουσες θα μπορούσες να του κάνεις ζημιά; Αναφέρομαι στο σημείο που σου λέει για 90 ευρώ χωρίς απόδειξη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την προσθήκη και του 5, δεν αναγράφονται και πάλι ημερομηνίες και δεν βγαίνει νόημα.

Ξέρεις με ποια μεταφορική ταξιδεύει το δέμα;

 αφου γραφει σαββατο και κυριακη ! και εχω και αλλη ενημερωση πριν απο λιγο ! 

8 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 19:07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ηχογραφουσες θα μπορούσες να του κάνεις ζημιά; Αναφέρομαι στο σημείο που σου λέει για 90 ευρώ χωρίς απόδειξη.

Απαγορευεται η ηχογραφηση/κινηματογραφηση διχως αδεια, θα μπορουσε να βρεθει ο ιδιος μπλεγμενος νομικα.

Τωρα απο αυτα που περιγραφει ο markosias τα πραγματα στο τελωνειο ειναι ετσι και χειροτερα. Και το οτι συντηρειται εδω και ποσα χρονια αυτη η κατασταση, δειχνει ποσο προβληματικο ειναι το συστημα γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 αφου γραφει σαββατο και κυριακη ! και εχω και αλλη ενημερωση πριν απο λιγο ! 

8 Ολοκληρώθηκαν οι διαδικασίες εξαγωγής στην LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 19:07

 

 

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι το ΣΑ 04.42 έφυγε από το ΗΚ, έφτασε στη Θεσ/νίκη 14.58 και σήμερα ΚΥ 16.20 στη Λειψία.

Η τελευταία ενημέρωση επιβεβαιώνει ότι φεύγει σήμερα 19.07 από Λειψία για Ελλάδα.

Δεν έγραψες, όμως, τη μεταφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι το ΣΑ 04.42 έφυγε από το ΗΚ, έφτασε στη Θεσ/νίκη 14.58 και σήμερα ΚΥ 16.20 στη Λειψία.

Η τελευταία ενημέρωση επιβεβαιώνει ότι φεύγει σήμερα 19.07 από Λειψία για Ελλάδα.

Δεν έγραψες, όμως, τη μεταφορική.

 

με dhl αποστολη ! μαλλον στα πλαισια ενος παλικαριου λιγες σελιδες πιο πισω κινειται που και αυτος ειχε μεταφορικη dhl !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι το ΣΑ 04.42 έφυγε από το ΗΚ, έφτασε στη Θεσ/νίκη 14.58 και σήμερα ΚΥ 16.20 στη Λειψία.

Η τελευταία ενημέρωση επιβεβαιώνει ότι φεύγει σήμερα 19.07 από Λειψία για Ελλάδα.

Δεν έγραψες, όμως, τη μεταφορική.

Από Leipzig (Λειψία) είναι πάντα DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αποστολεας πληρωσε 

 

Και πάλι δεν απαντάς ουσιαστικά.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το δέμα έρχεται με την DHL courier (οπότε προορίζεται για τελωνείο) ή με την DHL ταχυδρομείο (οπότε θα παίξει ρόλο η δηλωμένη αξία, το βάρος, ο όγκος κλπ)

Η Λειψία δεν βοηθάει σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν απαντάς ουσιαστικά.

Προσπαθώ να καταλάβω αν το δέμα έρχεται με την DHL courier (οπότε προορίζεται για τελωνείο) ή με την DHL ταχυδρομείο (οπότε θα παίξει ρόλο η δηλωμένη αξία, το βάρος, ο όγκος κλπ)

Η Λειψία δεν βοηθάει σ' αυτό.

 

α συγνωμη δεν το καταλαβα ! δεν εχω ιδεα με τι απο τα 2 ! μπορεις να μου πεις περιληπτικα τις διαφορες τους ? επιπλεον το δεμα μου ειναι παρα πολυ μικρων διαστασεων και βαρους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...