Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αμοιβή του εκτελωνισμού από μια εταιρεία κούριερ, καθορίζεται από την ίδια την εταιρεία, με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς. Η διατακτική στην οποία και αναφέρεσαι, είναι η εντολή διαταγής εκτελωνισμού (το πρώτο κοστούμι που κόβεται). Οπότε, είτε πας ΕΣΥ είτε δώσεις εντολή εκτελωνισμού σε ΑΥΤΟΥΣ, αυτό πληρώνεται ούτως ή άλλως.

 

Κοίταξε, όπως διατυπώνεται το email, φαίνεται ότι τους έκανες παράπονα για την καθυστέρηση (εικάζω, με βάση τα όσα γράφεις). Είναι αυτή η περίπτωσή σου; Επίσης, τι εννοείς δεν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους; Δεν τους πιάνεις στο τηλέφωνο, φοβάσαι να τους πάρεις, τι ακριβώς;

Όχι σχετικά με τον πωλητή λέω σε περίπτωση που μας σταματήσει τελωνείο το δέμα τι κάνουμε ! Δεν μπορούσα γτ εθχα δουλειά εννουσα αλλά τελικά πρόλαβαν μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι θέλει εκτελωνισμο και θέλουν αφμ και δου( δεν ξέρω τι είναι αυτό ). Να ρωτησω κάτι άλλο τώρα ! Αν εγώ πχ θέλω να πάρω κάτι εκτός ε.ε και το κόστος πχ είναι στα 100€ , και πω στον πωλητή , κοίτα θα σου κάνω μία κατάθεση μέσω PayPal 10€ για να μπορέσουμε να δείξουμε φθηνό invoice αν σταματήσει τελωνείο και τα υπόλοιπα σε δεύτερη φάση ! Αυτοί που μπορεί να το καταλάβουν ποσό κοστίζει το δέμα εφόσον γράφει πάνω στο κουτί 10€ και τους δείξω και το αποδεικτο από την κατάθεση ?? Ευχαριστώ οποίος μπορεί να απαντήσει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

OΚ, η διατακτική είναι το λιγότερο.

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω τα 50 ευρώ (που δεν περιλαμβάνουν την διατακτική).

Στο τέλος-τέλος, να ενημερωθούν όλοι, ώστε κανένας να μη διαλέγει πιά αυτή την εταιρεία και να ζητάει από το εξωτερικό να μην την χρησιμοποιήσουν.

 

Μα τέτοια διαφορά βρε παιδιά εξαιτίας της ελεύθερης αγοράς;

12,5 ευρώ έναντι 103?

Δε θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια όρια;

Δηλαδή αν θέλω εγώ ανοίγω εταιρεία courier και χρεώνω 500 ευρώ το πακέτο επειδή έτσι μου'ρθε;

Στο 50αρι απάντησα φίλε μου, το πώς φτάσαμε στο 500άρικο, αδυνατώ να το καταλάβω...

 

50 Ευρώ σου λέει η εταιρεία κούριερ, είναι τα λεφτά που θα δώσω στον εκτελωνιστή MOY για να εκτελωνίσει για λογαριασμό ΣΟΥ.

 

Όλες οι υπόλοιπες τιμές είναι αναρτημένες στα σάιτ των περισσότερων εταιρειών. Αυτό έκανα και εγώ (έψαξα να βρω πόσο θα μου 'ρθει), όταν αποφάσισα να παραγγείλω εκτός ΕΕ και αναπόφευκτα, να εκτελωνίσω. Ψάξτο λίγο παραπάνω, δεν είναι κάποιο μυστικό, καλά κρυμμένο μέσα σε σκονισμένα ντουλάπια. Από εκεί και πέρα, κρίνεις αν σε συμφέρει και αποφασίζεις!

 

Τι παραπάνω να απαντήσουμε σε αυτό;

Όχι σχετικά με τον πωλητή λέω σε περίπτωση που μας σταματήσει τελωνείο το δέμα τι κάνουμε ! Δεν μπορούσα γτ εθχα δουλειά εννουσα αλλά τελικά πρόλαβαν μιλησα μαζί τους και μου είπαν ότι θέλει εκτελωνισμο και θέλουν αφμ και δου( δεν ξέρω τι είναι αυτό ). Να ρωτησω κάτι άλλο τώρα ! Αν εγώ πχ θέλω να πάρω κάτι εκτός ε.ε και το κόστος πχ είναι στα 100€ , και πω στον πωλητή , κοίτα θα σου κάνω μία κατάθεση μέσω PayPal 10€ για να μπορέσουμε να δείξουμε φθηνό invoice αν σταματήσει τελωνείο και τα υπόλοιπα σε δεύτερη φάση ! Αυτοί που μπορεί να το καταλάβουν ποσό κοστίζει το δέμα εφόσον γράφει πάνω στο κουτί 10€ και τους δείξω και το αποδεικτο από την κατάθεση ?? Ευχαριστώ οποίος μπορεί να απαντήσει !!

Αποστολή με κούριερ ή απλό ταχυδρομείο;

 

Αν είναι με κούριερ, όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω, βάσει όγκου και βάρους. Αν δηλαδή τους βαρέσει στο μάτι, θα στο ελέγξουν. Θα μπει στην άκρη, θα σε καλέσουν να το ανοίξουν παρουσία σου, θα δουν αν τους καλύπτουν τα στοιχεία που τους παρουσιάζεις (αποδείξεις 10€ κοκ), αν όχι θα σου ζητήσουν σάιτ για να το ελέγξουν και οι ίδιοι. Αν αρνηθείς και αυτό, θα σου βαρέσουν μια τιμή στο κεφάλι με βάση την δική τους αξιολόγηση (συγκριτικές τιμές από αντίστοιχα είδη) και θα υποχρεωθείς είτε να τα πληρώσεις, είτε να αρνηθείς παραλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελώνες είναι τυχάρπαστοι, που λένε ας πάω να εκτελωνίσω σήμερα για λογαριασμό άλλου?

Δηλαδή μηνιαίο μισθό δεν παίρνουν? Αυτοί δεν είναι η δουλειά τους? Για τους courier δεν ξέρω τι παίζει αλλά όχι και για τους κρατικούς τελώνες των ελτα να τους πληρώνουμε για τον εκτελωνισμό και ο καθένας να ζητάει όσα θέλει. Άκου εκεί 50 ευρώ. Δηλαδή 5 πακέτα να εκτελωνίσει αμέσως αμέσως πήρε 250 ευρώ την ημέρα, επί 30 του μήνα 7.500 ευρώ. Παίρνει τόσα ένας αντιναύαρχος?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 50αρι απάντησα φίλε μου, το πώς φτάσαμε στο 500άρικο, αδυνατώ να το καταλάβω.

 

50 Ευρώ σου λέει η εταιρεία κούριερ, είναι τα λεφτά που θα δώσω στον εκτελωνιστή MOY για να εκτελωνίσει για λογαριασμό ΣΟΥ.

 

 

Ναι, το κατάλαβα ότι απάντησες σε αυτό.

Βασικά, όπως είπα 53 μου είπαν η αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Εγώ ρωτάω για τα άλλα 50 πώς προέκυψαν. (103 μου ζήτησαν συνολικά).

Και ξαναλέω:

Από Ιαπωνία για πακετο 95 ευρω, εξοδα εκτελωνισμού (φοροι, δασμοι, εκτελωνιστης και δεν ξερω και γωτι αλλο) πληρωνα 12,5 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ και το πακετο ερχοταν στην πορτα μου.

 

Ωραια, τα βγαζουμε τα 53, ειναι τα εξοδα του εκτελωνιστη γιατι τοσα τους ηρθε.

Τα αλλα 50;

 

το 500ρικο εγω το ανεφερα ειρωνικα για τους courier απαντώντας σε αυτό που είπες:

 

Η αμοιβή του εκτελωνισμού από μια εταιρεία κούριερ, καθορίζεται από την ίδια την εταιρεία, με τους νόμους της ελεύθερης αγοράς

Δεν ειπα οτι μου ζητησαν τοσα.

Αφου ειναι ελευθερη αγορα, ε να ανοιξω και γω courier και να χρεωνω 500 το πακετο (250 τον εκτελωνιστη πχ και 250 τα υπολοιπα), να πλουτισω αν ειναι.

Θα τρελλαθουμε δηλαδη. 53 ο εκτελωνιστής ΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ;

Τί είναι, γιατρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατακτική το ένα και αποθήκευτρα το άλλο (βάση βάρους). Σου απαντώ εγώ λοιπόν. Το τι είναι αυτά όμως, θα πρέπει να το ψάξεις εσύ με ένα τηλέφωνο στην εταιρεία ή με μια αναζήτηση στο δίκτυο.

Και ναι, πράγματι. Μπορείς να ανοίξεις και εσύ μια τέτοια επιχείρηση. Απλά δεν θα έχεις πελατεία με τέτοια κοστολόγια και στο τέλος θα κλείσεις. Οπότε και λεφτά δεν θα έχεις βγάλει και το αρχικό κεφάλαιο επένδυσης θα έχεις χάσει (σουρεαλιστικός ο διάλογος έτσι; ).

.. Παίρνει τόσα ένας αντιναύαρχος?!

Θα ρωτήσω στο ΜΤΝ στην Γλάδστωνος και θα επανέλθω... :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το κατάλαβα ότι απάντησες σε αυτό.

Βασικά, όπως είπα 53 μου είπαν η αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

Εγώ ρωτάω για τα άλλα 50 πώς προέκυψαν. (103 μου ζήτησαν συνολικά).

Και ξαναλέω:

Από Ιαπωνία για πακετο 95 ευρω, εξοδα εκτελωνισμού (φοροι, δασμοι, εκτελωνιστης και δεν ξερω και γωτι αλλο) πληρωνα 12,5 ευρω.

Γιατί εδώ για πακετο $40 πρέπει να πληρώσω 103;

 

Ωραια, τα βγαζουμε τα 53, ειναι τα εξοδα του εκτελωνιστη γιατι τοσα τους ηρθε.

Τα αλλα 50;

 

το 500ρικο εγω το ανεφερα ειρωνικα για τους courier απαντώντας σε αυτό που είπες:

Δεν ειπα οτι μου ζητησαν τοσα.

Αφου ειναι ελευθερη αγορα, ε να ανοιξω και γω courier και να χρεωνω 500 το πακετο (250 τον εκτελωνιστη πχ και 250 τα υπολοιπα), να πλουτισω αν ειναι.

Θα τρελλαθουμε δηλαδη. 53 ο εκτελωνιστής ΑΝΑ ΠΑΚΕΤΟ;

Τί είναι, γιατρός;

οι δασμοί, φόροι κτλ που θα πληρώσεις δεν έχουν να κάνουν μόνο με την αξία του δέματος. ανάλογα με την δασμολογική κλάση του κάθε εμπορεύματος, μπαίνει ανάλογα ο φόρος. σε κάποια μπαίνει μόνο ΦΠΑ, σε κάποια άλλα μπαίνουν και δασμοί. αλλά η αξία πάνω στην οποία γίνεται το τελωνείο είναι αξία εμπορεύματος + μεταφορικά. το δέμα σου έκανε $40. τα μεταφορικά πόσο; και αυτά δεν μπορείς να τα κρύψεις από την μεταφορική.

ο εκτελωνιστής το €53 ανά πακέτο είναι μια χαρά τιμή. γιατί γίνεται ξεχωριστή πράξη τελωνισμού για κάθε πακέτο.

που σημαίνει ξεχωριστό ΔΕΤΕ, ΜΕΤΕ κτλ ανά πακέτο. και σε αυτά υπάρχουν ελάχιστες χρεώσεις.

δε λέω πως δεν βγάζουν λεφτά οι μεταφορικές. εννοείται και βγάζουν και για αυτόν ακριβώς τον λόγο κυνηγούν το τελωνείο. και ειδικά στις μεταφορικές πρέπει να δηλώσεις τι μεταφέρεις. επομένως δεν παίζει εάν το κιβώτιο είναι μικρό ή μεγάλο. πρέπει ο αποστολέας να δηλώσει τι στέλνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δασμοί, φόροι κτλ που θα πληρώσεις δεν έχουν να κάνουν μόνο με την αξία του δέματος. ανάλογα με την δασμολογική κλάση του κάθε εμπορεύματος, μπαίνει ανάλογα ο φόρος. σε κάποια μπαίνει μόνο ΦΠΑ, σε κάποια άλλα μπαίνουν και δασμοί. αλλά η αξία πάνω στην οποία γίνεται το τελωνείο είναι αξία εμπορεύματος + μεταφορικά. το δέμα σου έκανε $40. τα μεταφορικά πόσο; και αυτά δεν μπορείς να τα κρύψεις από την μεταφορική.

ο εκτελωνιστής το €53 ανά πακέτο είναι μια χαρά τιμή. γιατί γίνεται ξεχωριστή πράξη τελωνισμού για κάθε πακέτο.

που σημαίνει ξεχωριστό ΔΕΤΕ, ΜΕΤΕ κτλ ανά πακέτο. και σε αυτά υπάρχουν ελάχιστες χρεώσεις.

δε λέω πως δεν βγάζουν λεφτά οι μεταφορικές. εννοείται και βγάζουν και για αυτόν ακριβώς τον λόγο κυνηγούν το τελωνείο. και ειδικά στις μεταφορικές πρέπει να δηλώσεις τι μεταφέρεις. επομένως δεν παίζει εάν το κιβώτιο είναι μικρό ή μεγάλο. πρέπει ο αποστολέας να δηλώσει τι στέλνει

1) μεχρι 150 ευρω ειπαν εδω ΔΕΝ μπαινει δασμος.

2) το πακετο εκανε $40. Για τα μεταφορικά είχα πληρωσει $15 για απλο ταχυδρομειο για 3 Bluray, τα οποια τα "εσπασαν" και τα εστειλαν σε 2 διαφορετικά πακετα. Το μεν ενα πακετο με το 1 μου ηρθε στην πορτα χωρις να πληρωσω τιποτα, το πακετο με τα 2 (τα $40) κρατηθηκε στο τελωνειο.

Τωρα, αν και ειχα επιλεξει απλο shipping, για καποιο λογο ανεξηγητο το εστειλαν με courier.

 

Οποτε, πες οτι εγω ειχα οντως διαλεξει courier, το πακετο με τα 2 Bluray θα εγραφε περιπου $55 μαζι με τα εξοδα αποστολης.

Και μου χρεωνουν 103 ευρω (50 + 53 εξοδα εκτελωνιστη) για τα $55.

To θεωρεις λογικο αυτο;

Απλως ρητορικα αναρωτιεμαι πως προεκυψαν αυτα, σαφως και θα παρω να μου πουν αναλυτικα τις τιμες και θα επανελθω.

 

edit:

Επειδή ίσως μπερδεύεται κάποιος τα λέω επιγραμματικά:

 

Η αγορά μου:

3 Blurays ($60) + $15 εξοδα αποστολης απλο ταχυδρομειο

Συνολο: $75

 

μου στελνουν λανθασμενα με UPS courier:

ενα πακετο αξιας $20 που ερχεται στην πορτα μου.

ενα πακετο αξιας $40 που κρατιεται τελωνειο και μου ζητουν 103 ευρω να το παρω.

(δε γνωριζω πανω το πακετο τι αξια εγραφε. 40? 75? Το αλλο παντως των $20 δεν έγραφε καμια αξια πανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα γράφεις. Επειδή όμως αναφέρθηκε σε κόστος CIF (εικάζω ότι είναι το CIF, νομίζω δεν το διευκρίνισε κάπου) 40 δολαρίων, δεν μπήκα στη διαδικασία να αναφερθώ σε δασμολογικές κλίμακες, γιατί δεν τον αφορούν (κόστος της δικής του παραγγελίας < 150 Ευρώ) και θα μπερδευτεί περισσότερο (σε πρώτη φάση).

 

Αν δεν μας αναφέρει με ποια εταιρεία (κούριερ ή ταχυδρομείο) ερχόντουσαν οι προηγούμενες παραγγελίες που κόστισαν 95 Ευρώ, δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε.

 

Edit : Γράφαμε μαζί και δεν είδα την ανάλυση, οπότε επανέρχομαι. Το πρώτο με τα 20 δολάρια ήταν κάτω από 22€ και δεν σταμάτησε πουθενά. Το δεύτερο όμως, που μάλλον έγραφε τα 40 δολάρια ΣΥΝ τα 15 δολάρια (έξοδα αποστολής), σύνολο δηλαδή 55 δολάρια (ή σκέτο 40 ή σουμα 75 δολάρια, αφού το πρώτο όπως λες, δεν έγραφε αξία), σταμάτησε από την UPS. Σε αυτό, ζητάνε ΩΣ UPS διατακτική και αποθήκευτρα (φύλαξη δεν βάζω γιατί δεν έχεις παραλάβει ακόμα). Μετά από την UPS (κούριερ) θα πρέπει να πληρωθεί ΚΑΙ Ο ΦΠΑ 24 τοις εκατό στο ΤΕΛΩΝΕΙΟ (αφορά στο δημόσιο και πληρώνεται στον κισέ της Τράπεζας της Ελλάδος στο κτίριο του τελωνείου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα γράφεις. Επειδή όμως αναφέρθηκε σε κόστος CIF (εικάζω ότι είναι το CIF, νομίζω δεν το διευκρίνισε κάπου) 40 δολαρίων, δεν μπήκα στη διαδικασία να αναφερθώ σε δασμολογικές κλίμακες, γιατί δεν τον αφορούν (κόστος της δικής του παραγγελίας < 150 Ευρώ) και θα μπερδευτεί περισσότερο (σε πρώτη φάση).

 

Αν δεν μας αναφέρει με ποια εταιρεία (κούριερ ή ταχυδρομείο) ερχόντουσαν οι προηγούμενες παραγγελίες που κόστισαν 95 Ευρώ, δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε.

Το ειπα σε προηγουμενο ποστ.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/page-196?do=findComment&comment=55315385

Ηρθαν απο Ιαπωνια με Amazon Global priority shippping (μέσα σε 3-4 μέρες), και απ'ότι κατάλαβα ήταν DHL (γιατί απο κει πηγα και τα πηρα, επειδη δεν ημουν σπιτι να τα παραλαβω στην πορτα)

 

Αυτό τώρα με τα 103 ευρω που μου ζητησαν, ηρθε απο Αμερική με UPS.

 

Σχηματικά:

DHL: τελωνειο 12,5 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ (το προπληρωσα στην τελικη τιμη) για πακετο 95 ευρω

UPS: τελωνειο 103 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ για πακετο $40-55 περίπου.

(σημειωτεον, και τα 2 πακετα περιειχαν τα ιδια προϊόντα σε βάρος/όγκο - 2 Blurays)

???

 

:confused: :confused: :confused:

 

Είναι ή δεν είναι να τρελλαθείς;

 

Το θέμα με τον πωλητή διευθετείται καθώς δεν ήταν δικό μου λάθος που τα έστειλαν με courier (και επομενως κρατηθηκαν στο τελωνειο και επρεπε να πληρωσω για να τα παρω).

Απλώς εγώ το υπεραναλύω τώρα και αναρωτιέμαι, για να δω αν θα κάνω καλα ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΑΛΛΩ αυριο που θα παρω τηλ ή όχι.

Επειδη ειδα και τον φιλο πριν που του ζητησε ενας 100 ευρω και αφου πηγε με ενα φιλο του απο τη ΣΔΟΕ, πληρωσε τελικα 50, αφου ο διευθυντης τα εψαλλε στον υπαλληλο που ειχε ζητησει τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και τα υπεραναλύεις, διαφορετικά πώς θα σε βοηθήσουμε;

 

Το ζήτημα είναι βασικά, να δεις αν μπορείς να πατήσεις σε ορθά επιχειρήματα και όχι σε κουβέντες υποθετικές ή του αέρα (δεν λέω ότι αυτό θα κάνεις, συμβουλή δίνω). Ο άλλος φίλος ανέφερε ότι του τα ζήτησε άνευ απόδειξης, πράγμα ιδιαίτερα σοβαρό. Αυτή δεν είναι η περίπτωσή μας όμως.

Κάνε αυτό : πάρε τηλέφωνο και δες τι προκύπτει από την ανάλυση των όσων ζητάνε. Αν όλα αυτά δείχνουν να είναι εντάξει (με βάση τα κοστολόγια τους), μίλα με Ιαπωνία και ρώτησε τους με βάση ποια μεταξύ σας προφορική ή γραπτή "συμφωνία", αποφάσισαν χωρίς πρότερη ενημέρωση, να σου στείλουν με κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνεις και τα υπεραναλύεις, διαφορετικά πώς θα σε βοηθήσουμε;

 

Το ζήτημα είναι βασικά, να δεις αν μπορείς να πατήσεις σε ορθά επιχειρήματα και όχι σε κουβέντες υποθετικές ή του αέρα (δεν λέω ότι αυτό θα κάνεις, συμβουλή δίνω). Ο άλλος φίλος ανέφερε ότι του τα ζήτησε άνευ απόδειξης, πράγμα ιδιαίτερα σοβαρό. Αυτή δεν είναι η περίπτωσή μας όμως.

Κάνε αυτό : πάρε τηλέφωνο και δες τι προκύπτει από την ανάλυση των όσων ζητάνε. Αν όλα αυτά δείχνουν να είναι εντάξει (με βάση τα κοστολόγια τους), μίλα με Ιαπωνία και ρώτησε τους με βάση ποια μεταξύ σας προφορική ή γραπτή συμφωνία, αποφάσισαν χωρίς πρότερη ενημέρωση, να σου στείλουν με κούριερ.

χεχε, σε μπερδεψα παλι.

Το πακετο με UPS ηρθε απο Αμερικη. (το αλλο με DHL μου'ρθε απο Ιαπωνια)

Αλλα ενταξει δεν υπαρχει προβλημα οπως φαινεται. Μιλησα με τον πωλητη στην Αμερικη και θα διευθετηθει το θεμα.

η αιτια που το πακετο αλλαξε σε courier αναγραφεται εδω στο tracking, αν και παλι δεν καταλαβα γιατι εγινε αυτο.

https://wwwapps.ups.com/WebTracking/track?track=yes&trackNums=1Z1813436601311377&loc=el_gr

 

"Η επιλεγμένη υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη σε αυτή τη διεύθυνση προορισμού. Η παράδοση καθυστέρησε. / Η υπηρεσία άλλαξε και η παράδοση επαναπρογραμματίζεται."

 

 

Εγώ τα περίμενα τα πακέτα σε 1 μήνα (σύμφωνα με το shipping που διάλεξα) και αυτά μου'ρθαν σε 3 μέρες!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να χω θεμα αν παραγφειλω πολυβιταμινες και ω3 απο iherb οπως εκανα παντα;φοβαμαι μην τα ανοιξουν και μου που δεν εχουν εγκριση απο ΕΟΦ και αλλα τετοια δοαφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερική ναι, συγγνώμη! Διάβαζα συνεχώς και τις δύο περιπτώσεις και κάπου χάθηκε κάτι στη μετάφραση.

 

Αυτό είναι μια καλή ευκαιρία. Πίεσέ τον να καλύψει τα έξοδα εκτελωνισμού, μήπως και την σκαπουλάρεις έτσι. Το ευτυχές είναι ότι δεν σε είχε ενημερώσει ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΩΞΕΙ, ότι θα έρθει με κούριερ, εγώ προς αυτή την κατεύθυνση θα πίεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερική ναι, συγγνώμη! Διάβαζα συνεχώς και τις δύο περιπτώσεις και κάπου χάθηκε κάτι στη μετάφραση.

 

Αυτό είναι μια καλή ευκαιρία. Πίεσέ τον να καλύψει τα έξοδα εκτελωνισμού, μήπως και την σκαπουλάρεις έτσι.

Να πληρωσει 103 ευρω για $40 εμπόρευμα που έστειλε;

Πιο πολύ θα τον συνέφερε να μου κάνει refund τα $40 απ'το να πληρωσει 103 ευρω.

 

Αυτο που ειπαμε ειναι, να ξαναστειλουν το πακετο με απλό ταχυδρομειο αυτη τη φορα (όπως τα επαιρνα παντα), ωστε να μην το κρατησουν στο τελωνειο. (τώρα βέβαια όπως γίναμε και άλλαξαν τα πράγματα μήπως το κρατήσουν πάλι; δεν ξέρω)

Απλως πρεπει να περιμενω μεχρι τις 13 Δεκεμβριου (τελευταια μερα που θα επρεπε να ειχε φτασει το πακετο συμφωνα με το shipping που διαλεξα), ώστε να το καταχωρήσουν ότι χάθηκε πχ. το πακετο και το ξαναστέλνουν. Κάτι τέτοιο..

 

Εγώ απλώς τώρα, όπως είπα και πριν, το έψαχνα όλο το θέμα για να δω αν μας κοροϊδεύουν για τις τιμές ή όχι.

Στον αλλο φιλο - δεν το κατάλαβες μάλλον καλά - ζητησαν 100 αρχικά (90 ευρω χωρις αποδειξη - όπως το κατάλαβα τα 100 ήταν ΜΕ απόδειξη) και τελικα πληρωσε 50.

Πως απο τα 100 πηγαμε στα 50; Γι'αυτο λεω μηπως γινεται καμια απατεωνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα πάρω αύριο τη UPS να ρωτήσω αναλυτικότατα πώς προέκυψε το 103 ευρώ.

 

Μου είπαν 53 ευρω η αμοιβη του εκτελωνιστη.

 

Βλέπω εδώ

https://www.ups.com/content/gr/el/shipping/cost/additional.html#%CE%86%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE%CF%82+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%80%CF%84%CE%B7+%CE%AE+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%BF

Χρέωση υπηρεσιών εκτελωνισμού 40 ευρω

διατακτικη 13,

αρα μαλλον ειναι αυτο.

 

Προσπαθω τωρα να δω πώς προκύπτουν τα υπολοιπα 50 ευρω για ενα δεμα 2 Bluray αξιας $40-55 το οποίο δεν είναι ογκώδες και δεν πρέπει να είναι ούτε 1 κιλό!

:mad:

 

Καλό θα ήταν, βάζοντας τον αριθμό φορτωτικής να σου λέει στο site αναλυτικά τις χρεώσεις, αλλά φαντάζομαι δεν τους συμφέρει;

 

edit:

Μόλις βρήκα και αυτό:

http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF-ups-%CE%9C%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1.70698/

 

Ανακάλυψες και εσύ,μετά την αγορά, τον κόσμο των εταιρειών courier και τα τιμολόγιά τους.

Για να απαντήσεις στις απορίες σου, υπολόγισε 1) τον ΦΠΑ στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά), 2) την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα, που αυξάνουν όσο μένει το δέμα στην αποθήκη και άλλα μικροέξοδα, που θα τα δεις όλα αναλυτικά στα παραστατικά που θα σου δώσουν.

 

Τα τιμολόγια όλων των courier δεν είναι κρυφά αλλά είναι δημοσιοποιημένα και μπορείς να τα βρεις εύκολα. Διαφέροουν ελάχιστα μεταξύ τους, λόγω ανταγωνισμού, και οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να ανοίξει ξαφνικά μια παρόμοια επιχείρηση και να χρεώνει 500€, όπως γράφτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...