Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αμερικάνοι δεν είναι σαν τους κινέζους. Προπληρώνεις τα έξοδα ενώ οι κινέζοι γράφουν ότι θέλεις στο αυτοκόλλητο.

 

Το τροφοδοτικό θα σταματήσει σίγουρα με 13 κιλά βάρος (δεν είχες γράψει το βάρος στο προηγούμενο post, έκανα υποθέσεις και έγραψα να το ελέγξεις). Τα δέματα με όγκο και βάρος σταματάνε, συνήθως στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον δεν διαβάζεις προσεκτικά τα παραπάνω posts, αφού έγραψα ότι ο τελωνειακός των ΕΛΤΑ δεν χρεώνει, συνήθως, δασμό.

Εκτός από ΦΠΑ. θα χρεώσει, πιθανόν, και τέλος των ΕΛΤΑ (12€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλά έγραψες συνήθως οπότε σκέφτηκα οτι σαν ογκώδες ίσως κάνουν καμμία "εξαίρεση" και πήγα για τα χειρότερα..

 

Άρα το πιο πιθανό για ογκώδη δέματα πάνω απο 150€ ειναι Φ.Π.Α και 12€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε τα ογκώδη είτε τα βαριά δέματα, συνήθως, σταματάνε.

Τα 13 κιλά σημαίνουν βαρύ δέμα και όχι κατ' ανάγκη ογκώδες.

 

Ναι, το πιο πιθανό είναι αυτό, μόνο στην περίπτωση που ένα δέμα ταξιδεύει με ταχυδρομείο και όχι στην περίπτωση με ourier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ παιδιά με courier δεν πληρώνεις δασμους; Είναι σίγουρο αυτό; Να προτιμώ αγορές με courier αντί για απλό ταχυδρομείο; Και τι γίνεται με τις αγορές από Αμερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ παιδιά με courier δεν πληρώνεις δασμους; Είναι σίγουρο αυτό; Να προτιμώ αγορές με courier αντί για απλό ταχυδρομείο; Και τι γίνεται με τις αγορές από Αμερική;

 

Αυτό κατάλαβες από τις συζητήσεις σ' αυτό και στο άλλο νήμα;

Αγοrές με courier από ΕΕ επιτρέπονται, από τρίτες χώρες δεν επιτρέπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με τα μεταχειρισμένα προϊόντα τι γίνεται; Περνάνε τελωνείο;

 

Αν αγοράσω κάτι μεταχειρισμένο από τρίτη χώρα και μείνει στο τελωνείο, πως υπολογίζονται δασμοί και τέλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και sorry που καθυστέρησα να απαντήσω αλλα η περιπέτεια μου δεν είχε οριο.

Όπως σας είπα στο 1ο post μου ζήτησαν από το τελωνείο 100 euro για ένα δέμα  αξιας 80 ευρω που στάλθηκε με USPS.Πήγα λοιπόν στα Ελτα να διαμαρτυρηθώ και μου έδωσαν το τηλέφωνο του τελωνείου.Πήρα λοιπόν στο τελωνείο και μου είπαν να περάσω από εκεί.Αφού πήγα από εκεί ήταν ένας άθλιος τύπος ο οποιος φαινόταν ότι ήθελε να τα τσεπώσει.Του λέω γιατί τόσα πολλά λεφτά και μου λέει αυτά βρήκαμε αυτά γράψαμε.Αν θες δώσε μου 90 euro και είμαστε ok χωρίς απόδειξη.Μου λέει επάνω στο κουτί σου έγραφε και τα μεταφορικά οποτε σύνολο το κουτί σου κόστιζε 160 euro οποτε τα 100 euro είναι λογική τιμή.Του λέω όχι δεν είναι κάποιο λάθος υπάρχει και γυρίζει και μου λέει ότι πρέπει να σχολάσει και γύρισε την πλάτη του και έφυγε.Παίρνω τον πατέρα μου τηλέφωνο που είναι ορκωτός λογιστής και του λέω τι συμβαίνει και την επομενη μέρα πηγαίνουμε παρέα στο τελωνείο παρέα με έναν φίλο του από το σδοε.αφού καταθέσαμε λογικά επιχειρήματα ήρθε στον χώρο ο διευθυντής του τελωνείου και αφού επίπληξε τον άθλιο τύπο που σας περιγράφω πληρώσαμε 50 euro και φύγαμε κύριοι.

 

Και σας ρωτάω εγώ τώρα αν και ξέρω ότι έχει γραφτεί άπειρες φορες αυτό το πράγμα. Ποιο είναι το official όριο για να μην μπαίνουν δασμοί?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι γνωριζω απο παλιοτερο θεμα που ειχα με το τελωνειο τον ελτα τα πραγματα απο αμερικη που εισαγωγονται πανε σε αλλο τελωνειο δηλαδη ασχολουνται αλλοι τελωνιακοι των ελτα σε σχεης με τα πραγματα απο κινα! & επιπλεον εκει τα κοστολογουν αρκετα παραπανω

Παραπανω εννοω πιο ευκολα αμφισβητουν την αξια. Επιπλεον τονροιο ειναι 22 η 45 ευρω ανακογα αν προκειται για εμπορικη χρηση η ατομικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...