Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το πρώτο, νομίζω ότι ο εκτελωνιστής σου επαληθεύει αυτά που έγραψα με διαφορά ότι, λόγω courier, το πακέτο θα περάσει από τελωνείο οπωσδήποτε.

 

 

makfil εννοείς ότι θα περάσει οπωσδήποτε αν είναι πάνω από 45Ε, φαντάζομαι, σωστά;

 

Έχω πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν μου σταμάτησαν (DHL και UPS) αντικείμενα αξίας $40-50 ίσως και $60 και μου τα έφεραν σπίτι κανονικά χωρίς προβλήματα (χωρίς να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας αν και δεν έχω ακούσει ποτέ να σταματάνε για 20-30Ε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που γράφεις νομίζω ότι είναι η μέθοδος αποστολής του ebay, μέσω του αυστραλιανού ταχυδρομείου.

 

Από 3/12/2013 άλλαξε ο τρόπος εισαγωγής αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα από τρίτες χώρες και ήδη έχουν καταγραφεί αντίστοιχες περιπτώσεις με τα ΕΛΤΑ. Επομένως, όσα γνωρίζαμε έχουν μάλλον αλλάξει.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.αλλα χωρις να θελω να γινω κουραστικος μηπως θα μπορουσες να μου πεις αν σε τετοια περιπτωση

(ταχυδρομιο αυστραλιας) εχω μεγαλη πιθανοτητα για τελωνειο?

σ΄ευχαριστω και παλι.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

makfil εννοείς ότι θα περάσει οπωσδήποτε αν είναι πάνω από 45Ε, φαντάζομαι, σωστά;

 

Έχω πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν μου σταμάτησαν (DHL και UPS) αντικείμενα αξίας $40-50 ίσως και $60 και μου τα έφεραν σπίτι κανονικά χωρίς προβλήματα (χωρίς να σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας αν και δεν έχω ακούσει ποτέ να σταματάνε για 20-30Ε).

 

 

Σ' αυτές τις διαδικασίες, νομίζω ότι η ατέλεια των 45 ευρώ για εισαγωγή αντικειμένων μη εμπορικού χαρακτήρα, δεν εφαρμόζεται ως κανόνας στις περιπτώσεις των δεμάτων που εισάγονται με courier.

 

Τα δέματα αξίας CIF πάνω από 45€, που εισάγονται με τον ίδιο τρόπο, έχουν σίγουρα περισσότερες πιθανότητες να σταματήσουν στο τελωνείο.

 

 

@jamsy

Μέχρι πριν λίγο καιρό θα σου έλεγα ότι οι πιθανότητες να περάσει από τελωνείο χωρίς έξοδα ήταν πολύ περισσότερες αλλά μετά την εφαρμογή του νέου συστήματος 2 τουλάχιστον περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί στο forum πλήρωσαν το δασμό 2,5% και τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω η εμπειρία μου πριν λίγες μέρες:

 παράγγειλα κάποια πράγματα απο Κινα (900$, μικρό κουτί) και μέθοδο αποστολής έβαλα EMS και δηλωμένα 36$, μου στέλνει το tracking και δε μοιάζει με ems track, του απαντάω τι έγινε ...και μου λέει οτι τα έστειλε με ΤΝΤ γιατί μπορεί κάποια ανταλλακτικά να μην περάσουν το δικό τους τελωνείο...
Τώρα τι κάνω;
Περιμένω να δω πόσο θα πάει το κουστούμι;
ή του λέω άκυρο(δεν παραλαμβάνω και refund); (του ξανάστειλα μύνημα αναλύοντας την κατάσταση και δεν ξαναπήρα απάντηση)
υπ`όψιν οτι έχω γύρω στις 300 αγορές πάντα με ems/usps/hkpost/singpost, ποτέ δεν είχα μπλεξίματα με courier...(ήρθε η ώρα μου; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας!

Έκανα εν τελει την παραγγελία της τσάντας όπως σας είχα πει.Με διαβεβαίωσαν πως δε θα αναγράφεται η τιμή της ουτε εντός ουτε εκτός της συσκευασίας και θα αναφέρεται πως ειναι δωρο.Ενω θα μου τη στειλουν με τη usps.Υπαρχει καμία περίπτωση να μην πληρώσω πολλα, κατα αυτόν τον τροπο, σε φορους,τελωνείο κλπ;

Ευχαριστώ!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα απο μένα...εκανα μια παραγγελια κι εγω απο amazon...ειναι η πρωτη μου παραγγελια και ειμαι αρκετα άσχετος...παρηγγειλα λοιπον 2 ζευγαρια γυαλια, σε διαφορετικες μερες και απο διαφορετικα stores...οποτε εχω δυο πακετα...το ενα ειναι των 65 ευρω και το αλλο των 80....παιζει να μου βγει ο κουκος αηδόνι??οποιος ξέρει ας με διαφωτισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα απο μένα...εκανα μια παραγγελια κι εγω απο amazon...ειναι η πρωτη μου παραγγελια και ειμαι αρκετα άσχετος...παρηγγειλα λοιπον 2 ζευγαρια γυαλια, σε διαφορετικες μερες και απο διαφορετικα stores...οποτε εχω δυο πακετα...το ενα ειναι των 65 ευρω και το αλλο των 80....παιζει να μου βγει ο κουκος αηδόνι??οποιος ξέρει ας με διαφωτισει...

 

Ποιο amazon και απο που ερχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο amazon και απο που ερχονται

απο το αμερικανικο,απο αμερικη ερχονται...συγγνωμη για την ασαφεια,...dhl η μεταφορική...την πατησα??

Επεξ/σία από aggeloszog93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν παραλάβω το δέμα , αυτό επιστρέφεται στον πωλητή και refund ;

 

Επίσης , με ποιο πρόγραμμα ανοίγουμε το paypal invoice για διόρθωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω να αγοράσω από Αμερική ένα κινητό………… και όταν το αγοράζω πληρώνω και τελωνείο, που πιθανώς αυτός ο φόρος πάει σίγουρα στο Αμερικάνικο κράτος, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι :όταν έρθει στην Ελλάδα θα πληρώσω και εδώ τελωνείο ….. (στο ελληνικό κράτος θέλω να πω) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά κινητού από Αμερική έχει πολλά ρίσκα τόσο από πλευράς κινητού (κλειδωμένο σε πάροχο κλπ) όσο και από πλευράς εισαγωγής στην Ελλάδα (δασμός, ΦΠΑ κπ).

 

Για κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην Ελλάδα από τρίτες χώρες πληρώνουμε τουλάχιστον ΦΠΑ, εκτός αν η αξία του είναι μέσα στα όρια της ατέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά κινητού από Αμερική έχει πολλά ρίσκα τόσο από πλευράς κινητού (κλειδωμένο σε πάροχο κλπ) όσο και από πλευράς εισαγωγής στην Ελλάδα (δασμός, ΦΠΑ κπ).

 

Για κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην Ελλάδα από τρίτες χώρες πληρώνουμε τουλάχιστον ΦΠΑ, εκτός αν η αξία του είναι μέσα στα όρια της ατέλειας.

Εάν μου το επισημάνει ως δώρο τι λέτε θα περάσει?

Και εάν περάσει και τελωνιστεί θα πρέπει να πάω να το πάρω από το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...