Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελος παντων, δεν νομιζω οτι -αφου εχουν φορτωσει ενα συγκεκριμενο μπουγιουρντι!-
δημιουργει προβλημα στον πολιτη, να ρωτησει: αν αυτο στη συγκεκριμενη περιπτωση
-απο μερους του δημοσιου υπαλληλου- ειναι πραγματι το σωστο, ή κατι "αυθαιρετο"  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,

 

εμενα θα μου στειλει φιλος απο Αμερικη κατι που αγορασα απο εδω με παραληπτη εκεινον με USPS First Class Inl.Προκειτε για ενα ζευγαρι παπουτσια bowling.Ο ανθρωπος ελαβε το δεμα,εβγαλε καθε τι που να δηλωνει αξια κτλ και το εστειλε με ταχυδρομειο.Η αξια αγορας ηταν 120$ αλλα αυτο δεν φαινεται πουθενα.Θα περασει τελωνειο?Συγνωμη που ζαλιζω το forum αλλα εχω μπερδευτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Η κόρη μου θέλει αυτό το mp3

Η τιμή του είναι μικρή και απ΄αυτά που διάβασα στο forum λογικά δεν θα περάσει τελωνείο και δεν θα πληρώσω κάτι άλλο.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω έχει σημασία που θα δηλωθεί σαν ηλεκτρονικό αντικείμενο?Ευχαριστώ

post-285728-0-17650600-1392568907_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα,

 

εμενα θα μου στειλει φιλος απο Αμερικη κατι που αγορασα απο εδω με παραληπτη εκεινον με USPS First Class Inl.Προκειτε για ενα ζευγαρι παπουτσια bowling.Ο ανθρωπος ελαβε το δεμα,εβγαλε καθε τι που να δηλωνει αξια κτλ και το εστειλε με ταχυδρομειο.Η αξια αγορας ηταν 120$ αλλα αυτο δεν φαινεται πουθενα.Θα περασει τελωνειο?Συγνωμη που ζαλιζω το forum αλλα εχω μπερδευτει.

 

Εάν θελήσουν στα ΕΛΤΑ να ελέγξουν το δέμα, μπορούν να χρησιμοποιήσουν στοιχεία για να προσδιορίσουν την αξία του περιεχομένου  και, επομένως, δασμό και ΦΠΑ.

 

Το πιθανότερο, όμως, είναι ότι το δέμα θα καταλήξει στα χέρια σου χωρίς πρόβλημα.

 

 

Καλησπέρα!Η κόρη μου θέλει αυτό το mp3

Η τιμή του είναι μικρή και απ΄αυτά που διάβασα στο forum λογικά δεν θα περάσει τελωνείο και δεν θα πληρώσω κάτι άλλο.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω έχει σημασία που θα δηλωθεί σαν ηλεκτρονικό αντικείμενο?Ευχαριστώ

 

 

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να κολλήσει χαρτί με την περιγραφή του αντικειμένου, την αξία και τα μεταφορικά. Εάν ο πωλητής βρίσκεται στην ΕΕ, δεν υπάρχει θέμα εξόδων εκτελωνισμού, εάν βρίσκεται σε τρίτη χώρα και μπορεί να δηλώσει χαμηλή αξία, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για το θέμα των χρεώσεων του τελωνείου θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε τι είναι το APC ?Ο πωλητής μου είπε ότι είναι ένα είδος διεθνούς ναυτιλίας ταχυδρομείου δηλαδή είναι courier?Είχα την εντύπωση ότι τα Ε.Λ.Τ.Α. της Αμερικής είναι το U.S.P.S. και της Κίνας το E.M.S. κάνω λάθος?Αν όντως είναι courier δεν το ρισκάρω για ένα mp3 των 20-22ευρώ να πληρώσω άλλα τόσα σε φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! 

Παρήγγειλα και εγώ ένα ρολόι από amazon και μου το έστειλαν με fedex. Τα γνωστά συνέβησαν(τελωνείο 120 ευρώ με αξία ρολογιού 60). Μπήκα εδώ στο φόρουμ και διάβασα όλες τις σελίδες, και απαντάω στο mail τους να το επιστρέψουν άμεσα στον αποστολέα και ότι θα κάνω καταγγελία στην εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών και ταχυδρομείων.(Χωρίς να ελπίζω σε τίποτα...) Μία εβδομάδα μετά την απάντηση μου, έρχεται ένα mail από τον πωλητή μέσω amazon, update του tracking status: 

International shipment release - Import
 
ATHENS GR

To ψάχνω λίγο στο google, και καταλήγω ότι έχει περάσει από το τελωνείο και είναι έτοιμο να έρθει. Ωστόσο έχει περάσει περίπου 1 εβδομάδα και είναι ακόμα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να το παραλάβεις χωρίς έξοδα αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου, δεδομένου ότι ακόμη και τη (φουσκωμένη) αμοιβή του εκτελωνιστή να κόψουν θα χρεωθείς τουλάχιστον δασμό και ΦΠΑ.

 

Και όσο παραμένει εκεί (στις αποθήκες) τα αποθήκευτρα αυξάνουν.

 

Τέλος, από την ΕΕΤΤ μην περιμένεις αποτελέσματα και παρεμβάσεις σε θέματα του ελεύθερου ανταγωνισμού γιατί στην περίπτωσή σου υπάρχει το θέμα της Fedex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν να πλήρωσαν από μόνοι τους δασμούς και ΦΠΑ; Και αν εγώ δεν το παραλάβω; Δεν υποχρεούνται να το στείλουν πίσω; Εγώ καταλαβαίνω ότι ακόμα και αυτά που γράφουν ως φόροι στο mail τους, στην τσέπη τους θα κατέληγαν!.

Και επίσης ποια αποθήκευτρα; Εγώ 2 μέρες μετά το  mail τους, τους απάντησα να το στείλουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο λόγους σκέφτομαι στα γρήγορα, α) γιατί να το επιστρέψουν και β) ποιος θα χρεωθεί τα μεταφορικά;

 

ΥΓ

Όσο καθυστερείς, τόσο αυξάνουν τα αποθήκευτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σου ξαναλέω ότι ήδη τους έχω απαντήσει να επιστραφεί το πακέτο, τα μεταφορικά λογικά θα τα χρεωθεί ο αποστολέας και θα τα αφαιρέσει από το refund. αλλά ακόμα και αν δεν τους είχα απαντήσει, δεν θα ήταν υποχρεωμένοι να το επιστρέψουν; Επίσης και ο αποστολέας μου ζήτησε λεπτομέρειες για το τι μου ζήτησαν, και υποθέτω έχει επικοινωνήσει και αυτός με τη fedex. Και πώς θα αυξήσουν τα αποθήκευτρα, από τη στιγμή που 2 μέρες μετά το mail τους, τους απάντησα να επιστραφεί; Στο mail έλεγε ότι μετά από 3 ημέρες χρεώνονται αποθήκευτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εχω καταμπερδευτεί με τα τελωνιακά. Έχω ένα φίλο αμερική που θέλει να μου στείλει την παλια κατα γραφικών του δωρέαν. Πώς να το κάνω; Τι να του πώ;

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την βάλει σε ένα χαρτόκουτο, τυλιγμένη με το κατάλληλο πλαστικό, ώστε να μην κουνιέται και να γράψει απέξω ότι είναι μεταχειρισμένο ανταλλακτικό χωρίς αξία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...