Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα ήθελα να ρωτήσω για αγορά θήκης κινητού από Αμερική αξίας usd 34,95 με δωρεάν μεταφορικά γνωρίζετε πόσο θα μου κοστίσει να το παραλάβω γιατί κοίταξα το προϊόν στο amazon.co.uk και πήγαινε + 15 ευρώ στο σύνολο για να έρθει Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πολλλλλλα φιλε αστο καλύτερα...γυαλια 60 ευρώ πηρα και μου ζητούσε η dhl άλλα 100 εκτελωνιστη, +φπα...έπαιρνα 2 ζευγάρια απο ελλάδα!

 

Πρόκειται για αγορά βιβλίων, που από όσο γνωρίζω δεν υπάγονται σε εκτελωνισμό ή ΦΠΑ κατά την εισαγωγή. Έχει κανείς γνώση επ' αυτού; Makfil????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα από Κίνα μεριά κάποιες πολύ καλές κιθάρες (Gibson replica), οι οποίες φαίνονται αξιόλογες και επειδή το έχει ψάξει και ο καθηγητής μου, μου είπε ότι αξίζουν.

 

Το θέμα μου είναι ότι είχαμε διαφωνία γιατί πίστευε ότι δεν περνάνε τελωνείο ενώ εγώ είμαι σίγουρος για το αντίθετο..

 

Υπάρχει πιθανότητα κάτι με τέτοιο όγκο και αξία ~200$ να μην το σταματήσουν στο τελωνείο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω το παρακάτω Mouse από το γερμανικό amazon.de

 

http://www.amazon.de/gp/product/B00592HERQ/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

 

Να το ρισκάρω και να προχωρήσω σε παραγγελία ή θα έχω πρόβλημα συνεννόησης σε περίπτωση που έχω πχ κάποιο πρόβλημα και πρέπει να το επιστρέψω?

Αλλά θα μου πείτε για αυτό υπάρχει και το google translate. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα κανονικά από τα ΕΛΤΑ βιβλίο (δεν αναγράφεται ως βιβλίο στα contents αλλά ως merchandise) συνολικής αξίας (με μεταφορικά) $110. Αναγράφεται κανονικά η τιμή αλλά και τα μεταφορικά (δεν είναι βιβλίο μικρού μεγέθους ενώ αποστέλλεται σε ένα ιδιαίτερο χαρτόνι για προστασία).

 

Η αποστολή έγινε με USPS Priority Mail.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις το τηλεφωνο του φαξ του τελωνείου να στειλω να επιστραφούν τα δεματα μου;

Τι γίνεται οτι εχω στειλει με priority σταματάει τελωνειο.....ουφφφφφφφφφ!!και ολα εχουν τιμη κατω απο 60 δολ και ειναι και κουτι ίσα με μια παλάμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι σου ζητάνε ακριβώς jimarazzz; 

 

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες, με τι υπηρεσία στα στέλνουν και από που, με τι τιμή, αλλά και εν τέλει ποιος και τι σου ζητάνε από το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me usps priority mail(ελτα),εστειλα 2 συσκευες σκετες σε ενα μικρο κουτακι απο χαλασμενα τηλεφωνα τα οποια μ τα εστειλε φιλος μου απο αμερικη για να βγαλω τις οθονες για σπασμενο iphone.Ta οποια στοιχιζουν κοντα και τα δυο 200 δολαρια αλλα κλασικα οπως ολα τα χρονια τα ειχα βαλει 60 δολαρια..Δυο πακετα με διαφορα ημερων .Κ με πηραν τηλ απο τελωενιο κ μ καναν κ παρατηρηση κιολας ,αν ειναι δυνατον,καποιος υπαλληλος των ελτα ηταν κ μου ζητησε το λογο αγορας και paypal που δεν υπαρχει.Αρα μονο να τα επιστρεψω γινεται.Κ επιπλεον με διαβεβαιωσε οτι δεν θα μου αφησει ποτε πακετο ελευθερο....-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάτι gift cards στο amazon.com και σχεδιάζω να τις εξαργυρώσω σε ένα usb bluray burner αξίας 89 δολλαρίων...Τι παίζει με το τελωνείο ? Θα πληρώσω δασμούς ή επειδή κάτω από 150$ θα πληρώσω μόνο φπα ? Γνωρίζουμε πόσο περίπου ?
Κόστος αποστολής δεν μου βγάζει :/ Εκτός αν εγώ δεν το είδα κάπου..Παραγγέλνω χρόνια από ebay,αλλά από amazon γενικά δεν έτυχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω δυο ζευγάρια απο αυτά. Όπως βλέπω υπάρχουν τα Import Charges. Αυτά καλύπτουν ουσιαστικά το τελωνείο ή θα πρέπει να πληρώσω και άλλα χρήματα κατα την παραλλαβή;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω δυο ζευγάρια απο αυτά. Όπως βλέπω υπάρχουν τα Import Charges. Αυτά καλύπτουν ουσιαστικά το τελωνείο ή θα πρέπει να πληρώσω και άλλα χρήματα κατα την παραλλαβή;

 

Ευχαριστώ

Οχι δεν πληρωνεις κατα την παραλαβή..Ναι καλυπτουν το τελωνειο...Στα χρεωνουν απο την αρχη για να μην εχεις προβλημα μετα...Για να μην καθυστερησεις να τα παραλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕ USPS :huh: ..ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΟΛΛΗΣΕ..ΟΥΤΕ ΤΠΤ..ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ..Κ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ..ΑΞΙΑΣ 180$.       


Επεξ/σία από Venia Dim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...