Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Θέλω να αγοράσω το Link.png Site: συγκεκριμένοtv box , μου βγάζει τις παρακάτω επιλογές. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι να επιλέξω, προφανώς θέλω να αποφύγω να πληρώσω παραπάνω.

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους. Είχα διαβάσει πριν από λίγο καιρό πως για αγορές από κινέζικα site (banggood, gearbest κτλ.) υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο. Συνεχίζει να ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα σε όλους. Είχα διαβάσει πριν από λίγο καιρό πως για αγορές από κινέζικα site (banggood, gearbest κτλ.) υπάρχει πρόβλημα με τελωνείο. Συνεχίζει να ισχύει κάτι τέτοιο;

Αν έκανες το κόπο να διαβάσεις της 2 τελευταίες σελίδες θα το έβλεπες

Ναι υπάρχει ξεκίνησαν και κτυπαει δε πολλά δέματα το 3 ευρώ χαράτσι τον ελτα στην καλύτερη περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κανένα κρούσμα διαφορετικής αντιμετώπισης για τα πακέτα που έρχονται από το gearbest με priority line? Αν όχι παραμένει ένας ασφαλής τρόπος να φέρεις κινητό.

το priority line δεν εμφανίζεται σε κινητά της κατηγορίας τιμής 100-150 που είναι και η πιο δημοφιλής για να πάρεις κινητό από Κινα. Αν πάρεις κινητό με 180 ευρώ σου χώνει άλλα 25. Γενικά συμφέρει μόνο σε ακριβά κινητά.

Registered airmail ....παντα με απλο ταχυδρομειο απο κινα :)

δεν υπάρχει όμως καμμία εγγύηση πια ότι δεν θα πληρώσει. Παίζει από 3ευρο μέχρι +24%+12. Ρωτησε τι να κάνει για να μην πληρώσει παραπάνω. Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει σιγουρος τρόπος και μάλιστα τελευταία οι πιθανότητες ειναι αρκετες να πληρώσει παραπάνω. Με το απλό ταχυδρομείο έχει απλώς τις λιγότερες πιθανότητες να πληρώσει.

Εγω ας πούμε θέλω να πάρω αυτο:

http://www.gearbest.com/skateboard/pp_621082.html?wid=21

 

Λένε ότι η επιλογή που σώζει είναι η Priority Line --> EU Express. ΟΚ μέχρι εδώ.

 

Εμένα όμως μου δινει στο Priority Line άλλες επιλογές.

"Express for Electric Scooter Only" με 92 ευρώ, δεν παίζει, και

"Priority Mail for Electric Scooter Only" με 0,55 ευρώ.

 

Το "EU express" όμως δεν εμφανίζεται. Τι κάνουμε λοιπόν; Στο live chat λένε δεν ξέρουν τιποτα και ότι το πακέτο θα έρθει κατ ευθείαν Ελλάδα και ότι ειμαι υπευθυνος για ότι χρειασθεί να πληρώσω. Οπότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το priority line δεν εμφανίζεται σε κινητά της κατηγορίας τιμής 100-150 που είναι και η πιο δημοφιλής για να πάρεις κινητό από Κινα. Αν πάρεις κινητό με 180 ευρώ σου χώνει άλλα 25. Γενικά συμφέρει μόνο σε ακριβά κινητά.

 

δεν υπάρχει όμως καμμία εγγύηση πια ότι δεν θα πληρώσει. Παίζει από 3ευρο μέχρι +24%+12. Ρωτησε τι να κάνει για να μην πληρώσει παραπάνω. Η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει σιγουρος τρόπος και μάλιστα τελευταία οι πιθανότητες ειναι αρκετες να πληρώσει παραπάνω. Με το απλό ταχυδρομείο έχει απλώς τις λιγότερες πιθανότητες να πληρώσει.

 

Εγω ας πούμε θέλω να πάρω αυτο:

http://www.gearbest.com/skateboard/pp_621082.html?wid=21

 

Λένε ότι η επιλογή που σώζει είναι η Priority Line --> EU Express. ΟΚ μέχρι εδώ.

 

Εμένα όμως μου δινει στο Priority Line άλλες επιλογές.

"Express for Electric Scooter Only" με 92 ευρώ, δεν παίζει, και

"Priority Mail for Electric Scooter Only" με 0,55 ευρώ.

 

Το "EU express" όμως δεν εμφανίζεται. Τι κάνουμε λοιπόν; Στο live chat λένε δεν ξέρουν τιποτα και ότι το πακέτο θα έρθει κατ ευθείαν Ελλάδα και ότι ειμαι υπευθυνος για ότι χρειασθεί να πληρώσω. Οπότε;

το priority mail ειναι ιδιο με το eu express.απλα θα καθυστερησει πολυ οπως γραφει στο checkout.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες το κόπο να διαβάσεις της 2 τελευταίες σελίδες θα το έβλεπες

Ναι υπάρχει ξεκίνησαν και κτυπαει δε πολλά δέματα το 3 ευρώ χαράτσι τον ελτα στην καλύτερη περίπτωση

 

ισχυει οτι χρεωνουν κ μικροδεματα αξιας μικροτερης των 22$ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ισχυει οτι χρεωνουν κ μικροδεματα αξιας μικροτερης των 22$ ?

Ναι αλλα η χρεωση δεν ειναι του τελωνειου αλλα τον ελτα , η μονη λυση σε αυτο ειναι παραπονα στα ελτα (εγγραφως) και καταγγελιες στην εεττ , μπας και σταματησουν να χρεωνουν σε προιοντα που δεν επρεπε να χρεωνονται τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PeOaadBpRwiTDFm3fznk5w.jpeg

Εχω πάρα πολλά να πω για την ιστορια που συνοδεύει το πακέτο αλλά θα μείνω και θα ρωτήσω σε ένα μόνο πράγμα.
Τέλη εκτελωνισμου και λοιπών επιβαρύνσεων ειναι οντως 15ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PeOaadBpRwiTDFm3fznk5w.jpeg

 

Εχω πάρα πολλά να πω για την ιστορια που συνοδεύει το πακέτο αλλά θα μείνω και θα ρωτήσω σε ένα μόνο πράγμα.

Τέλη εκτελωνισμου και λοιπών επιβαρύνσεων ειναι οντως 15ευρω?

 

 

 

12 ευρω εκτελωνισμος + τα 3 παρασταση στο τελωνειο των ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάρα πολλά να πω για την ιστορια που συνοδεύει το πακέτο αλλά θα μείνω και θα ρωτήσω σε ένα μόνο πράγμα.

Τέλη εκτελωνισμου και λοιπών επιβαρύνσεων ειναι οντως 15ευρω?

Φαίνεται ότι το 12αρι που χρεωνόταν για το πέρασμα του τελωνείου πήρε τώρα μέσα και το 3αρι που ήταν για να πάνε τα ΕΛΤΑ το πακέτο στο τελωνείο = 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Υγ) Εβαλά και γνωστό που δουλεύει χρόνια στο τελωνείο του αεροδρομίου και του έχω κανει και άπειρες εξυπηρετήσεις κατά τα άλλα...Δεν πειράζει. Εδώ είμαστε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...